|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/11/20: ملاحظات استراتژيك/لهجه هاي اصفهاني كردستان عراق
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1611 20/11/86 > صفحه 17 (بين الملل) > متن
 
      


ملاحظات استراتژيك/لهجه هاي اصفهاني كردستان عراق


نويسنده: فرزانه روستايي

كردستان عراق محل تلاقي امواج سياسي فرهنگي سه حوزه قدرتمند جغرافيايي است كه منطقه كردها را فرا گرفته است. نفوذ زبان فارسي و فرهنگ ايراني، تركي و عربي از شرق، شمال و جنوب همواره زبان و رفتار كردها را با خود درگير كرده و متاثر ساخته است. قدرت سياسي جذب و دفع و حتي سركوب اين سه حوزه نيز معادلات قدرت را در روابط دروني و خارجي كردها همواره تحت تاثير قرار داده است. به عبارت ديگر، هويتي كه امروزه در كردستان عراق شكل گرفته يا در حال شكل گيري است، همواره گوشه هايي از فرهنگ ايراني، عرب و ترك را با خود داشته است. با اين حال ايرانيت و تمايل به فرهنگ ايراني به دليل ريشه هاي تاريخي همواره نقشي ثابت و دامنه دار در تعريف كردها از فرهنگ داشته است و حداقل بسياري از سران حكومت خودمختار كردستان بي محابا از آن سخن مي گويند.
    
    سرو قادر مسوول بخش فرهنگي حزب دموكرات كردستان مي گويد ما با عرب ها و ترك ها هيچ اشتراك زباني نداريم در حالي كه 70 درصد لغات ما فارسي است. كردها در بسياري از مراسم و سمبل هاي مهم سنتي از جمله نوروز و رستم و اسفنديار ايراني ايراني اند و بيشترين روابط و طولاني ترين و امن ترين مرز را نيز با كردهاي ايران دارند.
    
    سرو قادر معتقد است ايران، افغانستان، تاجيكستان و كردستان عراق يك حوزه زباني و فرهنگي واحد را تشكيل مي دهند و همان طور كه فرانسه با جديت به تقويت و تحكيم حوزه هاي فرهنگي خود مي پردازد و زبان فرانسه را ترويج مي دهد، دولت ايران نيز به عنوان يك مركزيت فرهنگي بايد به چنين امري اهتمام ورزد.
    
    مسوول بخش فرهنگي حزب دموكرات معتقد است كردها به عنوان قلمروي كه هنوز در حال شكل گيري است و هويتي نسبتاً مستقل و خودمختار را پي مي ريزند، هيچ قرابتي با ترك ها يا عرب ها ندارند و به نوعي خود را بخش يا گوشه يي از حوزه فرهنگ ايراني مي دانند. در گفت وگو با بسياري از كساني كه در شهرهاي اربيل، دهوك و زاخو با آنان برخورد داشتيم شاهد آن بوديم كه تمايل به ايران و فرهنگ ايراني در كنار گريز از و حتي ستيز با فرهنگ تركي و عربي گرايش غالب كساني است كه دغدغه هاي هويتي دارند. اكثريت رهبران سياسي دولت خودمختار كردستان عراق ساليان درازي از عمر خود را در ايران گذرانده اند. مسعود بارزاني، جلال طالباني و ده ها رهبر سياسي ديگر كردستان عراق در خاك ايران پا به ميانسالي گذاشتند. فرزندان بسياري از آنان در ايران به دنيا آمدند و بزرگ شدند. بسياري از اين جوانان فارسي را بدون لهجه و كاملاً سليس صحبت مي كردند. برخي از آنان اطلاع جامعي از روند انتشار كتب و مجلات ايراني داشتند. عكس خواننده هاي ايراني در ميان تصوير خوانندگان كرد يا ترك و عرب حضوري قابل توجه داشت. در خيابان هاي شهرهاي كرد با تعداد زيادي مغازه مواجه مي شويد كه عرضه كننده موسيقي كردي هستند و جالب اينكه كردها - به زعم خودشان - به افراط ترانه گوش مي كنند. وقتي از كنار اين مغازه ها عبور مي كنيد، صدا و عكس هاي خوانندگان ايراني توجه شما را جلب مي كند و به يكباره احساس مي كنيد در سنندج يا يكي از شهرهاي ايران هستيد. مردم كردستان عراق به شدت به اعتقادات مذهبي پايبند هستند. آنان هويتي كردي براي خود قائل هستند كه در موارد قابل توجهي به فرهنگ ايراني شانه مي سايد.با مشاهده تمايل قابل توجه كردستان عراق به ايران و نيز زمينه هاي مستعد و بسيار قابل توجه حضور ايران در اين منطقه، ارزيابي از تلاش رسمي ايران براي حضور در كردستان عراق و نيز تعريف برنامه ريزان سياست خارجي ايران از «جنس» نفوذ و حضور ايران ايران در اين منطقه اهميت بسزايي مي يابد. در دنيايي كه رقابت براي ارسال امواج ماهواره يي براي صدور فرهنگ و نيز تبليغ نوع خاصي از رفتار اجتماعي از طريق فيلم، موزيك، نشريات و برنامه هاي راديويي يكي از اساسي ترين عرصه هاي رقابت در سطح بين الملل است، حضور فرهنگ ايران در كردستان عراق اهميت بسزايي مي يابد، هر چند در سطح رسمي بسيار كم رنگ و نحيف مي نمايد. فضاي استقبال از زبان فارسي و نيز توليدات فرهنگ ايران و بالطبع برقراري روابط گسترده سياسي و استراتژيك با ايران در شرايطي است كه كردها از يك سو به دلايل امنيتي امكان نزديك شدن به تركيه را ندارند و از سوي ديگر به نظر مي رسد تلاشي سازماندهي شده براي عرب زدايي و فاصله گرفتن از عربيت را سامان مي دهند. در ميان نسل جوان كردها، تعداد كساني كه توانايي صحبت كردن به عربي را دارند به شدت در حال كاهش است و به نظر مي رسد به تدريج به نوعي ضدارزش تبديل مي شود. تمايل به غرب و رواج زبان انگليسي در ميان جوانان و تحصيلكرده ها قابل توجه است در حالي كه تمايل به زبان فارسي به عنوان حامل فرهنگ ايراني و نيز امتداد حضور استراتژيك ايران در اين منطقه حساس جغرافيايي بسيار قابل توجه است.
    
    در شرايطي كه امنيت يا ناامني كردستان عراق بي هيچ مانعي از طريق مرزهاي طولاني با عراق به خاك ايران سرايت مي كند به نظر مي رسد به غير از دغدغه هاي امنيتي هيچ تلاشي براي حمايت، تقويت يا سازماندهي حضور ايران يا تقويت فرهنگ ايراني در اين منطقه صورت نمي گيرد. ناديده گرفتن اين ضرورت استراتژيك در شرايطي است كه ملت ايران طي ساليان طولاني هزينه هاي زيادي را براي حمايت از كردهاي عراق پرداخته است و غفلت از بهره برداري از چنين سرمايه گذاري تاريخي يك خطاي استراتژيك است. در بسياري از شهرهاي كردستان عراق نه تنها آثاري از حضور كالاي ايراني يا تبليغ مصنوعات ايراني وجود ندارد، بلكه هيچ مركز فرهنگي فعال يا دانشسرا يا دانشكده زبان فارسي نيز وجود ندارد. ايران توانايي آن را دارد تا براساس ملاحظات درازمدت مراكز آموزشي، هنرستان يا كارگاه هاي حرفه و فن را در شهرهاي اين منطقه احداث كند: امري كه فقدان آن و نيز غفلت از آن به شدت احساس مي شود، در حالي كه مراكز فرهنگي و تجاري تركيه اين جاي خالي را پر مي كنند. طي چند روز ديدار از كردستان عراق شاهد بمباران مناطق شمالي منطقه از سوي جنگنده هاي تركيه بوديم و از كنار روستاهايي رد شديم كه پياده نظام ارتش تركيه از وسط آنها رد مي شدند. با اين حال وقتي به سر مزار ملامصطفي بارزاني در روستاي بارزان رسيديم يك ساختمان مدور عظيم و بسيار مدرن را مشاهده كرديم كه تقريباً بر فراز مزار ملامصطفي در حال برافراشتن بود، جالب اينكه يك پيمانكار ترك ساختن اين مركز يادبود فرهنگي را برعهده داشت.ترك ها هيچ گاه جز با گلوله و زندان از كردها استقبال و ياد نكرده اند و ايراني ها جز با آغوش باز و ميهمان نوازي: با اين حال امروز كه كردستان عراق به امنيت و آرامش نسبي رسيده است، بناي يادبود مزار ملامصطفي بارزاني را ترك ها مي سازند نه ايراني ها. و البته اين تقصير متوجه كردها نيست غفلت از ما ايراني ها است كه تخيلات امنيتي مان بر عقلانيت استراتژيك مان غلبه دارد. بسياري از كساني كه در شهرهاي مختلف كردستان عراق ملاقات كرديم سالياني از عمر خود را در تهران گذرانده بودند. عمر بارزاني از پسرعموهاي مسعود بارزاني حدود 20 سال در اصفهان زندگي كرده است. شش دختر و پسر او كه بين 15 تا 31 سال دارند همگي به لهجه اصفهاني، فارسي صحبت مي كنند و در اصفهان بزرگ شده اند. «محمد عبدالله ملو» هفت فرزند دارد كه شش نفر از آنان در يزد به دنيا آمده اند. همه فرزندان او به لهجه يزدي فارسي صحبت مي كنند. جالب اينكه 16 خانواري كه در اصفهان زندگي كرده اند همگي در كنار هم محله يي را ساخته اند كه خودشان به آن اصفهان مي گويند. 9 خانواري نيز كه در يزد روزگار گذرانده اند در كنار هم زندگي مي كنند و محله يي يزدي از تجمع آنان در بارزان شكل گرفته است. «هدايت بارزاني» دختر خانمي كه خبرنگار يك روزنامه محلي و نيز از فاميل بزرگ بارزاني كه راهنماي خريد ما از بازار اربيل بود، با ته لهجه يزدي، فارسي صحبت مي كرد و جالب اينكه كليه متلك ها، شوخي ها و شيطنت هاي كلامي اش با جوانان تهراني تفاوتي نداشت. وقتي با او شوخي مي كرديم پاسخ او حاكي از اين بود كه در دوران دبيرستان همانند همه دختران ايراني كتاب هاي فارسي خوانده و ادبيات شيطنت آميز دختران جوان ايراني را همچنان با خود داشت.
    
    چه ميزان سرمايه ايراني صرف شده است تا «هدايت بارزاني» به كسوت كامل و تمام يك دختر ايراني با لهجه يزدي درآيد. كساني كه پيگير بازدهي اين سرمايه هاي ايراني نيستند احتمالاً اطلاع چنداني از گسترش يا حفاظت از دامنه هاي فرهنگي ندارند و از اين اصل بنيادين غافلند كه حفاظت از منافع ايران و گسترش دامنه نفوذ ايران صرفاً ارتباط با سازمان هاي سياسي نيست. آمار جرم و جنايت حتي در ميان جوانان و اقشار بيكار كردستان عراق بسيار نازل است و اساساً در ميان كردها معضلي به نام اعتياد تاكنون فرصت عرض اندام نيافته است. عوامل فوق زمينه بسيار مساعدي براي سرمايه گذاري اقتصادي و فرهنگي در اين منطقه است. ممكن است سرمايه داران بخش خصوصي ايران همچون ترك ها تحمل ريسك هزينه سرمايه گذاري در اين منطقه را نداشته باشند، اما احداث كارگاه هاي حرفه و فن هنرستان هاي فني يا دانشكده هاي زبان نوعي سرمايه گذاري درازمدت و كم هزينه است كه زمينه بسيار مساعدي در كردستان عراق دارد و ريسك آن نيز در حداقل قرار دارد. توجه به اين امر موجب تحكيم امنيت و آسايش در كردستان عراق مي شود و امواج مثبت آن در مرزهاي غربي ايران نيز تاثير مي گذارد.
    
    تا آنجا كه من دريافتم، كردستان ايران و زيبايي شهرهاي آن در كنار امنيت و آسايش نسبي و نيز حضور معجزه هاي شهري همچون آب، برق، تلفن و گاز دائم معياري است كه نگاه آمال گونه آن سوي مرز را به كردهاي اين سوي مرز موجب مي شود. اين نگاه مثبت يك سرمايه عظيم و در ظاهر لايزال است. سرمايه گذاري بر بنيادهاي اين نگاه مثبت كه خود ثمره سرمايه گذاري هاي گذشته ملت ايران است، امنيت و آرامش را در كردستان ايران تثبيت مي كند و گرايش هاي خشونت طلبانه را كه سال ها از تاريخ مصرف آن گذشته هرچه بيشتر نخ نما مي كند.
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1611 به تاريخ 20/11/86، صفحه 17 (بين الملل)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1325 بار
    آثار ديگري از "فرزانه روستايي"

  ويكي ليكس و آستانه محرمانه بودن
فرزانه روستايي، شرق 13/9/89
مشاهده متن    
  انتخابات مصر
فرزانه روستايي، شرق 10/9/89
مشاهده متن    
  آژير خطر ميدان كاج
فرزانه روستايي، شرق 1/9/89
مشاهده متن    
  ژنرال ها و بانوي مقاومت برمه
فرزانه روستايي، شرق 24/8/89
مشاهده متن    
  صلح نوبل از نگاه چيني ها
فرزانه روستايي، شرق 21/7/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 72، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است