|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه آفتاب يزد87/9/4: جاذبه هاي طبيعي استان مركزي
magiran.com  > روزنامه آفتاب يزد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2931
سه شنبه هجدهم خردادماه 1389


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2816
magiran.com > روزنامه آفتاب يزد > شماره 2506 4/9/87 > صفحه 8 (گشت و گذار) > متن
 
      


جاذبه هاي طبيعي استان مركزيپل باقرآباد
    
    بناي اين پل مربوط به دوره معاصر است و در زمان اشغال ايران توسط روس ها ساخته شده و محل استقرار آن در جاده قديمي اصفهان - اراك و جنب جاده آسفالته فعلي محلات است. از بناي اصلي پل در جريان سيلي كه در منطقه جاري شده ، تا حدودي تخريب گرديده و مجددا بازسازي شده است.از اين پل تا20 سال پيش بهره برداري مي شده و در حال حاضر با احداث جاده آسفالته جديد ازرونق افتاده است. مصالح به كار رفته در بناي پل عمدتا از سنگ مي باشد. در مجاورت پل باقر آباد، پل جديدديگري نيز احداث شده كه در نوع خود جالب توجه است و پيرامون آن در حواشي قمرود در روزهاي تعطيل مورد استفاده تفرجگاهي وگذران اوقات فراغت مردم قرار مي گيرد.
    
    
    پل دودهك
    
    در نزديكي كاروانسراي "دودهك" ، پلي قرار د ارد كه بر روي چهار دهانه ناهمگون بنا شده است. عرض اين پل حدود 3 متر مي باشد و در دو طرف آن ديوارهايي به ارتفاع يك متر ساخته شده است. پايه هاي اين پل از سنگ و سقف ديواره هاي آن از آجرهايي با ابعاد20*20 سانتيمتر ساخته شده است. اين پل براي عبور و مرور كاروان ها احداث شده بود ، ليكن بعدها كاميون ها و تريلرهاييبا وزن حدود30 تن به راحتي از روي آن رفت و آمد مي كردند. اين پل در سال 1365 آسيب جدي د يد و به علت ريزش چند دهنه آن، عبور و مرور از روي آن امكان پذير نيست.
    
    
    پل تاريخي سرخده
    
    بناي اين پل د ر جنوب ساوه در كيلومتر 13 جاده "يلآباد" به "قز قلعه" در ضلع جنوب غربي روستاي سرخده واقع شده است. مصالح به كار رفته د ر اين پل تماما از آجر با ملات ساروج است. ساختمان پل از 8 چشمه با طاق رومي تشكيل شده و ارتفاع آن ازكف تا سطح رود خانه "قره چاي" حدود 8 متر است. طول پل حدود70 متر و عرض آن حدود5 متر مي باشد.
    
    
    چشمه حكيم
    
    چشمه حكيم، در حدود يك كيلومتري جنوب شرقي چشمه شفا واقع شده است. منشاء اين چشمه در دو نقطه همجوار يكديگر است و اطراف آن ها با سنگ چيني به دو حوض محصور تبديل شده است. از يكي از حوض ها زنان و از حوض ديگر مردان استفاده مي كنند. به طور كلي منشاء آب هاي معدني سليماني و حكيم در رديف آب هاي معدني سولفاته كلسيك خيلي گرم است و منشاء عميق زير زميني دارند. چشمه هاي معدني آب گرم ناحيه محلات از نظر تركيبات شيميايي به چشمه هاي معدني مولفاته كلسيك"بان يردوبيگور" فرانسه شبيه هستند.
    
    چشمه آب معدني گراو
    
    چشمه آب معدني گراو در 5 كيلومتري غرب تفرش قرار دارد. آب اين چشمه از نوع آب هاي بي كربناته كلسيك وكلرور سديك است. از آب اين چشمه براي درمان بيماري هاي مختلف از جمله بيماري دستگاه گوارش ، كاهش قند خون و دفع اسيد اوريك استفاده مي شود. استحمام در آب اين چشمه باعث انبساط عروق مي شود و شبيه آب معدني "روايا" در فرانسه است.
    
    چشمه اسكان
    
    اين چشمه در 5 كيلومتري شمال روستاي فر، جنب روستاي اسكان از توابع شهرستان سربند واقع شده است. دسترسي به آن از روستاي فر با 5 كيلومتر راه خاكي ميسراست و هر سال مورد مراجعه و استفاده گروه هاي زيادي قرار مي گيرد.
    
    چشمه سليماني
    
    اين چشمه در شمال شرقي چشمه شفا و درحدود يك كيلومتري آن بر دامنه كوهي قرارگرفته است. در اين محل يك قهوه خانه و ساختماني وجود دارد كه شامل دوحمام است. آب چشمه كه د ر حدود 5 ليتر در ثانيه است در جويي باريك و طبيعي جريان مي يابد و به سوي حمام هدايت مي شود. آب چشمه پس از استفاده و خروج از حمام ها به طرف "مزرعه تخت" سرازير مي شود.
    
    
    چشمه شفا
    
    اين چشمه آب گرم در بالاي تپه مجاور سرچشمه محلات در محلي نزديك تخته سنگ هاي سخت از دهانه چاهي خارج مي شود و به حمام هاي اطراف آن هدايت مي گردد. در گذشته ازاين دهانه مقدار كمي آب خارج مي شد و منشاء اصلي چشمه در حدود100متري غرب آن بود، ولي در اثر زلزله ،منشاء اصلي چشمه تقريبا خشك شده وقسمت عمده آب ازسرچشمه فعلي آن جاري است. دهانه سرچشمه با دري آهني پوشانيده شده و در يك چهار ديواري محفوظ گرديده است. مقدار آب اين چشمه در حدود 1 2 ليتر در ثانيه است.
    
    روستاي نيمور
    
    بقاياي آتشكده ساساني آتش كوه، بقاياي يك پاپه بزرگ سنگي از بنايي بزرگ به نام "ميل ميلويه" و حصار قلعه جمشيدي را نشان مي دهد كه روستاي نيمور از كانون هاي تمدن باستاني ايران است. در اين ناحيه سدي باستاني نيز از دوره ساساني بر روي رود خانه اناربار (قمرود) و كانال آب بسيار قديمي بر جاي مانده است.
    
    
     روستاي خورهه
    
    روستاي خورهه به خاطر وجود معبدي از دوره سلوكيان كه ستون هاي آن هنوز هم پا برجاست شهرت ملي دارد. اين ستون ها و بقاياي معبد، جزء قديمي ترين آثار تاريخي سرزمين ايران و تنها اثر باقي مانده از دوره سلوكيان مي باشند.
    
    روستاي ساروق
    
    اين روستا بيش از 850 سال قدمت دارد و از چهار محله به نام هاي قلعه بالا، ساروق ،گرگان عليا و گرگان سفلي تشكيل شده است. امامزاده هفتاد ودو تن مربوط به سال 587 هجري قمري در محله مركزي و قديمي آن واقع شده است. همچنين روستاي ساروق به لحاظ صنايع دستي به ويژه از نظر قاليبافي معروفيت جهاني دارد.
    
    
    روستاي دودهك
    
    در اين روستا دو اثرتاريخي جالب توجه به نام هاي پل شاه عباسي و كاروانسراي شاه عباسي بر جاي مانده است.
    
    
    ناحيه سربند
    
    ناحيه ييلاقي سربند به دليل شرايط اقليمي، يكي از پرآب ترين نواحي استان محسوب مي شود. فاصله نزديك اين ناحيه با شهرستان اراك و استقرار واحدهاي صنعتي بزرگ پتروشيمي و پالايشگاه همراه با پروژه هاي متعدد توسعه شهري اهميت اين ناحيه و استفاده معقول و بدون تخريب از جاذبه هاي طبيعي آن را به مسئله اي مبرم تبديل كرده است. تراكم چشمه هاي پرآب و دائمي، پوشش گياهي بسيار خوب و گستردگي با غ ها، شكارگاه ها و قلل مرتفع و بالاخره امكانات ورزش هاي زمستاني ازجمله جاذبه هاي ارزشمند اين منطقه است.
    
    
    سرآب عباس آباد
    
    اين سرآب در2 كيلومتري شرق شازند واقع شده است. فضاي سرسبز و درختان اطراف آن منظره بسيار ديدني اين سرآب را زيباتركرده است. سرسبزي محل و آبي كه از زيركوهسار روان مي باشد، تفرجگاهي را به وجود آورده كه هر ساله هزاران نفر را به سوي خود جلب مي كند.
    
    
    تالاب عمارت
    
    اين تالاب علاوه بر زيبايي چشمگير، از جهات مختلف نيز نقش حياتي در منطقه ايفا مي كند و يكي از منابع ارزشمند سياحتي استان به شمار ميآيد. اين تالاب ضمن تثبيت آب رودخانه "شرا" و آبياري اراضي كشاورزي، از جنبه هاي زيست محيطي و تفرجگاهي نيز واجد اهميت است. تالاب عمارت يكي از زيستگاه هاي مهم پرندگاني از قبيل اردك، غاز و حواصيل است كه در حيات اكوسيستم جانوري وگياهي منطقه، نقش مهمي به عهده دارد. پيرامون اين تالاب با فضاي كوهستاني و آب وهواي مناسب همواره مورد توجه گردشگران بوده است.
    
    زيارتگاه غار سي جن
    
    غار سي جن در روستاي واران جاسب واقع شده است. مردم محلي عقيده دارند كه در اين غار سي جوان غيب شده اند. مسجدي نيز در آن نزديكي قرار دارد كه به مسجد كميل معروف است.
    
     رودخانه قمرود
    
    شاخه اصلي اين رودخانه ازارتفاعات شيب شرقي در جنوب گلپايگان و غرب خوانسار (كوههاي مورستان، ميشه و قره داغ) سرچشمه مي گيرد و پس از تلاقي با رودخانه خرقاب و خمين با نام لعل بار از جنوب محلات و غرب دليجان به سوي قم سراز يرمي شود و در ناحيه پل دلاك به قره چاي مي پيوندد و به مسيله مي ريزد. منطقه اي كه اين رودخانه در آن واقع شده است به اندازه منطقه" سربند" و" شرا "سرسبز نيست، اما اين رودخانه نيزدر مسير خود به ويژه در نزديكي محلات امكانات تفرجگاهي قابل توجهي پديد آورده است. همجواري اين رودخانه با جاذبه هاي طبيعي شهر زيباي محلات، پارك گلخانه هاي آن ازيك طرف، آب گرم معدني محلات از طرف ديگر و همچنين آثارتاريخي سراق، تيمور و خورهه يك كانون سياحتي مناسب به وجود آورده است. احداث سد مخزن 15خرداد در عباس آباد دليجان نيز امكانات مناسب را براي توسعه تفرجگاهي به ويژه در زمينه هاي اسكي روي آب، ماهيگيري و ساير ورزش هاي آبي فراهم آورده است. پيرامون درياچه اين سد شرايط مناسبي براي ايجاد كمپ هاي تفرجگاهي دارد.
    
    
    درياچه سد 15 خرداد
    
    سد15خرداد در5 كيلومتري شهر دليجان در يك منطقه اقليمي خشك احداث گرديده و از يك منبع آب طبيعي به يك جاذبه جهانگردي تبديل شده است. اين سد علاوه بر تامين آب آشاميدني قم و دليجان، آب موردنياز كشاورزان منطقه را نيز تامين مي كند. از ويژگي هاي اين سد، نزديكي آن به چشمه آب گرم محلات است. ازچشمه آب گرم محلات نيز چشم انداز زيباي سد پديدار است.
    
    
    
    درياچه سد خاكي هندودر
    
    اين سد خاكي در 30 كيلومتري جنوب شهر شازند و در 2 كيلومتري شمال "هندودر"، مجاور روستاي قاييدان از توابع سربند واقع شده است. ظرفيت سد دو ميليون وپانصد متر مكعب آب است. در حال حاضر يكي از تفرجگاه هاي شهرستان شازند و استان مركزي محسوب مي شود و سرسبزي اطراف آن منظره زيبايي به وجود آورده است.
    
    
    تپه عليشار
    
    اين تپه در وسط روستاي عليشار در بخش رازقان ساوه قرار گرفته است و قدمت زيادي دارد و از جانب سازمان ميراث فرهنگي به عنوان مكان باستاني، شناسايي و ثبت گريده است.
    
    تپه باستاني آوه
    
    تپه باستاني آوه كه دركنار روستاي آوه در 10 كيلومتري ساوه قرار دارد از مكان هايي است كه تاكنون سفالينه هاي بسياري از آن به دست آمده كه عمدتا به دوره هاي پيش از اسلام و همچنين بعد از اسلام تعلق دارند.
    
    


 روزنامه آفتاب يزد، شماره 2506 به تاريخ 4/9/87، صفحه 8 (گشت و گذار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1361 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پدافند الكترونيكي و سايبري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 23)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است