|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران87/2/3: نگاهي به ناكارآمدي آموزش زبان خارجي در مدارس: زبان آموزي به خاطر نمره
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 3910 3/2/87 > صفحه 12 (زنگ اول) > متن
 
      


نگاهي به ناكارآمدي آموزش زبان خارجي در مدارس: زبان آموزي به خاطر نمره


نويسنده: شهناز سلطاني


    
    بسياري بر اين باورند كه دانش آموزان از سال ها آموزش و فراگيري درس زبان انگليسي در مدرسه ثمره اي به دست نمي آورند، در حالي كه انگيزه آموختن در بسياري از آن ها با رشد روزافزون آموزشگاه هاي زبان انگليسي و استقبال دانش آموزان براي حضور در كلاس هاي آن به وضوح ديده مي شود. ضعف نيروي انساني در آموزش زبان انگليسي، امكانات، شرايط، ابزارها و فضاي مناسب و همين طور پياده كردن شيوه هاي نادرست آموزش آن در كلاس موجب شده نتايج مورد انتظار و مطلوب از آموزش اين درس به دست نيايد.
    
    دكتر «عليرضا شريفي» كارشناس آموزش و پرورش با تاكيد بر اين كه محتواي كتب درسي نيازمند بازنگري جدي و كلي است، مي گويد: «اگرچه در سال هاي اخير تغييراتي در محتواي كتاب هاي درسي زبان به وجود آمده است، اما اين تغييرات در حد مطلوب نيست.
    البته بايد گفت برنامه ريزي دروس از سوي كساني كه وظيفه برنامه ريزي درسي را برعهده دارند نيز اهميت پيدا مي كند. به اين معني كه زمان تدريس درس زبان در مدارس ما پاسخگوي نيازهاي يادگيرندگان (دانش آموزان) آن نيست. ضمن آن كه شيوه و روش تدريس زبان هم در نظام آموزشي ما بايد مورد بازنگري قرار گيرد.
    كودك براي آموختن هر زباني ابتدا بايد واژه ها و جمله ها را بشنود، سپس صحبت كند و پس از ورود به مدرسه حروف الفبا را بياموزد و در نهايت نوشتن را. اين در حالي است كه بسياري از معلمان زبان از روش هاي صحيح آموزش به دانش آموزان ناآگاه هستند. به اين معني كه آنها در اولين جلسه درس، الفبا را آموزش مي دهند، يعني دقيقاً برعكس عمل مي كنند. به اين نحو كه به ترتيب نوشتن، خواندن گفتن و شنيدن را مي آموزند. بنابراين نمي توان آموختن و به كارگيري زبان انگليسي را از سوي دانش آموزان انتظار داشت.»
    وي با بيان اين كه بسياري از مدارس ما فاقد آزمايشگاه زبان هستند، در حالي كه وجود آن از اهميت بالايي برخوردار است، مي گويد: «در تعداد كمي از مدارس هم كه آزمايشگاه زبان داريم، حجم بالاي درس و زمان محدود فرصت استفاده از آن را نمي دهد. البته به خاطر برخوردها و تماس هاي اندكي كه دانش آموزان با توريست هاي خارجي دارند و معلمان و دانش آموزان كمتر به كشورهاي ديگر سفر مي كنند و همين طور نبود رسانه هاي انگليسي زبان شنيداري و ديداري موجب شده كه دانش آموزان براي آموختن زبان انگليسي احساس نياز نكنند. در حالي كه اگر معلمان همه دروس خود را موظف بدانند كه در كنار درسي كه تدريس مي كنند چند صفحه نيز زبان تخصصي همان درس را براي ترجمه در اختيار دانش آموزان قرار دهند، نتيجه مؤثري در پي خواهد داشت. بنابراين بايد مجموعه آموزش و پرورش احساس نياز را در دانش آموز ايجاد كند.»
    شريفي افزايش تعداد آموزشگاه هاي آزاد در هر رشته را معياري براي سنجش ناكارآمدي در ارائه آن رشته ازسوي آموزش و پرورش مي داند و مي گويد: «اين بدان معني است كه آموزش و پرورش رسالت خود را به خوبي انجام نداده است. در حالي كه بايد خانواده و بويژه آموزش و پرورش با تغيير بنيادين در نحوه آموزش درس زبان بايد علاقه و انگيزه بسياري از دانش آموزان را براي يادگيري آن فرصت مغتنمي بشمارند. البته در اين ميان بازآموزي روش تدرس معلمان بايد در اولويت قرار گيرد.»
    وي معتقد است: «وجود آزمون و كنكور سراسري موجب شده است بخش هايي از آموزش زبان به طور مثال گرامر برجسته تر شود در حالي كه بايد آموختن واژه ها و كاربرد آن در جمله براي گفتن و شنيدن نيز مهم تلقي شود، اما اين مسئله عملاً در آموزش و پرورش ما اتفاق نمي افتد.»
    آموزش و پرورش متولي آموزش باشد
    «هرمز انصاري» كه نيم قرن است با ارائه شيوه هاي نوين براي بچه ها زبان انگليسي تدريس مي كند و در اين باره ۹ جلد كتاب تاليف كرده است، درباره چرايي ناموفق بودن آموزش زبان در مدارس مي گويد: در مدرسه بچه ها براي كسب نمره، زبان مي خوانند و تلاش مي كنند به هر نحو ممكن نمره لازم را به دست آورند. بنابراين انگيزه اي براي يادگيري آن ندارند. همين امر موجب مي شود بچه ها با نمره ها و سطوح متفاوت و حتي گاهي ناموفق به مقاطع بالاتر وارد شوند. ضمن آن كه شيوه هاي ياددهي و يادگيري و همين طور موادي كه تدريس مي شود برپايه علايق و نياز بچه ها شكل نمي گيرد. علاوه بر اين دانش آموزان بنا به مواد درس انگليسي و بنا بر آمادگي شان گروه بندي نمي شوند. همچنين مدرسان زبان در مدرسه به طور مطلوب ارزشيابي نمي شوند، حتي ممكن است آنها در مقابل بازده نابرابر به طور يكسان ارزشيابي شوند كه اين امر نيز صحيح نيست.»
    وي معتقد است: «بايد به طور دائم انگيزه هاي يادگيري و ارزش نتايج ناشي از آن و شيوه هاي يادگيري مورد بازنگري قرار گيرد و تصحيح شود. ضمن آن كه ابزارها و وسايل آموزشي و كمك آموزشي نيز بايد مهيا شود. البته بايد به نياز، خواست و نظر يادگيرنده درباره مدرس و شيوه تدريس آن بهاي زيادي داده شود. اهميت شرايط و فضاي يادگيري نيز كمتر از ياددهنده و مواد يادگيري نيست. علاوه بر اينها آموزش زبان همواره نيازمند نوآوري و تحول در همه ابعاد آن است. البته اگر ايده ها و شيوه هاي خوبي داشته باشيم، اما سازماندهي خوبي نداشته باشيم هر دو اينها از دست خواهد رفت.»
    انصاري معتقد است: «آموزش زبان بايد بيش از گذشته در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گيرد. بهترين نوع آموزش در شرايط فعلي اين است كه آموزش و پرورش فقط متولي اين كار باشد و آموزش آن را به سازمان هايي محول كند كه توانايي انجام آن را به خوبي دارند.»
    
    


 روزنامه ايران، شماره 3910 به تاريخ 3/2/87، صفحه 12 (زنگ اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 416 بار
    آثار ديگري از "شهناز سلطاني"

  افتتاح 700 پروژه آموزشي تا مهر / معاون عمراني وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با ايران اعلام كرد
شهناز سلطاني*، ايران 12/6/92
مشاهده متن    
  سرويس مدرسه، دلشوره مدام / دو دهه از معطل ماندن طرح ملي البرز گذشت
شهناز سلطاني، ايران 10/6/92
مشاهده متن    
  نظارت 150 بازرس بر بازگشايي مدارس / ستاد پروژه مهر در وزارت آموزش و پرورش آغاز به كار كرد
شهناز سلطاني، ايران 7/6/92
مشاهده متن    
  گزيده اخبار
شهناز سلطاني، ايران 6/6/92
مشاهده متن    
  ضرورت تغيير در نظام معيشتي معلمان / رئيس دفتر رئيس جمهور در مراسم معارفه سرپرست وزارت آموزش و پرورش تاكيد كرد
شهناز سلطاني، ايران 29/5/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بوم شناسي گياهان زراعي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 53)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است