|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران87/1/22: نوايگان، ماسوله جنوب
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3900 22/1/87 > صفحه 11 (ايران زمين) > متن
 
      


نوايگان، ماسوله جنوبگزارش و عكس : رضا فرخنده

    
    اين روستا در دره اي در وسط كوه هاي بلند واقع شده و خانه هاي آن در شيب كوهستان به گونه اي است كه پشت بام خانه پاييني، حياط منزل بالايي است
    
    نوايگان زيباتر از ماسوله است و جا دارد به عنوان روستاي نمونه گردشگري فارس معرفي شود.
    اين روستاي كوهستاني و زيبا در ۴۷ كيلومتري شرق شهرستان داراب واقع شده است و قدمتي ۱۸۰۰ ساله دارد و تعمير مسجد آن براساس سنگ نوشته اي كه در ديوار قديمي مسجد نصب شده به زمان خواجه عبدالله انصاري مي رسد و در قبرستان قديمي نوايگان قبرهايي كشف شده كه به طرف بيت المقدس بوده است.
    اين روستا در دره اي در وسط كوه هاي بلند واقع شده و منازل آن در شيب كوهستان به گونه اي است كه پشت بام خانه پايين به منزله حياط منزل بالاست.
    در يك طرف دره منازل و در طرف ديگر باغ هاي زيبا كه سرسبزي جالبي به طبيعت روستا داده واقع شده است.
    هواي پاك و كوهستاني روستا و طراوت خاص آن بويژه در تابستان به جاذبه هاي اين محل مي افزايد.
    اين روستاي زيبا و جالب جاذبه هاي گردشگري و توريستي زيادي دارد ولي به علت گمنام ماندن، تاكنون به آن توجهي نشده است. خوشبختانه در سال هاي اخير از سوي سازمان ميراث فرهنگي، بودجه اي براي مرمت و بازسازي و سنگفرش كوچه ها در نظر گرفته شده و عمليات بازسازي شروع شده و قرار است اين روستا به عنوان روستاي نمونه گردشگري فارس معرفي شود.
    روستاي نوايگان يكي از قديمي ترين روستاهاي شهرستان داراب و استان فارس محسوب مي شود. اين روستا در شرق شهرستان داراب است و ارتفاع آن از سطح دريا به ۱۶۱۸ متر مي رسد.
    زمستان هايي سرد دارد و تابستان آن از اعتدال ويژه اي برخوردار است. آب و هوايي منحصر به فرد دارد و درختاني چون نخل و ليموترش، كه مخصوص منطقه گرم هستند، در اين منطقه وجود دارد و قابل غرس هستند، از سوي ديگر درختاني چون انگور، انجير، بادام، گردو و گل محمدي و ارژن،كيكم، بنه و سرو وحشي كه مربوط به آب و هواي كوهستاني است نيز در اين جا به وفور يافت مي شود.
    از نظر حاصلخيز بودن خاك آن هم كم نظير است. كوه هاي اين ناحيه دنباله رشته كوه زاگرس است و قله هاي معروفي چون كوه قبله، سه چاه و ميانكوه در آن ديده مي شود كه ارتفاع اين قله ها از ۱۸۶۵ متر ارتفاع تجاوز مي كند.
    اين روستا در اطراف خود آبادي هايي دارد به نام هاي جايرود كه در فاصله ۶ كيلومتري نوايگان واقع شده است. همچنين روستاي كوچكي به نام مزرعه آب كه داراي چشمه اي زيباست و در ۳ كيلومتري جايرود قرار دارد كه به علت خشكسالي هاي پي در پي و حفر غير مجاز چاه از سوي عده اي سودجو، رو به خشك شدن است و اگر به همين منوال پيش برود در چند سال آينده اثري از اين چشمه وجود نخواهد داشت.
    در اين روستا نزديك به ۲۴ خانوار در فصل تابستان زندگي مي كنند.
    در اين مكان مسجدي هم ساخته شده به نام مسجد صاحب الزمان(عج) و درختان تشكيل دهنده اين مكان سرسبز درخت آلو سياه و گردو و بادام است كه به وفور وجود دارد و گردوي اين منطقه داراي كيفيت فوق العاده اي است.
    در كنار اين روستا (مزرعه آب) مكاني به نام حشمت قرار دارد كه در اين مكان هم چشمه بسيار زيبايي وجود داشته كه بر اثر خشكسالي از بين رفته است و درختان اين منطقه از آب چاه به صورت قطره اي آبياري و سيراب مي شوند.
    اگر از اين ۲ مكان ياد شده جلوتر برويم به مكان ديگري به نام آب بادام مي رسيم كه در اين مكان هم مانند ساير جاها مي توان كشاورزاني را ديد كه با مشقت و زحمت فراوان به كشت و زرع مي پردازند.
    لازم به ذكر است كه نخل هايي در اين مكان وجود دارد كه از كيفيت خوبي برخوردار است.
    اگر كمي از (آب بادام) دورتر برويم به مكاني ديگر مي رسيم به نام آب انار كه در اين مكان هم كشاورزي به سختي و مشقت فراوان و با آب اندك انجام مي شود.
    در ادامه مسير به آب گردو مي رسيم كه آخرين نقطه نوايگان است كه به مرز جنت شهر متصل مي شود و داراي اقليم و آب و هوايي بسيار سرد است و بيشه هاي آن زبانزد خاص و عام بوده و طبيعتي زيبا به اين منطقه داده است.
    در سمت ديگر حركتمان به مكاني ديگر مي رسيم كه قلب تپنده اقتصاد نوايگان است به نام بونه ها كه در اين مكان سالانه بيش از ۵۰۰ تن انجير خشك به صورت ديم توليد مي شود كه دومين توليدكننده انجير بعد از استهبان در استان فارس به شمار مي آيد.
    مكان ديگر بهروئيه نام دارد كه در اين مكان بيش از ۸۰۰ تن انگور توليد مي شود كه اين انگورها را براساس يك سنت قديمي در همان مكان به مويز تبديل مي كنند و سپس به بازار عرضه مي شود.
    مكان ديگر سه چاه و ميونكوه ا ست كه اين مكان بزرگ ترين توليد كننده گل محمدي به صورت ديم است كه سالانه بيش از هزار تن گل محمدي در آن توليد مي شود و از جمله مكان هاي ديگري است كه زيبايي خاص خودش را دارد و طبيعت دل انگيزي به منطقه نوايگان داده است.
    يكي ديگر از راه هاي امرار معاش مردم نوايگان دامداري است.
    اين روستا در محل خود ۲ قنات دارد كه باغ ها را آبياري مي كند و نماي زيبايي به روستا داده است.
    اين روستا داراي اسامي چون نوكان، نودايجان، نوايگان بوده است. قديمي ترين آثار باستاني آن در ضلع شرقي موسوم به قلعه پيكان قرار دارد كه آثار آن احتمالابه دوره سفال نخودي برمي گردد. ولي از سوي سازمان ميراث فرهنگي شهرستان هنوز مورد حفاري و مرمت قرار نگرفته است. يكي ديگر از آثار باستاني اين روستا، سنگ نوشته اي است كه در مسجد اين روستا قرار دارد كه قدمت آن به سال ۱۸۱ هجري قمري و زمان حكومت هارون الرشيد پنجمين خليفه عباسي كه مصادف با امام موسي كاظم(ع) و فرزند بزرگوارش ثامن الائمه عليهما السلام است، برمي گردد. گفتني است اين سنگ نوشته در دوره اسلامي نگارش شده است.
    * تاريخچه نوايگان
    حال به خلاصه اي از گذشته نوايگان مي پردازيم كه شنيدن آن براي جوانان امروز اين ميهن كهن و تاريخي (نوايگان) خالي از لطف نيست.
    در سال هاي ۱۳۲۶ هجري قمري و ۱۲۸۷ هجري شمسي كه محمد علي شاه قاجار، مجلس شورا را به توپ بست، مردم مناطق جنوب ايران از جمله شرق فارس بويژه كوهستان داراب (كه در آن زمان به نام دوازده معدن كوهستان از آن ياد مي شده است و نوايگان به عنوان پايتخت دوازده معدن معروف بوده است) به پيروي از حضرت آيت الله حاج سيدعبدالحسين شوشتري نجفي لاري و با عده اي ديگر از دوستان با استبداد به مبارزه برخاستند كه يكي از اين بزرگان سردار كوهستان (شيخ زكريا انصاري) است كه در اين دوران شيخ زكريا انصاري به همراه ديگر ياران خود شهرهاي ني ريز و سيرجان و از سمت ديگر تا فين بندر عباس و شهرستان داراب را فتح كردند.
    پس از شيخ زكريا، برادر ناتني وي، شيخ ابوالحسن سركوهي (انصاري) تا سال ۱۳۰۸ هجري شمسي به منطقه كوهستان داراب تسلط داشت تا اينكه در جريان يورش ياور محمدتقي خان عرب به منطقه داراب و كوهستان به عراق مسافرت كرد و پس از مراجعت از عراق ازسوي رضا خان پهلوي به سال ۱۳۲۰ هجري شمسي در تبعيد بسر برد كه پس از خروج رضا خان از ايران و تبعيد وي به جزيره موريس، شيخ ابوالحسن در كنار مرجع عاليقدر سيد نواالدين حسيني هاشمي قرار گرفت و به فعاليت هاي سياسي ادامه داد و با شركت در حزب برادران فارسي با رژيم پهلوي مبارزه كرد و در غياب سيد نورالدين شيرازي امامت جماعت مسجد وكيل را بر عهده گرفت.
    تاريخ نوايگان از نظر اجتماعي و جغرافيايي و سياسي، تاريخ بسيار گرانبهايي است كه متاسفانه هيچ كس به دنبال تهيه و تنظيم اين گزارشها نبوده و نيست كه آنها را در اختيار نسل امروز قرار دهد.
    نوايگان شخصيت هاي بسيار ارزشمندي داشته كه يكي از اين شخصيت ها و افتخارات استان فارس و شهرستان داراب، آيت الله حاج شيخ يحيي انصاري شيرازي است.
    ايشان در به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي ايران سهم بسزايي ايفا كرده است وهم اكنون در سن ۸۰سالگي يكي از اساتيد بزرگ فلسفه در حوزه علميه قم هستند، ايشان از محضر مبارك ۲ عالم رباني، علامه طباطبايي و امام خميني(ره) كسب دانش كرده اند.
    
    
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3900 به تاريخ 22/1/87، صفحه 11 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1022 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعليم و تربيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 136)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است