|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد86/12/8: ولاديمير كليچكو، قهرمان WBO /بازگشت غرور از دست رفته
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3884
يكشنبه بيست و نهم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1626 8/12/86 > صفحه 17 (ورزش) > متن
 
      


ولاديمير كليچكو، قهرمان WBO /بازگشت غرور از دست رفته


نويسنده: محمدوالايزداني

خبري از مشت هاي آرواره شكن مايك تايسون نبود. رقص پاهاي محمدعلي يا دقت لنوكس لوئيس هم ديده نمي شد. جنگ تن به تن ولاديمير كليچكو اوكرايني و سلطان ايبراگيموف از روسيه در «مديسون اسكوئر گاردن» در شرايطي برگزار شد كه هيچ خبري از روزهاي خوب و پراحساس رقابت هاي سنگين وزن نبود. روزهايي كه همه با ديدن دو غول سنگين وزن و مشت هاي مرگبارشان سرگرم مي شدند و در آن شرايط كسي حاضر نبود اين مبارزه را با تماشاي هيچ برنامه ديگري عوض كند. اما شنبه شب كليچكو هر موقع كه مي بايست، مشت هايش را روي سر و صورت ايبراگيموف فرود آورد و بعد از چهار سال دوباره عنوان قهرماني WBO را از آن خود كرد: عنواني كه كليچكو از 8 مارس 2003 در آلمان در فتح آن ناكام مانده بود. حالااين مرد اوكرايني با توجه به قهرماني در رقابت هاي IBF و IBO كه سال 2006 مقابل كريس برد به دست آمد، هر سه عنوان معتبر بوكس را در اختيار دارد. گرچه بايد به اين قهرماني ها مدال طلاي المپيك آتلانتا را هم اضافه كنيم. كليچكو سابقه قهرماني در 5 دوره متوالي در WBO را در كارنامه دارد ولي اين عنوان چهار سالي بود كه از دستش فرار مي كرد. با وجود اعاده حيثيت مرد اوكرايني در فينال امسال و به دست آوردن راي متفق القول داوران كه همگي با اختلاف زياد نسبت به ايبراگيموف حاصل شده بود، 14 هزار طرفدار بوكسي كه در نيويورك دور هم جمع شده بودند با هو كردن و سوت هاي متوالي اعتراضشان را به بازي هر دو طرف اعلام كردند. شايد هم رخ دادن چنين اتفاقي طبيعي بود. ايبراگيموف پيش از اين در 22 مسابقه اش شكست نخورده بود و مي خواست مقابل كليچكو هم مثل كوري ساندرز و ليمون بروستر پيروز شود اما اختلاف قد دو نفر كه چيزي حدود 4 فوت و 4 اينچ بود، باعث شد تا ايبراگيموف بيشتر سعي در بستن بازي و ارائه يك مسابقه دفاعي داشته باشد: نكته يي كه كليچكو به شدت و در پايان مسابقه از آن انتقاد كرده بود: «ايبراگيموف براي پيروز شدن در اين مسابقه هيچ كاري نكرد.» گرچه كليچكو هم چندان برتر از حريفش ظاهر نشد. حرف هاي ايبراگيموف دليل اين ادعا را كاملاً روشن مي كند: «او اصلاً ضربه نمي زد. در طول مسابقه مرا مي گرفت. من تا دو راند آخر اصلاً دست راست كليچكو را نديدم، در طول مسابقه آنقدر كه فكرش را مي كردم، ضربه نخوردم اما از درون احساس مي كردم او پيروز خواهد شد.» ادعاي مرد روس درباره دست راست كليچكو كاملاً درست است. مرد اوكرايني خودش اعتقاد دارد نمي خواست ريسك كند و مشت هاي دست راستش هدر روند: «بايد مطمئن مي شدم كه مشت هاي دست راستم به مقصد خواهند رسيد. اگر نمي رسيدند، تعادلم را از دست مي دادم و آن وقت برگشتن به جو مسابقه سخت تر مي شد.»
    
    مرد اوكرايني در توصيف حريفش هم مي گويد: «مبارزه كردن با او سخت بود چون مدام عقب مي كشيد. خيلي هم با دقت مبارزه مي كرد اما چيزي كه اهميت دارد، نتيجه است. مي دانستم او بالاخره ناك اوت مي شود اما كار آساني نبود. مي دانم كه از اين مسابقه كسي رضايت نداشت اما بايد كمربند WBO را دوباره پس مي گرفتم.» خود كليچكو هم صادقانه اعتراف مي كند هيچ كس فينال خوبي را تماشا نكرد. تماشاگران تا 7 راند اول فقط شاهد ايبراگيموف بودند كه كليچكو را مي گرفت و به دنده هايش ضربه مي زد. در راند هفتم و در شرايطي كه صداي سوت مردم گوش را كر مي كرد، دو بوكسور كمي بازتر بازي كردند اما تا راند 11 كه با چند ضربه دست چپ كليچكو و در نهايت هوك راستش پيش از به صدا در آمدن زنگ مسابقه همراه شد، صداي سوت ها به خاطر نمايش ضعيف اين دو نفر ادامه داشت. با تمام اين اوصاف نمي توان از اين نكته غافل شد كه با توجه به برتري قدي و وزني مرد اوكرايني، سلطه او در طول مسابقه چندان عجيب نبود. شايد نمايشي كه همه دوست داشتند ببينند همان نمايش هايي بود كه دكتر «چكش آهني» قبل از اين داشت. ولاديمير كليچكو اين لقب را به خاطر مبارزات پرشورش گرفته بود اما اين بوكسور تحصيلكرده كه در سال 2001 و بعد از دفاعش در سالن كنفرانس دانشگاه تربيت بدني كي يف، مدرك دكترايش را گرفته بود، در مسابقه مقابل ايبراگيموف فقط به دنبال اعاده حيثيت بود. براي مردي كه به همراه برادرش، ويتالي، برند توليد لباس ورزشي و چرمي «هوگو باس» را در اختيار دارد و سابقه بازي در يكي از صحنه هاي فيلم مطرح «11 مرد اوشن» ساخته استيون سودربرگ را دارد، پول حاصل از قهرماني در WBO ارزشي ندارد: «در مسابقه فينال پول هيچ نقشي نداشت. در اين مسابقه، غرور است كه اهميت دارد. ما هر دو به اين مسابقه احتياج داشتيم. بايد تاريخ را مي ساختيم.» شايد از ديگر جذابيت هاي شخصيتي ولاديمير، شركتش در فعاليت هاي خيريه و تامين پول مورد نياز براي مدارس، كليساها و در كل بچه ها باشد. برادران كليچكو سال 2002 اعلام كردند به طور خاص براي «يونسكو» (سازمان علمي، فرهنگي و آموزشي سازمان ملل) كار خواهند كرد. سازماني كه حامي بيش از 180 پروژه در 87 كشور دنياست. اين فعاليت هاي برادران كليچكو ثابت مي كند حرف هاي ولاديمير كاملاً به حقيقت نزديكند. اما شايد كليچكو به عنوان يك شطرنج باز ماهر، در 31 سالگي ياد گرفته بود چگونه مي تواند عنوانش را بعد از سال ها پس بگيرد. او اين بار با تاكتيك هجومي «گامبي وزير» جلو نرفت كه بخواهد يك قرباني دهد و بعد به سمت حريفش يورش ببرد. كليچكو با اتكا به كلاسيك ترين نوع دفاع در شطرنج يعني «دفاع سيسيلي»، شطرنج مغزي اش را جلو برد و مسابقه را برد: مسابقه يي كه گرچه براي تماشاگرانش حكم قرص خواب را داشت اما براي مرد اوكرايني بازگشتي دوباره بود، بازگشت مجدد غرور از دست رفته اش.
    
    ولاديمير كليچكو، قهرمان WBO /بازگشت غرور از دست رفته محمدوالايزداني
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1626 به تاريخ 8/12/86، صفحه 17 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1390 بار
    آثار ديگري از "محمدوالايزداني"

  قهرماني وتل و رتبه ششم باتن در گرندپري انگليس / آلماني كوچك فاتح قلب هاي بريتانيا
محمدوالايزداني، اعتماد 2/4/88
مشاهده متن    
  سال گاو ، پرواز گاو / وتل پتانسيل شوماخر شدن دارد
محمدوالايزداني، اعتماد 2/2/88
مشاهده متن    
  بعدي لطفاً / تبعات كنار كشيدن هوندا از فرمول يك
محمدوالايزداني، اعتماد 18/9/87
مشاهده متن    
  وقتي همه جوايز درو مي شوند / توپ طلاي اروپا به كريستيانو رونالدو رسيد
محمدوالايزداني، اعتماد 13/9/87
مشاهده متن    
  الكس كبير، سمبل يووه
محمدوالايزداني، اعتماد 18/8/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آب و خاك
متن مطالب شماره 2 (پياپي 3102)، خرداد و تير 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است