|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد87/10/11: باورهاي نادرست اقتصادی
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4551
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1704 11/10/87 > صفحه 29 (انديشه اقتصاد) > متن
 
 


باورهاي نادرست اقتصادی
نقد از منظر اقتصاد

نويسنده: ماسن پيري
مترجم: جعفرخيرخواهان

در روزهاي چهارشنبه هر هفته ستون صفحه انديشه اقتصاد به بررسي باورهاي نادرست كه از زاويه علم اقتصاد نقد شده اند مي پردازد. کاملادرست است که حرف های نیش دار درباره نژادپرستی یا انسان هراسی را غیرقانونی کنیم!
    قطعا پذیرفتنی نیست که کسی حرف های نیش دار درباره نژادپرستی يا انسان هراسی بزند یا کسانی را که معاشرت دارد فراری بدهد. پرسش این است که آیا چنین کاری باید خلاف قانون باشد و پلیس هم با جریمه و محکومیت احتمالی زندان وارد شود یا این که باید متکی به فشارهای اجتماعی باشیم. روزگار عوض شده است و همراه آن طرز برخوردها و تلقی ها هم تغییر کرده است. نسل های گذشته با سنگدلی و بی مبادلاتی، خود را مجاز می دانستند تا دیگران را به خاطر پیشینه نژادی بی آبرو کرده یا ناسزا بگویند. اینک حساسیت بیشتری نسبت به آسيب هايي که این کار باعث می شود و نیز تسامح و آسان گیری بیشتري وجود دارد. این خصوصا در بین اکثر جوان ترها صادق است.
    با وجودي كه چنين تغییرات خوشایندي در طرز برخورده را شاهد هستيم، نمایندگان مجلس هنوز احساس می کنند نیاز به ممنوع کردن چنین اظهاراتی است. آنها از دستاویز «تحریک پذیری» استفاده می کنند و حتی لطیفه های بی ادبانه، ناسزاگویانه يا بد سلیقگي را اگر نامی از یک اقلیت آورده شود جرم می دانند. بنابراین پلیس یک نفر را بازجویی کرد چون در یک برنامه رادیویی گفته بود از فلان گروه قومی خوشش نمی آید. یک فروشگاه مورد بازرسی پلیس قرار گرفت چون عروسک عتیقه یک کاکا سیاه را در ویترین به نمایش گذاشته بود. اغلب اوقات شخص شاکی، از همان اقلیتی که ظاهرا مورد ریشخند و تمسخر قرار گرفته نیست، بلکه کسی دیگر است که فکر می کند احتمالابه آنها بی احترامی شده است.
    نکته اینجاست که اکثر ما نمی خواهیم در جامعه ای زندگی کنیم که دشنام دادن به مردم، به شیوه ای متفاوت، قابل قبول ملاحظه گردد، اما در عین حال نمی خواهیم در جامعه ای هم زندگی کنیم که به پلیس اجازه دهد با توجه به افکار خودفرموده، اظهارات ناشی از بی فکری اما بی ضرر را مستمسک قرار دهد و علیه گوینده آنها دادخواهی جنایی کند. هر چیزی که از جنبه اجتماعی غیرقابل قبول است نباید غیرقانونی شود.
    مدارا نیکوترین کار است كه در هر جا احساس شود به جای این که کجا اعمال می شود. مدارا زمانی مؤثر است که مردم درباره تفاوت ها و پیشینه های یکدیگر آسان گیر باشند و بیش از آنکه در کدام گروه می توانند طبقه بندی شوند اهمیت دهند به آنچه آنها به عنوان افراد شبیه هستند اهمیت دهند.
    کشورهای توسعه یافته سهم بسیار زيادي از ثروت جهان را تصاحب کردند.
    در واقع کشورهای توسعه یافته، اکثر ثروت جهان را به وجود آورده اند. آنها مسوول کشف و توسعه بسیاری از منابع جهان بوده اند و اقتصادهایی به وجود آوردند که از آن منابع استفاده می کنند. بدون این اقتصادهای پیشرفته، بسیاری از مواد اولیه حتی شناخته نمی شدند. این مجددا یک خطای «بازی حاصل جمع صفر» است که فرض می گیرد عرضه ثابتی از ثروت «به طور ناعادلانه» توزیع شده است. در واقع بیشتر ثروت جهان را مردم کشورهای ثروتمند خلق کردند. آنها منابع سابقا بي استفاده را به ثروت تبدیل کردند. جهان مالک منابع نیست، منابع به طور برابر به همه مردم جهان تعلق ندارد که به طور عادلانه بین همه تقسیم شده باشد. توسعه منابع با مهارت فنی و سرمایه گذاری در واکنش به فرصت های بازار امکان پذیر است. نفت هیچ تفاوتی با شن و ماسه نداشت، اگر مردم از آن در ماشین آلات پیشرفته استفاده نمی کردند. نفت منبع بي استفاده ای می بود اگر مردم مهارت استخراج و ثروتی که آن را بکار گیرند در اختيار نداشتند. کشورهای ثروتمند غربی بسیاری از منابع جهان را مصرف می کنند، اما آنها بخش زیادی از تولید و خلق ثروت جهان را عهده دار هستند. چین در مسیر توسعه قرار گرفته است و هر ساله منابع بیشتری را مصرف کرده و کالاهای بیشتری با آنها تولید می کند. چین ثروت خلق می کند تا مردم را از فقر خارج کند. چین سهم بیشتری از ثروت جهان را برای خود برنداشته است، بلکه این ثروت جدید را خلق کرده است. کشورهای پیشرفته به هیچ وجه «سهم بسیار زیادی» از ثروت جهان را تصاحب نکردند بلکه فرصت هایی برای دیگران ایجاد کردند. نیاز آنها به منابع، به ملت های فقیر چیز با ارزشی داده است چیزی که آنها می توانند مبادله کنند. کشورهای فقیر با دریافت «سهم عادلانه» از ثروت خلق شده دیگران ثروتمند نخواهند شد؛ آنها با خلق ثروت خودشان دقیقاً همان طور که کشورهای ثروتمند زمانی انجام دادند با تجارت و کارآفرینی، ثروتمند می شوند.
    سرمایه داری اتلاف آمیز است چون منابع را صرف سود و تبلیغات می کند
    برخی ادعا می کنند که منابع در یک اقتصاد برنامه ریزی شده فقط به تولید و توزیع اختصاص می یابد. نیازی به سود یا تبلیغات نیست و با اين كار هزینه ها کمتر خواهد شد، اما در عمل، سود مردم را تحریک می کند تا در جست وجوی فرصت های بازار باشند. آنها دایما به دنبال نیازهایی هستند که تامین کنند یا کارایی های بیشتر انجام می شود چون منافعی به بار می آورند. به همین دلیل است که اقتصادهای بازار انعطاف پذیر بوده و کالاهای مورد نیاز مردم را به بازار می آورند برخلاف اقتصادهای سوسیالیستی که کند و انعطاف ناپذیر هستند و نیز صنایع دولتی که همین طور هستند. هر فردی انگیزه دارد تا سرنوشت خود را بهتر سازد. مردم آدم آهنی نیستند که برنامه ای بگیرند و کارهایی بکنند که هیچ سودی برایشان ندارد. مردم معمولاتلاش و مهارت بیشتری به خرج می دهند وقتی نفع شخصی در نتیجه آن ببینند و بخشی از پاداش های کارآفرینی و تلاش خود را به چنگ آورند. جستجو برای کسب سود، مردم را به سرمایه گذاری در تولید هدایت می کند، پول شان را صرف تولید ثروت جدید می کنند و کالاهای جدید را در برابر مردم می گذارند. تبلیغات وظیفه اطلاعاتی مهمی دارد. تبلیغات اطلاعاتی درباره محصولات، فرایندها و قیمت ها می دهد و مردم را قادر به مقایسه می کند. بیشتر تبلیغات صرف آگاه کردن مردم از محصولات و خدمات جدید می شود و این که به بازارهای جدید نفوذ کرد. بنابر این تبلیغات به رقابت پذیری و اقتباس پذیری اقتصاد کمک می کند. بدون سود يا تبلیغات، نه انگیزه ای برای جست وجوی بازارهای جدید و نه توانایی در مردم ایجاد می کند که بدانند چه انتخاب هایی در اختیار دارند. هیچ فشاری برای کاراتر کردن تولید کالاها و خدمات نخواهد بود و جایگزینی سریع در انواع کالاها و خدمات موجود است. سود و تبلیغات به هیچ وجه اتلاف آمیز نیست، بلکه به کارایی بيشتر و کم هزینه شدن اقتصادهای بازار کمک شایانی می کند.
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1704 به تاريخ 11/10/87، صفحه 29 (انديشه اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 262 بارآثار ديگري از "ماسن پيري"

  باورهاي نادرست اقتصادي / نقد از منظر اقتصاد
ماسن پيري، دنياي اقتصاد 21/5/88
مشاهده متن    
  باورهاي نادرست اقتصادي
ماسن پيري، دنياي اقتصاد 14/5/88
مشاهده متن    
  باورهاي نادرست اقتصادي
ماسن پيري، دنياي اقتصاد 31/4/88
مشاهده متن    
  باورهاي نادرست اقتصادي
ماسن پيري، دنياي اقتصاد 24/4/88
مشاهده متن    
  باورهاي نادرست اقتصادي
ماسن پيري، دنياي اقتصاد 10/4/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزيده دنياي سراميك
متن مطالب شماره 35، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است