|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم87/6/5: سن صدور گواهينامه رانندگي در جزر و مد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5112
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2364 5/6/87 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
      


سن صدور گواهينامه رانندگي در جزر و مد
ضرورت بازنگري در شرايط سني صدور گواهينامه رانندگي    گروه جامعه- پوران محمدي : قطعا شما نيز تاكنون در معابر و كوچه هاي خلوت شهر شاهد حضور نوجواناني بوده ايد كه با اجازه و يا بدون اطلاع خانواده ها، هرازچندگاهي صرفا به دليل علاقه و هيجان وافري كه به رانندگي دارند، پشت فرمان نشسته اند بدون اين كه هنوز به سن قانوني اخذ گواهينامه رسيده باشند.
    سال هاست كه براساس آيين نامه راهنمايي و رانندگي، شرط سني صدور گواهينامه براي متقاضيان رانندگي در كشور 18 سال تمام اعلام شده؛ در حالي كه طي چند دهه اي كه از تصويب و اجراي آيين نامه فعلي راهنمايي و رانندگي در كشورمان مي گذرد، هنوز بازنگري مجددي در خصوص بررسي شرايط سني صدور گواهينامه رانندگي براي متقاضيان رانندگي صورت نگرفته است. اين در حالي است كه بازنگري در شرايط سني صدور گواهينامه با توجه به تغيير و تحولات جامعه اي كه بخش قابل توجهي از آن را جوانان و نوجوانان تشكيل مي دهند و همچنين اشتياق و هيجان خاصي كه اين افراد به فراگيري مهارت رانندگي دارند كه ممكن است آن را در قالب رانندگي غيرقانوني و بدون گواهينامه تخليه كرده و موجب به خطر افتادن سلامت خود و ساير رانندگان شوند، امري ضروري به نظر مي رسد.
    هدف از اين گزارش صرفا تاكيد بر كاهش يا افزايش سن صدور گواهينامه رانندگي در كشور نيست؛ بلكه تاكيد اصلي بر ضرورت بررسي هاي آماري و تحليل هاي كارشناسي در خصوص ميزان تصادفات و تخلفات حداقل طي 10 سال اخير در كشور از سوي مسوولان و متوليان امر است تا با ارزيابي اين داده ها، پس از سال ها شرط سني صدور گواهينامه رانندگي در كشور به عنوان يك ضرورت مورد بازنگري مجدد قرار گيرد.
    
    طرحي كه مسكوت ماند
    شايد اهميت اين موضوع بود كه 4 سال گذشته مسوولان و متوليان ترافيك و تصادفات كشور را بر آن داشت تا در هنگام بررسي و تدوين آيين نامه جديد راهنمايي و رانندگي پيشنهاد كاهش سن صدور گواهينامه از 18 به 16 سال نيز مطرح شود.
    اين پيشنهاد اگرچه به اعتقاد پيشنهاددهندگان آن از پشتوانه كارشناسي و بررسي هاي مقايسه اي با سن صدور گواهينامه در بسياري از كشور هاي دنيا برخوردار بود؛ اما در همان مراحل اوليه با مخالفت وزارت كشور مسكوت ماند.
    اين در حالي است كه هم اكنون سن صدور گواهينامه در بسياري از كشور هاي اروپايي 16 سال و از جمله در انگلستان 17 سال است، مشروط به اين كه فرد ديگري كه داراي گواهينامه رانندگي است در اين مدت يك تا 2 سال در هنگام رانندگي در كنار نوجواني كه در اين سنين گواهينامه گرفته است، بنشيند.
    
    ضرورت تغيير سن صدور گواهينامه به 16 سال
    يك حقوقدان و استاد دانشگاه در گفتگو با جام جم، با يادآوري پيشنهادي كه حدود 4 سال گذشته و در هنگام بررسي و تدوين آيين نامه جديد راهنمايي و رانندگي در خصوص كاهش سن صدور گواهينامه در كشور به 16 سال مطرح شد؛ اما در وزارت كشور و مجلس راي نياورد، مي گويد: بر اين اساس، پيشنهاد شده بود افراد 16 تا 18 سال نيز امكان دريافت گواهينامه داشته باشند، مشروط به اين كه در اين مدت حتما در هنگام رانندگي، يكي از والدين يا هر فرد ديگري كه داراي گواهينامه باشد در كنار راننده باشد.
    اين كارشناس با اشاره به ضرورت تصويب و اجراي كاهش سن صدور گواهينامه رانندگي در كشورمان مي گويد: در حال حاضر نوجوانان زير 16 سال علاقه وافري به رانندگي دارند و همين امر موجب مي شود كه آنها تا زمان رسيدن به 18 سالگي كه سن مجاز صدور گواهينامه است، به صورت غيرقانوني پشت فرمان بنشينند كه همين امر احتمال وقوع تصادفات، خسارات مالي و خطرات جاني رانندگي را افزايش مي دهد. بلغاري معتقد است؛ بنابراين بهتر است به جاي پاك كردن صورت قضيه، صدور گواهينامه براي سنين 16 سال به بالارا اجرايي كنند.
    
    خطر افزايش تصادفات رانندگي
    عضو هيات مديره جامعه مهندسين حمل و نقل ايران در گفتگو با جام جم با تاكيد بر اين كه ضرورتي براي كاهش سن صدور گواهينامه در كشور وجود ندارد، وضعيت تصادفات سالانه رانندگي در كشور را به گونه اي نگران كننده و نامطلوب مي داند كه معتقد است صدور گواهينامه در سنين 16 و 17 سال از آنجا كه با شور و هيجان خاص جواني و بي پروايي در رانندگي همراه است، تنها موجب افزايش نرخ رشد تصادفات و كشته ها و زخمي هاي حوادث رانندگي خواهد شد.
    مهندس رئوفي، دبير اسبق شوراي عالي ترافيك كشور معتقد است؛ به جاي طرح چنين پيشنهاداتي بهتر است پليس راهنمايي و رانندگي بحث كنترل صدور گواهينامه هاي يكساله موقت در اولين سال اخذ گواهينامه را با جديت بيشتري دنبال كرده و با كنترل متخلفان از رانندگي افراد فاقد صلاحيت كه موجب به خطر افتادن امنيت و سلامت جامعه مي شوند، جلوگيري به عمل آورد.
    
    فعلابرنامه اي نداريم
    رئيس مركز صدور گواهينامه راهنمايي و رانندگي ناجا در پاسخ به اين پرسش جام جم مبني بر اين كه آيا طرحي مبني بر كاهش سن صدور گواهينامه رانندگي از سوي مسوولان و متوليان امر در دست بررسي است، مي گويد: در حال حاضر سن صدور گواهينامه در كشورمان 18 سال تمام است و اين قانون مدت هاست كه جاافتاده و اموري مانند خدمت نظام وظيفه و... بر اين مبناي سني انجام مي شود، بنابراين فعلاهيچ برنامه اي براي كاهش يا افزايش سن اخذ و صدور گواهينامه نداريم.
    سرهنگ رضايي مجد معتقد است؛ سن نمي تواند نقش چنداني در بروز تصادفات يا تخلفات داشته باشد؛ چراكه ما رانندگاني را داشته ايم كه در سن 19 - 18 سالگي بهترين رانندگي را مي كنند.
    اگرچه مسوولان راهنمايي و رانندگي ناجا و ساير متوليان امر اعلام مي كنند كه فعلابرنامه اي مبني بر كاهش يا افزايش سن صدور گواهينامه در كشور مطرح نشده؛ اما به نظر مي رسد كه بحث بازنگري در شرط سني صدور گواهينامه رانندگي در كشور از جمله ضرورياتي است كه در تدوين آيين نامه جديد راهنمايي و رانندگي آنچنان كه بايد مورد توجه قرار نگرفته است.
    
    سن صدور گواهينامه رانندگي در جزر و مد / ضرورت بازنگري در شرايط سني صدور گواهينامه رانندگي
    


 روزنامه جام جم، شماره 2364 به تاريخ 5/6/87، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28813 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت در عرصه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 20)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است