|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران87/1/14: برترين سنگين وزن بوكس جهان كيست/«كليچكو» در پي دو كمربند تازه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6786
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3893 14/1/87 > صفحه 11 (ايران زمين) > متن
 
      


برترين سنگين وزن بوكس جهان كيست/«كليچكو» در پي دو كمربند تازه«ولاديميركليچكو» اوكرايني با پيروزي اخيرش بر سلطان ابراهيموف روسي عنوان قهرماني بوكس سنگين وزن جهان از ديدگاه سازمان O.B.W را به دست آورده و آن را ضميمه عنوان جهاني F.B.I كرده است كه از پيش در اختيار داشت.
    در مدتي قريب به ۹ سال اين نخستين بار بود كه مبارزه اي بر سر واحدسازي تعدادي از عناوين چهارگانه جهاني اين وزن برگزار مي شد و فاتح آن كليچكو بود كه آشكارا بهتر و با حساب تر و قوي تر از رقيب روسي اش بوكس كرد. اين ديدار در تالار معروف مديسن اسكوئر گاردن نيويورك برپا شد و چون در تبليغات قبل از ديدار عنوان و تبليغ شده بود كه يك نمايش اكشن بزرگ در پيش است و چنين چيزي رؤيت نشد و كليچكو سعي در كنترل اوضاع داشت و حركات مهيج و پرشور به اندازه لازم نرسيد، تماشاگران با هو كردن هر دو مبارز نارضايتي خود را آشكار ساختند.
    كار به جايي كشيد كه امانوئل استوارد مربي تاييد شده كليچكو قبل از شروع راند آخر به وي توصيه كرد به دنبال ناك اوت كردن رقيب برود و با زدن ضرباتي محكم و تماشاگرپسند چنين هدفي را تعقيب كند، اما ولاديمير كه امتيازي از رقيب جلو و پيروزي اش قطعي بود، حرف استوارد را گوش نكرد. او نيازي به ريسك كردن نمي ديد و از خود مي پرسيد چرا بايد براي راضي كردن مشتي تماشاگر پيروزي اش را به خطر بيندازد. او در راند آخر نيز مسابقه را كنترل و كار را تمام كرد و نقشه اي را كه از آغاز داشت، به پايان رساند تا با آراي هر ۳ داور برنده شناخته شود و يك بار ديگر نشان بدهد كه از بين دارندگان عناوين جهاني ۴ سازمان بزرگ حاكم بر بوكس بهتر از سايرين و قهرمان حقيقي تر و سزاوارتر اين وزن است و حالاكه كمربندهاي قهرماني دو سازمان از ۴ سازمان مورد بحث را دراختيار دارد، ادعاي فوق قوي تر و محكم تر از هميشه مي نمايد و خريداران بيشتري دارد.
    * خوشبخت
    كليچكو كه عنوان جهاني سازمان كوچك IBO را نيز دراختيار دارد. در اوايل بهار ۲۰۰۸ مي گويد: «من خوشبختم كه عنوان جهاني دو سازمان بزرگ را در تملك خود دارم و به خصوص پس گرفتن عنوان O.B.W برايم بسيار شيرين است، زيرا در ميان عناوين سازمان هاي ناظر بر مشتزني اين يكي نخستين مقامي بود كه به دست آوردم.»
    كليچكو در ميان بوكسورهاي برتر سنگين وزن جهان و در بين كساني كه اينك حاكم اند، واقعاً آدم خاصي است. او داراي مدرك تحصيلي ليسانس است و از خانواده اي اوكرايني مي آيد كه در آن مبارزان و بوكسورهاي قوي كم نبوده اند و البته سرآمد آنها ويتالي كليچكو است كه مثل خود ولاديمير به بوكس در دسته سنگين وزن اشتغال داشته و به بالاترين سطح آن هم رسيده و قهرمان دسته C.B.W شده و سپس به نيت حضور در فعاليت هاي سياسي اوكراين و بخصوص به قصد كسب عنوان شهردار كي يف مسابقات بوكس را كنار گذاشت. ويتالي كه در نيل به اهداف سياسي مذكور ناموفق بود، مدتي است كه به صحنه اين ورزش بازگشته است و تمرين مي كند و در ۳۷ سالگي مي كوشد كه عنوانش را پس بگيرد، اما به دليل مصدوميت مجدد كه تكرار و نشانه اي از وقايع سال آخر حضورش در عرصه اين ورزش است و انجام عمل جراحي برروي زانويش در ماههاي اخير حاشيه نشين بوده و هنوز نتوانسته است مسابقه اي را برگزار كند.
    خصلت هر دو برادر، كه سالها ساكن آلمان بوده و مقر و مركز فعاليت هاي خود را در آن كشور قرار داده بودند، خوشفكري و برنامه ريزي دقيق براي پيكارهايشان بوده است و اين عنصر را مي شد در ديدار اخير ولاديمير با ابراهيموف نيز مشاهده كرد و تو گويي وي هر عامل و فاكتور در دسترس را به خدمت گرفته بود تا عنصر ريسك را براي خود در مسير اين ديدار حذف و محو كند و با كمترين خطر به مشتزني بپردازد. شايد هم كليچكو حق داشت كه چنين كند، زيرا ابراهيموف تا قبل از آن ديدار حتي يك باخت هم دركارنامه اش نداشت و در دو سه سال اخير با بردهاي پياپي و با ارزش خود سبب حيرت ناظران شده بود.
    * در برابر برادر بزرگ
    با اين حال ولاديمير از چنين رقيبي حدود ۱۲ سانتي متر بلندقدتر و ۹ كيلو سنگين تر است و درنتيجه كوشيد از اين فاكتورها طي نبرد فوق براي رسيدن به پيروزي و نتيجه موردنظرش سود جويد. ابراهيموف نيز هر چه كوشيد، ثمري نبرد و به نظر مي رسيد كه دارد در برابر يك برادر بزرگتر و قوي تر انرژي اش را به هدر مي دهد. درحضور ۱۴ هزار تماشاگر مستقر در مديسن اسكوئر گاردن، ولاديمير از ضربات «چپ» خود طي اين ديدار به درستي سود جست ولي درزمان هاي طولاني كه مسابقه گره خورد و دو مشتزن فقط يكديگر را هل مي دادند و حتي به هم سيلي مي زدند، صداي تماشاگران درآمده بود و همان طور كه پيشتر گرفتيم، اين امر را با صداي سوت و هوي خود آشكار مي ساختند.
    با اين اوصاف كليچكو معترف است كه مسابقه با ابراهيموف آسان نبوده و برعكس وي را به زحمت انداخته است.
    او روزها بعد از فتح اين ديدار مي گويد: «داشتن مبارزه اي موفق با ابراهيموف، اصولاً كار سختي است، زيرا در طول مسابقه دائماً كنار مي كشد و سعي در كنترل اوضاع دارد و عقب نشيني مي كند. او در كارش واقعاً دقيق است، اما به هرحال نتيجه به نفع من منظور شد و اين چيزي است كه بيش از هر مسئله ديگري اهميت دارد.»
    ابراهيموف با ركورد كلي ۲۲ برد، يك تساوي و فقط يك شكست، در طول ديدار با كليچكو با انداختن يك سري مشت مستمر و كوتاه و كوچك سعي در كسب امتياز داشت، ولي اين ضربات كم تاثيرتر از آن بود كه چيز خاصي را نصيب او كند و معادلات موجود را به سود وي تغيير دهد. در نتيجه در برتري فني كليچكو بر اين رقيب ترديدي باقي نماند و او در پايان مسابقه بسيار سرحال تر از ابراهيموف نشان مي داد. اگر به خواست كليچكو باشد، قدم و ديدارهاي بعدي او در برابر فاتحان و دارندگان عناوين دو سازمان ديگر حاكم بر بوكس خواهد بود و او قادر خواهدبود در صورت غلبه بر آنها خود را قهرمان بي رقيب دسته سنگين وزن بنامد و صاحب چنين جايگاهي بينگارد. بر اين اساس او بايد به دنبال عنوان C.B.W باشد كه اينك در اختيار ساموئل پيتر نيجريه اي است يا كمربند قهرماني O.B.W را بطلبد كه روسلان چاگايف صاحب آن است.
    * جلوگيري از ضرر
    اما اگر ادعاي ولاديمير در خصوص و مدت بخشيدن به دسته پرتفرق بوكس سنگين وزن را جدي بگيريم، بايد متذكر شويم كه شايد كارگزاران بوكس و مردان اصلي تصميم گيرنده اين ورزش چنين نينديشند، زيرا با واحد و يكي شدن قهرمان اين وزن بسيار موردتوجه و رسيدن كمربندهاي قهرماني همه سازمان ها به يك نفر، امكان و زمينه ها و راههاي كسب درآمدهاي كلان به روي آنها بسته مي شود و ضررهاي كلاني را متحمل مي گردند و بديهي است كه آنها در برگزاري ديدارهايي بين كليچكو با پيتر و چاگايف و همچنين اولگ ماسكايف كه پيش از مصدوم شدن و سپردن موقتي جايگاهش به ساموئل پيتر مرد اول سازمان C.B.W بوده تا سرحد امكان تاخير بيندازند و در صورت امكان از چنين چيزي براي هميشه جلوگيري كنند.
    مشكل اصلي كليچكو اندك مدتي بعد از پايان زمستان بسيار سرد ۲۰۰۸ نه قدرت و نوع مهارت هاي رقبا، بلكه مسئله فوق است.
    
    
    
    
    برترين سنگين وزن بوكس جهان كيست/«كليچكو» در پي دو كمربند تازه
    


 روزنامه ايران، شماره 3893 به تاريخ 14/1/87، صفحه 11 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 491 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي مازندران
متن مطالب شماره 160، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است