|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان87/7/6: قاچاق كالادر بازار پرجنجال بانه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21752
يكشنبه سي ام مهرماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19192 6/7/87 > صفحه 11 (شهرستانها) > متن
 
 


قاچاق كالادر بازار پرجنجال بانه


نويسنده: سليمان الله مرادي

شهر مرزي بانه تا چند سال پيش تنها يك خيابان مركزي داشت و با تعدادي مغازه با عرضه محصولاتي محدود. اگر چه قاچاق برخي كالاها نظير چاي، صابون، سيگار، تنباكو و برخي ديگر از اقلام بهداشتي و آرايشي در اين شهر مرزي ريشه در دهه هاي اخير دارد اما عرضه محصولات متنوع لوكس و فانتزي ساخت كشورهاي چين، كره و تركيه كه شامل انواع بلورجات، گوشي تلفن همراه، وسايل صوتي و تصويري، پوشاك، اسباب بازي و انواع محصولات خانگي هرگز به اين حد گستردگي نبوده است.
    عرضه محصولات خارجي كه اغلب بدون مجوز و از مجاري غيرقانوني به داخل كشور هدايت مي شود، نه تنها اقتصاد كردستان بلكه بازار شهرهاي بزرگ غرب كشور و حتي تهران را نيز تحت تاثير قرار داده است.
    اغلب جوانان و نيروي كار اين شهر مرزي به سبب دسترسي آسان به قاچاق كالاو همچنين سودآوري آن، جذب شبكه هاي خرد و كلان قاچاق مي شوند، از هر 10 خودرويي كه در مسيرهاي منتهي به بانه در تردد هستند 2 تا 3 مورد وانت هاي تويوتا، سي اف، انوع جيپ و ديگر خودروهاي شاسي بلند با رانندگاني جوان است كه كمتر مرزهاي قانوني و اصول رانندگي را رعايت مي كنند و چون باد در حركت هستند. تردد شتاب آلود رانندگان جوان اين خودروها كه به جابجايي كالاهاي قاچاق مبادرت مي كنند سلامت عبور و مرور در محورهاي اطراف بانه را به شدت به مخاطره انداخته است. پايگاه هاي ايست و بازرسي در مسير راه سقز به بانه و تلاش گران راهنمايي و رانندگي نيز اگرچه حضوري فعال در منطقه دارند اما ظاهرا قادر به كنترل اين خودروها نيستند.
    حدود يك ماه پيش هنگامي كه يك خانواده ماكويي براي مسافرت عازم شهر بانه بودند در حوالي 5 كيلومتري جاده سقز- بانه با يك جيب حامل قاچاق سوخت برخورد كردند كه شش نفر سرنشين خودرو سواري پژو به همراه راننده جيب در ميان شعله هاي آتش جان باختند. وقوع حوادثي از اين دست در محور سقز- بانه امري چندان بعيد و دور از انتظار نيست و بدين گونه سالانه تعداد زيادي از شهروندان قرباني رفتارهاي غيرعادي قاچاقچيان و عناصر سودجو مي شوند. گرايش جوانان به مشاغل غيرقانوني جابجايي كالاهاي قاچاق موجب شده است كه نيروي كار در منطقه بانه به شدت ناياب شود تا جايي كه استاندار كردستان از كندي پيشرفت پروژه هاي عمراني به علت كمبود كارگر ساختماني دراين شهر ابراز نگراني مي كند. به گفته اسماعيل نجار قاچاق كالادر شهرهاي مرزي كردستان به ويژه در بانه به يك معضل اساسي تبديل شده است. وي معتقد است برخي افراد سودجو با دنبال كردن جريان هاي فكري و ساختارهاي تشكيلاتي اقدام به قاچاق كالاو حتي مشروبات الكلي مي كنند. وي مي گويد: اين اقدام موجب از بين رفتن اشتغال و توازن بازار در كشور شده كه بايد براي آن چاره اي جدي انديشيده شود. نجار قاچاق كالارا عارضه اي خطرناك براي اقتصاد پويا و سالم در كشور مي داند و معتقد است، ادامه اين روند موجب رساندن آسيبهاي جدي بر پيكره توليد و فشار بر مردم مي شود.
    وي همه دستگاه هاي تبليغاتي و رسانه اي را براي فرهنگ سازي و جلوگيري از پديده قاچاق فراخواند و گفت: ريشه كني قاچاق كالانياز به عزم ملي و اهتمام همه مسئولان و همفكري و اقدام عملي دستگاه هاي متولي دارد.
    
    بانه شهري توريستي
    عرضه انواع محصولات خارجي با قيمت ارزان بانه را ظرف چند سال گذشته به يك شهر كاملاتوريستي تبديل كرده است. در ميان مسافراني كه از پاساژها و مغازه هاي بانه خريد مي كنند مي توان از ساكنان تهران، تبريز، اصفهان، شيراز و حتي استانهاي شمالي و جنوبي كشور را نيز مشاهده كرد. تعطيلات تابستان بهانه مناسبي براي اغلب خانواده ها بود كه هم از اين شهر مرزي ديدن و هم وسايل مورد نياز خود را خريداري كنند.
    مسئولان بانه مي گويند: در تعطيلات نوروز امسال بيش از 700 هزار نفر و در تعطيلات تابستان نيز نزديك به 3 ميليون نفر مسافر از اين شهر كوچك ديدن كرده اند. خيلي مسافرتها به اين شهر مرزي و همچنين شرايط كار و عرضه آسان كالاهاي قاچاق موجب شده است كه درآمد ساكنان اين شهر مرزي روز به روز افزايش يابد. قيمت ملك و مغازه در سالهاي اخير در اين شهر به شدت افزايش يافته و ميل به ساخت پاساژ و بازارهاي چند طبقه دوچندان شده است. ترافيك در اطراف بازارچه ها براي مسافران آزاردهنده است به گونه اي كه به سختي مي توان جايي براي پارك خودروها پيدا كرد. رشد نامتعادل و قارچ گونه پاساژها از سويي و عدم توجه به توسعه بافت شهر وعدم اختصاص جايگاهي براي پارك خودروها و مشاهده برخي نارساييها نظير كمبود آب آشاميدني موجب شده است بسياري از مسافران ساعات سختي را در بانه سپري كنند. با اين حال ميل كاذب به خريد كالاهاي خارجي با قيمت ارزان موجب شده است آنان اين سختيها را به جان خريده و روز به روز مسافرتها به اين شهر سيرصعودي پيدا كند.
    
    قاچاق راهي براي فرار از پرداخت ماليات
    كارشناسان معتقدند باندهاي قاچاق براي فرار از پرداخت ماليات و عوارض گمركي كالاهاي قاچاق را از كشور امارات به شهر بصره در عراق منتقل كرده و از آنجا روانه شمال عراق مي كنند و شبكه هاي قاچاق نيز از مجاري غيررسمي و با عبور از «قانون» آن را وارد كشور كرده با قيمتي ارزان تر به مشتريان عرضه مي كنند.
    در ميان كالاهاي عرضه شده در بانه صرف نظر از پوشاك و برخي كالاها كه پيشتر به آن اشاره شد كولر گازي و تلويزيون هاي ال سي دي و «گوشي تلفن همراه بدون ضمانت» مشتريان خاص خود را دارد. اين كالاها با نرخي بسيار ارزانتر ازشهرهاي مركزي به مشتريان عرضه مي شود اما نيروي انتظامي از جابجايي حتي يك عدد از اقلام ياد شده نيز به همراه مسافران جلوگيري مي كند. از اين رو فروشندگان اين كالاها به خريداران تعهد مي دهند آن را با عبور دادن از راههاي فرعي و دور از چشم ماموران در شهر محل سكونت مشتري به صورت تضميني تحويل دهند. اين نوع معامله در بانه امري طبيعي است. در ميان مسافران معامله گر و خريدار مي توان انواع چهره ها بالهجه هاي مختلف كه از گوشه گوشه ايران به بانه آمده اند را مشاهده كرد. در اين ميان صاحب يكي از فروشگاه هاي سنندج كه نمايندگي مجاز عرضه كالاهاي صوتي و تصويري را دارد از آزادي عمل قاچاقچيان براي جابجايي برخي كالاهاي غيرمجاز نظير تلويزيون هاي ال سي دي ابراز نگراني كرد و گفت: ادامه اين روند موجب اختلال در تجارت رسمي كشور مي شود و مصرف كننده اگرچه به علت نداشتن ضمانت در حين خريد نوعي ريسك مي كند اما قيمت پايين اين كالاها مشتريان را بيشتر جذب مي كند و استمرار اين امر عرصه فعاليت نمايندگان مجاز محصولات خارجي را در كشور بسيار تنگ كرده است. يك شهروند مراغه اي كه به همراه خانواده اش به بانه سفر كرده است گفت: من سالي سه چهار بار به بانه مي آيم و اغلب وسايل صوتي و تصويري خود را در اين شهر خريداري مي كنم. وي درباره كيفيت كالاها مي گويد: اغلب وسايل برقي كه در اينجا به نام كالاهاي ساخت كره به فروش مي رسد ساخت كشور چين است و همه آنها فاقد گارانتي، ضمانت و كيفيت است اما رنگ و لعاب و بسته بندي آنها به حدي ماهرانه انجام گرفته كه مشتري پسند است و در عين حال قيمت ارزان موجب مي شود مردم به سمت خريد آنها هجوم آورند او معتقد است كالاهاي مشابه ايراني به مراتب از استحكام و دوام بيشتري برخوردارند.
    استان كردستان داراي سه بازارچه مرزي است كه بازارچه «باشماق مريوان» از سال گذشته بنا به تصويب هيئت دولت در بيست و يكمين جلسه استاني به عنوان مرز رسمي شناخته شد و بازارچه هاي « سيران بند بانه» و «سيف» در سقز دو بازارچه ديگري هستند كه سالانه صدها تن كالااز طريق اين بازارچه ها صادر و وارد مي شود. ضايعات آلومينيوم و مس از جمله كالاهايي است كه بصورت رسمي وارد ايران مي شود. محصولات صادراتي ايران نيز شامل انواع مشابه، مواد خوراكي، لاستيك خودرو و... است.
    


 روزنامه كيهان، شماره 19192 به تاريخ 6/7/87، صفحه 11 (شهرستانها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3169 بارآثار ديگري از "سليمان الله مرادي"

  كردستان نمايش وحدت در انتخابات
سليمان الله مرادي، كيهان 12/12/94
مشاهده متن    
  حل مسئله ريزگردها نيازمند تعاملات فرامنطقه اي است
سليمان الله مرادي، كيهان 4/2/90
مشاهده متن    
  ايران- اقليم كردستان؛ ديروز و امروز
سليمان الله مرادي، كيهان 9/11/89
مشاهده متن    
  خدمات مكانيزه در پست بانك كردستان!
سليمان الله مرادي، كيهان 7/7/87
مشاهده متن    
  كردستان نمونه عيني نگاه يكسان دولت به مناطق مختلف كشور است
سليمان الله مرادي، كيهان 7/6/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اورژانس و تروما
متن مطالب شماره 4 (پياپي 504)، Oct 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است