|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم87/11/30: كارنامه اي پر از جنايت
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2503 30/11/87 > صفحه 10 (سياسي) > متن
 
      


كارنامه اي پر از جنايت
نگاهي به عمليات هاي تروريستي منافقين

نويسنده: فاطمه تيمور زاده


    
    نام گروهك تروريستي منافقين در ايران يادآور جنايت ها و اقدامات تروريستي است كه موجب شهادت بسياري از مقامات برجسته جمهوري اسلامي ايران و شمار زيادي از مردم شده است.
    
    اعضاي اين گروهك تروريستي از دهه 1980 در اردوگاهي به نام اشرف در شرق استان دياله عراق كه هم مرز ايران است، مستقر شدند و به همكاري همه جانبه با رژيم بعث پرداختند. با روي كار آمدن دولت جديد عراق و فعاليت هاي صورت گرفته از سوي تهران، به گفته مقامات عراقي اين اردوگاه تا 2 ماه آينده بسته خواهد شد. البته سرنوشت سران اين گروهك به طور مشخص اعلام نشده است؛ اما در مقطع كنوني، اتحاديه اروپا در اقدامي سياسي و در حمايت از اين گروهك، نام منافقين را از فهرست سياه تروريست ها خارج كرد، در حالي كه مي توان هزاران دليل بر تروريست بودن آنها ارائه كرد.
    شكل گيري گروهك تروريستي منافقين
    
    در سال 1344 سازمان مجاهدين خلق (منافقين) به عنوان يك گروه سياسي نظامي، توسط 3 تن از به اصطلاح روشنفكران جوان، با هدف سرنگوني رژيم وابسته پهلوي تاسيس شد. اين سازمان تحت تاثير سركوب قيام مردمي 15 خرداد و شكست مبارزات مسالمت آميز، در جريان تدوين راهبرد به مبارزه مسلحانه رسيد و بتدريج با بهره گيري از تئوري ها و تجارب جريان هاي چپ و ماركسيست آمريكاي لاتين، شيوه جنگ چريكي شهري را در تاكتيك اتخاذ كرد.
    
    در سال 50 بنيانگذاران اين سازمان و اكثريت كادر آن توسط ساواك دستگير و با اعدام بنيانگذاران و تعدادي از كادرهاي اصلي آن در آستانه انحلال كامل قرار گرفت.
    
    سازمان مجاهدين خلق در سال 54 با تغيير ايدئولوژي، ماركسيسم را پذيرفت و در پي آن تصفيه خونيني در آن صورت گرفت و تعدادي از كادرهاي آن ازجمله مجيد شريف واقفي به قتل رسيدند. در سال 57 با پيروزي انقلاب اسلامي و سقوط شاه، اعضاي باقي مانده گروه از زندان آزاد شدند و از همان ابتدا به مخالفت با انقلاب پرداختند و از سال 60 به دنبال 3 سال كش و قوس بالاخره مشي مسلحانه را عليه جمهوري اسلامي ايران برگزيدند. متعاقب آن سران اين گروه به فرانسه و سپس به عراق پناهنده شدند و خود را به طور كامل در راستاي سياست هاي دولت صدام و عليه منافع مردم ايران قرار دادند. به دنبال شكست هاي پي درپي در راهبردهاي اعلام شده، بحث هاي جديدي به نام انقلاب ايدئولوژيك به راه افتاد.
    
    از اين سرفصل يعني از سال 64 به بعد گروهك تروريستي سياسي نظامي منافقين، در عمل مسير تبديل شدن به يك فرقه مذهبي تروريستي خطرناك را به سرعت طي كرد و نيروهاي خود را به ورطه اي فوق العاده هولناك كشاند.
    
    سال 67 با نااميدي دست به آخرين حربه جنگي خود زد و به قصد تصرف تهران با كمك نيروهاي عراقي و تسليحات غربي به سمت تهران به حركت درآمد و پس از 3 روز با تحمل تلفات بي شمار شكست را پذيرفت و نيروهاي باقي مانده ناچار به عراق متواري شدند. اين گروهك در حال حاضر به عنوان تنها راه بقا، مشغول وطن فروشي و جاسوسي به نفع بيگانگان است و مي كوشد با آويزان شدن به قدرت هاي بزرگ مفري براي نجات بيابد.
    
    اقدامات تروريستي منافقين
    
    عملكرد گروهك تروريستي منافقين، طيف وسيعي از ترورها و حملات مسلحانه را تشكيل مي دهد، به گونه اي كه براساس بررسي هاي صورت گرفته 16 هزار نفر از مردم كشورمان در اين اقدامات تروريستي به شهادت رسيده اند.
    
     اوايل سال 59 حضرت آيت الله خامنه اي، رهبر معظم انقلاب كه در آن موقع به عنوان نماينده امام خميني (ره) بودند، در حال پاسخگويي به پرسش هاي دانشجويان در دانشگاه تهران توسط ضبط صوت هاي بمب گذاري شده منافقين مورد سوء قصد قرار گرفتند و جراحتي عميق برداشتند.
    
     حادثه تروريستي 6 تير 1360؛ وقتي آيت الله خامنه اي، نماينده وقت امام خميني در مسجد ابوذر در حال سخنراني بودند، روساي گروهك منافقين پس از آن كه بني صدر، يار و همراه خود را در آستانه عزل از مسند رياست جمهوري ديدند، با اعلام شورش مسلحانه، نيروهاي خود را به خيابان ها فراخواندند و ناگهان جمعي اسلحه به دست يا با چاقو و تيغ موكت بري ضمن حمله به افراد بي گناه تعدادي را به شهادت رساندند و جمعي را نيز زخمي كردند.
    
     يكي از فجيع ترين اقدامات گروهك تروريستي منافقين در 7 تير 60 رخ داد. در اين زمان بود كه بمبي قوي مركز حزب جمهوري اسلامي را تخريب كرد و موجب شهادت دكتر بهشتي، رئيس ديوانعالي وقت كشور و بيش از 72 تن از ياران امام شد.
    
     8 تير 60 كاظم افجه اي از اعضاي منافقين با سلاح كمري، كچوئي رئيس زندان اوين را در دادسراي انقلاب اسلامي به شهادت رساند و خود نيز با همان سلاح خودكشي كرد.
    
     8 شهريور 60 محمدعلي رجايي، رئيس جمهوري اسلامي ايران همراه با محمدجواد باهنر، نخست وزير بر اثر انفجار بمبي كه در ساختمان نخست وزيري توسط منافقين كار گذارده شده بود، به شهادت رسيدند.
    
     20 شهريور 60 مجيد نيكو از ديگر اعضاي منافقين، آيت الله مدني امام جمعه تبريز را همراه 17 تن از مردم پس از برگزاري نماز جمعه به شهادت رساند.
    
     7 مهر 60 هادي علويان از ديگر اعضاي منافقين، آيت الله هاشمي نژاد را به شهادت رساند.
    
     30 آذر 60 گوهر ادب آواز از اعضاي منافقين، آيت الله دستغيب امام جمعه شيراز را وقتي عازم نماز جمعه بود همراه 12 نفر ديگر به شهادت رساند.
    
     11 تير 61 آيت الله صدوقي امام جمعه يزد در حال ترك جايگاه توسط يك عضو منافق كه ملبس به لباس ارتشي بود، به طرز فجيعي به شهادت رسيد.
    
     23 مهر 61 آيت الله اشرفي اصفهاني، امام جمعه كرمانشاه در مسجد جامع كرمانشاه توسط محمدحسين خداكرمي از اعضاي گروهك منافقين به شهادت رسيد.
    
     24 اسفند 1363 منافقين كوردل با قرار دادن بمبي 7 كيلويي در محل برگزاري نماز جمعه تهران به امامت آيت الله خامنه اي، بسياري از افراد حاضر در نماز جمعه را به شهادت رساندند. بر اثر انفجار اين بمب 14 نفر به شهادت رسيدند و 88 نفر مجروح شدند.
    
    دولت جديد عراق پس از به دست گرفتن كنترل پادگان اشرف تصميم گرفته است تا 2 ماه آينده اين پادگان را به زباله داني تاريخ بسپارداز ديگر اقدامات تروريستي منافقين مي توان به ترور اسدالله لاجوردي، رئيس زندان هاي ايران در سال 1377 و علي صياد شيرازي فرمانده نيروهاي مسلح ايران اشاره كرد.
    
     4 بهمن 1379 آرام گفتاري، از اعضاي گروهك منافقين با انجام عمليات انتحاري به وسيله نارنجك در ميان مردم تهران، موجب به شهادت رسيدن و زخمي شدن تعدادي از مردم شد.
    
     حمله خمپاره اي خيابان وليعصر تهران در سال1379 كه موجب شهادت 2 نفر و مجروح شدن 7 نفر شد، حمله خمپاره اي به دانشگاه شهيد چمران اهواز، حمله خمپاره اي به ساختمان مسكوني در ايلام و حمله خمپاره اي به مجموعه مسكوني در تهران از ديگر حملات تروريستي گروهك منافقين است.
    
    عمليات مرصاد، پاياني بر منافقين
    
    پس از پذيرش قطعنامه 598 از سوي جمهوري اسلامي ايران، منافقين در سال 1367 طي هماهنگي با رژيم صدام، اقدام به حمله اي كور عليه ايران كردند. به اين ترتيب كه قرار شد ارتش عراق با هجوم سنگين به مناطق جنوبي ايران، رزمندگان اسلام را به خود مشغول كند تا نيروهاي منافقين بتوانند براحتي وارد ايران شده و تا تهران پيشروي كنند. مسعود رجوي، سركرده منافقين پذيرش قطعنامه را نشانه ضعف رزمندگان كشورمان در جبهه هاي جنگ دانسته و به فكر تصرف تهران افتاده بود و در همين خصوص نيروهاي خود را در گروه هاي نظامي آراست. در يك طرح هماهنگ با ارتش عراق قرار شده بود نيروهاي عراقي از جنوب به ايران حمله كنند تا منافقين نيز براحتي از سمت غرب پيشروي كنند. خوش خيالي منافقين تا حدي بود كه مسعود رجوي شب پيش از حمله به مهدي ابريشمچي كه فرمانده محور تهران بود، اعلام كرده بود وقتي به تهران رسيد اتاق كار سابق وي را در خيابان علوي آماده كند تا زماني در آن مستقر شود. اين سركرده منافقين به ديگر اعضاي خود دستور داده بود تا پس از ورود به تهران تا 48 ساعت هر كاري خواستند انجام دهند و هر كسي را كه خواستند بكشند تا اين كه وي فرمان عفو عمومي بدهد.
    
    رجوي تصور مي كرد در صورت ورود به ايران مردم به آنها خواهند پيوست.
    
    نيروهايي كه در اين عمليات شركت داشتند شامل 3 دسته مي شدند؛ يك دسته اعضاي قديمي گروهك منافقين كه آموزش ديده بودند، يك دسته اعضايي كه از كشورهاي ديگر اضافه شدند و ديگري هم اسيران گروهك منافقين بودند.
    
    در ابتداي اين عمليات، منافقين توانسته بودند تنگه پاتاق تا منطقه چهارزبر در 34 كيلومتري كرمانشاه را با سرعت زياد طي كنند. علت سرعت بالاي حركت ستون هاي منافقين، حضور نداشتن قواي نظامي در غرب كشور بود، زيرا به دليل هجوم سنگين ارتش عراق به جبهه جنوب بخش عمده اي از توان نظامي كشورمان در جبهه هاي جنوب غربي مشغول دفع تهاجم عراق بودند به همين دليل در برابر حركت ستون هاي منافقين مقاومتي وجود نداشت. در نهايت، نيروهاي نظامي كشورمان در عمليات موسوم به مرصاد نيروهاي منافقين را به كلي منهدم و متلاشي كردند و باقي مانده آنها به خاك عراق فرار كردند.
    
    وضعيت منافقين پس از عمليات مرصاد
    
    گروهك تروريستي منافقين در عراق فعاليت هاي خود را عليه ايران ادامه دادند و به عنوان ستون پنجم صدام عمل و در دراز مدت به عوامل رژيم بعث بدل شدند، به طوري كه اين تروريست ها در سركوب كردها به صدام، رئيس جمهور مخلوع عراق كمك كردند. اين گروهك تروريستي در زمان رژيم بعث در عراق تشكيلات، چاپخانه، دفاتر، گروه هاي نظامي، كمپ هاي آموزشي، آسايشگاه ها، كلينيك ها، مدارس و حتي زندان هاي مخصوص به خود را تاسيس كرده بود.
    
    اعضاي فعال گروهك تروريستي منافقين در سال 1382همزمان با حمله آمريكا به عراق و بسته شدن مرزهاي سوريه قصد داشتند در سوريه از طريق ديدار با مقامات بين المللي و صليب سرخ از آنها درخواست كنند تا اجازه دهند اعضاي اين گروهك از عراق به وسيله مرز سوريه خارج شوند كه با دستگيري زن سوري كه توسط اين گروهك اغفال شده بود و همراه خود مقدار زيادي پول و مدارك سازمان را به همراه داشت، 2 عضو منافقين نيز دستگير و تحويل ايران داده شدند.
    
    پس از كنترل پادگان اشرف توسط آمريكايي ها، واشنگتن با برخورد دوگانه، استفاده ابزاري از آنها را در دستور كار خود قرار داد كه البته پس از مقطع زماني به رغم اين رويكرد، نام گروهك منافقين را در فهرست گروه هاي تروريستي قرار داد.
    
    در حال حاضر نيز دولت جديد عراق پس از به دست گرفتن كنترل پادگان اشرف، تصميم گرفته است كه تا 2 ماه آينده اين پادگان را به زباله داني تاريخ بسپارد، ولي هنوز سرنوشت مشخصي براي اعضا و سركرده هاي اين گروهك تروريستي كه بعضا در كشورهاي اروپايي به سر مي برند، تعيين نشده است.
    
    
    


 روزنامه جام جم، شماره 2503 به تاريخ 30/11/87، صفحه 10 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1301 بار
    آثار ديگري از "فاطمه تيمور زاده"

  ضرب الاجلي در كار نبود / گفتگو با كاظم غريب آبادي، كارشناس ارشد امور بين الملل
فاطمه تيمور زاده، جام جم 16/6/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توانبخشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 81)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است