|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران86/12/5: پنج سين صنعتي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6999
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3870 5/12/86 > صفحه 12 (دانش) > متن
 
 


پنج سين صنعتي


نويسنده: وحيد ارجمند

خاستگاه ۵S را مي توان در اصل كشور ژاپن دانست پس از جنگ جهاني دوم ژاپني ها به اين نتيجه رسيدند كه بايد جهان و پديده هاي مديريتي و صنعتي را براي جبران خسارت هاي ناشي از جنگ شناخته و به كار گيرند.
    پس از بازديد برخي از دانشمندان ژاپني از صنايع توليدي در كشورهاي آمريكايي و اروپايي آنها با پديده اي با نام خانه داري صنعتي آشنا شدند. اين پديده كه معيارهايي همچون نظافت، بهداشت، نظم و ترتيب، جلوگيري از حوادث ناگوار، جلوگيري از انباشت ضايعات در محيط و... بود بيشتر در كارخانه هايي كه خطرزا بودند و رعايت نكردن اين مسائل موجب خسارات مالي و جاني فراواني مي شد رعايت مي گرديد.
    ژاپني ها با مشاهده اين معيارها و پديده خانه داري صنعتي به نقش مهم آن در حفظ ايمني و بهداشت محصول پي برده و تصميم به پياده سازي آن در صنايع توليدي و كارگاهي خود گرفتند اما با توجه به جهاني بودن اين قوانين سعي در بومي سازي آن نمودند و به اصل ۵S دست يافتند و با توجه به اين كه اين ۵ اصل در زبان ژاپني با حرف S شروع مي شود آن را «گواس» و يا اصطلاحاً ۵S ناميدند.
    *نظام ۵S
    نظام ۵S را مي توان به طور خلاصه به صورت زير بيان كرد:
    ۱- Seiri= سازماندهي
    ۲- Seiton = مرتب سازي
    ۳- Seiso = تميز و پاكيزه نگاه داشتن
    ۴- Seiketsu= استانداردسازي
    ۵- Shitsuke= فرهنگ سازي
    *سازماندهي
    سازماندهي به معناي نظم دادن به همه اجزاي سازمان در جهت دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده تعريف مي شود. به عنوان نمونه اي از سازماندهي مي توان به جداسازي و دور ريختن اقلام غيرلازم در محيط اشاره كرد.
    ما معمولاً در محيط كار و خانه چيزهاي غيرقابل استفاده فراواني را نگهداري مي كنيم كه ممكن است براي روز مبادا به كار بيايد اما هيچ گاه به اين موضوع انديشيده ايد كه اين روز مبادا كي قرار است بيايد به علاوه آيا پس از فرارسيدن روز مبادا با توجه به نابساماني محيط كار و خانه مي توان آن وسيله موردنظر را يافت
    پس به اطراف خود نگاه كنيد و براي اجراي نخستين S اقلام غيرقابل استفاده و آنهايي كه هيچ مصرفي ندارند مانند يادداشت هاي قديمي ، لوازم التحرير مستعمل، ابزارهاي شكسته، قطعات به درد نخور و... را دور بريزيد. به علاوه اگر در محيط كار و منزل شما لوازمي وجود دارد كه مورد استفاده شما واقع نمي شود اما ممكن است كه دوستان و همكارانتان و يا آشنايان شما به آن احتياج داشته باشند بي درنگ اين پيشنهاد را به آنها بدهيد كه حاضريد اين لوازم را در اختيار آنها قراردهيد. بدين ترتيب شما نخستين گام را برداشته و آماده اجراي گام هاي بعدي هستيد.
    *مرتب سازي
    نظم و ترتيب به معناي قرار دادن اشيا در مكان هاي مناسب و مرتب است به نحوي كه از آنها بتوان به بهترين وجه استفاده كرد. مرتب سازي راهي است براي يافتن اشيا بدون جست وجوهاي غيرضروري. براي نيل به اين هدف بايد اشيا را با توجه به ميزان كاربردشان دسته بندي كرد كه اين دسته بندي به قرار زير است:
    ۱- اشيايي را كه اكنون استفاده نمي كنيم ولي بعداً مورد استفاده قرار مي گيرند را در جايي مشخص اما دور از دسترس قرار دهيم.
    ۲- اشيايي كه گهگاه مورد استفاده واقع مي شوند را در جايي مشخص و عنوان دار قرار دهيم.
    ۳- اشيايي را كه مرتباً مورد استفاده قرار مي دهيم را در نزديك ترين قسمت محل كارمان قرار دهيم و يا با خود حمل كنيم.
    *پاكيزه سازي
    در نظام ۵S پاكيزه سازي به معناي دور ريختن زوايد و نيز پاكيزه نگاه داشتن اشيا از آلودگي ها و مواد خارجي است. بسياري از لوازم و تجهيزات بايد پاكيزه و عاري از هرگونه آلودگي باشند.
    برخلاف تفكر برخي از افراد كه نظافت را تنها وظيفه نظافت چي سازمان دانسته و از ريخت و پاش هيچ ابايي ندارند و همواره منتظر حضور نظافت چي براي انجام اين امور هستند و حتي برخي از كارگران كه تميز كردن را كار مبتديان و بي تجربه ها دانسته و از آن سر باز مي زنند بايد عنوان كرد كه معمولاً متخصصين، نظافت ابزار كار خود را خود انجام مي دهند و هيچ گاه اين وظيفه را به شخص ديگري واگذار نمي كنند.
    *استانداردسازي
    اين گام از ۵S عبارت است از كنترل و اصلاح دائمي، سازماندهي، نظم و ترتيب و پاكيزگي، تاكيد اصلي در استانداردسازي متوجه مديريت سازمان است تا با تهيه استانداردهاي مقرراتي محيط كار را كنترل كند و به حالت استاندارد درآورد. از اين گام به بعد مرحله خانه داري، خانه داري صنعتي است تا به نحوي همه نتايج خوب استانداردسازي را حفظ كنيم.
    *انضباط
    اين گام از ۵S عبارت است از آموزش عادات و توانايي هايي براي انجام وظايف خاص. نكته مهم در اين اصل ايجاد عادات درست به جاي عادات نادرست است. اين بخش از ۵S رابطه اي پيوسته با آموزش كاركنان دارد تا بتوان عادات خوب را در آنها نهادينه كرد و از عادات بد دور داشت. به علاوه اين عادات در اثر تمرين و ممارست به صورت يك كلمه نيكو در نهاد افراد باقي خواهد ماند.
    *روش هاي اثر ۵S
    ۵S از دو طريق متفاوت باعث بهبود كيفيت و ارتقاي بهره وري مي شود.
    ۱- روش مستقيم: اين روش كه از اجراي اصول كلي ۵S ناشي مي شود موجب مي شود كه همه چيز مرتب، منظم و قانونمند و كارها ايمن تر و راحت تر شود و در نهايت بهره وري و كيفيت ارتقا يابد.
    ۲- روش غيرمستقيم: مشكلات در محيطي منظم و مرتب به راحتي قابل شناخت و در نتيجه قابل رفع هستند كه در اين حالت زمينه اجراي ابزارهاي بهبود مستمر آماده مي شود.
    *نتايج ۵S
    از نتايجي كه با استفاده از روش ۵S به دست مي آيد مي توان به پيشگيري از حوادث ، كاهش وقفه كاري، كنترل عمليات توليد و افزايش بهره وري در محيط كار اشاره كرد. عليرغم اين كه سيستم ۵S ظاهراً بسيار ساده و قابل فهم است و انجام آن نيز ساده به نظر مي آيد اما سازمان ها براي اجراي آن با مشكلات فراوان روبه رو هستند كه اين مشكلات اكثراً به دليل ناآگاهي مديران و پرسنل اجرايي از اهداف و ماموريت هاي ۵S به صورت كامل است.
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3870 به تاريخ 5/12/86، صفحه 12 (دانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1340 بارآثار ديگري از "وحيد ارجمند"

  فرمان در دستان شما
وحيد ارجمند، ايران 19/1/87
مشاهده متن    
  رقص فيل ها
وحيد ارجمند، ايران 8/11/86
مشاهده متن    
  هپاتيت E بيماري كبد
وحيد ارجمند، ايران 10/10/86
مشاهده متن    
  قلب دوم شما
وحيد ارجمند ، ايران 26/9/86
مشاهده متن    
  گذر از زمان
وحيد ارجمند، ايران 19/9/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي آبياري و آب ايران
متن مطالب شماره 33، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است