|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران87/8/23: هفته كتاب و شعر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7001
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4074 23/8/87 > صفحه 16 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


هفته كتاب و شعر
پنجشنبه بازار كتاب

نويسنده: ساير محمدي

گروه فرهنگ و هنر- هفته اي كه گذشت را مي توان هفته اي براي شعر ارزيابي كرد. كتاب هاي شعر اعم از كلاسيك و مدرن از شاعران ديروز و امروز هفته گذشته منتشر شدند كه علاقه مندان را خشنود خواهند كرد. در حوزه داستان و رمان نيز چندين اثر تازه چاپ به بازار آمد. اما در ديگر حوزه ها مانند دين و فلسفه، سياست و تاريخ كتاب هاي بسياري منتشر شدند كه به دليل محدوديت صفحه موفق به معرفي همه آنها نشديم و مي مانند براي هفته بعد.
    شعر
    «بهار ماندني» مجموعه شعري آئيني براي كودكان و نوجوانان سروده يحيي علوي فرد است كه انتشارات بوستان كتاب منتشر كرده است. شعرهاي اين مجموعه در قالب چهارپاره و نيمايي است. تصويرگر كتاب هم سيدحسن موسوي است. همين مؤسسه انتشاراتي «چتري از بهشت» سروده مريم ريحاني را منتشر كرده كه اين مجموعه در زمينه آموزه هاي ديني همراه با شعر است. شعرهاي اين كتاب به زبان ساده و در قالب كلاسيك است. ريحاني شاعر اين مجموعه كتاب ديگري در همين زمينه تحت عنوان «زهرا دختري در نور» را توسط انتشارات بوستان كتاب منتشر كرده كه اين مجموعه هم به آموزه هاي ديني همراه با شعر اختصاص دارد و مخاطبان اين دو كتاب كودكان و نوجوانان هستند.
    «بودن در نبودن» مجموعه اي از دوبيتي ها و رباعي هاي مصطفي محدثي خراساني است كه از سوي انتشارات سوره مهر چاپ و منتشر شده است. محدثي در اين مجموعه با نگرش ديني به سراغ موضوعاتي مانند انتظار، هستي، عاشورا، غدير، قرآن، وصال و ‎/‎/‎/ رفته است.
    «سطرها در تاريكي جا عوض مي كنند» مجموعه تازه ترين سروده هاي سپيد گروس عبدالملكيان است كه از سوي انتشارات مرواريد چاپ و منتشر شده است. عبدالملكيان از جمله شاعران موفق نسل امروز است كه شعرش شعر انديشه ارزيابي مي شود و با اقبال منتقدان و صاحبنظران روبه رو شده است. «ديوان كامل نيما يوشيج» كه به اهتمام فرزند نيما، شراگيم يوشيج فراهم آمده و از سوي نشر اشاره براي نخستين بار در دهه هفتاد به بازار آمد، اخيراً به چاپ چهارم رسيد. شراگيم در اين مجموعه حدود ۶۱ غزل، قصيده و حكايت از نيما را براي اولين بار به جامعه عرضه كرده است. «گزينه اشعار مهدي اخوان ثالث» كه چاپ اول آن در سال ۶۹ از سوي انتشارات مرواريد منتشر شده بود و در اين فاصله يازده بار تجديد چاپ شده، اخيراً چاپ تازه آن در قطع جيبي به بازار آمد. چند سالي است كه ناشران كتاب هاي قطع رقعي خود را در قطع جيبي هم چاپ مي كنند كه به خاطر ارزان تر بودن و قابل حمل بودن كتاب با استقبال مخاطبان روبه رو شده است. انتشارات مرواريد «گزينه اشعار محمد علي بهمني» را هم به سلسله كتاب هاي گزينه اشعار شاعران اضافه كرده است. هفته گذشته گزينه اشعار محمد علي بهمني شامل بهترين اشعار كتاب هاي باغ لال، در بي وزني، در فصل عطسه هاي پياپي، تا آخرين كتاب منتشر شده او «چتر براي چه.‎/.» در يك مجموعه در قطع رقعي به بازار آمد. «عاشقانه» مجموعه اي از بهترين و زيباترين دوبيتي هاي امروز ايران است كه به اهتمام اكبر بهداروند گردآوري و انتخاب شده و مؤسسه انتشارات نگاه آن را چاپ و منتشر كرده است. در اين مجموعه همه شاعران معاصر از نسل ديروز و امروز اعم از مشهور و گمنام حضور دارند. «زلالي خراساني و سبك هندي» كتابي به قلم دكتر سعيد شفيعيون است كه در اين تحقيق به بررسي جايگاه زلالي در شعر قرن يازدهم همراه نمونه شعرهاي او مي پردازد. اين كتاب را انتشارات سخن چاپ و به بازار عرضه كرده است. «چكيده و تحليل مثنوي» كتابي به قلم دكتر علي محمدي استاديار دانشگاه بوعلي سيناي همدان است كه از سوي نشر علم چاپ و منتشر شده است. اين كتاب راهنمايي است براي جوينده اي كه مي خواهد از طريق تشريح انديشه هاي برجسته مولانا با كليت مثنوي آشنا شود. «نمادها و رمزهاي گياهي در شعر فارسي» نام كتابي تاليف دكتر حميرا زمردي عضو هيات علمي دانشگاه تهران است كه توسط انتشارات زوار منتشر شده است. نويسنده در اين پژوهش به مطابقت نمادها، رمزها و كاربردهاي ادبي نباتات با متون برجسته منظوم فارسي از آغاز تا قرن هشتم و نيز اشعار پنج شاعر بزرگ معاصر پرداخته است.
    «افلاطونيات» كتابي است در قطع جيبي كه شهروز نباتي و فاطمه ناسجيني گردآوري كرده اند و انتشارات نيمه روشن اين كتاب را به عنوان طليعه فعاليت هاي فرهنگي خود به بازار عرضه كرده است. اين كتاب شامل مجموعه گفتارهاي نغز افلاطون به انضمام مجموعه اشعار سروده شده براي وي در طول هزار سال گذشته مي شود.
    
    داستان، رمان
    از مجموعه سرزمين سحرآميز كه مؤسسه انتشارات قدياني منتشر مي كند، نوزدهمين كتاب به رماني براي كودكان اختصاص دارد كه تحت عنوان «در جست وجوي كشتي اژدها» منتشر شده است. نويسنده اين رمان توني ابت و مترجم آن پريسا همايون روز است. «جوني بي جونز و اتوبوس بوگندوي كله پوك» رماني مصور براي كودكان است كه نويسنده اش باربارا پارك و مترجم آن امير مهدي حقيقت نام دارد. اين كتاب را نشر ماهي منتشر كرده است. «جوني بي جونز و قضيه ميمون كوچولو» كتاب بعدي همين نويسنده است كه امير مهدي حقيقت آن را به فارسي برگردانده و ناشر اين كتاب هم نشر ماهي است. «بازي روزگار» رماني از هاشم شعيبي است كه انتشارات ابتكار نو منتشر كرده است. نويسنده دراين رمان ضمن گريز به دوران كودكي و خاطرات سال هاي دور حوادث و رويدادهاي آن سال ها را به منظور كسب تجربه نسل امروز روايت مي كند. از «آغا بي بي» مي گويد كه در دوره رضاشاه و زمان كشف حجاب به مبارزه منفي عليه حكومت روي مي آورد و از فرمان شاه سرپيچي مي كند.
    «حكايت عشق و خوشبختي» اثر مارك فيشر با ترجمه شهرزاد همامي از سوي نشر افكار چاپ و منتشر شده است. اين كتاب شامل ۱۴ حكايت است كه نويسنده در خلال اين حكايت ها زن جواني را به عنوان شخصيت محوري برمي گزيند تا او مخاطب را به اين نتيجه رهنمون شود كه خوشبختي و خوشبخت زيستن بدون خرد و وارستگي امكانپذير نيست.
    «دزد رؤياها» نام رماني براي كودكان به قلم توني ابت و ترجمه پريسا همايون روز است كه مؤسسه انتشارات قدياني آن را منتشر كرده است. توني ابت از جمله نويسندگاني است كه داستان هاي تخيلي براي كودكان و نوجوانان مي نويسد و از محبوبيت فراواني نزد كودكان برخوردار است. «از پشت شيشه ها» اولين مجموعه داستان مستقل عبدالحسين حاج سردار است كه از سوي انتشارات خجسته منتشر مي شود. ناهيد طباطبايي دبير مجموعه كار اول اين نويسنده در مقدمه كتاب مي نويسد: داستان هاي او به خاطر نگاه خاص و پرعطوفت و مسئول او نسبت به انسان و نگرش هايش و همچنين دغدغه هاي روزمره مردم عادي از جذابيت خاصي برخوردار است. «ستاره سينما» عنوان كتابي شامل دوازده داستان كوتاه به قلم ناهيد طباطبايي است كه از سوي انتشارات خجسته به بازار آمد. طباطبايي كه با كتاب «حضور آبي مينا» ديپلم افتخار ۲۰ سال ادبيات داستاني بعد از انقلاب را دريافت كرده در حوزه رمان و داستان هاي كوتاه نويسنده موفقي است كه توانست هم مخاطبان نخبه و هم مخاطبان عام را جذب كند. «آن جا كه پنچرگيري ها تمام مي شوند» مجموعه ۹ داستان كوتاه به قلم حامد حبيبي است كه انتشارات ققنوس منتشر كرده است. حبيبي كه پيش از اين داستان هاي كوتاه خود را در نشريات و مجلات ادبي منتشر مي كرد در اين داستان ها به دغدغه هاي انسان امروز در زندگي شهري و كلانشهرها مي پردازد و براي برون رفت از آن بحران ها شخصيت هايش را درگير تجربه هاي تازه مي كند. «اپراي شناور» نام رماني از جان بارت با ترجمه سهيل سمي است كه چاپ اول آن سال گذشته از سوي انتشارات ققنوس به بازار آمد و هفته گذشته تجديد چاپ شد.
    اپراي شناور بخشي از نام قايق تفريحي است كه در گذشته در بخش هاي مدخيز آب هاي ويرجينيا و مريلند رفت و آمد مي كرد و بخشي از ماجراي اين داستان بر عرشه همين قايق رخ مي دهد. «عروس نيل» رماني كوتاه نوشته محمد بهارلو را انتشارات آگه هفته گذشته منتشر كرد. عروس نيل داستان مردي است كه دغدغه ها و دلمشغولي هايش را روايت مي كند و در كنار خود گروهبان پاسگاه جزيره را دارد و.‎/‎/ عروس نيل داستاني خوشخوان و تامل برانگيز است كه با زباني راحت و موجز نقل مي شود. «راز قتل پالو مينو مولرو» رماني كوتاه و موجز به قلم ماريو بارگاس يوسا نويسنده برجسته امريكاي لاتين است كه با ترجمه اسدالله امرايي از سوي نشر علم به بازار آمد. داستان اين رمان پيرامون قتل جواني دور مي زند كه به دست افراد حكومت كشته شده و دو مامور به تحقيق در اين پرونده مي پردازند. وقتي اين دو مامور با همه كمبودها و كارشكني ها موفق به پيدا كردن سرنخ ماجرا مي شوند به تبعيد فرستاده مي شوند و ‎/‎/‎/ اين رمان قبلاً با ترجمه احمد گلشيري هم منتشر شده بود. «خانواده پاسكوآل دوآرته» اثري از كاميلو خوسه سلانويسنده اسپانيايي و برنده جايزه نوبل سال ۱۹۸۹ ميلادي است كه با ترجمه فرهاد غبرايي از سوي نشر ماهي منتشر شده است. در اين رمان پاسكوآل شخصيت اصلي داستان مرتكب قتلي بي هدف مي شود و همين موضوع دستمايه نويسنده مي شود براي بررسي روانكاوانه ترس و خشونت و احساس گناه نسبت به آن. اين رمان در اوايل دهه هفتاد با ترجمه حسن پستا نيز منتشر شده بود. «زنگ ها براي كه به صدا درمي آيند» معروف ترين رمان ارنست همينگوي با ترجمه رحيم نامور از سوي مؤسسه انتشارات نگاه چاپ و منتشر شده است. اين رمان اوج خلاقيت همينگوي در زمينه رمان نويسي بويژه در حوزه ادبيات جنگ است و هنوز در سراسر جهان مخاطبان بسيار دارد.
    «هفت صدا» مجموعه مصاحبه هاي مفصل و عميق ريتا گيبرت با هفت نويسنده و شاعر امريكايي لاتين شامل پابلو نرودا، بورخس، آستورياس، اوكتاويو پاز، خوليو كورتاسار، گارسيا ماركز و كابررا اينفانته است كه با ترجمه نازي عظيما از سوي انتشارات آگاه در سال ۵۷ منتشر شد. چاپ دوم اين كتاب را نشر آگه در سال ۶۷ به بازار فرستاد و هم اكنون اين ناشر چاپ سوم آن را با حروفچيني تازه و جلد گالينگور عرضه كرده است.
    
    دين و فلسفه
    «رهيافت هاي فكري ـ فلسفي معاصر در غرب» كه جلد سوم و چهارم آن به تازگي به كوشش گروه غرب شناسي پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي چاپ و منتشر شده است شامل مقالاتي از حسين كلباسي اشتري، محمود خاتمي، مريم صانع پور و هدايت علوي تبار، عبدالرزاق حسامي فر، علي مرادخاني، امير مازيار و ‎/‎/‎/ است. وجه ارتباط و اتصال بخش ها و فصل هاي اين مجموعه، برخي از مهمترين مؤلفه هاي فكري و فلسفي معاصر در مغرب زمين است. «رسالت تشيع در دنياي امروز» با عنوان فرعي گفت وگويي ديگر با هانري كربن عنوان كتابي است به اهتمام علي احمدي ميانجي و سيدهادي خسروشاهي كه انتشارات بوستان كتاب قم منتشر كرده است. «اصول فلسفه رئاليسم» اثري سترگ در فلسفه اسلامي است كه حاصل بحث هاي فلسفي فيلسوف گرانقدر استاد علامه سيدمحمد حسين طباطبايي است كه به اهتمام سيدهادي خسروشاهي از سوي انتشارات بوستان كتاب به بازار آمد.
    همين مؤسسه انتشاراتي كتاب «شرح مصطلحات فلسفي بداية الحكمه و نهاية الحكمه» عنوان كتابي به قلم دكتر علي شيرواني است كه تمام اصطلاحات فلسفي موجود در دو كتاب ارزشمند «بداية الحكمه» و «نهاية الحكمه» نوشته علامه طباطبايي را دربرمي گيرد. «المسيح في القرآن» كتابي به قلم آيت الله السيدرضا الصدر به زبان عربي است كه به اهتمام سيد باقر خسروشاهي از سوي انتشارات بوستان كتاب قم منتشر شده است. عنوان فارسي كتاب «عيسي مسيح در قرآن» است و موضوع آن نيز به همين مباحث اشاره دارد. «قواعد صرف و نحو عربي» و راهنماي تجزيه و تركيب كتابي به قلم سيدمحمد تقي حكيم است كه دفتر نشر فرهنگ اسلامي منتشر كرده است. «خوردني ها و آشاميدني ها از نظر پيشوايان علم و دين» كتاب ديگري از سيد محمد تقي حكيم با همكاري دكتر رهنما چيت ساز است كه دفتر نشر فرهنگ اسلامي به بازار عرضه كرد. «پدر و فرزند» سومين كتاب از سيدمحمد تقي حكيم است كه همين مؤسسه انتشاراتي چاپ و منتشر كرده است. نويسنده در اين كتاب با استفاده از اخلاق و فرهنگ اسلامي به خانواده ها آموزش مي دهد كه چگونه بحران ها و تضادهاي فكري و سليقه اي خانوادگي را مهار كنند و به سعادت برسند. انتشارات بهجت كتاب «جامعه سالم» و «انسان براي خويشتن» از اريك فروم را با ترجمه اكبر تبريزي تجديد چاپ كرده است. «جامعه سالم» به چاپ پنجم رسيده و «انسان براي خويشتن» كه پژوهشي در روانشناسي اخلاق است به چاپ چهارم رسيده است. نشر البرز كتاب «آب شدن كوه يخي ما» كه كتابي در حوزه روانشناسي عمومي است را به بازار فرستاد. نويسنده اين كتاب جان كاتر و هولگر راتگبر و مترجم آن فرخنده فيض آبادي است. مطالعه اين كتاب براي افرادي كه با تغييرات مديريتي در ارتباط هستند جالب خواهد بود. نشر البرز كتاب ديگري به نام «خرد روزانه براي كسب توفيق» اثر وين داير را با ترجمه توراندخت تمدن (مالكي) چاپ و منتشر كرده است كه نويسنده در اين اثر مجموعه گرانبهايي از اطلاعات را براي كسب موفقيت در زمينه هاي شخصي، حرفه اي و معنوي عرضه مي كند.
    


 روزنامه ايران، شماره 4074 به تاريخ 23/8/87، صفحه 16 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 746 بار
    آثار ديگري از "ساير محمدي"

  كاوش در جهان پيچيده يك نسل سرگشته / فرزانه طاهري، از ادبيات جهان و آخرين ترجمه خود مي گويد
ساير محمدي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  آيا روسيه امپرياليست است؟ / تعريفي ديگر از روسيه
ساير محمدي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  كتابي براي تمام فصول نمايش / گفت و گو با نگار يونس زاده مترجم درباره كتاب «پس از باران» نمايشنامه اي ازسرژي بلبل
ساير محمدي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با افشين خاكباز، مترجم كتاب «اخلاق بازجويي»: بازجوها زير ذره بين اخلاق
ساير محمدي، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  طنين صداي كلاسيك هاي آلماني در ادبيات ايران / محمود حدادي، مترجم ادبيات آلماني از آخرين ترجمه هاي خود و نويسندگان بزرگ آلمان مي گويد
ساير محمدي، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيشگامان تاسيسات
متن مطالب شماره 54، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است