|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد87/9/12: جنگل افراتخته گلستان در آستانه نابودي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1835 12/9/87 > صفحه 14 (اجتماعي) > متن
 
 


جنگل افراتخته گلستان در آستانه نابودي
ابعاد جديد جاده پرمناقشه ابر در صورتجلسه سازمان محيط زيست و وزارت راه

نويسنده: الهه موسوي


    گروه اجتماعي، با اجراي صورتجلسه جديد جاده ابر در مسيري خلاف مصوبه كميسيون زيربنايي، اين بار بخش بزرگ تري از جنگل هاي افراتخته در علي آباد كتول استان گلستان در معرض تهديد قرار گرفت.
    اين صورتجلسه كه در تاريخ 3/9/1387 به امضاي نمايندگان وزارت راه و ترابري، سازمان حفاظت محيط زيست و نماينده علي آباد كتول در مجلس شوراي اسلامي رسيده است در چند بند خود به مواردي اشاره كرده كه در صورت اجرايي شدن، موجب تخريب بخش هاي بزرگي از جنگل هاي چند ميليون ساله هيركاني گلستان خواهد شد.
    اين در حالي است كه براساس مصوبه دولت، مقرر شده بود جاده علي آباد كتول به شيرين آباد ارتقا يابد و آگاهان زيست محيطي به دليل سطح تخريب گسترده يي كه در اثر اين راهسازي ايجاد مي شد از اساس با احداث اين جاده مخالفت كرده بودند. اما سازمان محيط زيست كه پس از اعلام مخالفت و كشمكش هاي فراوان وادار به پذيرش مسير راه «سرمد» شد در صورتجلسه فوق، خلاف راي اوليه خود عمل كرده است.
    در بند نخست و دوم اين صورتجلسه ضمن تاكيد بر استفاده از مسير موجود علي آباد كتول تا دوراهي روستاي افراتخته و سپس خود اين روستا، به اصلاح پيچ ها و تعريض جاده و انجام اصلاحات هندسي و تعريض لازم اشاره شده است. در همين حال كارشناسان راهسازي و منابع طبيعي معتقدند اگر قرار است شيب 20 درصد اين جاده جنگلي به پنج درصد تبديل شود قطعاً جنگل هاي انبوه افراتخته اين منطقه قرباني خواهند شد.
    از سوي ديگر پس از خروج از محدوده افراتخته منطقه شكار ممنوع قرار گرفته است كه زيستگاه گونه هاي جانوري منحصر به فرد است كه در صورت اجراي اين صورتجلسه در معرض خطر قرار خواهد گرفت. تمام اين توافقات در حالي صورت گرفته كه مردم منطقه در انتظار احداث جاده از علي آباد به شاهرود هستند كه به رغم مخالفت كارشناسان محيط زيست و منابع طبيعي به تصويب كميسيون زيربنايي دولت رسيده بود. آنها معتقدند مسير مشخص شده در اين صورتجلسه كاملاً خلاف مسير تعيين شده در مصوبه هيات دولت است، چرا كه مسير شاهرود به سمت جنوب است و راه تعيين شده در صورتجلسه نهايي به سمت غرب و جنگل انبوه چند هزار ساله افراتخته است. يك كارشناس محيط زيست علي آباد كتول كه نخواست نامش فاش شود به «اعتماد» گفت: «احداث اين جاده در مسير افراتخته، بسيار بيش از مسير گذشته، تخريب جنگل را در پي خواهد داشت و باعث نابودي بخش عظيمي از جنگل هاي سرخدار افراتخته خواهد شد، ضمن اينكه باعث دور شدن 14 كيلومتري مسير خواهد شد.»
    اما به گفته برخي اهالي و كارشناسان، اين تغيير مسير بنا به مصالح اقتصادي عده يي از صاحبان زمين ها جهت ساخت هتل و ويلاصورت گرفته است.
    
    ذخيره گاه سرخدار افراتخته
    به گفته كارشناسان جنگلداري و منابع طبيعي، سرخدار از معدود درختان سوزني برگ بومي ايران است كه از بقاياي رويش هاي دوران سوم زمين شناسي محسوب مي شود. ذخيره گاه هاي سرخدار افراتخته كه در استان گلستان واقع شده از رويشگاه هاي سرخدار جنگل هاي شمال ايران است كه در آن درختان سرخدار با قدمت بسيار بالابه طور انبوه و گاهي نيز به شكل توده هاي خالص روييده اند. سن برخي از اين درختان به بيش از هزار سال مي رسد.
    براساس مطالعات احمد مصدق استاد دانشكده منابع طبيعي دانشگاه تهران قدمت درختان سرخدار در جنگل هاي شمال ايران بالغ بر 190 ميليون سال است كه در جنگل افراتخته در استان گلستان جنگل 150 هكتاري آن موجود است. اين استاد برجسته منابع طبيعي معتقد است بايد قطع اين درختان در منطقه افراتخته ممنوع شود.افراتخته يكي از رويشگاه هاي منحصر به فرد ايران و حتي جهان محسوب مي شود كه در سال 1371 به عنوان ذخيره گاه ژنتيكي ايران معرفي شده است. ذخيره گاه سرخدار كه در حوضه آبخيز زرين گل و 30 كيلومتري جنوب شرقي علي آباد كتول و در مجاورت روستاي افراتخته واقع شده به عنوان حوزه شماره 85 در تقسيم بندي طرح جامع جنگل هاي شمال كشور به ثبت رسيده است.
    محمدرضا لساني كارشناس تحقيقات جنگل معتقد است: «جنگل خالص سرخدار في نفسه قدرت ماندگاري در طبيعت را ندارد و به دليل بردباري به سايه و نداشتن حامي در اشكوب بالا، انبوهي شاخ و برگ و در نتيجه فقدان خزان و عدم جذب نزولات آسماني در كف جنگل قدرت تجديد حيات و ماندگاري خود را از دست مي دهد. جنگل هاي سرخدار افراتخته اكنون چنين وضعيتي دارند و شايد بتوان احداث جاده را با هدف اصلاح اين وضع مفيد به حساب آورد، اما به دليل شيب زياد دامنه و تيغ خوردن زمين لغزش ايجاد كرده و موجب مي شود كل منطقه به همراه جاده حركت كرده و به سوي پايين شيب برود و باعث نابودي جنگل و جاده بشود.»
    اين كارشناس تحقيقات جنگل تاكيد مي كند: «جاده در تمام دنيا يكي از شاخصه هاي مهم پيشرفت جنگلداري كشورها است ولي متاسفانه در ايران از اين خصيصه سوءاستفاده مي شود و احداث آن راه قاچاق چوب و دسترسي به جنگل و تخريب بيشتر را فراهم مي كند.»دكتر فرود شريفي رئيس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخيزداري كشور در اين باره به اعتماد گفت:«درباره احداث اين جاده در مجاورت جنگل افراتخته هيچ درخواستي داده نشده و در صورت دريافت چنين درخواستي سازمان جنگل ها به هيچ عنوان اجازه تخريب جنگل و احداث جاده در عرصه هاي جنگلي را نخواهد داد.»تلاش اعتماد براي تماس و پرس و جو درباره اين صورتجلسه با مسوولان سازمان حفاظت محيط زيست به دليل خاموش بودن هميشگي تلفن همراه آنها به جايي نرسيد.
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1835 به تاريخ 12/9/87، صفحه 14 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 508 بارآثار ديگري از "الهه موسوي"

  زمين خواران در ناهارخوران / گزارش جام جم از برج سازي در قلب جنگل ناهارخوران و بستر رودخانه زيارت
الهه موسوي، جام جم 13/5/97
مشاهده متن    
  آبگيري تنها راه نجات هورالعظيم است / كرخه آب دارد، اما حقابه تالاب را نمي دهند!
الهه موسوي، جام جم 11/5/97
مشاهده متن    
  «وركان» هم رها شود / بررسي نگهداري و رهاسازي پلنگ هاي گلستان و مرگ هيركان در گفت وگوي «اعتماد» با حميدرضا رضايي
الهه موسوي، اعتماد 17/3/96
مشاهده متن    
  برج سازي در جنگل هاي ناهارخوران هم كليد خورد / شهرداري گرگان مجوز مجتمع مسكوني ٨ طبقه را صادر كرده و خود نيز مجري است
الهه موسوي، اعتماد 3/5/95
مشاهده متن    
  حصاركشي و تصرف هشت هكتار از جنگل هاي هيركاني كبودوال / سازمان آب منطقه اي گلستان پاسخگو نيست
الهه موسوي، اعتماد 15/4/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دستاورد صنعت
متن مطالب شماره 28، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است