|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم87/8/7: كپسول هاي گياهي ترك اعتياد، بلاي جان معتادان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5092
پنجشنبه ششم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2414 7/8/87 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
      


كپسول هاي گياهي ترك اعتياد، بلاي جان معتادان
از بابا آدم تا اگزازپام

نويسنده: مريم يوشي زاده


    گروه جامعه - به نظر شما چه كسي ممكن است زنجبيل و فلفل قرمز و بابا آدم و استامينوفن كدئين و ترامادول و ديازپام و اگزازپام و آمي تريپتيلين و نورتريپتيلين و متادون و ديفنوكسيلات را بخورد و زنده بماند؟ باور كنيد بعضي از معتادان كه از ديگر روش هاي ترك نااميد شده اند يا پي راه هاي ميانبر ترك مي گردند، اين راه را هم رفته اند و عجيب اينجاست كه پس از خوردن همه اينها و گر گرفتن ها و داغ شدن ها و خواب آلود شدن ها و رعشه ها و نشئه شدن ها، زنده مانده اند و همچنان معتاد!
    اولين فروشنده كپسول هاي گياهي را از طريق آگهي اينترنتي پيدا مي كنم. مغازه جايي است در غرب تهران. خميازه مي كشم و نگاهم را روي شيشه هاي ريز و درشت و كپسول هاي از همه رنگ مي گردانم، بوي تند نعناي خشك شده و رزماري و گياهي ديگر كه نمي شناسم، خواب را از سرم مي پراند. فروشنده عطاري، زير چشمي نگاهم مي كند و مي پرسد: «براي خودت مي خواي؟» سر تكان مي دهم.
    
    - چي مي كشي؟/ هروئين.
    - پس اول بايد ترياك بكشي، يك هفته فقط ترياك بكش، بعد بيا كپسول اول را بگير، اينها با هروئين اثر نمي كنه.
    كپسول ها را نشانم مي دهد، آبي، نارنجي، زرد. يكي را بين انگشت اشاره و شست مي گيرد: «با اين بايد شروع كني، بسته به مصرفت كم و زيادش مي كنيم. دانه اي 900 تومان. يكي دوماهه هم پاك پاك مي شي، مثل بچه تازه متولد شده!»
    مي گويد، فرمول كپسول ها محرمانه است: «همه چيز هست، كوكونار و بذرام بنچ و بابا آدم و... ولي فرمول اصلي اش راز است.»
    فروشنده دوم عكس اولي در شرق شهر است، با موبايلش تماس مي گيرم. او مغازه اي ندارد و قرار است داروها را با پيك برايم بفرستد، كپسول هايش را ارزان تر مي فروشد. «به همه 1000 تومان مي فروشيم ولي به تو 800 تومان، فقط به خاطر جوانيت.»
    از تركيب كپسول ها كه مي پرسم مي گويد: «اگر مي دانستم كه حالامثل سازنده اش ميلياردر شده بودم. ما كپسول هايمان را صادر مي كنيم خارج از كشور.»
    - شما ترك كرده هم داشته ايد؟ نمي دانم اعتماد كنم يا نه...
    - ترك كرده؟ خيلي ها! آدم هاي مهم! مثلايك مدير مي شناسم كه 6 سال است از كپسول هاي ما مصرف مي كند....
    - اين كه يعني به كپسول هاي شما معتاد شده!
    - خيلي دور برداشتي آبجي! اگر ما دلمان براي جوانيت نمي سوخت كپسول فلفلي مي داديم بهت واسه ترك!
    فروشنده سومي فقط يك شماره ثابت است و دادن نشاني كامل را واگذار مي كند به وقتي كه هزينه كپسول ها را بپردازم، كپسول هاي او فلفلي است. نسخه اش، روزي دو سه تا از كپسول هاست. با چند ليوان دوغ و شير و آب پيش از خوردن آنها، تا به قول خودش «فلفل، معده را سوراخ نكند!» هر چند اقرار مي كند كپسول ها به خيلي ها نمي سازند و همان دفعات اول مصرف، معده را مي آزارند.
    اما پخش كنندگان كپسول هاي ترك اعتياد فقط عطاري ها يا فروشندگان سرگردان و موبايل به دست نيستند و اين روزها، خيلي ها تبليغ آنها را از شبكه هاي ماهواره اي ديده اند. اين در حالي كه اداره سلامت اجتماعي، رواني و اعتياد وزارت بهداشت بارها نسبت به وجود مواد مخدر در كپسول هاي گياهي ترك اعتياد هشدار داده و حتي مديركل آن نيز اعلام كرده است: «هيچ داروي گياهي براي ترك اعتياد وجود ندارد.»
    
    كپسول، مشاوره نمي كند
    دكتر محمدصادق شيرازي، مدير يكي از موسسات كاهش آسيب اعتياد در اثبات بي خاصيت بودن كپسول هاي گياهي در گفتگو با «جام جم»، ابتدا به تقسيم بندي داروهاي ترك اعتياد استناد مي كند و مي گويد: «اين دارو ها به دو گروه آگونيست (همخوان) و آنتاگونيست (ناهمخوان) قابل تقسيم هستند كه همخوان ها معمولاشبه مخدر محسوب مي شوند و ناهمخوان ها در معتاد ايجاد تنفر مي كنند.»
    وي تاكيد مي كند: «هيچ پزشكي نمي تواند ترك را با تجويز داروهاي تنفرزا آغاز كند مگر آن كه پيشتر فرآيند درمان را با انواع ديگري از داروها، مثلاشبه مخدرها آغاز كرده باشد، در غير اين صورت علائم سندرم محروميت شديد، در معتاد ظاهر مي شود كه بشدت غيرقابل تحمل است و بنابراين تبليغاتي كه در آنها وعده تنفر پس از نخستين بار مصرف را مي دهند، حقيقت ندارد.»
    به گفته او، اشكال ديگر اين داروها، عدم ارائه بسته درماني همراه كپسول ها و ناآگاهي بيماران از محتويات آنهاست، ضمن آن كه نه تنها داروهاي كذايي مورد بحث، بدون در نظر گرفتن طول مصرف مواد مخدر و دوز آن تجويز مي شوند بلكه بسياري از آنها حاوي انواعي از مواد مخدر هستند كه ممكن است از ماده مخدر مصرفي معتاد هم اعتيادآورتر باشند.شيرازي تركيب احتمالي اين مسكن ها را مخدرهايي سبك، مانند دانه هاي خشخاش و برگ شقايق به همراه آرامبخش هاي قوي مانند اگزازپام، ديازپام، آمي تريپتيلين، نورتريپتيلين و ديفنوكسيلات مي داند. همچنين دكتر محمد اسماعيل پور، مديركل اداره درمان جمعيت تولد دوباره، نيز وجود چنين موادي را در كنار انواع ديگري از دارو هاي خواب آور تاييد مي كند.
    اما اسماعيل پور با استناد به پژوهشي كه در سال 1385 انجام داده است، گياهان را هم به فهرست محتويات داخل كپسول ها مي افزايد و مي گويد: «برخي از اين كپسول ها، حاوي گياهاني مانند زنجبيل، فلفل قرمز، زنيان و... هستند و زنجبيل و فلفل قرمز فقط باعث گرگرفتگي مي شوند و هيچ تاثيري در ترك اعتياد ندارند.»
    او به جاي خالي مشاوره در درمان اعتياد نيز اشاره مي كند و ادامه مي دهد: «فقط 5 درصد از فرآيند ترك اعتياد، بر رفع علائم فيزيكي متمركز است و 95 درصد آن شامل خانواده درماني، روان درماني و... است كه صرفا با خوردن برطرف نمي شوند.»
    
    با كدام مخدر ترك كرده ايد؟
    بحث كپسول هاي گياهي ترك اعتياد سال هاست كه از سوي رسانه ها مطرح مي شود و حتي وزارت بهداشت نيز بارها اعلام كرده است كه آنها قابل اعتماد نيستند و اغلب داراي مواد مخدر هستند. با اين حال، نه نيروي انتظامي و نه صنف عطاران براي جمع آوري آنها اقدام مي كنند تا آنها كه واقعا مي خواهند ترك كنند به بيراه نروند و نه حتي براي تجزيه محتويات آنها و شناسايي دقيقشان تلاشي مي شود تا دست كم معتاداني كه مايلند مواد مخدر را به شكلي آبرومندانه و بدون مزاحمت قانون از عطاري ها تهيه كنند، بدانند چه جور مخدري را در قالب كپسول هاي ترك اعتياد مصرف مي كنند و دوز مصرفشان دقيقا چقدر است.
    
    كپسول هاي گياهي ترك اعتياد، بلاي جان معتادان / از بابا آدم تا اگزازپام مريم يوشي زاده
    


 روزنامه جام جم، شماره 2414 به تاريخ 7/8/87، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2584 بار
    آثار ديگري از "مريم يوشي زاده"

  دزد آرزونويس
مريم يوشي زاده *، جام جم 28/5/96
مشاهده متن    
  بادبادك هاي رها شده در توفان
مريم يوشي زاده، جام جم 27/4/96
مشاهده متن    
  كالاهاي ممنوعه پشت ويترين بازار جام جم از آسيبي رو به رشد گزارش مي دهد
مريم يوشي زاده، جام جم 17/4/96
مشاهده متن    
  غافلگيري تفتان؟
مريم يوشي زاده *، جام جم 31/3/96
مشاهده متن    
  بندهاي خلوت با پابندهاي الكترونيك
مريم يوشي زاده*، جام جم 25/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش در حسابداري و علوم اقتصادي
متن مطالب شماره 1، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است