|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران87/12/12: پيش بيني آب و هواي كشور تا ۶۰ سال آينده
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6983
پنج شنبه 4 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4157 12/12/87 > صفحه 8 (ايران اقتصادي) > متن
 
      


پيش بيني آب و هواي كشور تا ۶۰ سال آينده
رئيس سازمان هواشناسي كشور خبر داد

نويسنده: سياوش رضايي

• دكتر محمد نوريان: براساس مدل مشتركي كه با همكاري
    كره انجام شده تصويري از شرايط آب و هواي كشور در
    ۳۰ تا ۶۰ سال آينده تهيه شده است
    • در۶ ماه اول سال آينده خشكسالي شدت كمتري خواهد داشت
    اما ۱۶ استان به طور كامل درگير خشكسالي خواهند بود
رئيس سازمان هواشناسي كشور در گفت وگو با «ايران» خبر داد
    خشكسالي ، سال آينده كاهش مي يابد

    
    پس از محمد بن زكرياي رازي، ابن سينا، خيام، ابوريحان بيروني و انوري كه آثاري در زمينه مسائل جوي از خود به يادگار گذاشته اند؛ فعاليت هاي منظم هواشناسي اولين بار با اندازه گيري عناصر جوي توسط سفارتخانه هاي انگليس و روس در تهران و مناطق نفت خيز جنوب آغاز شد در سال ۱۲۹۸ نيز تدريس هواشناسي به عنوان يك واحد درسي در مدرسه برزگران كرج شروع و در همان محل اولين سكوي هواشناسي براي اندازه گيري دماي هوا، ميزان بارش و رطوبت احداث و ۱۰ سال بعد كامل شد. در اين زمان بنگاه مستقل آبياري وزارت كشاورزي اولين گروه ديده بان هواشناسي را تربيت و در ايستگاه هاي هواشناسي به كار گمارد. به موازات اين اقدامات هواپيمايي كشوري نيز به علت نياز، چند ايستگاه هواشناسي در سطح كشور تاسيس كرد. اما به دليل نياز روزافزون به اطلاعات هواشناسي و ناهماهنگي هاي موجود، مسئولان وقت اولين واحد مستقل هواشناسي وابسته به وزارت راه را در سال ۱۳۳۴ تاسيس كردند و تمام ايستگاه هاي ايجاد شده در كشور به اين اداره كل واگذار شد. هرچند اين اداره كل در دهم اسفند ۱۳۳۷ (روز تولد سازمان هواشناسي) زيرنظر وزارت جنگ قرار گرفت ولي پس از پيروزي انقلاب اسلامي دوباره به وزارت راه و ترابري بازگشت.اكنون ۵۰ سال از روز تولد سازمان هواشناسي كشور مي گذرد و طي اين مدت تغييرات زيادي در وظايف و ماهيت اين سازمان ايجاد شده به طوري كه دكتر محمد نوريان معاون وزير راه و ترابري و رئيس سازمان هواشناسي كشور كه سمت معاون اولي سازمان جهاني هواشناسي را نيز بر عهده دارد ، وظيفه اصلي آن را صيانت از جان و مال مردم عنوان مي كند.
    
    اگر موافق هستيد در ابتدا از واژه خشكسالي آغاز كنيم. از نظر شما خشكسالي چه تعريفي دارد
    در مجموع خشكسالي چهار مرحله دارد. در ابتدا خشكسالي هواشناسي اتفاق مي افتد كه در آن بارش كاهش و دما افزايش مي يابد در مرحله بعد اين خشكسالي خود را در بخش آب نشان مي دهد. رودخانه ها، سدها و چاه ها كم آب مي شوند و رودخانه هاي فصلي خشك مي شود. در مرحله سوم اين اتفاق در كشاورزي مي افتد باغ ها خشك و محصولات كشاورزي كم مي شود. در مرحله آخر آثار اقتصادي و اجتماعي آن نمود پيدا مي كند. مهاجرت در روستاها افزايش مي يابد و پديده حاشيه نشيني و مشكلات اجتماعي و اقتصادي آن نيز حادتر مي شود.بنابراين خشكسالي كه مدنظر ماست خشكسالي هواشناسي است. هرچند ممكن است در بخش مديريت آب شرايط از سال گذشته بدتر باشد ولي خشكسالي وضعيت بهتري دارد. در مجموع شرايط آب و هوايي سال جاري زراعي از سال گذشته مناسب تر خواهد بود.
    شرايط آب و هوايي كشور را در سال آينده چگونه مي بينيد
    مهمترين مسئله اي كه در كشور ما بايد به آن توجه شود، موضوع تغييرات اقليمي است. پس از صنعتي شدن كشورها از جمله ايران تغيير اقليم رخ داده است. يعني اگر ۲۰ فاكتور هواشناسي مانند بارش، دما، رطوبت خاك، باد و غيره را در نظر بگيريم، تغييرات زيادي در اين عوامل طي سال هاي گذشته ايجاد شده كه باعث كاهش بارش در بسياري از مناطق كشور افزايش دما و كاهش رطوبت خاك شده است. از سوي ديگر كشور ما در بخش خشك و نيمه خشك كره زمين قرار دارد، بنابراين خشكي و خشكسالي جزو ذات طبيعي كشور ماست. بر همين اساس بايد برنامه ريزي هاي ما براساس يك كشور خشك و نيمه خشك انجام شود.
    البته از سال گذشته شرايط آب و هوايي كشور تغيير كرده است. بارندگي از متوسط بلندمدت كمتر بوده دماي هوا افزايش يافته، ابرناكي هوا كاهش يافته و سرعت باد نيز دچار تغييرات زيادي شده است. در مجموع اين عوامل باعث شده است كه در سال زراعي جاري و ۶ماهه اول سال آينده (از ابتداي مهر ۸۷ تا ابتداي مهر ۸۸) خشكسالي با شدت كمتري ادامه يابد. اين خشكسالي در ۲۲ استان كشور وجود خواهد داشت كه در ۱۶ استان كامل و در ۶ استان ديگر به صورت لكه اي است.البته به دليل اين كه در سال گذشته به دليل سرماي شديد و قطع گاز مجبور به استحصال برق از آب پشت سدها شديم و بارش هاي پس از آن نيز نتوانست آن را جبران كند، ممكن است در بخش مديريت آب نسبت به سال گذشته مشكلات بيشتري داشته باشيم. در بخش كشاورزي نيز همين طور است، ممكن است در برخي از استانها وضعيت كشاورزي نامطلوب شود ولي به اين معنا نيست كه شرايط كشاورزي كل كشور نامناسب است.درخصوص آثار اقتصادي و اجتماعي خشكسالي نيز هرچند معمولاً پس از گذشت چند سال از وقوع خشكسالي اين آثار ظهور پيدا مي كند، ولي به دليل اين كه سرماي شديد در زمستان و گرماي شديد و كمبود آب در تابستان به فاصله كمي از يكديگر اتفاق افتاد باعث تسريع در ظهور اين آثار شد. از اين رو شاهد تلف شدن دام هاي زيادي در برخي از روستاها و خسارت اقتصادي شديد خانوارها هستيم.در مجموع اگر كشور را با يك خط فرضي به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم كنيم، استان هاي جنوبي كشور از نظر خشكسالي در وضعيت حادتري قرار دارند.
    مشكل استان سيستان و بلوچستان و خشك بودن رود هيرمند حل خواهد شد
    استان سيستان و بلوچستان از نظر خشكسالي داراي دوبخش است. در بخش جنوبي اين استان طي سال جاري شاهد بارش هاي نسبتاً خوبي بوديم كه به رغم ريخته شدن بخش اعظمي از آن به دريا، قسمتي از آن ذخيره شده است. از اين رو در جنوب سيستان و بلوچستان شرايط بهتري از نظر خشكسالي خواهيم داشت. ولي در شمال اين استان به دليل خشك بودن رود هيرمند خشكسالي در شرايط حادي قرار دارد. البته با توجه به بارش هاي برف در ارتفاعات كشور افغانستان اگر دولت و مردم اين كشور اقدام خاصي در جلوگيري از ورود آب به هيرمند نكنند، اين آب مي تواند باعث پرآب شدن رود هيرمند و در نتيجه حل شدن مشكلات خشكسالي اين استان شود.
    براي كاهش آثار خشكسالي چه اقداماتي انجام شده است
    دولت در اين زمينه تمهيدات لازم را انديشيده است و توسط وزارتخانه هاي ذيربط نظير وزارت نيرو، كشاورزي و سازمان محيط زيست برنامه ريزي هايي انجام شده تا آثار سوء خشكسالي كاهش يابد.در مجموع بايد به جاي مقابله با اقليم در جهت سازگاري با آن گام برداريم. براي مثال از گونه هاي گياهي و جانوري مقاوم در بخش هاي خشك و نيمه خشك كشور استفاده كنيم همچنين گسترش فرهنگ صرفه جويي و نظير اين اقدامات مي تواند باعث كاهش آثار سوء خشكسالي شود.
    در حال حاضر بلندمدت ترين پيش بيني سازمان هواشناسي چقدر است
    پيش بيني هاي معمول هواشناسي تا سقف ۱۰ روزه اعلام مي شود ولي براي پيش بيني بلندمدت دو فصلي، سالانه و ۱۰ ساله نياز به مدل هاي پيچيده اي است كه مملو از داده ها و اطلاعات مربوط به هواشناسي است. از دو سال قبل، با استفاده از نيروي انساني متخصص و تجهيزات پيشرفته ، توانسته ايم مدل هاي بلندمدت علمي را در كشور پياده كنيم كه براساس آن مي توان شرايط آب و هوايي را طي يك و دو فصل آينده پيش بيني كرد. برنامه ريزي هاي كشور نيز با تكيه بر همين پيش بيني ها در حال انجام است. درصد صحت اين پيش بيني ها همانند نرم جهاني آن ۷۰ درصد است. همچنين يك مدل مشترك با همكاري كشور كره در مركز ملي اقليم پياده شده است كه براساس آن مي توان تصويري از شرايط آب و هوايي كشور طي ۳۰ تا ۶۰ سال آينده ارائه كنيم. نتايج اين مدل در حال حاضر مشخص شده است ولي با توجه به اين كه نيازمند مطالعات بيشتري است، هنوز به طور رسمي از داده هاي آن بهره برداري نشده است.
    پروژه توليد باران مصنوعي چقدر موفقيت آميز بوده است
    توليد باران مصنوعي از سابقه طولاني در دنيا برخوردار است كه اگر كشوري بتواند از ظرفيت هاي آن درست استفاده كند، منبع مناسبي محسوب مي شود ولي هنوز باران مصنوعي نتوانسته است به عنوان يك منبع استحصال آب، جايگاه خود را پيدا كند اما به صورت موردي و محدود بسيار تاثيرگذار است.به طور كلي اين پروژه تعديل مصنوعي آب و هواست كه علاوه بر باران، مي توان تگرگ را به باران تبديل كرد. همچنين مه را از بين برد. در ايران از سال هاي گذشته اين پروژه وجود داشته است ولي در دوره جديد معاونت آب وزارت نيرو با همكاري روسيه اين پروژه را به صورت گسترده اجرا مي كنند كه سازمان هواشناسي مطالعات آن را برعهده دارد.توليد باران مصنوعي با ۳ روش انجام مي شود. در روش اول با استفاده از ژنراتور در ارتفاعات يودوي نقره را در ابرها تغذيه مي كنند. روش دوم با استفاده از هواپيماست كه در نوع خاصي از ابر و در دماي معيني ابرها را بارور مي كنند كه پس از گذشت نيم ساعت بارش انجام مي شود. در روش ديگر پرتاب موشك است كه درون ابرها منفجر و پس از باروري، ريزش انجام مي شود. در مجموع از ۹ نوع ابر تنها ۲ نوع قابليت باروري توسط اين روش را دارد.راندمان اين پروژه در كشور ما باعث افزايش ۱۳ درصدي باران شده است كه در دو مركز اصفهان و يزد در حال انجام است. مركز اصفهان براي استان هاي اصفهان، قم و مركزي و مركز يزد براي استان هاي يزد، كرمان و فارس تعيين شده است.
    آيا اين روش از نظر اقتصادي مقرون به صرفه است
    اين روش با توجه به هزينه هاي بسيار زيادي كه دارد، از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست ولي با در نظر گرفتن شرايط آب و هوايي كشور و خساراتي كه اقتصاد از خشكسالي متحمل مي شود، مي توان از اين روش به صورت موردي در سطح كشور استفاده كرد.
    


 روزنامه ايران، شماره 4157 به تاريخ 12/12/87، صفحه 8 (ايران اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11757 بار
    آثار ديگري از "سياوش رضايي"

  بار تورم بر دوش طبقه متوسط / نرخ تورم براي اقشار مختلف مردم دماي متفاوتي دارد
سياوش رضايي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مغناطيس تالار شيشه اي براي جذب نقدينگي / بورس تهران بلندترين گام تاريخي خود را برداشت
سياوش رضايي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  هر 100 روز يك بسته ارزي خرج شد / بررسي سياست هاي ارزي دولت از آذر 96 تا شهريور 97
سياوش رضايي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پول هاي سرگردان دوباره در بازار ارز / «ايران» از دلايل رشد دوباره قيمت دلار و سكه گزارش مي دهد
سياوش رضايي *، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
  بازدهي 5 بازار در 5 ماه / «ايران» از سوددهي بازار طلا، ارز، سهام، مسكن و پول گزارش مي دهد
سياوش رضايي، ايران 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ايراني آموزش از دور
شماره 3
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است