|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد87/5/26: شرحي; بر ماهي;ت گواهي; سپرده وي;ژه سرمايه گذاري; عام و خاص و اوراق مشارکت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4245
پنجشنبه بيست و هشتم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1594 26/5/87 > صفحه 12 (بانك وبيمه) > متن
 
 


يادداشت 
شرحي; بر ماهي;ت گواهي; سپرده وي;ژه سرمايه گذاري; عام و خاص و اوراق مشارکت


نويسنده: عليرضا كشاورز

بانك ها و موسسات مالی به منظور تامين مالی طرح ها و پروژه های خود نیاز به منابعی برای پرداخت تسهیلات به مشتریان خود دارند و تهیه منابع در مرحله اول برای بانك ها از اهمیت بسزایی برخوردار مي باشد. در واقع درصورت عدم تامين منابع مالی امکان و محلی برای پرداخت تسهیلات وجود نخواهد داشت و در نتیجه سودی هم عاید بانک یا موسسه مالی نخواهد گردید.
    در سیستم بانکی ایران بانك های تجاری و موسسات اعتباری غیر بانکی براساس اخذ مجوز از بانک مرکزی مجاز به انتشار گواهی سپرده ویژه سرمايه گذاری عام و بانك های تخصصی براساس اخذ مجوز مجاز به چاپ و انتشار گواهی سپرده سرمايه گذاری عام و خاص و فروش آن به آحاد مردم مي باشند.
    حداکثر مدت گواهی های عام و خاص 5 ساله و حداقل یکساله بوده و سود پرداختی به دارندگان اوراق گواهی طبق کوپن های الصاقی و در مدت هر سه ماه یک بار در مقاطع مشخص و معین قابل پرداخت به صاحبان و دارندگان اوراق می باشد. این سپرده ها در بیشتر مواقع بی نام و قابل انتقال به غیر بوده واصل و فرع اوراق از طرف بانک و موسسه صادرکننده تضمین می گردد.
    نحوه پرداخت سود علی الحساب مربوط به سپرده گواهی های عام همانند روش جاری در مورد سپرده های سرمايه گذاری فعلی با اخذ مجوز از بانک مرکزی تعیین و اعلام می گردد ولی در مورد سپرده گواهی خاص بانك های تخصصی باید نرخ سود علی الحساب مورد به مورد و برای هر طرح جهت اخذ تاییدیه به بانک مرکزی اعلام و بانک مرکزی پس از بررسی های اولیه درصورت تایید اجازه برای چاپ و فروش صادر مي نماید.
    نسبت این سپرده ها همانند نسبت سپرده های قانونی و سپرده های متناظر در نزد سیستم بانکی بوده و بازخرید گواهی قبل از سررسید توسط بانک/ موسسه اعتباری مشروط بر بازخریدی در بازار دست دوم یا بازار ثانویه(درصورت ایجاد) بلامانع مي باشد و این بدین معنی است که بانك ها و موسسات مالی مجاز به استفاده از منابع خود برای بازخرید این گونه اوراق درصورت ارجاع شدن آن به بانک نمي باشند که برای قانونی نمودن این مساله بانك ها در اکثر مواقع اقدام به استفاده از شركت های وابسته به خود نموده و در واقع درصورت بازخرید و فروش مجدد اوراق به نیابت از شركت های وابسته، اقدام به عملیات بازار ثانویه مي نمایند و با اجرای این کار عملابازار دست دوم به نوعی ایجاد و عملیاتی مي گردد.
    با توجه به ماهیت گواهی سپرده ویژه سرمايه گذاری عام منابع حاصله پس از فروش گواهی در تامين مالی طرح های متفرقه یک موسسه مالی یا بانک به کار مي رود ولی در مورد گواهی سپرده سرمايه گذاری خاص بانك ها به منظور تجهیز منابع برای تامين منابع طرح های مشخص جدید و سودآور تولیدی و ساختمانی و خدماتی و نیز توسعه و تکمیل طرح های سودآور خاص و یک طرح مخصوص و منحصر به فرد اقدام به تهیه و فروش گواهی سپرده سرمايه گذاری خاص مي نمایند. به طوری که برای هر طرح به صورت مجزا بايد مجوز انتشار گواهی سپرده خاص از بانک مرکزی اخذ و نسبت به چاپ و انتشار و فروش اقدام گردد. شایان ذکر است اینکه متقاضی برای طرح ویژه سرمايه گذاری خاص بايد منحصرا یک فرد با شخصیت حقوقی باشد و مبالغ به دست آمده از فروش این اوراق حتما مي بایست در همان طرح هزینه و مصرف گردد و این نوع گواهی دارای شرایط مخصوص بوده که بانك ها / موسسات مي بایست گزارشات فنی اقتصادی و مالی و توجیهی لازم را برای طرح تهیه نمایند که به علت تخصصی شدن مطالب، موضوع به چند جمله فوق بسنده مي گردد.
    منتها در باب تفاوت در ماهیت عملی و واقعی فروش اوراق مشارکت و گواهی عام و خاص توسط دولت و بانک مرکزی و بانك ها و موسسات مالی مطالبی به شرح مختصر ارائه مي گردد:
    در هر جامعه برای گسترش بازارهای مالی و رشد تولید و بالابردن سطح رفاه عمومی، استفاده از اوراق يكي از ابزارهای مناسب برای اجرای سياست های مالی و پولی می باشد. لذا فروش اوراق مشارکت دولت و فروش گواهی های عام و خاص توسط بانك ها به منظور جمع آوری وجوه سرگردان و آزاد نزد مردم و شركت ها و حتی موسسات مالی صورت می پذیرد. دولت و بانك ها با جمع آوری وجوه اقدام به تجهیز منابع برای تامين مالی طرح های زیر بنایی و پروژه ها و طرح های اقتصادی مي نمایند و همین امر موجب بازگشت و تزریق مجدد پول به جامعه در قالب تسهیلات و اعتبارات مي گردد.
    ولی فروش اوراق مشارکت متعلق به بانک مرکزی توسط بانك ها به مردم و شركت ها و حتی بانك ها باعث انتقال منابع به بانک مرکزی شده و باعث کاهش قدرت خرید در مردم می گردد. با توجه به این امر، بانک مرکزی اقدام به اعمال سياست های پولی و مالی و انقباضي و انبساطی و هدایت و کنترل نقدینگی در سطح جامعه نموده و می تواند به سهولت جريان های پولی جامعه را به نحو احسن هدایت و موج های حاصله را مهار نماید.
    توضیح اینکه اگر دولت اوراقی صادر و از طریق بانك ها به مردم بفروشد تاثیری در دارایی های بانک مرکزی و پایه پولی و در نتیجه عرضه پول نخواهد داشت ولی درصورت خرید اوراق مشارکت از مردم و بانك ها توسط بانک مرکزی (جمع آوری اوراق صادره)، بانک مرکزی با خرید اوراق از یک طرف به دارایی های خود و منابع پایه پولی و از طرف دیگر به مصارف پایه پولی مي افزاید و با تحویل پول در مقابل اوراق هم پایه پولی وهم عرضه پول را افزایش می دهد یا بالعکس هنگامی که بانک مرکزی در بازار اوراق مشارکت می فروشد مقدار پایه پولی کاهش یافته و حجم نقدینگی به میزان بیشتری کاهش مي یابد چون با فروش اوراق توسط بانک مرکزی از دارایی های بانک مرکزی کاسته می شود که به معنی کاهش پایه پولی بوده و در واقع چون پول توسط بانک مرکزی جمع آوری یا از جریان خارج می شود پس حجم پول در جامعه هم کاسته شده و به همین ترتیب حجم نقدینگی کاهش مي یابد.
    با این شرح مختصر خریداران اوراق مشارکت و گواهی عام – خاص قادر خواهند بود با علم و آگاهی بیشتری در خرید های خود تصمیم گیری نموده و خود را با اهداف دولت و بانک مرکزی هماهنگ نمایند.
    
    يادداشت: شرحی بر ماهیت گواهی سپرده ویژه سرمايه گذاری عام و خاص و اوراق مشارکت عليرضا كشاورز
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1594 به تاريخ 26/5/87، صفحه 12 (بانك وبيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1786 بارآثار ديگري از "عليرضا كشاورز"

  قزوين، آماده اجراي اقتصاد مقاومتي
عليرضا كشاورز قاسمي*، جام جم 19/1/95
مشاهده متن    
  ضرورت ثبات و آرامش فضاي اقتصادي
عليرضا كشاورز قاسمي*، وطن امروز 5/12/91
مشاهده متن    
  مدي;ري;ت نقدي;نگي; ي;ا مدي;ري;ت استرس در بانک ها
عليرضا كشاورز، دنياي اقتصاد 24/5/87
مشاهده متن    
  لزوم تشکي;ل بازارهاي; پولي; بي;ن بانکي;
عليرضا كشاورز، دنياي اقتصاد 28/3/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و انرژي
متن مطالب شماره 135، آذر 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است