|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد87/5/7: صمصامي:افزايش نرخ ارز منجر به كاهش توليد مي شود
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1580 7/5/87 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


صمصامي:افزايش نرخ ارز منجر به كاهش توليد مي شود
تاكيد مجدد سرپرست وزارت اقتصاد بر تغيير نرخ برابري ريال و دلار

نويسنده: زهرا واعظ

در حالي كه يكي از محورهاي طرح تحول اقتصادي، كاهش ارزش دلار و تقويت پول ملي عنوان شده است و سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي از بررسي اين طرح در كارگروه هاي كارشناسي سخن گفته است؛ اما رييس كل بانك مركزي ديروز در پاسخ به سوال خبرنگار ما، كاهش ارزش دلار در كشور را وابسته به قدرت رقابت اقتصاد كشورمان با قدرت اقتصادي ساير كشورها عنوان كرد و افزود: چنانچه قدرت اقتصادي كشور بهبود يابد، بديهي است كه ارزش پول ملي كشورمان نيز افزايش خواهد يافت.
     اما صمصامي، سرپرست وزارت اقتصاد از اراده جدي دولت بر كاهش ارزش دلار خبر داد و به خبرنگار دنياي اقتصاد گفت كه در حال بررسي تاثير متغيرهاي موثر بر نرخ ارز هستيم كه در اين زمينه از روش هاي بررسي مختلف از جمله روش محاسباتي نرخ ارز كه توسط من طراحي شده، استفاده خواهيم كرد.
    سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي درباره كاهش نرخ ارز در طرح تحول اقتصادي گفت: تعيين نرخ ارز از جمله موضوعاتي است كه در طرح تحول اقتصادي مطرح بوده و در حال بررسي است، اما آنچه كه در مطبوعات در زمينه نرخ ارز اعلام شده براساس مدلي بود كه براي محاسبات نرخ ارز مطرح كرده بودم و نتيجه آن براي سال هاي قبل بود و طبيعي است كه اين نرخ ارز متناسب با شرايط بازار و تغييرات متغيرهاي اقتصادي تغيير مي كند.
    صمصامي از جمله متغيرهاي موثر بر نرخ ارز را افزايش تورم دانست و افزود: قيمت هاي خارجي و وابستگي درآمدهاي دولت به نفت و ساير فاكتورها در آن فرمولي كه استخراج كرده ام محاسبه شده و لحاظ مي شود.
    وي افزود: همه اين فاكتورها بايد محاسبه شده و پس از آن نرخ ارز مناسب استخراج شود.
    خبرنگار دنياي اقتصاد پرسيد: آيا در طرح تحول اقتصادي فرمول محاسبه نرخ ارز براساس روش شما استفاده خواهد شد؟ صمصامي در پاسخ گفت: روش من قابل بررسي است؛ اما ديگر روش هاي تعيين نرخ ارز نيز مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
    وي در پاسخ به سوال دنياي اقتصاد درباره اثرات كاهش ارزش دلار بر روي صادرات غيرنفتي تصريح كرد: در اين زمينه بحث هاي علمي و دانشگاهي بسياري صورت گرفته است. چنانچه كل صادرات در نظر گرفته شود، بخش اعظم آن درآمدهاي نفتي است كه ارتباطي به تغيير نرخ ارز ندارد؛ اما درباره صادرات غيرنفتي دو وجه وجود دارد. از طرفي صادرات وابسته به مواد اوليه و كالاهاي واسطه اي است كه مي تواند تغييرات آن در هزينه توليد، افزايش قيمت ها و كاهش رقابت پذيري آنها در خارج اثر منفي بگذارد. از طرفي هرچه بهره وري بالابرود اثر افزايش نرخ ارز بر روي بهره وري و رقابت پذيري آن كمتر خواهد شد.وي ادامه داد: اينكه كاهش نرخ ارز مي تواند بر روي كاهش صادرات غيرنفتي تاثيرگذار باشد، تاثير آن به نسبت خيلي كمتر از تاثيري است كه افزايش نرخ ارز مي تواند توليد را كاهش دهد.
    وي افزود: به عبارتي افزايش نرخ ارز موجب افزايش هزينه هاي توليد شده كه از يك سو به كاهش توليد مي انجامد و از طرف ديگر باعث تشويق صادرات غيرنفتي خواهد شد. منتها تاثير منفي آن بر روي كاهش توليد به مراتب بيشتر از تاثير مثبت آن بر روي صادرات غيرنفتي است.
    وي در مورد حذف یارانه ها در کوتاه مدت گفت: هر تغییری در مورد یارانه ها در چارچوب طرح تحول اقتصادی صورت خواهد گرفت.
    سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قبل از هر گونه حذف یارانه، سیستم های تامین، پوشش و اثرات آن بر اقتصاد مشخص خواهد شد، از اقدامات دولت برای جمع آوری اطلاعات خانوار و شناسایی اقشار و اجرای سیاست ها بر اساس آن خبر داد.
    وی در پاسخ به این سوال که آیا هم اکنون کشوری یارانه را به صورت نقدی به مردم پرداخت مي کند یا خیر و آیا این روش حقوق بگیر کردن مردم محسوب نمی شود؟ گفت: تاثیر رفاهی یارانه های نقدی بر خانوارها بیشتر از تاثیر یارانه غیر نقدی و کالایی است و کشورهایي که از چنین روشی استفاده مي کنند وجود دارند.سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی در مورد معافیت مالیاتی مشاغل کارگری و کارمندی در سال جاری گفت: معافیت مالیات مشاغل کارمندی الان بر اساس قانون نظام هماهنگ اعمال مي شود.
    وی با تاکید بر اینکه البته مبنای آن معافیت سال گذشته است، تصریح کرد: اصلاح این معافیت ها نیازمند اصلاح قانون مالیات مستقیم است تا بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری عمل شود.صمصامی از اصلاح قانون مالیات های مستقیم در دولت خبر داد و گفت: این قانون به صورت یک یا دو فوریت به مجلس ارسال خواهد شد.
    سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي همچنين تاكيد كرد: برخلاف شايعات، اختلافي با رييس كل بانك مركزي ندارم. وي درباره شايعه يكي از روزنامه ها مبني بر اختلاف وي با مظاهري گفت: علاوه بر آنكه آن خبر تكذيب شد، باز هم اعلام كرديم كه چنين اختلافي وجود ندارد.
    اسكناس هاي رايج تكافوي اقتصاد كشور را نمي كند
    مظاهري، رييس كل بانك مركزي در حاشيه جلسه هيات وزيران در پاسخ به سوال خبرنگار دنياي اقتصاد درباره كاهش ارزش دلار در طرح تحول اقتصادي تصريح كرد: بحث رفرم پولي را بايد از بحث نرخ معادل ريال به ارزهاي خارجي جدا كرد.
    به گفته وي، در اصلاح نظام پولي كه به عنوان يكي از مباحث مطر ح در طرح تحول اقتصادي به شمار مي رود پيشنهادهايي مطرح شده مبني بر اينكه ابزار پولي يا واحد پول را به شكلي كه بتواند نيازهاي مردم را تامين كند تغيير دهيم يا برخي پيشنهادها مبني بر تغيير نام آن وجود دارد و اين به آن معني است كه اكنون مردم و سيستم بانكي دچار مشكل هستند و اسكناس و سكه رايج تكافوي گردش اقتصاد كشور را نمي كند و در نتيجه بانك ها براي ارائه خدمات به مردم، راه حل هايي مثل چك پول ها را در نظر گرفته اند.
    مظاهري خاطرنشان كرد: بانك مركزي هم براي اصلاح اين نظام، انتشار ايران چك بانك مركزي را در پيش گرفته است.وي ابزارهاي چك پول و ايران چك را پاسخي مقطعي و كوتاه مدت به نياز اسكناس و سكه رايج دانست و افزود: براي اين منظور بايد چاره اي انديشيد كه مي توان نام آن را اصلاح پولي گذاشت كه در حال حاضر در مرحله كارشناسي قرار دارد.
    رييس كل بانك مركزي حذف 3صفر و 4صفر از پول ملي را از جمله راهكارهاي مطر ح در اين زمينه عنوان كرد و افزود: پيشنهادي نيز درخصوص ملاك قرار دادن قانون فعلي پولي – بانكي كه حدود 4سال پيش تصويب شده، وجود دارد. در ماده يك اين قانون گفته شده كه واحد پول كشور ريال است و يك ريال معادل 010580/0گرم طلااست كه در حال حاضر 01/0گرم طلابه نرخ امروز چيزي معادل 250 تا 270تومان است.
    به گفته وي، اين بحث ها در حال انجام است و پس از رسيدن به نتيجه نهايي، نتايج و دلايل آن به مردم توضيح داده خواهد شد.
    مظاهري از جمله محاسن اين امر را پيدا شدن معني واقعي سكه عنوان كرد و گفت: در حال حاضر سكه هاي رايج به شكل واقعي براي مردم قابل استفاده نيست و حتي در برخي از سكه ها قيمت فلز سكه خيلي بيشتر از ارزش اسمي آن است.
    رييس بانك مركزي درباره بحث معادل نرخ ريال به ارزهاي خارجي از جمله دلار و يورو تصريح كرد: اين بحث از رفرم پولي مستقل بوده و بستگي كامل به قدرت رقابت اقتصاد كشور ما با قدرت اقتصادي آن كشورها دارد و مستقل از اينكه سه صفر يا 4صفر حذف كنيم.چنانچه قدرت اقتصادي كشورمان نسبت به آنها بهتر شود بديهي است كه ارزش پولمان هم افزايش مي يابد.
    وي همچنين در خصوص بسته بانك مركزي تصريح كرد: مجموعه تصميمات بسته سياستي- نظارتي بانك مركزي مي تواند به نظام بانكي كمك كند تا با نظم بهتري وظايف خود را انجام دهند.
    به گفته وي مجموعه تصميمات اخذ شده بر اساس اين بسته براي بهبود خدمات بانكي بدون نياز به قانون مفيد است. مظاهري اصلاح ساختار نظام بانكي را نيازمند قانون دانست و گفت: هم اكنون اصلاح سه قانون بانكي كشور در اين راستا در حال اجرا است.
    
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1580 به تاريخ 7/5/87، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2091 بارآثار ديگري از "زهرا واعظ"

  معاون اول: راه دور زدن تحريم ها را پيدا مي كنيم
زهرا واعظ، دنياي اقتصاد 19/4/91
مشاهده متن    
  گروه جديد محرومان از وام / جزئيات طرح مالياتي جديد دولت اعلام شد
زهرا واعظ، دنياي اقتصاد 14/4/91
مشاهده متن    
  يارانه هيچ كس حذف نمي شود
زهرا واعظ، دنياي اقتصاد 7/4/91
مشاهده متن    
  وام ارزي با هفت تغيير / رييس جديد صندوق توسعه ملي خبر داد
زهرا واعظ، دنياي اقتصاد 31/3/91
مشاهده متن    
  افزايش يارانه نقدي / بدون اجراي فاز دوم انجام شد
زهرا واعظ، دنياي اقتصاد 30/3/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كشاورزي و غذا
متن مطالب شماره 190، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است