|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد87/3/6: معاون كيفيت ايران خودرو:براي محصولات صادراتي ،بازرسي ويژه داريم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4176
سه شنبه دوم آبان ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1532 6/3/87 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


معاون كيفيت ايران خودرو:براي محصولات صادراتي ،بازرسي ويژه داريم


نويسنده: حميدرضا بهداد

«از نظر بنده كيفيت محصولات صادراتي ايران خودرو با محصولات عرضه شده اين شركت در بازار داخلي يكي است.»
     اين گفته بخشي از اظهارات معاون كيفيت ايران خودرو است كه روز گذشته در جريان كنفرانس خبري خود به بيان آن پرداخت.
    در اين جلسه كه برخي ديگر از مسوولان امور كيفي ايران خودرو نيز حضور داشتند اصغر جهانگرد با تاكيد بر اين كه هيچ تفاوتي ميان سطح كيفي محصولات صادراتي اين شركت با محصولاتي كه در بازار داخل عرضه مي شود وجود ندارد، گفت: ممكن است ما براي برخي بازارهاي صادراتي خود مانند روسيه و تركيه آپشن هايي را روي محصولاتمان سوار كنيم، اما اين بدان معنا نيست كه خودروهاي عرضه شده به بازار كشور داراي سطح كيفي پايين تري نسبت به صادراتي ها هستند، چرا كه محصولات ايران خودرو يا محصولات هر خودروساز ديگري، در يك فرآيند مشخص به توليد مي رسد و ما هر آنچه را كه در اين فرآيند ساخته مي شود، هم به بازار داخل مي دهيم و هم صادر مي كنيم.
    اظهارات جهانگرد در حالي است كه به اعتقاد برخي كارشناسان، ايران خودرو روي محصولات صادراتي خود حساسيت كيفي و فني بيشتري داشته و بازرسي هاي ويژه اي روي آنها انجام مي دهد و به دليل آن كه اين سياست در مورد خودروهاي عرضه شده به بازار داخل كمتر اعمال مي شود، سطح كيفي اين خودروها از صادراتي ها نازل تر است.
    اين ادعاي كارشناسان در حالي است كه معاون كيفيت ايران خودرو با تكيه بر سوابق خود در بخش مونتاژ اين شركت تصريح كرد: كيفيت هر خودروي توليدي در ارتباط مستقيم با قطعات تشكيل دهنده آن است و از آنجا كه روزي 6هزار قطعه به ايران خودرو وارد مي شود اصلاامكان آن وجود ندارد كه قطعات را تفكيك كرده و با كيفيت ها را روي صادراتي ها و كم كيفيت ها را بر خودروهاي عرضه شده به بازار داخل سوار كنيم.
    وي با تاييد اين كه ايران خودرو روي محصولات صادراتي اش بازرسي ويژه اي انجام مي دهد، اظهار داشت: از آنجا كه دردسر محصولات صادراتي و به تبع آن مشتريان خارجي ما نسبت به داخلي ها بيشتر بوده و برگرداندن و تعويض قطعات آنها 2برابر بازار داخل هزينه در بردارد، ايران خودرو بازرسي ويژه اي را روي صادراتي هايش انجام مي دهد. هرچند كه به اعتقاد بنده، اين بازرسي اضافه بوده و بايد حذف شود.
    30 تا از 16هزار تا مدتي است كه برخي مشتريان پژوپارس نسبت به مشكلات فني خودروي خود شكايت دارند. به گفته آنها، پژو پارس هنگام رسيدن به سرعت، 100كيلومتر در ساعت ناگهان خاموش كرده و خطرساز مي شود. اين در حالي است كه ظاهرا به علت معيوب بودن سيستم ECU اين خودرو، امكان عيب يابي اين مشكل وجود ندارد و مشتريان پژو پارس هم اكنون در بلاتكليفي به سر مي برند. جهانگرد در اين زمينه گفت: اين مشكل مربوط به بازه زماني 60روزه اي در سال گذشته است كه پژو پارس هاي توليد شده در اين بازه زماني با آن روبرو هستند.
    وي با اشاره به اينكه در اين خصوص تنها 30 مورد شكايت به ايران خودرو رسيده است، تاكيد كرد: مشكل پژو پارس هاي مذكور اين است كه هنگام كلاج گيري و ترمز، دور موتور بالارفته و به 1500 مي رسد كه اين موضوع خاموش شدن آن را در بر داشته و يك مشكل نرم افزاري به حساب مي آيد و ما نيز از اسفند 86 به نمايندگي هاي خود ضرورت اصلاح اين مورد را ابلاغ كرده ايم. گفته هاي معاون كيفيت ايران خودرو در شرايطي است كه برخي شنيده ها از بروز مشكل مذكور در 16هزار پژو پارس خبر مي دهد.
    حكايت كپ كردن پژو 206
    «كپ كردن»، اين اصطلاح را خود نمايندگي هاي ايران خودرو در مورد مشكل فني پژو 206 بيان مي كنند. در حالي كه به ظاهر مدتي است مشابه مورد ذكر شده براي پژو پارس نيز در مورد اين خودرو به وجود مي آيد و باز هم نمايندگي هاي اين شركت توانايي لازم را در عيب يابي آن ندارند. جهانگرد در اين زمينه نيز اظهار داشت: در حال حاضر يكي از مشكلات ما در نمايندگي هاي مان، عدم تخصص آنها در شناسايي عيوب برخي خودروها مانند پژو 206 و پژو پارس است كه قصد داريم طي سال جاري براي آنها تعميرگاه هاي تخصصي با نيروهاي متخصص تر ايجاد كرده به مشتريان خدمات لازم را ارائه دهيم، چراكه عيب يابي محصولاتي مثل پژو 206، به دليل سيستم پيچيده آنها دشوار است.
    ترمز سمند، مي گيرد
    اما از ديگر شكايات رسيده و نرسيده به ايران خودرو، مشكل عملكرد مناسب ترمز سمندهاي معمولي اين شركت است كه ظاهرا در وضعيت رسيدن به سرعتي خاص، مناسب عمل نمي كند. جهانگرد در رابطه با اين مشكل نيز اظهار كرد: مشكل ترمز سمند از سال 83 مطرح شد كه ما از همان مقطع زماني اقدامات لازم را براي رفع آن انجام و سيستم ترمز اين خودرو را ارتقا داديم و تا آنجايي كه نظرسنجي هاي ايران خودرو و سازمان بازرسي كيفيت به ما مي گويد در حال حاضر مشكل خاصي در اين زمينه وجود ندارد. وي همچنين در مورد ساير مشكلات فني سمند تاكيد كرد: سمند قبل از عرضه به بازار تمام استانداردهاي لازم را پاس كرده و ما براي رفع عيوب احتمالي آن بايد منتظر بازخوردهايش در بازار باشيم؛ اما همين قدر بگويم كه فعلاپس از پژو 206، سمند داراي بيشترين رضايت مندي مشتريان است.
    نسل جديد روآ در راه است
    پژو روآ كه پرتيراژترين محصول ايران خودرو به حساب مي آيد، هم اكنون در دسته بندي كيفي خودروهاي توليد داخل، جزو دسته حداقل قابل قبول ها بوده و در تمامي معيارهاي كيفي يعني حتي در بخش هاي ايمني و حياتي مانند سيستم ترمز نيز داراي نمره منفي است اين در حالي است كه معاون كيفيت اين شركت خبر از توليد و عرضه نسل جديد اين خودروي قديمي طي سال جاري داده و گفت: روآيي را كه امسال به بازار عرضه خواهيم كرد از لحاظ سطح كيفي داراي شرايط بهتر و بهبوديافته تري بوده و از دسته حداقل قابل قبول ها به دسته قابل قبول ها ارتقا پيدا خواهد كرد.
    سمند با موتور ملي در انتظار مجوز
    اما در حالي كه هم اكنون ايران خودرو حدود 350دستگاه سمند را به موتور EF7 (ملي) مجهز كرده هنوز اين محصول به بازار داخلي عرضه نشده است. جهانگرد در اين زمينه گفت: هنوز اجازه تجاري كردن سمندهاي مجهز به موتور ملي را دريافت نكرده و منتظر حصول اطمينان از عدم بروز مشكل براي مشترياني كه از اين محصول استفاده خواهند كرد، هستيم.
    ارزبري قطعات، 400 يورو
    در حالي كه برخي كارشناسان بروز مشكل كيفي در خودروهاي توليد داخل را به داخل سازي قطعات مرتبط مي دانند، حاجي خاني از ديگر مسوولان امور كيفي ايران خودرو خبر از كاهش ارزبري قطعات داده و گفت: تا همين چند سال گذشته، ارزبري قطعات خودروهاي داخلي، 5هزار يورو بود كه طي سال گذشته به طور متوسط به 400يورو رسيده و ما در كنار آن به قابليت طراحي و تغيير در توليدات خود دست يافته ايم.
    تندر ما بهتر است
    يك سال از آغاز توليد تندر – 90 در كشور مي گذرد و هنوز درصد بالايي از ثبت نام كنندگان اين خودرو، موفق به دريافت تندرشان نشده اند. اين در حالي است كه ظاهرا براي برخي مسوولان ايران خودرو، بهتر بودن تندر توليدي در اين شركت نسبت به پارس خودرو، مهم تر از توليد و عرضه آن است. به نحوي كه جهانگرد روز گذشته اعلام كرد. تندر – 90 توليدي ايران خودرو بهتر از تندر – 90 پارس خودرو بوده و شاهد اين مطلب نيز، نمره كيفي بهتر آن است.
    
    معاون كيفيت ايران خودرو:براي محصولات صادراتي ،بازرسي ويژه داريم حميدرضا بهداد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1532 به تاريخ 6/3/87، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1340 بارآثار ديگري از "حميدرضا بهداد"

  گفت و گو با مديرعامل ايدرو در مورد حواشي توافق نامه رنو : موافق برخي مذاكرات خودروسازان نبوديم
حميدرضا بهداد، دنياي اقتصاد 17/8/95
مشاهده متن    
  خودروسازان بايد دردوران تحريم خود را ثابت مي كردند / تحليل محمد ستاري فر از صنعت خودرو ايران
حميدرضا بهداد، دنياي اقتصاد 23/3/94
مشاهده متن    
  در گفت وگو با رئيس شوراي رقابت مطرح شد: دنا چقدر مي ارزد؟ (بخش پاياني)
حميدرضا بهداد، دنياي اقتصاد 24/10/93
مشاهده متن    
  بخش نخست، گفت وگو با رئيس شوراي رقابت: قرار نيست خودرو ارزان شود
حميدرضا بهداد، دنياي اقتصاد 23/10/93
مشاهده متن    
  گفت و گو با سعيد مدني، مديرعامل سايپا: مديريت سايپا سخت تر از جنرال موتورز است
حميدرضا بهداد، دنياي اقتصاد 10/10/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سبك شناسي نظم و نثر فارسي
متن مطالب شماره 37، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است