|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد87/3/12: كارخانجات داروپخش1150 ريال سود داد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4551
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1537 12/3/87 > صفحه 11 (گزارش ويژه) > متن
 
 


كارخانجات داروپخش1150 ريال سود دادداروپخش به روايت مديرعامل
    دكتر ناصر نقدي، مديرعامل شركت كارخانجات داروپخش در اين جلسه عنوان كرد: توليد محصولات دارويي بر اساس مقدار همگن شده در سال 1386 معادل 8/9ميليارد عدد قرص بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 3/5درصد رشد داشته است.
    وي در خصوص وضعيت فروش اين شركت در سال 86 گفت: فروش انواع محصولات دارويي بيش از 787ميليارد ريال بود كه نسبت به سال قبل معادل 5/8درصد افزايش داشته است، از كل مبلغ فروش مبلغ 8/19ميليارد ريال فروش صادراتي است.
    وي تاكيد كرد: شركت در آمارنامه يازده ماهه سال 86 رتبه اول فروش را در بين شركت هاي توليدكننده داخل كسب كرده است. دكتر نقدي در ادامه جلسه به رشد 7/2درصدي سود خالص سال مالي 86 اشاره كرد و گفت: سود خالص سال مالي مورد گزارش 4/130ميليارد ريال بود. همچنين سود ناخالص شركت در سال 86 نسبت به سال قبل 7/8درصد افزايش نشان مي دهد.
    دكتر نقدي ساير اقدامات و فعاليت هاي مهم انجام شده در سال 1386 را شامل توليد انبوه 19 قلم محصول جديد و ساخت آزمايشي 6 قلم محصول ديگر، استمرار عمليات انعقاد قرارداد با شركت هاي تحقيقاتي و علمي به منظور گسترش فعاليت هاي توسعه محصول و تهيه فرمولاسيون محصولات جديد، شناسايي نيازها و اقدام به خريد ماشين آلات و تجهيزات توليدي و پشتيباني توليد از قبيل دستگاه Double Ro، دستگاه uv، پالت تراك برقي و ليفتراك، وسايل و تجهيزات برقي پست برق، پانچ و ماتريس هاي دستگاه هاي مختلف پرس قرص، فيدر دستگاه بليسترينگ CAM و انواع وسايل و تجهيزات آزمايشگاهي به منظور ارتقاي توان توليدي، اقدامات مهم و زيربنايي در بخش هاي مختلف توليدي از قبيل بازسازي بخش كپسول سازي، بازسازي نسبي بخش ساخت جامدات، بازسازي بخش فارماكولوژي قديم همچنين به رغم وجود مشكلات و موانع تهيه مواد اوليه مورد نياز از طريق گشايش اعتبارات اسنادي به دليل محدوديت هاي ناشي از مراودات بين المللي بين بانكي، شركت توانسته است بخش قابل توجهي از مواد مورد نياز خود را از طريق تامين ارز و حواله نقدي در وجه فروشندگان خارجي تهيه كند، دريافت مبلغ 1017ميليارد ريال انواع تسهيلات ريالي و ارزي با توجه به افزايش حجم عمليات شركت و به منظور بازپرداخت تعهدات جاري، كاهش ضايعات در زمينه مواد اوليه و بسته بندي و محصول و استفاده بهينه از ظرفيت توليدي از طريق ارتقاي سطح كيفي حركت مواد و پرسنل توليد و گسترش فعاليت هاي صادراتي به منظور ايجاد بازارهاي جديد و افزايش سهم بازارهاي فعلي عنوان كرد.
    تاريخچه
    شركت كارخانجات داروپخش (سهامي عام) در تاريخ 24/1/1377 تحت شماره 139281 اداره ثبت شركت ها و موسسات غيرتجاري تهران، با سرمايه پانصد ميليون ريال به مدت نامحدود توسط شركت داروپخش (سهامي عام) تاسيس گرديد. سرمايه شركت در تاريخ 30/8/78 به مبلغ چهل ميليارد ريال و در تاريخ 11/11/79 به مبلغ يكصد ميليارد ريال افزايش يافته است. همچنين در تاريخ 27/6/79 شركت از سهامي خاص به سهامي عام تبديل و متعاقبا در تاريخ 17/7/81 در بورس اوراق بهادار تهران نيز پذيرفته شده است.
    موضوع فعاليت شركت
    توليد، تهيه و واردات داروهاي انساني، دامي، شيرخشك، غذاي كودك، مواد غذايي، لوازم درماني، آرايشي، بهداشتي، آزمايشگاهي و توزيع و فروش آنها در سراسر كشور و صدور آن به خارج از كشور، همچنين خريد و فروش مواد اوليه و بسته بندي، ماشين آلات، قطعات و ساير ملزومات، تاسيس، ايجاد و بهره برداري از كارخانه هاي توليدي و صنعتي و فروش آنها و مشاركت، سرمايه گذاري، خريد و فروش سهام شركت ها و اقدام به فعاليت هاي تحقيقاتي علمي و عملي مربوط به تبادل اطلاعات، دانش فني و تكنولوژي از طريق تهيه و تدارك آنها از شركت هاي داخلي يا خارجي و هرگونه عمليات تجاري و غيرتجاري مجاز كه مرتبط با موارد فوق به طور مستقيم يا غيرمستقيم باشد. همچنين پروانه بهره برداري به شماره 60668/425506 صادره از وزارت صنايع طي مجوز شماره 60668/4212228 اداره كل صنايع غذايي و دارويي به نام شركت كارخانجات داروپخش(سهامي عام) انتقال يافته است.
    توليد
    توليد همگن شده انواع محصولات شركت در سال مالي مورد گزارش برمبناي قرص متيل دوپا بالغ بر 8/9 ميليارد عدد قرص گرديد كه اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل معادل 3/5 درصد رشد داشته است، در اين راستا انواع سرم، آمپول هاي حجيم، شربت و قطره چشمي از موارد قابل توجه در افزايش توليد گروه هاي دارويي مي باشند.
    در سال مورد گزارش علاوه بر افزايش ظرفيت توليد محصولات موجود از طريق اصلاح و بازنگري خطوط توليد، افزايش شيفت هاي كاري و استفاده بهينه از ماشين آلات و نيروي انساني، تعداد 19 قلم محصول جديد نيز به توليد انبوه رسيد. ضمن اينكه فعاليت هاي مستمر در خصوص تهيه و تنظيم، ارايه DMF و اخذ پروانه محصولات نيز با دقت و سرعت بيشتري انجام يافت برهمين اساس تعداد 48 پرونده درمراحل مختلف فرمولاسيون تا صدور پروانه قرار دارند.
    مديريت شركت بر توليد محصولات با كيفيت بالا، مطابق با استانداردهاي جهاني و قابل رقابت با نمونه هاي خارجي تاكيد دارد، لذا در سال مورد گزارش نسبت به اصلاح و به روزآوري فرمولاسيون برخي داروها اقدام و همچنين با گسترش و الحاق خطوط توليد پيشرفته از جنبه هاي كيفي و كمي و بالانس نمودن ظرفيت ها، درنظر دارد سهم توليدات خود را در آينده افزايش داده و جايگاه خود را در بازار به نحو چشمگيري ارتقا بخشد.
    شركت با توليد اشكال مختلف دارويي (حدود 190 قلم) از نظر تعداد و تنوع توليد مقام اول را در بين توليد كنندگان داخلي داراست. هيات مديره در راستاي حفظ موقعيت برجسته شركت قصد دارد در رشد و توسعه كمي و كيفي محصولات گام هاي موثري بردارد.
    فروش
    باتوجه به رقابتي شدن بازار دارو در كشور، مديريت شركت تلاش دارد كه با افزايش فروش به قيمت عادلانه، رضايت مشتريان را با ارائه محصولات با كيفيت بالاجلب كند. لذا باتوجه به تنوع توليدات دارويي درصدد حفظ موقعيت خود در بازار و بالابردن سهم قابل توجهي از فروش در بازارهاي داخلي و خارجي است. در اين ارتباط كل فروش شركت در سال مالي 1386 بالغ بر 4/787 ميليارد ريال گرديد كه نسبت به سال قبل 5/8 درصد افزايش نشان مي دهد.
    فروش شركت در داخل توسط شركت هاي توزيع داروپخش و پخش هجرت و در خارج نيز به كشورهاي افغانستان، اردن، سودان، عراق، سوريه، يمن، آذربايجان، مالي، ازبكستان، تاجيكستان، سومالي، مالزي، اوگاندا و امارات صورت پذيرفته است و اميد است درآينده سهم بيشتري از فروش محصولات را در بازارهاي جهاني كسب كنيم. در راستاي اهداف فوق شركت نسبت به تهيه بروشورهاي علمي، تجاري و تبليغاتي و همايش ها و سمينارهاي آموزشي و پژوهشي و نيز حضور در نمايشگاه هاي متعدد و اعزام كارشناسان به كشورهاي موردنظر و انتخاب نماينده محلي اقدام كرده است.(جدول شماره1)
    نرخ هاي فروش داخلي توسط وزارت بهداشت و درمان و سازمان حمايت از مصرف كنندگان و نرخ هاي صادراتي توسط مديريت و باتوافق خريدار تعيين مي گردد.طي سال مالي مورد گزارش من اخذ افزايش قيمت براي تعداد 79 قلم از انواع محصولات توليدي شركت، براي 28 قلم محصول توليدي نيز، قيمت جديد اخذ شده است.
    سودآوري
    از اهداف مهم هر واحد اقتصادي و تجاري كسب سود است. در اين راستا سود و زيان محصولات توليد شده از اهميت خاصي برخوردار است و تجزيه و تحليل آن به عنوان يكي از ابزارهاي مهم مديريتي در جهت كاهش بهاي تمام شده محصولات و كنترل هزينه ها ضرورت دارد.
    سود ناخالص سال 1386 به مبلغ 9/281ميليارد ريال بود كه نسبت به سال قبل 7/8درصد افزايش داشته و سود خالص به مبلغ 4/130ميليارد ريال بود كه نسبت به سال قبل 7/2درصد رشد داشته است.شركت قصد دارد در سال آينده با عرضه محصولات جديد و افزايش كيفيت و كاهش هزينه ها و استفاده بهينه از ظرفيت بالقوه، سودآوري بيشتري كسب كند.
    بودجه و پيش بيني وضعيت آتي
    به منظور كنترل و تجزيه و تحليل عوامل موثر در هر واحد اقتصادي، بودجه به عنوان يك ابزار اساسي مورد استفاده قرار مي گيرد. به عبارت ديگر بودجه عبارت است از مقايسه بين نتايج واقعي و پيش بيني كه علل انحراف و اختلاف ايجاد شده، قابل بحث و تجزيه و تحليل است. خلاصه بودجه سال 1387 و مقايسه آن با عملكرد سال 1386 به شرح جدول (2)ذيل ارائه مي شود.
    اهداف و برنامه هاي پيش بيني شده براي سال 1387
    - برنامه ريزي دقيق براي اجراي بودجه مصوب سال 1387 و دستيابي به توليد و فروش حدود 850 ميليارد ريال انواع محصولات توليدي شركت از طريق بررسي و انتخاب تركيب بهينه توليد و فروش، با درنظر گرفتن نياز واقعي بازار، منطقي نمودن ميزان موجودي نزد شركت هاي توزيع و انتخاب محصولات با حاشيه سود بالا.
    - اصلاح ساختار مالي شركت به دليل مشكلات نقدينگي از طريق اجراي صد در صدي افزايش سرمايه پيشنهادي.
    - پيگيري و انجام اقدامات لازم درخصوص 52 مورد از پروژه هاي محصولات جديد كه DMF آنها به اداره دارو ارسال شده است در راستاي دستيابي به توليد انبوه اين محصولات و بررسي و تكميل مطالعات مربوط به فرمولاسيون و ساخت پرونده محصولات باقيمانده از سال 1386.
    - توليد انبوه حداقل 20 محصول جديد و عرضه آن به بازار دارو.
    - ادامه فعاليت هاي مربوط به ارتقاي GMP در بخش هاي مختلف توليدي.
    - استفاده از ظرفيت كامل خطوط در بخش هاي مختلف توليدي با برنامه ريزي دقيق توليد.
    - پيگيري و اقدامات لازم براي تكميل و اتمام پروژه بيوتكنولوژي با درنظر گرفتن محدوديت هاي مربوط به تامين باقيمانده تجهيزات و ماشين آلات مورد نياز پروژه و اقدام به تغيير كاربري پروژه مزبور در صورت عدم امكان تهيه ماشين آلات و تجهيزات اشاره شده با رعايت صرفه و صلاح شركت.
    - توسعه (GLP Good Laboratory Practice) در مجموعه آزمايشگاه هاي كنترل كيفيت.
    - حفظ و افزايش توان توليدي شركت از طريق خريد و نصب دستگاه ها و ماشين آلات مورد نياز توليدي و پشتيباني با توجه به قدمت و مستهلك شدن آنها.
    - ادامه برنامه هاي تدوين شده جهت ارتقاي بهره وري كاركنان از طريق برگزاري دوره هاي مختلف آموزشي، متناسب سازي نيروي انساني به لحاظ تخصص، ميزان تحصيلات، متوسط سن و نوع ارتباط استخدامي با شركت و تلاش در جهت بهينه سازي نسبت تركيب نيروهاي پشتيباني به توليد.
    محصولات جديد شركت به 19 قلم رسيد
     مجمع عمومي عادي سالانه شركت كارخانجات داروپخش با حضور 94درصد سهامداران در محل اين شركت برگزار شد. در جلسه ياد شده كه رياست آن بر عهده دكتر شيباني بود، مديرعامل شركت گزارش هيات مديره براي سال مالي منتهي به پايان اسفند ماه 86 را به استماع سهامداران شركت رساند. در اين گزارش دكتر ناصر نقدي به افزايش ظرفيت توليد محصولات علاوه بر محصولات موجود از طريق اصلاح و بازنگري خطوط توليد، افزايش شيفت هاي كاري و استفاده بهينه از ماشين آلات و نيروي انساني، رسيدن تعداد 19 قلم محصول جديد نيز به توليد انبوه، اشاره كرد و گفت: فعاليت هاي مستمر در خصوص تهيه و تنظيم ارائه DMF و اخذ پروانه محصولات نيز با دقت و سرعت بيشتري در سال گذشته انجام يافت. بر همين اساس تعداد 48 پرونده در مراحل مختلف فرمولاسيون تا صدور پروانه قرار دارند. آقايان خليلي و افخمي بر جلسه مجمع كارخانه هاي داروپخش نظارت كردند. بعد از قرائت گزارش حسابرس، صورت هاي مالي و ترازنامه 86 اين شركت، مبلغ يك هزار و 150 ريال سود به ازاي هر سهم كارخانجات داروپخش مورد تصويب اعضاي جلسه قرار گرفت. از ديگر دستورات اين جلسه انتخاب اعضاي هيات مديره بود كه نمايندگان شركت هاي داروپخش، دارويي تامين، توزيع داروپخش، بازرگاني داروپخش و «تماد» از اعضاي اين هيات مديره اعلام شدند
    
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1537 به تاريخ 12/3/87، صفحه 11 (گزارش ويژه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 844 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 13)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است