|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت87/7/15: دانشكده امور اقتصادي در غربت توجهات دو وزارتخانه (قسمت آخر )
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9435
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6541 15/7/87 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


دانشكده امور اقتصادي در غربت توجهات دو وزارتخانه (قسمت آخر )
ساماندهي ماليه عمومي

نويسنده: محمد صادق انبارلويي yahoo.com؛Eghtesadesadegh

در دو قسمت گذشته جفاي دو وزارت امور اقتصادي و دارايي و علوم در عدم تامين ابتدايي ترين نياز دانشكده امور اقتصادي ( به لحاظ مكان استقرار در خور شان يك مركز علمي و دانشگاهي) تاكنون صورت گرفته بر شمرده شد. در اين مقال به اصل وجودي و اهميت اين دانشكده در سامان ماليه عمومي كشور مي پردازيم . در اين رابطه اين نكته ضروري است كه بدانيم نقش و ماموريت اصلي اين دانشكده صرفا تربيت حسابدار و مدير مالي يا مدير اقتصادي نيست به اين دليل كه اين نقش را ديگر دانشگاه هاي صاحب نام از جمله دانشگاه تهران، شهيد بهشتي ، علامه طباطبايي و ده ها دانشگاه در 30 استان كشور ايفا مي كنند كه اگر بهتر از دانشكده اموراقتصادي نباشند يقينا بدتر نيستند . پس وظيفه و ماموريت اصلي دانشكده امور اقتصادي همانا تربيت نيروي انساني روزآمد وكارآمد با آموزش هاي ويژه مالي محاسباتي براي اداره امور دهها واحد و دستگاه اجرايي زير مجموعه وزارت دارايي است . دستگاه هاي اجرايي كه در سطح 2000 شركت دولتي و نيمه دولتي و شبه دولتي بايد توسط ذيحسابان نظارت مالي شوند ويا در سطح كل مرزهاي آبي، خاكي و هوايي ، گمركات كشور را اداره كنند و يا به عنوان مديران سازمان هاي امور اقتصادي و دارايي در سطح 30 استان كشور ادارات دارايي وسازمان هاي امور مالياتي را مديريت نمايند انجام اين ماموريت به معناي وصول و ايصال بيش از %40 كل درآمد عمومي كشور ( به غير از درآمد نفت) است و همين طور انجام وظيفه تطبيق مقررات با پرداخت %100 بودجه عمومي دولت مديريت مالي در مصرف بودجه كل كشور مي باشد به طوري كه ملاحظه مي شود خاكريز اول نظارت مالي در كشور در اختيار وزارت امور اقتصادي ودارايي است و در پشت اين خاكريز نظارتي، ذيحسابان و ساير مامورين وزارت دارايي قرار دارند و صد البته متولي آموزش و تعليم ذيحساب (1) به عنوان يك ناظر مالي، ابزاري علمي وآكادميك نياز دارد و دانشكده علوم اقتصادي مامور انجام اين مهم است. ذيحساب كيست ؟ وظيفه اش چيست؟ قانونگذار در 140 ماده از قانون محاسبات عمومي وظايف ذيحساب را در انجام كليه امورمالي محاسباتي مشخص كرده از وصول و ايصال درآمد گرفته تا انجام هزينه كه عمده اين وظايف را مي توان در 4 مورد زير خلاصه كرد :
    -1 نظارت بر امور مالي محاسباتي و تنظيم حساب هاي دولتي
    -2 نظارت بر حفظ اسناد و دفاتر مالي
    -3 نگاهداري و تحويل و تحول هزينه ها و سپرده ها و اوراق بهادار دولتي
    -4 نگاهداري حساب اموال دولتي
    تدقيق در موارد فوق نشان مي دهد كه همه آنچه كه به عنوان سوء جريانات مالي در حوزه دولتي كه اكنون به عنوان مفاسد اقتصادي مطرح است و لزوم مبارزه با آن به عنوان د ستور كار روساي سه قوه و تاكيدات مقام معظم رهبري در برقراري انضباط مالي مي باشد در چارچوب نظارتي موارد چهارگانه فوق قرار دارد و اينجاست كه اهميت تربيت نيروي انساني متعهد و متخصص در امور مالي كه اهليت انجام وظايف نظارتي را داشته باشند بيش از پيش آشكار مي شود و از اين زاويه اهميت تلاش اساتيد، كاركنان ،مديران زحمتكش و خدوم اين دانشكده در انجام اين مهم نمايان مي گردد . به همين ميزان توجه وزارت متبوعه را بيش از پيش مي طلبد
    مثال زير يك نمونه عيني از عدم توجه و نمادي از تبعيض در توزيع امكانات دولتي در حق اين دانشكده است كه تدقيق در آن با توجه به نقش قانوني وزارت امور اقتصادي و دارايي مصداق چراغي كه به خانه رواست به مسجد حرام است را در اذهان متبادر مي سازد بدين نحو كه :
    وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي در رديف129000 در بودجه سال 87 كل كشور بدون احتساب دانشكده ها و واحدهاي تابعه خود بيش از 17 هزار ميليارد ريال اعتبار دارد. يكي از واحدهاي تابعه آن با بودجه مستقل و جداگانه با رديف بودجه اي 123800 ( دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ) مبلغ 1/99 ميليارد ريال بودجه مصوب در سال 87 دارد اما در تصاحب وتمليك عرصه واعيان مازاد ساختمان هاي دولتي با وجود اين بودجه هاي كلان خود را بي نصيب نمي گذارد و با استفاده از مصوبات هيئت دولت علاوه بر اعتبارات خود به صورت بلاعوض هم استفاده مي كند .(2) با توجه به مراتب فوق اكنون مي توان به قضاوت نشست كه كدام دانشگاه و دانشكده مستحق اينگونه كمك هاي بلاعوض است ؟ فراموش نكنيم تامين اعتبار وتجهيز منابع و امكانات در حوزه سلامت ماليه عمومي كشور اگر اهميتي بيشتر از حوزه سلامت و بهداشت و درمان كشور نداشته باشد كمتر از آن هم نخواهد داشت .
    پي نوشتها :
    -1 به موجب ماده 31 قانون محاسبات عمومي ذيحساب ماموري است كه به موجب حكم وزارت اموراقتصادي و دارايي از بين مستخدمين رسمي به منظور اعمال نظارت و اجراي مقررات مالي و محاسباتي در موسسات دولتي، وزارتخانه ها، شركت هاي دولتي و دستگاه هاي اجرايي محلي به اين سمت منصوب مي شود.
    -2 تصويب نامه شماره 40399/66216 مورخ 87/4/31 هيئت محترم وزيران موضوع واگذاري عرصه واعيان پلاك ثبتي 452 نهاد رياست جمهوري به دانشگاه مذبور به صورت بلاعوض
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 6541 به تاريخ 15/7/87، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1510 بار
    آثار ديگري از "محمد صادق انبارلويي yahoo.com؛Eghtesadesadegh"

  ساندويچ درآمد عمومي بدون نوشابه / ساماندهي ماليه عمومي
محمد صادق انبارلويي yahoo.com؛EghtesadeSadegh، رسالت 9/11/87
مشاهده متن    
  سهم زيرساخت هاي حمل و نقل از بودجه عمومي / ساماندهي ماليه عمومي
محمد صادق انبارلويي yahoo.com؛Eghtesadesadegh، رسالت 2/9/87
مشاهده متن    
  ساماندهي ماليه عمومي جايگاه غيرواقعي گاز در منابع بودجه كل
محمد صادق انبارلويي yahoo.com؛Eghtesadesadegh، رسالت 3/7/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بازار چرم و كفش
متن مطالب شماره 170 (پياپي 198)، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است