|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/12/2: هلند ايران در يك قدمي تهران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1621 2/12/86 > صفحه 8 (گزارش اجتماعي) > متن
 
      


هلند ايران در يك قدمي تهرانهلند ايران در نزديكي شماست و براي ديدن زيبايي هاي آن بايد از تهران فقط سه ساعت راه بپيماييد. جاذبه هاي استان مركزي در انتظار شماست: جاذبه هايي كه باوركردني نيست.
    
    براي ديدن جاذبه هاي طبيعي استان مركزي در يك برنامه دو روزه مي توانيد از زيبايي هاي اين استان لذت ببريد: كاروانسراي عباسي در روستاي دودهك، معبد باستاني خورهه و... براي ديدن اين زيبايي ها كافي است از شهر تهران در بزرگراه ساوه به سمت ساوه برويد و پس از آن به سمت سلفچگان برانيد. حدود 45 كيلومتر پس از سلفچگان در روستاي دودهك كاروانسراي مهجور و تنهاي عباسي را مي بينيد.
    
    پس از آن در دوراهي كه از جاده سلفچگان- دليجان جدا مي شود به سمت آبگرم محلات برويد. پس از 10 كيلومتر مجدداً جاده دوشاخه مي شود كه سمت راست به سوي روستاي خورهه مي رود و سمت چپ به سوي آبگرم، سمت راست را براي ديدن معبد خورهه انتخاب كنيد. پس از ديدار معبد خورهه به سوي آبگرم برگرديد و تني به آبگرم محلات بزنيد. پس از آن مي توانيد به سوي محلات رفته و آتشكده آتشكوه را در 15 كيلومتري محلات (بعد از شهر نيمور) ببينيد و پس از آن براي شب ماني و ديدن زيبايي شب سرچشمه، محلات را انتخاب كنيد.
    
    روز دوم زيبايي هاي شهر محلات در انتظار شماست. سرچشمه محلات، ميدان چنار، گلخانه هاي مدهوش كننده آن و نهايتاً لبنيات خوشمزه و در آخر ديدار از غار چال نخچير. اگر فرصتي براي شما باقي ماند آتشكده ميل ميلونه محلات را نيز از دست ندهيد.
    
    كاروانسراي دودهك: كاروانسراي بزرگ دودهك در روستاي دودهك واقع شده است كه در عين بزرگي از ديد مسوولان ميراث فرهنگي نيز پوشيده مانده است چرا كه نه مسوولي در آنجا مشاهده مي شود و نه تابلويي براي معرفي آن. كاروانسرايي كه ديگر صداي همهمه بازرگانان و تاجران و مسافران را نمي شنود و تنها و خاموش در ميان كوير، مرگ تدريجي خود را مي بيند و ظاهراً هيچ مسوولي دل به حال اين بيمار در حال احتضار نمي سوزاند.
    
    در چهار گوشه كاروانسرا مانند تمامي دژهاي قديمي چهار برج نگهباني وجود دارد. كاروانسرا از مجموع چندين حجره، اتاق و اصطبل تشكيل شده است. از چهار راه پله دسترسي به پشت بام ميسر است. با ايستادن بر بام كاروانسرا مي توان مناظر زيباي اطراف و پلي قديمي را در پشت كاروانسرا ديد.
    
    در و ديوار كاروانسرا پر از زخم يادگاري هايي بود كه بازديدكنندگان مختلف بر آن به يادگار گذاشته بودند و درون كاروانسرا نيز زباله داني آنان شده بود. به هر روي كاروانسرا را با زيبايي ها و نامردمي هايي كه بر آن رفته است در سكوت خود رها مي كنيم و به سمت معبد خورهه مي رويم.
    
    معبد خورهه: معبد خورهه در روستاي زيبايي به اسم خورهه واقع شده است.
    
    از اين معبد تنها دو ستون سنگي به ارتفاع 6 متر با حجاري هاي زيبا در بالاي آن باقي مانده است كه خوشبختانه هم اكنون سازمان ميراث فرهنگي در حال حفاري و كشف رمز و رموز اين معبد قديمي است كه به گفته باستان شناسان حاضر در منطقه خانه يي ييلاقي براي اشراف دوره سلوكيان بوده است.
    
    در دوره ايلخانيان روي خرابه هاي اين معبد گورستاني براي مسلمانان ساخته شده است. با حفاري هاي انجام شده، ديگر ديوارها و كف اين بنا از دل خاك بيرون آورده شده تا خاطرات زيباي دو هزار و اندي ساله اين معبد دوباره زنده شود. براي حفاري بيشتر اجباراً اسكلت هاي گورستان دوره ايلخاني (حدود 600 سال پيش) از اين ناحيه به گورستان مجاور منتقل مي شود تا ديگر زواياي تاريك اين معبد يا خانه اشرافي روشن شود. در كنار اين معبد بركه يي قرار دارد كه تصاوير مزارع آفتابگردان مجاور درون آب آن جلوه يي ديدني دارد: بركه يي كه از آب دو چشمه زير سطحي تغذيه مي شود. نمك و املاح موجود در خاك جلوه هاي زيبايي در اطراف اين بركه ايجاد كرده است. ديدن گل هاي آفتابگردان اطراف و قدم زدن درون اين مزارع و عكاسي از آنها لذتي است كه اكيداً آن را از دست ندهيد.
    
    آبگرم محلات: پارادوكسي جالب در آبگرم محلات خواهيد ديد: هتلي سه ستاره با امكانات جالب و كامل، اما برعكس استخرهايي كثيف با امكاناتي در حد عهد دقيانوس. چندين استخر و وان از آبگرم در منطقه ساخته شده اما متاسفانه اكثر آنها بسيار ابتدايي و مانند حمام هاي قديمي است كه به علت عدم رسيدگي و نگهداري، در وضعيتي اسفناك قرار دارند كه هر گردشگري را از بازگشت دوباره به اين مكان منع مي كند، ولي براي كسي كه براي اولين بار به آنجا رفته است و سختي مسير را تحمل كرده تني به آب زدن خالي از لطف نيست.
    
    آتشكده آتشكوه: اين آتشكده در 10 كيلومتري شهر نيمور در نزديكي محلات قرار دارد كه طبق معمول به دليل موجود نبودن هيچ گونه تابلوي مشخصي براي يافتن آن بايد دست به دامان ساكنان نيمور بشويد تا آدرس دقيق آن را به شما بدهند. اين آتشكده در 10 كيلومتري جاده نيمور به دليجان قرار دارد. تنها يك تابلوي سبزرنگ بسيار كوچك قبل از كارخانه هاي سنگ بري نشانه اين آتشكده است.
    
    جاده يي آسفالته كه شما را تا دهكده آتشكوه مي رساند، دهكده يي كوچك و زيبا با چند خانه قديمي و سنتي كه شايد ساكنانش آگاه نباشند كه ثروت بزرگي به نام آتشكده آتشكوه چسبيده به ده آنها در نزديكي آنها قرار دارد. آتشكده مانند تمامي آتشكده هاي نياكان مان، بناي چهار طاقي است كه چندين ستون آن را سرپا نگاه مي داشته اما اكنون تنها ستون هاي آن باقي مانده كه ظاهراً ميراث فرهنگي در آنجا نيز به دنبال ترميم و مرمت است.
    
    زيبايي غروب آفتاب را در كنار آتشكده ديدن و سفر در طول زمان به دو هزار سال قبل و تصور اينكه ايرانيان باستان در دل تاريكي كوير و در كنار آتش پاك در اين مكان با خداي خويش راز و نياز مي كرده اند خود لذتي است ديگر كه بستگي به تخيل شما دارد و بس.
    
    محلات: شهري كوچك و زيبا با آب و هوايي كوهستاني در دل كوير استان مركزي. تمامي مناطق اطراف شهر خشك و بياباني است اما شهر محلات با داشتن چند چشمه بزرگ بهشتي است در ميان كوير. شايد اگر اسم اين شهر را «چنارستان» يا «چناران» مي ناميدند بهتر بود چرا كه دو طرف تمامي كوچه ها و خيابان هاي محلات را چنارهايي پير در آغوش گرفته اند كه شايد عمر برخي از آنها بالاي صد سال باشد.
    
    شهر تقريباً به دو قسمت تقسيم شده و شايد هم در گذشته اين شهر دو قسمت سفلي و عليا داشته است. در قسمت علياي شهر، سرچشمه باغي است بسيار ديدني با چشمه يي با آبدهي بالاو آبي شيرين و زلال كه آشاميدني نيز هست. اگر اين باغ را با پارك جمشيديه تهران مقايسه كنيم چيزي به گزاف نگفته ايم با اين تفاوت كه عمر درختان سرچشمه شايد چندين برابر عمر درختان پارك جمشيديه باشد. جاي ديگر ديدني محلات عليا ميدان چنار است، ميداني كه دايره مركز آن را درخت چناري با قطري در حدود پنج متر تشكيل داده است. (البته مقداري هم با سيمان پايه آن را مرمت كرده و بر قطر آن افزوده اند.)
    
    پس از ديدن محلات عليا به ديدن بهشت گل هاي محلات در قسمت سفلاي شهر برويد. گلخانه ها با گل هاي ديوانه كننده در انتظار حس زيبايي پرست شماست. هر گلخانه بنا به تخصص خود در زمينه يي فعاليت مي كند، هر گلي را كه بخواهيد، مي توانيد در اين شهر بيابيد، از كاكتوس هاي بيابان هاي مكزيك و امريكا گرفته تا گل هاي شمعداني ايراني. ديدار از گلخانه ايران كاكتوس را از دست ندهيد. انواع و اقسام كاكتوس هاي امريكايي را مي توانيد در اين گلخانه ببينيد از جمله كاكتوس «صندلي مادرزن» و «زبان مادر شوهر». اگر گلي براي نگهداري در تهران خريداري كرديد حتماً روش نگهداري آن را نيز بپرسيد. براي ديدن گل هاي ديگر بايد به همه گلخانه هاي شهر سرك بكشيد ولي مطمئناً براي ديدن تمامي گلخانه بيشتر از يك روز زمان نياز خواهيد داشت.
    
    لبنيات محلات خصوصاً ماست موسير آن را حتماً مزه كنيد، در ضمن نان هاي تفتان محلي را نيز از ياد نبريد.
    
    غار چال نخجير: غاري كه در دل كوه هاي كنار جاده دليجان به مشهد اردهال قرار گرفته به گفته مسوولان و نوشته هاي بازديدكنندگان درياچه يي زيبا در عمق 50 متري غار دارد كه امكان قايقراني روي آن نيز وجود دارد، اما با توجه به دقيق و برنامه دار بودن ما ايرانيان و همچنين از آنجا كه به وقت و برنامه ريزي ديگران بسيار اهميت مي دهيم اولاً هيچ گونه تابلويي براي پيدا كردن غار در جاده وجود ندارد و براي پيدا كردن مسير فرعي غار آنقدر بايد بگرديد تا خسته شويد و از خير ديدن غار بگذريد يا سماجت بكنيد و بالاخره مسير آسفالته فرعي كه در سمت چپ جاده (دليجان به مشهد اردهال) قرار دارد را پيدا كنيد.
    
    دوماً پس از آنكه به در غار رسيديد مطمئن باشيد با در بسته مواجه مي شويد و از گفته يك گردشگر قبلي خواهيد فهميد كه براي ديدن غار بايد از سازمان ميراث فرهنگي يا فرمانداري نامه بياوريد.
    
    ختم كلام: براي ديدن زيبايي هاي طبيعي استان مركزي شايد فصل بهار و خصوصاً ارديبهشت بهترين فصل باشد اما مطمئناً در آن فصل باغ هاي انار بين جاده، مزارع آفتابگردان و باغات ميوه پربار را نمي بينيد، اما در اوايل مهرماه كه هوا رو به خنكي مي رود ديدار از مناطق كويري و گرم بهترين فصل است، خصوصاً كه گلخانه هاي محلات تقريباً تمام فصل پربار هستند. و تكرار درددل هميشگي كه دليل عمده فرار توريست هاي خارجي از ايران مي شود: كثيفي سرويس هاي بهداشتي بين جاده يي و داخل شهري، كمبود سرويس هاي بهداشتي، پرزباله بودن مناطقي كه مردم بافرهنگ به آنجا رفته اند و عدم پاسخگو بودن مسوولان غار چال نخجير؟
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1621 به تاريخ 2/12/86، صفحه 8 (گزارش اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1269 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه إضاءات نقديه في الادبين العربي والفارسي
متن مطالب شماره 31، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است