|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران87/1/26: پلنگ ها، در پناه صلح نامه كوير با پرداخت غرامت از سوي اداره كل محيط زيست استان سيستان و بلوچستان به دامداران صورت مي گيرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6786
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3903 26/1/87 > صفحه 11 (ايران زمين) > متن
 
      


پلنگ ها، در پناه صلح نامه كوير با پرداخت غرامت از سوي اداره كل محيط زيست استان سيستان و بلوچستان به دامداران صورت مي گيردگزارش و عكس : رضا فرخنده
گزارش و عكس : رضا فرخنده

    وجود تعداد محدودي پلنگ در ايران، موجب شده تا حتي تصوير اين جانور نيز اتفاق فرخنده اي باشد. از آنجاكه اين پستاندار گوشتخوار براي به دست آوردن غذاي خود به گله هاي اهالي منطقه بيرك هجوم مي برد و زيان هايي را نيز وارد مي كند، اداره كل محيط زيست استان سيستان و بلوچستان تصميم بر اين گرفته تا زيان هاي ناشي از پلنگ هاي واق در اين استان را به زيان ديدگان پرداخت كند.
    پرويز آرامنش، مدير كل حفاظت محيط زيست استان سيستان و بلوچستان مي گويد: پلنگ هايي كه در كوه بيرك زندگي مي كنند، زيان هايي را به اهالي منطقه وارد مي كنند كه مي تواند سبب به وجود آمدن رفتار نامناسبي از سوي اهالي شود. به همين جهت آخرين كاري كه در اواخر پارسال انجام داديم با توجه به اعتبارهايي كه در اين زمينه دريافت كرده ايم، پرداخت زيان به خسارت ديدگان است.
    او مي افزايد: پلنگ ايران از جمله جانوراني است كه حفاظت از آن براي ما بسيار با اهميت است. از اين جانور تعداد بسيار كمي در ايران زندگي مي كند و همين تعداد نيز در معرض خطر قرار دارند. يكي از اين خطرها خشم زيان ديدگان از جانب اين پلنگ است.
    وي پرداخت زيان به خسارت ديدگان را راهكاري براي فرو نشاندن خشم آنها دانست و اظهار كرد: وقتي اهالي بدانند زياني كه از جانب پلنگ به آنها وارد مي شود بازپرداخت مي شود، گزندي از جانب آنها به پلنگ اين منطقه وارد نمي شود.
    ارتفاعات مناطق تفتان، گوهر كوه، ايرندگان و بيرك خاش به دليل داشتن شرايط مناسب زيستي براي حفظ نسل پلنگ ايراني كه يكي از گونه هاي كمياب جانوري در دنياست از مهم ترين و بهترين محل هاي زيستي اين گونه جانوري به شمار مي رود.
    علاوه بر ارتفاعات خاش، گزارش هايي از محل زيست اين حيوان در ارتفاعات پلنگ كوه سيستان و مناطق راسك، سرباز و دامنه هاي بلوچستان نيز به دست آمده است.
    به گفته كارشناسان اداره كل محيط زيست سيستان و بلوچستان نمونه ها و بقايايي از زيست اين حيوان در مناطق مختلف كشورمان ازجمله گيلان، مازندران، آذربايجان غربي، كردستان، ميشان فارس، ميانكوه، بندر گز، فيروزكوه، كرمان، پارك وحش گلستان، اطراف درياچه اروميه و مناطق حفاظت شده البرز مركزي دريافت شده است. اين حيوان از رده پستانداران، راسته گوشتخواران و خانواده گربه سانان است.
    به گفته كارشناسان اداره محيط زيست شهرستان خاش پلنگ ايراني از بزرگترين نژادهاي پلنگ در دنيا بوده به طوري كه وزن يك پلنگ بالغ ايراني گاهي به ۹۰ كيلوگرم مي رسد.
    طول بدن اين گونه جانوري ۱۶۰ تا ۱۸۰ سانتي متر، طول دم آن تا ۱۱۰ سانتي متر و بلندي ناحيه شانه ها نيز تا ۷۵ سانتي متر است. رنگ هاي سفيد، زرد، زرد قرمز يا زرد خاكستري در خال هاي اين حيوان وجود دارد. اين حيوان زندگي در نقاط جنگلي و كوهستان ها، ارتفاعات بالاي ۳ هزار و ۵۰۰ متر، نواحي پردرخت و صخره اي و نزديك رودخانه ها را ترجيح مي دهد.
    اين حيوان اكثراً در شب ها فعاليت دارد ولي در روز نيز ديده مي شود. خوراك اصلي اين جانور گوسفند، بز وحشي و خوك وحشي بوده و در صورت كمياب بودن شكار از پرندگان، جوندگان و حيوانات كوچك ديگر تغذيه مي كند. فصل جفت گيري اين جانور در اواخر زمستان و اوايل بهار است و دوران آبستني آن نيز حدود ۳ ماه طول مي كشد و ۲ تا ۵ بچه به دنيا مي آورد.
    آسيب زدن به محيط زيست اين حيوان مهم ترين عامل انقراض آن است و رشد جمعيت انسان و نياز روزافزون به راه ها و تغيير زيستگاه ها از ديگر عوامل تهديد محيط زيست حيوان است.
    به گفته دكتر هدايت تاجبخش، استاد دانشگاه، مؤسس و مدير موزه تاريخ طبيعي دارآباد، ۳ نوع پلنگ در ايران يافت مي شود؛ يك نوع نژاد «ساكسي كالور» است كه در كوهستان هاي البرز و جنگل هاي شمال يافت مي شود و نوع دوم «ميلانو» است كه جثه اي كوچكتر و بدني پرپشم تر دارد، در قسمت هاي كويري، مركزي، حوالي استان فارس و خوزستان نيز پلنگ ديگري را مي توان يافت كه نام علمي اش «توليانا»ست و رنگي روشن تر و جثه اي كوچك دارد. تاجبخش، پلنگ را با توجه به جثه اي كه دارد قويترين حيوان دنيا مي داند، چنانكه پلنگي با وزن ۸۰ كيلوگرم، قوچي تا وزن ۱۲۰ كيلوگرم را براي دوري از حيوانات لاشه خوار با دندان هاي خود به بالاي درخت مي كشد.
    پرويز آرامنش، مدير كل حفاظت محيط زيست استان سيستان و بلوچستان، در ادامه درباره فيلمبرداري از طرح پلنگ بيرك افزود: خوشبختانه با انجمن يوزپلنگ هماهنگي هايي انجام داده ايم كه اواخر پارسال به منطقه آمدند و در منطقه بيرك دوربين هاي مخصوصي نصب كردند تا بتوانيم تصوير پلنگ اين منطقه را رويت كنيم. البته ما تصوير اين جانور را در كوه هاي بيردف ايرانشهر داريم، ولي در بيرك عكس مستندي از او نداشتيم.
    آرامنش مي افزايد: احتمالات نشان از آن دارد كه در اين منطقه بيش از ۳ قلاده پلنگ وجود دارد. نخستين فيلمبرداري حرفه اي از پلنگ ايراني اواسط تيرماه سال ۸۵ در چشمه پريه منطقه توران استان سمنان به شكل كاملاتصادفي انجام شد. درحالي كه محققان و گروه هاي فيلمبرداري تنها ۳ ثانيه توانستند اين حيوان زيرك را در دام دوربين شان اسير كنند، گروه فيلمبرداري طرح «ايران؛ جهاني در يك مرز» به مديريت محمدعلي اينانلو توانست تا ۱۰ دقيقه به طور حرفه اي در روشنايي روز از يك پلنگ پير فيلم بگيرد.
    پيش از اين شبكه بي. بي. سي براي فيلمبرداري از حيات وحش ايران، نتوانسته بود تصوير پلنگ را به قاب دوربين اش بيفزايد. بنابراين با استفاده از آرشيو فيلم هايش پلنگ آفريقايي را به جاي پلنگ ايران معرفي كرد و نشان داد.
    دكتر تاجبخش نيز مي گويد: پلنگي كه گروه فيلمبرداري طرح «ايران؛ جهاني در يك مرز» از آن تصوير گرفت، از نژاد ساكسي كالور است كه جثه اي بزرگ دارد و طول بدن آن گاهي به ۳ و نيم متر نيز مي رسد و اغلب اين نژاد در حوالي كوهپايه هاي البرز و جنگل هاي شمال يافت مي شود.
    آمارهاي صحيح و واقعي از تعداد گونه پلنگ ايراني وجود ندارد، نداشتن ثبات اكولوژيك در زيستگاه هاي اين گونه و كاهش طعمه هاي قابل صيد، براثر شكارهاي غيرمجاز و بي رويه، جمعيت بزرگترين گربه سان ايراني را با خطر تهديد مواجه كرده است. سال ۸۳ آمار پلنگ ايراني ۵۵۰ تا ۸۵۰ قلاده تخمين زده شد كه آماري روي خط قرمز هشدار است.
    
    
    
    
    پلنگ ها، در پناه صلح نامه كوير با پرداخت غرامت از سوي اداره كل محيط زيست استان سيستان و بلوچستان به دامداران صورت مي گيرد
    


 روزنامه ايران، شماره 3903 به تاريخ 26/1/87، صفحه 11 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 744 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي روان شناسي باليني و مشاوره
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است