|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت87/9/5: 10 پايه بناي بسيج خواهران
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9433
پنج شنبه 25 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6583 5/9/87 > صفحه 5 (فرهنگي) > متن
 
      


10 پايه بناي بسيج خواهران


نويسنده: كريم باباخانيان

باتوجه به سند چشم انداز بيست ساله كشور درخصوص بسيج خواهران و نقش آن در جامعه مي توان گفت بسيج بستري را فراهم كرده است تا هركس و با هر نوع استعداد و خلاقيت بتواند در آن حضور پيدا كند. به طوري كه امروزه بسيج خواهران گسترده ترين تشكل مردمي زنان است كه با حفظ جايگاه هاي حضور و سازمان يافته مي كوشد تا در دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن با بهره گيري از توصيه هاي اسلام، ديدگاه هاي امام (ره) و مقام معظم رهبري، بهترين پتانسيل هاي خود را به كار گيرد.
    باتوجه به سند چشم انداز بيست ساله، بسيج خواهران، تشكلي مردمي و سازماني منسجم و معطف، كارآمد و پويا، قانونمند و فراگير و با قدرت ايجاد عزم ملي در حفظ كرامت و منزلت زن مسلمان و استفاده از قابليت هاي زنان در دفاع همه جانبه از انقلاب و دستاوردهاي آن مي كوشد. بسيج خواهران به عنوان سازماني منسجم از شاخص هايي نظري تحكيم هويت ديني، ملي و انقلابي، ترويج فرهنگ فاطمي و پرچمداري نهضت زنان برخوردار مي باشد كه اين ويژگي ها باعث شده تا در تعامل اثربخش با ديگر سازمان هاي دولتي و تشكل هاي مردمي ديگر موجوديتي پويا به دست آورد و خود را براي بهره مندي هرچه بيشتر از دانش روز و فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي تجهيز نمايد.
    راه اندازي بنياد نخبگان بسيج نمونه اي از اين تشكل سازمان يافته مي باشد كه تعداد زيادي از نخبگان خلاق را سازماندهي كرده تا از قابليت هاي علمي - پژوهشي و مبتكرانه اين قشر در مسير اعتلاي اهداف و برنامه هاي آتي خود استفاده نمايند. از طرفي حضور صدها گروه علمي در سطح دانشگاه ها، مدارس و پايگاه هاي مقاومت كه با طرح موضوعات پژوهشي و علمي به طور سازمان يافته به مطالعات منسجم و برنامه ريزي شده مي پردازند علاقه مندان در اين عرصه را جذب مي نمايند.
    لازم به ذكر است بسيج خواهران در حوزه فعاليت هاي فرهنگي قرآني توانسته است بيش از چهار هزار هيئت قرآني از نخبگان شهرهاي بزرگ و كوچك تشكيل دهد تا در پيوندي هدايتگر، جريان هاي خوب قرآني را در ميان جوانان علاقه مند و مومن گسترش دهد. همچنين وجود هزاران دانش آموز مستعد در بخش آموزش متمركز شده اند تا تحت نظر مدال آوران و نخبگان برجسته المپيادي آموزش ببينند تا در عرصه هاي علمي و تحصيلي ارتقا يابند.
    از سويي ايجاد انجمن هاي مختلف هنري - علمي - فرهنگي و قرآني كه به فعاليت هاي گروهي بسيجيان انسجام مي بخشد بخشي از فعاليت هاي تشكل مردمي بسيج مي باشد كه با هدف هدايت به سوي آينده اي روشن، كارآفرين و تاثيرگذار فضايل اخلاقي را بر مبناي تحكيم هويت ديني، ملي و انقلابي ترويج مي دهد و اين بخشي از سند چشم انداز بيست ساله به شمار مي رود. با استناد به آمار عملكرد بسيج خواهران مي توان گفت مهمترين محورهاي اولويت سند چشم انداز بيست ساله كه در اين تشكل مردمي مشهود است احياي هويت زن مسلمان، تعميق معنويت و بصيرت ديني و تحكيم بنيان خانواده است كه به عنوان اساسي ترين فعاليت ها در برنامه ريزي و دستور كار بسيج خواهران قرار گرفته است و همين امر باعث شده است بسيج خواهران از همت والاو پايبندي به ارزش هاي ديني و فضايل اخلاقي برخوردار شود و به دنبال آن رسالت خود را به اثبات برساند كه اين رسالت در راستاي تحقق آرمان هاي حضرت امام (ره) و فرمايشات مقام معظم رهبري است كه عهده دار وظايفي نظير تحقق بخشيدن ارتش بيست ميليوني به منظور دفاع توسط خواهران، احياي هويت والاي زن مسلمان، مصون سازي و پيشگيري و مقابله با تهديدات نرم در حوزه مسائل خاص زنان و مشاركت در عرصه هاي سياسي - فرهنگي اجتماعي - امنيتي - علمي و سازندگي بر مبناي نيازهاي اساسي انقلاب اسلامي است.
    همچنين اصول پايه و دكترين بسيج خواهران مبناي تشخيص مجموعه فعاليت ها و علاقه مندي هاي آنها است كه در بهتر انجام دادن وظايفشان موثر مي باشد و با ده اصل بنا شده است كه عبارتند از: -1 “اصل فاطمي بودن” كه اين اصل بر نقش الگويي حضرت فاطمه (س) مانند تقوا، ساده زيستي و ... تاكيد مي كند -2 “اصل عفاف و حجاب” كه مبتني بر تقواي دروني، رعايت ارزش هاي ديني، پوشش مناسب به منظور انجام فريضه الهي و حضور بهتر در اجتماع است -3 “اصل تقويت و تعالي خانواده و مقام مادري” است -4 “اصل پرچمداري و پيشتازي” كه در هدايت و جهت دهي تشكل هاي زنان جهت حفظ دستاوردهاي انقلاب اسلامي تاثيرگذار مي باشد -5 “اصل محور بودن” كه بر همه اقدامات در رابطه با خواهران تاكيد دارد -6 “آمادگي و دفاع همه جانبه” است زيرا دشمن با شيوه هاي مختلف مي كوشد تا زنان جامعه اسلاميمان را در معرض تهديدهاي احتمالي قرار دهد. بنابراين نقش دفاعي چه در عرصه نظامي و فرهنگي و چه در عرصه سياسي و اجتماعي از اهميت خاصي برخوردار است. -7 “اصل حفظ هويت و تكريم منزلت زن” كه مي تواند جايگاه زنان را در جهت نقش آفريني آنان درعرصه هاي مختلف جامعه اعتلابخشد.
    -8 “اصل تعامل و مشاركت” مي باشد كه مي تواند تعامل ميان دستگاه هاي درون سازماني و برون سازماني را دو چندان كند.
    -9 براساس اصل “توانمندسازي زنان” بسيج خواهران به وجود زنان متعهد و توانمند به عنوان ركن اصلي اين شاكله كليه تمهيدات و تسهيلات لازم را در اين راستا فراهم مي آورد و اصل دهم “توجه به تفاوت هاست” همان گونه كه مي دانيم سرشت زن و مرد متفاوت است، براساس اين اصل دو گونه قابليت، استعداد و نياز را متناسب با جنسيت آنها مطالبه مي كند و با برنامه ريزي اصولي و صحيح در اين زمينه بهترين امكان براي بهره مندي هركدام از آنان فراهم مي شود.
    در ادامه يادآور مي شويم بسيج خواهران به عنوان اولين و گسترد ه ترين تشكل مردمي زنان پس از انقلاب شكوهمند اسلامي در مراحل مختلف وظايف خطير را به عهده داشته است بويژه در عرصه هاي علمي و فرهنگي طلايه دار حركت هاي شور آفرين در دفاع از اسلام در حوزه مسائل زنان با تبيين ديدگاه هاي حضرت امام (ره) كه مترقي ترين ديدگاه ها و نظرات را پيرامون دفاع از حقوق زنان مطرح كرده اند تلاش مي كند.بسيج خواهران نيروي مقاومت با تحت پوشش قرار دادن 31 رده در مناطق، 372 دفتر در نواحي، 712 حوزه مقاومت، 8155 پايگاه مقامت و 4400 گردان الزهرا (س)، 15598 واحد دانش آموزي، 247 پايگاه اداري كارمندي، 326 پايگاه دانشجويي و 158 پايگاه طلاب در اجراي ماموريت ها و وظايف محوله جذب، آموزش، سازماندهي و انسجام را برعهده داشته و باتوجه به ضرورت ها و شرايط فرهنگي - اجتماعي روز برنامه ريزي كرده و با تدوين و اجراي برنامه هاي متنوع در عرصه هاي مختلف، حضوري فعال دارد.
    بنا برگزارشات به دست آمده و مستند، در حال حاضر بيش از چهار و نيم ميليون نفر از خواهران، عضو بسيج در سراسر كشور در سطح مراكز علمي، آموزشي، شهرها و روستاها و ... مي باشند.در عرصه آموزش، آموزش هايي از قبيل آموزش هاي نظامي و طرح معرفت به منظور توانمندي مديران در اداره مطلوب بسيج، در عرصه فرهنگي فعاليت هايي در زمينه قرآن و عترت در عرصه اطلاع رساني نيز به منظور انعكاس فعاليت هاي بسيج اقدام به جمع آوري اخبار فرهنگي و درج در رسانه ها بويژه رسانه ملي و انتشار ويژه نامه ها و بيانيه ها و تشكيل ستاد خبري از اقدامات اطلاع رساني مي باشد. در حوزه فعاليت هاي سازندگي نيز بسيج خواهران در عرصه هاي بهداشت و درمان، عمران ، آباداني و ... حضوري چشمگير دارد و از آن جمله مي توان به كاشت نهال به طور وسيع در استان ها، انعقاد توافقنامه با مراكز امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري در جهت محروميت زدايي و كمك به دولت در انجام برنامه هاي عمراني و ... مي توان اشاره كرد. از سويي شركت در طرح بزرگ ترويج تغذيه با شير مادر و بهداشت مادر و كودك و نيز حضور چشمگير در كمك رساني به مردم زلزله زده بم نشان دهنده ويژگي هاي اين سازمان و تشكل مردمي است. همچنين در عرصه علمي و پژوهشي زنان در حوزه ها ي مقاومت سراسر كشور سلسله همايش هاي علمي “زن، انقلاب اسلامي، هويت بازيافته” را هر ساله در دهه فجر با رويكرد مسائل زنان برگزار مي كند. به علاوه، حضور در همايش ها و نشست هاي بين المللي از جمله كنفرانس پكن + 10 و حضور در كميسيون خشونت عليه زنان ژنو، حضور در كنفرانس منطقه اي تايلند از ديگر فعاليت هاي بسيج خواهران است.در خاتمه و با استناد به اطلاعات مربوط به بسيج خواهران مي توان گفت اين تشكل به عنوان سازماني منسجم، منعطف و موثر و با هدف بازدارندگي و دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن تحكيم هويت ديني، ملي و انقلابي زنان و پرچمداري نهضت زنان را عهده دار است.
    


 روزنامه رسالت، شماره 6583 به تاريخ 5/9/87، صفحه 5 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 792 بار
    آثار ديگري از "كريم باباخانيان"

  فروغ كم نور با طعم سيانور
كريم باباخانيان، رسالت 4/5/97
مشاهده متن    
  افزايش سرانه مطالعه در اوقات فراغت
كريم باباخانيان، رسالت 28/4/97
مشاهده متن    
  اوقات فراغت، دغدغه نسل جوان
كريم باباخانيان، رسالت 10/4/97
مشاهده متن    
  شهيد چمران؛ تنديس مقاومت
كريم باباخانيان، رسالت 31/3/97
مشاهده متن    
  براي خرمشهر
كريم باباخانيان، رسالت 3/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه خيال ابريشم
متن مطالب شماره 6-7، آذر و دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است