|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد87/1/28: معضلي به نام آگهي افزار /وضعيت جهاني امنيت اطلاعات در سال 2008
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1652 28/1/87 > صفحه 12 (آي تي) > متن
 
      


معضلي به نام آگهي افزار /وضعيت جهاني امنيت اطلاعات در سال 2008


نويسنده: اسماعيل ذبيحي

آگهي افزارها (Adware) با اختصاص 6/28 درصد از كل آلودگي هاي رايانه يي، شايع ترين نرم افزارهاي مخرب در سه ماه نخست سال 2008 ميلادي بوده اند. PandaLabs، لابراتوارهاي كشف و پاكسازي تهديدهاي امنيتي، طي يك گزارش تحليلي، وضعيت امنيت اطلاعات رايانه يي در سه ماه نخست سال جاري ميلادي را تشريح كرد.
    
    بر اساس اين گزارش، آگهي افزارها با اختصاص بيش از 5/28 درصد از كل كدهاي مخرب كشف شده به خود، شايع ترين علت ناامني در رايانه هاي خانگي و شبكه هاي محلي بوده اند.
    
    آگهي افزار، برنامه يي است كه براي نمايش پيغام ها و تصاوير ناخواسته با اهداف تجاري و تبليغاتي طراحي و در شبكه وب منتشر مي شود. هر چند در نفوذ و آلودگي هاي ناشي از اين نوع بدافزار خطر واقعي وجود ندارد، اما برخي از انواع آن قادر هستند عملكردهاي عادي رايانه ها را با اختلال و كندي مواجه كرده و حتي روي فعاليت برنامه هاي امنيتي تاثير بگذارند.
    
    طبق بررسي هاي موجود، تروژان ها نيز با تشكيل حداقل 25 درصد از كل بدافزارهاي كشف شده در سه ماه نخست سال 2008 و پس از آن كرم هاي رايانه يي با تشكيل 10 درصد از اين ميزان، عنوان هاي بعدي مهم ترين تهديدات رايانه يي را به دست آورده اند.
    
    تروژان ها براي نفوذهاي نامحسوس، ايجاد آسيب پذيري و اجراي حملات كوبنده به كار مي روند. اين در حالي است كه كرم ها بيشتر به منظور انتشار سريع و افزايش فوري وسعت تخريب مورد استفاده قرار مي گيرند. بنا بر اعلام پاندا، ميزان انتشار آگهي افزارها، تروژان ها و كرم هاي رايانه يي در دوره مشابه سال قبل به ترتيب 5/20 ، 62 و 9 درصد بوده است كه با توجه به شرايط فعلي، تغييرات مشهودي در جهت گيري خرابكاران و نيز فناوري توليد و انتشار كدهاي مخرب ملاحظه مي شود.
    
    همچنين شركت هاي امنيتي در خصوص شيوع وسيع يك تروژان جديد از طريق نامه هاي الكترونيك هشدار دادند. اين نامه هاي الكترونيك با موضوع نمايش تصاوير غيراخلاقي و مستهجن از هنرپيشه ها و خواننده هاي مشهور دنيا، در سطح بسيار گسترده يي منتشر شده و يك تروژان جديد و خطرناك با عنوان Agent.IMB را در رايانه ها نصب و فعال مي سازند.
    
    بنا برگزارش شركت امنيتي Panda Security، اين نامه هاي الكترونيك پس از باز شدن توسط كاربران، آنها را به كليك روي لينكي با عنوان Download and Watch ترغيب مي كنند كه در واقع ابزار لازم براي نفوذ تروژان Agent.IMB محسوب مي شود. نخستين نشانه نفوذ و فعال شدن اين كد مخرب در سيستم، ايجاد يك فايل اجرايي به همراه فرآيند پردازش مربوط به آن با نام CbEvtSvc.exe است. افزون بر اين، ثبت محرمانه تصاوير مختلف از صفحات مورد مشاهده كاربر و فعاليت هاي شخصي وي، سرقت اطلاعات حساس و آسيب پذير كردن رايانه ها در برابر نفوذ غيرقانوني هكرها از جمله اقدامات مخرب اين كد محسوب مي شود.
    
    بر اساس اعلام لابراتوارهاي پاندا، شيوه انتشار اين كد مخرب بيشتر بر اساس روانشناسي اجتماعي طراحي شده است كه در اين مورد خاص، اغلب كاربران غيرحرفه يي و جوان تر اينترنت را مورد هدف قرار مي دهد. عدم توجه به نامه هاي الكترونيك با موضوعات جذاب و فرستنده هاي ناشناس و نيز عدم كليك روي لينك هاي نامشخص و مشكوك، مهم ترين روش حفاظتي در برابر نفوذ و فعاليت اين كد مخرب عنوان شده است. براي اطمينان از عدم ايجاد آلودگي در رايانه ها علاقه مندان مي توانند سري به سايت www.infectedornot.com بزنند.
    
    افزايش ويروس هاي كامپيوتري
    
    بر اساس گزارش يك شركت امنيتي، شمار ويروس هاي رايانه يي در حال فعاليت براي نخستين بار به يك ميليون رسيد.
    
    طبق اعلام سيمانتك، بيش از 711 هزار ويروس در سال گذشته ميلادي شناسايي شدند كه ميزان آنها نسبت به سال قبل از آن 468 درصد افزايش داشت. امريكا همچنان بزرگ ترين مشاركت كننده در انتشار نرم افزارهاي مخرب آلوده كننده رايانه هاي جهان بوده و 24 درصد از چنين فعاليت هايي را به خود اختصاص داده است.
    
    بر اساس گزارش ها شهر مادريد داراي بزرگ ترين شمار رايانه هاي آلوده معروف به زامبي، كه براي انجام فعاليت هاي مجرمانه تحت كنترل مجرمان قرار گرفته اند، شناخته شد و در مجموع فعاليت روزانه 62 هزار رايانه زامبي در نيمه دوم سال گذشته ميلادي به ثبت رسيده كه نسبت به نيمه اول آن 17 درصد افزايش يافته بود. طبق گزارش سالانه تهديد امنيت اينترنتي جهاني سيمانتك، حجم رو به افزايشي از كدهاي مخرب، رايانه ها را از طريق آسيب پذيري هاي مرورگرهايي مانند اينترنت اكسپلورر و سفاري آلوده مي كنند. در نيمه دوم سال گذشته ميلادي، 88 آسيب پذيري در مرورگرهاي موزيلامانند فايرفاكس، 22 مورد در مرورگر سفاري اپل و 18 مورد در مرورگر اينترنت اكسپلورر گزارش شد كه در نيمه اول سال 2007، اينترنت اكسپلورر در معرض 39 آسيب پذيري، سفاري 52 و مرورگرهاي موزيلا34 مورد آسيب پذيري قرار گرفتند.
    
    مجموع شمار پيام هاي معروف به فيشينگ كه اي ميل هايي طراحي شده براي فريب مشتريان بانك و كشاندن آنها به وب سايت هاي قلابي و تشويق به دادن اطلاعات شخصي شان هستند، با پنج درصد افزايش به 208 هزار پيام رسيد كه برابر با 1134 پيام جديد براي هر روز در نيمه دوم سال 2007 است و 66 درصد از سايت هاي قلابي به گونه يي طراحي شدند كه شبيه سايت شركت هاي بخش مالي باشند.
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1652 به تاريخ 28/1/87، صفحه 12 (آي تي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 352 بار
    آثار ديگري از "اسماعيل ذبيحي"

  چرا iCloud مقصر نيست؟ / از افشاي رمزهاي عبور تا انتشار تصاوير خصوصي كاربران
اسماعيل ذبيحي، دنياي اقتصاد 18/6/93
مشاهده متن    
  خرابكاران اينترنتي امسال در جست و جوي چه خواهند بود؟ / سال ۲۰۱۳ و تهديدهاي امنيتي
اسماعيل ذبيحي، دنياي اقتصاد 13/10/91
مشاهده متن    
  ۳۰ درصد جهان مجازي ويروسي است / گزارش فصلي از وضعيت جهاني امنيت اطلاعات
اسماعيل ذبيحي، دنياي اقتصاد 2/6/91
مشاهده متن    
  امنيت دسترسي به خدمات اينترنتي بانكها / نكته اي كه از آن غافل مانده ايم
اسماعيل ذبيحي، رسالت 14/4/89
مشاهده متن    
  امنيت دسترسي به خدمات اينترنتي بانكها / نكته اي كه از آن غافل مانده ايم
اسماعيل ذبيحي، رسالت 14/4/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام تجربه
متن مطالب شماره 19، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است