|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/11/28: ثمره 27 ماه فعاليت سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي /هر دو روز يك جابه جايي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1617 28/11/86 > صفحه 14 (اجتماعي) > متن
 
      


ثمره 27 ماه فعاليت سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي /هر دو روز يك جابه جاييگروه اجتماعي، مونا قاسميان: پس از تغيير مدير موزه ملي ايران زماني كه خبرنگاران خواستار ارائه دلايل از سوي قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي براي تغييرات و جابجايي زياد مديريتي در اين سازمان شدند، وي گفت: « فقط 20 الي 30 نفر در اين مدت تغيير كرده اند.» بقايي همچنين در پاسخ به خبرنگاران مبني بر اينكه چرا مسوولان و مديران سازمان را از گفت وگو با رسانه ها منع كرده ايد، گفت: «خبرنگاران مي توانند سوالات خود را از روابط عمومي سازمان بپرسند،»
    
    تمام مسوولان در سازمان هاي مختلف كه با خبرنگاران همكاري مي كنند اين امر بديهي را مي دانند كه خبرنگاران نمي توانند براي يك سوال از مقامي كه مسووليت سازماني يا اداره يي را پذيرفته و بايد پاسخگوي تصميماتش باشد ابتدا از روابط عمومي كسب اجازه كنند.
    
    شيوه جديد اداره سازمان ميراث فرهنگي كه بيشتر توسط قائم مقام اين سازمان به جاي رياست سازمان اجرا مي شود در ماه گذشته باعث شد سومين مدير استان تهران استعفا بدهد كه اين تغييرات پي در پي مديران سازمان استان تهران باعث تخريب و آسيب به بيش از 200 اثر تاريخي شده است: تغييراتي كه علت اصلي آن را نه در تخصص مديران بلكه در نوع ارتباط با قائم مقام سازمان بايد جست وجو كرد.
    
    سعيد بكتاش از معدود مديران سازمان ميراث فرهنگي بود كه بعد از استعفايش گوشه يي از حقايق اين سازمان را به صورت علني بيان كرد. وي از گروهي در سازمان ميراث نام برد كه نقد را تهديد مي دانند و از دانش كافي در اين زمينه برخوردار نيستند. بكتاش پس از گذشت چهار ماه از رياست سازمان ميراث فرهنگي استان تهران زماني كه مي خواست با خبرنگاران جلسه مطبوعاتي بگذارد، براي دو مرتبه از طرف قائم مقام سازمان اين جلسات كنسل شد. وي در مصاحبه با ايسنا با تاكيد گفت: «مشكل من با مديريت، برنامه ريزي، ضعف مديريت ها و دخالت هاي بسيار ريز و نابجايي بود كه حتي به راحتي مديران را از صحبت و ارتباط با رسانه ها منع مي كرد.» زماني كه اسفنديار رحيم مشايي در ابتداي مهر سال 1384 رياست سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي را تحويل گرفت، گفته بود قصد تغيير و جابه جايي چندان مديران را در اين سازمان ندارد اما پس از گذشت 3 ماه از وضعيت سازمان ميراث فرهنگي اظهار نارضايتي كرد و تصميم به شروع تغييرات گرفت.
    
    او چند روز بعد مديركل دفتر حوزه هاي رياست خود را به سمت قائم مقامي ارتقا مي دهد و اين تغيير آغاز شروع دوره عزل و نصب هاي بي سابقه يي در سازمان ميراث فرهنگي ايران مي شود. برخلاف گفته بقايي مبني بر تغيير 20 تا 30 نفر در سازمان، اخبار منتشر شده در نشريه داخلي سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي -پارسه- خلاف گفته هاي وي را ثابت مي كند.
    
    طبق بررسي انجام شده از تاريخ 16 مهر ماه 84، همزمان با شروع رياست مشايي تا پايان دي 86 معادل480 انتصاب در اين سازمان صورت گرفته است. با در نظر گرفتن اينكه صدور تعدادي از اين حكم ها در اين نشريه منتشر نشده مي توان در حالت خوشبينانه به رقم شگفت انگيز هر دو روز يك انتصاب جديد در سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي رسيد. مشايي پس از گرفتن سمت رياست سازمان و پست هاي جديد و سرگرم شدن به كارها عملاً رياست سازمان را طي دو سال و نيم گذشته به قائم مقام خود سپرد.
    
    قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي كشور، مهندسي است كه مدرك كارشناسي در يكي از رشته هاي علوم انساني دارد. حميد بقايي در حالي بر صندلي جديدش تكيه زد كه هيچ سابقه يي براي تصدي اين سمت نداشت. وي كه همزمان به كميته انتصابات سازمان ميراث راه يافته و مامور تشكيل كميته نيروي انساني شده بود مي تواند مسوول اصلي استعفاها و عزل و نصب ها باشد.
    
    به جز تغيير سومين مدير استان تهران برخي ديگر از حوزه ها همانند معاونت هاي توسعه مديريت و فرهنگي، تغيير سجاد پور معاون فرهنگي سازمان، عربي مقدم نخستين معاون توسعه مديريت، مصطفي قاسمي معاون توسعه مديريت و سرپرست معاونت صنايع دستي كه از هر دو سمت بركنار شد، به علت اختلاف با قائم مقام سازمان عنوان شد.
    
    از 480 انتصاب در دو سال و نيم گذشته، 146 حكم از احكام صادر شده مربوط به جابه جايي افراد در پست ها و 334 پست مربوط به پست هاي جديد ايجاد شده در سازمان است، كه مي توان به پست هاي مشاوره يي جديد اشاره كرد. از ميان اين احكام، 119 حكم، سمت هاي دوم، سوم يا بيشتر را به مديران اين سازمان واگذار كرده كه شامل كميته ها نيز است.
    
    همچنين از احكام صادر شده در بخش هاي مختلف سازمان ميراث مي توان به اهميت حوزه ها براي تصميم گيرندگان فعلي پي برد.141 انتصاب در حوزه رياست، 85 انتصاب در حوزه معاونت گردشگري، 28 انتصاب در معاونت فرهنگي، 9 انتصاب در صنايع دستي، 13 انتصاب در روابط عمومي، 7 انتصاب در شركت توسعه گردشگري، 11 انتصاب در حوزه سرمايه گذاري، 88 انتصاب در استان ها، 14 انتصاب در حوزه اداري -مالي، 28 انتصاب در معاونت توسعه مديريت، 25 انتصاب در پژوهشگاه سازمان، 8 انتصاب مشاور در حوزه رياست تنها بخشي از اتفاقات در اين سازمان است كه از روي نشريه داخلي سازمان مي توان آن را مورد ارزيابي قرار داد.
    
    جالب است كه از مجموع 480 حكم صادر شده تنها 18 حكم به زنان داده شده است كه آن هم در حوزه روابط عمومي بوده، نه در پست هاي كليدي. اين در حالي است كه بيش از 60 درصد دانشجويان كشور را زنان تشكيل مي دهند. در اين احكام 20 حكم مربوط به معاونان استاني و رئيس ادارات شهرستان ها، 65 حكم مربوط به مشاوران، 155 حكم مربوط به انتصابات جمعي كميته ها و شوراها و ستادها و 31 حكم انتصابات فردي بوده است.
    
    در اين ميان ديدن نام هايي همراه با پست هاي مديريتي جديد بسيار قابل توجه است. قائم مقام اين سازمان در يك زمان مسووليت 7 سمت متفاوت را در سازمان بر عهده دارد. در اين ميان مي توان به افراد ديگري نيز اشاره كرد، مانند عليرضا موحدي كه در بهمن 84 به عنوان مديركل امور كاركنان و خدمات اداري در ارديبهشت 85 با حفظ سمت به عنوان نماينده رئيس سازمان براي شركت در كميسيون هاي معاملات، مزايدات و مناقصات، در شهريور 85 عضو كميته ارتقاي سلامت اداري و مقابله با فساد، در آبان 85 عضو شوراي تحول اداري، شهريور 86 رئيس مركز برنامه ريزي بودجه و تحول اداري معاونت توسعه و مديريت و خرداد 86 رئيس كميته راهبردي و آموزش معاونت توسعه مديريت توانسته است 7 سمت را در كنار هم در سازمان داشته باشد. اين تنها نمونه كوچكي از سمت هاي متفاوت و جديد افراد خاص است.
    
    همراه با بخشيدن چندين سمت به يك فرد، كميته ها و پست هاي جديدي نيز در سازمان به وجود آمده است كه حتي معني آن هم مشخص نيست چه برسد اجرايي بودن شان. در اين ميان مي توان به كميته عفوهاي واصله در اين سازمان اشاره كرد كه مفهوم آن براي افكار عمومي نيز توضيح داده نشده است. در انتصابات سازمان ميراث نام بسياري از مديران براي چندين مرتبه در سمت جديد تكرار مي شود. مديراني كه حتي عملكرد جالبي در يك سمت ندارند به دلايل خاص سمت هاي جديد را پشت سر هم عهده دار مي شوند. هرچند كه برخي از آنها در سمت هاي مشاوره يي هم ايفاي نقش مي كنند.
    
    بررسي تغيير و تحولات انجام شده در سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي به خوبي نبود ثبات مديريت در اين سازمان را نشان مي دهد تا آنجا كه گاهي مي توان گفت در برخي از پست ها مديران حتي زير شش ماه كار كرده اند. با تعويض مدير، معاونان او و برخي از كارشناسان و مشاوران نيز تغيير مي كنند و طبيعي است كه در اين شرايط نمي توان انتظار مديريت بهينه در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري داشت.
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1617 به تاريخ 28/11/86، صفحه 14 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 308 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بوم شناسي گياهان زراعي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 53)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است