|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران87/7/18: خطرات استفاده از ماكروفر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6553
پنج شنبه پنجم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4045 18/7/87 > صفحه 13 (آخر هفته) > متن
 
      


خطرات استفاده از ماكروفر


نويسنده: غزاله مرعشي


    تصور كنيد كه بعد از يك روز پركار، خسته و گرسنه به خانه برگشته ايد و مي خواهيد سريع غذايي آماده كنيد يا غذايي كه از قبل پخته بوديد را گرم كنيد. در چنين شرايطي اگر در خانه يك دستگاه ماكروفر داشته باشيد، آيا حتماً از آن استفاده خواهيد كرد. هنوز هم ماكروفر يك كالاي تجملي محسوب مي شود و برخي از خانواده ها از آن براي سرعت دادن به فرايند پخت و پز و گرم كردن غذا و يخ زدايي استفاده مي كنند. يكي از دلايل استقبال برخي افراد از اين دستگاه، به ظاهر صرفه جويي در زمان است كه با زندگي پرمشغله و ماشيني اين روزها كاملاً تناسب دارد.
    البته نحوه كار اين دستگاه براي برخي از افرادي كه در گذشته ساعت ها پاي اجاق گاز آشپزي مي كردند كمي عجيب است؛ آنان تصور مي كنند غذا در ماكروفر به خوبي نمي پزد و خوردن آن براي سلامتي مضر است. از طرف ديگر گاهي ازگوشه و كنار خبرهايي مبني بر سرطان زا بودن اشعه هاي ماكروويو و استفاده از آنها براي پختن و گرم كردن غذا به گوش مي رسد، بنابراين هميشه اين ابهام براي افراد وجود دارد كه بالاخره استفاده از اين دستگاه مجاز است يا خير.
    ماكروفر چطور كار مي كند
    در روش هاي پخت سنتي، گرما از بيرون (شعله آتش يا اجاق گاز) به غذا داده مي شود و درنتيجه ماده غذايي از بيروني ترين قسمت گرم شده و به تدريج گرما به داخلي ترين نقاط نفوذ مي كند. اما در اجاق هاي ماكروفر، اساس كار استفاده از امواج ماكروويو است.
    امواج ماكروويو نوعي از امواج الكترومغناطيسي با فركانس بالاو طول موج كوتاه هستند.
    اين امواج اگر به سطح فلز تابيده شوند، منعكس خواهند شد، از شيشه و پلاستيك عبور مي كنند و موادي كه حاوي آب هستند مانند غذاها، انرژي اين امواج را جذب مي كنند. ديواره هاي فلزي داخل ماكروفر اين امواج را منعكس مي كنند تا به غذا تابيده شود. مولكول هاي آب درون غذا داراي دو قطب مثبت و منفي هستند و زماني كه در معرض امواج ماكروويو قرار مي گيرند، با همان فركانس امواج شروع به نوسان مي كنند و مرتباً جهت قطب مثبت و منفي آنها جابه جا مي شود. مولكول ها حدود ميليون ها بار در ثانيه نوسان مي كنند و در حين حركت به مولكول هاي اطراف شان برخورد مي كنند. درنتيجه به علت اصطكاك دماي ماده غذايي به سرعت بالامي رود. در اين روش، درست برعكس روش سنتي، غذا از داخل به بيرون گرم مي شود.
    آيا استفاده از ماكروفر سلامتي را به خطر مي اندازد
    درباره ماكروفر دو ديدگاه كاملاً متضاد وجود دارد. عده اي بر اين باورند كه استفاده از اين دستگاه آنقدر ايمن است كه خطراتي كه افراد را حين كار با اجاق گاز تهديد مي كند به مراتب بيشتر از ماكروفر است. گروه ديگري عقيده دارند كه نوسانات مولكول هاي موادغذايي موجب تغيير شكل و آسيب ديدن آنها مي شود و درنتيجه خوردن غذاهايي كه در ماكروفر طبخ شده است موجب بروز بيماري هايي نظير سرطان مي شود.
    تا به امروز تحقيقات زيادي روي اثرات موادغذايي طبخ شده در ماكروفر بر انسان صورت گرفته اما هيچ نتيجه قطعي مبني بر خطرناك بودن يا بي خطر بودن استفاده از اين دستگاه به دست نيامده است.
    بسياري از دانشمندان و پزشكان معتقدند كه امواج ماكروويو آن قدر انرژي ندارند كه بتوانند DNA را تخريب كرده و موجب سرطان شوند. به هرحال تمام وسايل برقي تا حدودي در اطراف خود ميدان هاي الكترومغناطيسي ايجاد مي كنند و اين مسئله فقط مختص ماكروفر نيست. حتي ادعا مي شود مدت زمان كوتاه پخت و استفاده كم از آب كه از ويژگي هاي ماكروفر است موجب مي شود ويتامين هاي محلول در آب مانند ويتامين «ث» و املاح معدني موادغذايي و سبزيجات نسبت به روش هاي پخت سنتي بيشتر حفظ شوند.
    نكات ايمني
    از آنجايي كه بدن انسان نيز حاوي آب است، مي تواند امواج ماكروويو را جذب كند.
    قرار گرفتن در معرض تابش مستقيم امواج ماكروويو مي تواند موجب سوختگي هاي عميق بافتي و آب مرواريد شود. البته اجاق هاي ماكروويو به گونه اي ساخته مي شوند كه به محض تمام شدن زمان پخت و باز كردن در آن، تابش اشعه متوقف شود. اما اگر دستگاه ماكروفر شما قديمي باشد، قفل آن خراب باشد يا ضربه ديده باشد، ممكن است در آن به خوبي بسته نشود و در حين روشن بودن دستگاه، اشعه هاي ماكروويو به بيرون نشت كنند. پس بهتر است هميشه از بسته شدن كامل در اطمينان حاصل كنيد و تا جايي كه امكان دارد هنگام روشن بودن دستگاه جلوي آن نايستيد.
    از ديگر مسائلي كه ممكن است هنگام گرم كردن غذا با ماكروفر به وجود آيد، نقاط سرد و نقاط گرم است. در ماكروفر معمولاً غذا به صورت هماهنگ و يكنواخت گرم نمي شود درنتيجه امكان دارد بعضي از قسمت هاي غذا بسيار داغ تر از ساير قسمت ها باشد و دهان را بسوزاند يا قسمتي از غذا سرد بماند و درنتيجه باكتري هاي آن به طور كامل از بين نرفته باشد. براي پيشگيري از به وجود آمدن نقاط سرد و گرم بهتر است يكي دو بار در حين گرم كردن غذا آن را هم بزنيد يا اين كه بعد از بيرون آوردن غذا از ماكروفر چند دقيقه صبر كنيد تا تمام قسمت هاي غذا با يكديگر هم دما شود.
    هرگز در ماكروفر از ظروف پلاستيكي كه مخصوص ماكروفر نيستند استفاده نكنيد. هنگام يخ زدايي گوشت و مرغ يا ساير مواد غذايي حتماً روكش پلاستيكي آنها را برداريد و اگر موادغذايي در بسته بندي هاي پلاستيكي هستند آنها را قبل از گذاشتن در ماكروفر در ظروف مناسبي بگذاريد. ظروف پلاستيكي براي استفاده در ماكروفر مناسب اند اما با اين وجود، چون ظروف پلاستيكي معمولي نقطه ذوب پائين تري دارند، در حرارت بالامقداري از مواد شيميايي شان به غذا منتقل مي شود.يكي ديگر از خطرات استفاده از ماكروفر، انفجار ظروف حاوي مايعات شفاف است. گاهي اوقات ممكن است مايع بدون آن كه بجوشد به دماي بالاتر از نقطه جوش خود برسد. در چنين شرايطي يك تكان كوچك يا انداختن چاي كيسه اي يا قاشق چايخوري در ليوان مي تواند موجب منفجر شدن ظرف محتوي مايع شود.
    اگر از ماكروفر براي يخ زدايي گوشت و مرغ استفاده مي كنيد بهتر است بلافاصله بعد از آن به پختن گوشت بپردازيد زيرا ممكن است هنگام يخ زدايي بعضي از قسمت هاي گوشت بپزد و نگهداري گوشت نيمه پخته به مدت زياد كار درستي نيست. همچنين براي پخت قطعات بزرگ گوشت بهتر است از قدرت كمتر و زمان بيشتري استفاده كنيد.
    در دنياي پرمشغله امروز، ماكروفر به يكي از اعضاي ثابت آشپزخانه تبديل شده است، اما استفاده از اين وسيله بدون توجه به نكات ايمني مي تواند خطرات زيادي درپي داشته باشد. پس احتياط را فراموش نكنيد.
    
    خطرات استفاده از ماكروفر غزاله مرعشي
    


 روزنامه ايران، شماره 4045 به تاريخ 18/7/87، صفحه 13 (آخر هفته)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5563 بار
    آثار ديگري از "غزاله مرعشي"

  تدريس همراه با لبخند
غزاله مرعشي، ايران 25/1/88
مشاهده متن    
  چگونه با فرزند نوجوان مان ارتباط عاطفي برقرار كنيم : چند قدم نزديك تر به نوجوانان
غزاله مرعشي، ايران 20/1/88
مشاهده متن    
  گفت وگوي دوستانه ميهماني را شيرين تر مي كند
غزاله مرعشي، ايران 27/12/87
مشاهده متن    
  پلي بر شكاف نسل ها / براي ارتباط مؤثر با سالمندان چه شيوه هايي را به كار بريم
غزاله مرعشي، ايران 21/12/87
مشاهده متن    
  اعتماد به نفس با نخستين گام ها شكل مي گيرد / راهكارهايي براي پرورش اعتماد به نفس در كودكان
غزاله مرعشي، ايران 20/11/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك
متن مطالب شماره 4 (پياپي 121)، تير 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است