|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد87/12/26: فروشگاه فردوسي و خريدهاي خارجي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4547
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1759 26/12/87 > صفحه 24 (تاريخ اقتصاد) > متن
 
 


فروشگاه فردوسي و خريدهاي خارجي
صورت مذاكرات شوراي اقتصاد با حضور شاه - 12    در جلسه 15فروردين 1344نخست وزير – وزراي كار – اقتصاد – كشاورزي – آب و برق – آباداني و مسكن – منصور وزير مشاور – مديرعامل سازمان برنامه – معاون نخست وزير و رييس بانك مركزي حضور داشتند. در ابتدا مفاد صورت جلسه قبل و اقداماتي كه حسب الامر شاهنشاه به موقع اجرا گذارده شده بود توسط دبير شورا به عرض رسيد و سپس موضوعات زير مطرح گرديد.
    
    ساخت ورزشگاه در نارمك
    نخست وزير به عرض رساندند در اجراي اوامر مبارك ملوكانه برنامه خاص تهران به منظور ايجاد كار و تفريحات سالم و تامين رفاه بيشتر مردم تنظيم و در بعضي موارد هم اجرا گرديده است. جزئيات امر را وزير آباداني و مسكن به عرض مي رساند.وزير آباداني و مسكن به عرض رساندند براي ايجاد منازل ارزان قيمت و فروش آنها با اقساط طويل المدت به زاغه نشينان جنوب شهر، قطعه زميني مناسب در طرف غربي جاده آرامگاه انتخاب و خريداري و ساختمان دو هزار دستگاه خانه آغاز شده و تا آخر تيرماه هم پايان خواهد يافت. در اين محل دو دبستان – يك مركز بهداشتي و يك زمين ورزش هم ايجاد خواهد گرديد و هزينه هر دستگاه عمارت با شهرسازي در حدود يكصدوبيست هزار ريال تمام خواهد شد. در مورد ايجاد مراكز ورزشي در نارمك – نازي آباد و حوالي سلسبيل اقدام شده است.ساختمان 10 استخر شنا به زودي آغاز و تا خردادماه پايان خواهد يافت. برنامه پارك سازي در جلاليه – اراضي بي سيم و نارمك با سرعت پيشرفت دارد و كار آسفالت خيابان هاي اصلي تهران نيز از آخر فروردين ماه شروع و در پايان آبان به اتمام خواهد رسيد.
    شاه گفت: در مورد آسفالت دقت زياد به كار برده شود كه محكم باشد و به اين زودي ها خراب نگردد، ضمنا برنامه كارتان را با برنامه كار وزارت آب و برق و وزارت پست و تلگراف هماهنگ سازيد كه دوباره خيابان ها را براي لوله كشي يا كابل گذاري خراب نكنند. چگونگي استفاده از بتن ريزي را نيز در خيابان هاي پرجمعيت بررسي نماييد. مطالعات مربوط به ايجاد جاده سوم و ساير جاده هايي كه بايد تا چند سال ديگر بين شهر تهران و شميرانات ايجاد شود تكميل و نتيجه اين موضوعات را گزارش نماييد.
    
    توسعه بنادر جنوب
    شاه گفت: شركت هاي خارجي نفتي كه اخيرا در مزايده بخش يك برنده شده اند، هر كدام مايلند داراي يك مركز صادراتي در جنوب باشند و اين فرصت مناسبي خواهد بود براي توسعه بنادر جنوب، لذا از هم اكنون در مورد توسعه بنادر بوشهر و بندرعباس پيش بيني هاي لازم را به عمل آوريد. شايد براي طرح بندر بوشهر بتوانيد از اعتبارات آلمان ها استفاده نماييد. خاصه آن كه سفير كبير آلمان اظهار داشته كه اعتبار دولت ايران در آلمان عملاغيرمحدود مي باشد.مديرعامل سازمان برنامه به عرض رساندند اشكال استفاده از وام آلمان ها آن است كه مايلند كار به شركت هاي آلماني واگذار گردد، در حالي كه مناقصه بين المللي از لحاظ دولت ايران مقرون به صرفه و مرجع مي باشد.شاه گفت: راه ديگر انتخاب روش احتساب هزينه واقعي به اضافه پرداخت كارمزد منصفانه مي باشد، به هر حال بررسي نماييد كدام راه به صلاح كشور است همان را انتخاب نماييد خاصه آنكه با اجراي برنامه هاي عمراني در سال هاي اخير تجارب زيادي كسب و هزينه تمام شده كارها را در اختيار داريم.
    
    اراضي سد كرخه – ساختن سدها
    وزير آب و برق به عرض رساندند حسب الامر مبارك ملوكانه در مورد نوع خاك اراضي زير سدكرخه بررسي هاي لازم توسط سازمان برنامه از طريق مهندسان مشاور به عمل آمده و انواع خاك آن تعيين و درجه بندي گرديد. از شش نوع خاك درجات 1 و 2 و 3 كه پس از زهكشي قابل كشت هستند جمعا 85.000هكتار مي باشند. سطح كشت فعلي دشت ميشان جمعا 60.000هكتار است كه 49.000هكتار آن شتوي و ديم و 6.000هكتار صيفي و 5.000هكتار بقيه شلتوك مي باشد. يكي از مشكلات كشاورزي آن سامان طغيان رودخانه كرخه است، ولي با ايجاد سد شماره يك كرخه مي توان از طغيان آب جلوگيري و ضمنا مقادير معتنابهي آب براي كشاورزي ذخيره نمود. مشكل دوم كمبود عوامل انساني مي باشد.
    شاه گفت: ساختمان سد دز بزرگ چه موقع شروع مي شود؟وزير آب و برق به عرض رساندند ساختمان آن تا سه ماه ديگر به مناقصه گذارده خواهد شد و اگر كار با سرعت پيشرفت نمايد ممكن است در ظرف دو سال آماده بهره برداري گردد.شاه گفت: با اتمام اين سد بايد در امر زراعت آن نواحي گسترش زيادي داده شود. اصولاپس از پايان مرحله دوم اصلاحات ارضي كشاورزي ايران بايد براساس وسيع پايه گذاري گردد تا بتوان از لحاظ قيمت با محصولات مشابه خارجي رقابت نمود. وزير آب و برق به عرض رساندند قرارداد مربوط به كارخانه برق 75.000كيلوواتي اصفهان هم تا يك ماه ديگر آماده خواهد شد. ضمنا درنظر است كارخانه مزبور را به نحوي ساخت كه بتوان در آن كوره نفت – گاز و زغال سنگ مصرف نمود. اگر كارخانه ذوب آهن در اصفهان دائر شود طبعا قسمتي از ذغال هاي پست تر بدون مصرف خواهد بود كه مي توان در كارخانه برق به مصرف رسانيد.شاه گفت: بايد از وقت و سرمايه كه مصرف مي كنيم بهترين نتيجه را تحصيل نماييم در حالي كه امروز برعكس اين است و بايد اين ترتيب معكوس شود. من باب مثال ساختمان پل زاينده رود اصفهان قريب ده سال و ايجاد فرودگاه مهرآباد بيش از شش سال به طول انجاميد. اكنون با اجراي برنامه هاي وسيع عمراني در سراسر كشور تجربه زيادي اندوخته ايم و بايد بتوانيم طرح ها را با حداقل هزينه تمام كنيم.نكته ديگر آن كه بايد حتي المقدور كارها را بدون مداخله واسطه ها انجام دهيم.
    نمايندگي ها بايد فقط حق العمل مربوطه را دريافت دارند و پرداخت يك دينار اضافه به آنها جايز نيست. ما مفاسد ترديد را بارها ديده ايم. چند سال پيش قرار بود با يك شركت ايتاليايي يك پالايشگاه دو ميليون تني در ايتاليا ايجاد نماييم. من با اصول آن موافق بودم، ولي شخص به خصوصي در آن موقع سرمايه گذاري ايران را در اين كار مغاير منافع دولت مي دانست، نتيجه آنكه ايتاليايي ها راسا اقدام و منافع قابل ملاحظه اي بردند. حالاهم عده اي استدلال مي كنند كه سرمايه گذاري در كود شيميايي به مناسبت نداشتن بازار به مصلحت نيست. البته بايد احتياط را از دست نداد، ولي بعيد نيست عده اي باشند كه نخواهند ما وارد بازارهاي بين المللي شويم، لذا بايد شرط كنيم كه پيشنهاددهنده شرايط و چگونگي عرضه نمودن و فروش محصولات را نيز تسليم نمايد. در قسمت صنعتي و كشاورزي بايد براي آب و برق اهميت زياد قائل شد. كشاورزي ايران بايد بعد از اجراي مرحله دوم اصلاحات ارضي به تدريج جنبه كشاورزي صنعتي به خود گيرد. كشتزارها بايد از لحاظ وسعت به اندازه باشد كه از نظر اقتصادي صرف نمايد. در تقسيم اراضي باير نيز بايد همين اصول ملحوظ گردد. به موضوع دامداري و پرورش طيور بايد توجه نمود. مراتع ايران در حال حاضر فقط قدرت چرا براي چهل ميليون راس دام دارد در حالي كه ما 60ميليون راس دام داريم، لذا يا بايد از تعداد آنها كاست يا اقدام به كشت علوفه نمود و در اين فاصله هر مقدار گوشت لازم باشد از خارج وارد كنيم كه مردم در رفاه باشند. مازاد جمعيت كشاورزي را بايد در صنعت مشغول ساخت. براي تشويق و توسعه صنايع هم بايد پيش بيني هاي لازم به عمل آيد. محصول كار يك فرد ايراني بايد همپايه محصول كار افراد كشورهايي باشد كه از لحاظ اقتصادي پيشرفته ترند.
    از حالابايد حوائج كارخانه ذوب آهن و صنايع وابسته آن را پيش بيني نماييم.
    اميد ما اين است كه در سي سال آينده نسبت جمعيت ايران از لحاظ كشاورزي و صنعت وضع معكوس امروز را به خود گيرد. در مورد بودجه كل كشور اقداماتي كه از لحاظ صرفه جويي به عمل آمده خوب است و بايد تعقيب گردد، ولي در مواردي هم كه خرج به جايي ضرورت دارد نبايد كوتاهي كرد. ماليات دولت بايد به دقت جمع آوري شود. هيچ كشوري نمي تواند در راه ترقي پيشرفت كند و گام هاي سريع بردارد مگر آنكه ماليات حقه دولت وصول و به مصرف صحيح برسد. سال44 از لحاظ كشاورزي به حمد الله سال خوبي به نظر مي رسد، لذا بايد هرچه زودتر اقدام به ايجاد سيلوهاي جديد نمود.
    بايد سيلوهاي ما مالاظرفيت نگهداري نصف مصرف گندم كشور را در سال داشته باشد.
    وزير كشاورزي به عرض رساندند بهاي غله ما پايين است و لذا كشاورزان رغبت كافي به كشت گندم نشان نمي دهند اگر اجازه فرمايند تجديدنظر معقولي در بهاي غله به عمل آيد و قيمت آن تني يك هزار ريال افزايش داده شود.
    وزير آب و برق به عرض رساندند در كارگاه هاي سد لتيان با آنكه آرد از قرار تني 9.000ريال خريداري و تبديل به نان مي شود بهاي آن از كيلويي 5/7ريال زيادتر نيست. مردم عملانان را در تهران كيلويي 10 تا 12ريال خريداري مي نمايند و با افزايش بهاي گندم قاعدتا نبايد تغييري در قيمت نان حاصل شود.شاه گفت: افزايش بهاي گندم اثر رواني خواهد داشت و نانواها قيمت ها را بالاخواهند برد. اگر دولت كارخانه هاي نان ماشيني در همه جا در اختيار داشت و مي توانست قسمتي از نان مردم را تامين كند آن وقت شايد تغيير بهاي گندم اثر خيلي زيادي به جاي نمي گذاشت. هر موقع دولت براي اين كار آماده شد آن وقت ممكن است قيمت گندم را تني هزار ريال افزايش داد.
    نخست وزير به عرض رساندند تا شركت هاي تعاون مصرف به نحو صحيح ايجاد نشده اجازه فرمايند تغييري در بهاي گندم داده نشود.
    
    شركت معاملات خارجي
    شاه گفت: شركت معاملات خارجي چه كارهايي انجام مي دهد؟وزير اقتصاد به عرض رساندند شركت مزبور هفت قلم از اجناس مورد نياز موسسات دولتي را خريداري مي نمايد و به نمايندگي از طرف دولت بعضي معاملات با خارجيان را انجام مي دهد اكنون شوراي عالي اداري طرحي تهيه نموده كه كليه خريدهاي دولتي توسط فروشگاه فردوسي صورت گيرد. اگر اين كار انجام شود شركت مزبور فلسفه وجودي نخواهد داشت.نخست وزير به عرض رساندند طرحي تهيه شده كه فروشگاه فردوسي و شركت معاملات خارجي كه هر دو عملايك كار را انجام مي دهند در يكديگر ادغام شوند گزارش امر پس از تهيه در شورا به شرف عرض مبارك خواهد رسيد.
    
    تلويزيون اهواز
    شاه گفت: در مورد آنتن تلويزيون اهواز مطالعه كنيد كجا بهتر است نصب گردد. در نزديكي اهواز تپه اي است كه اگر آنتن در آنجا نصب گردد طبعا به همان ميزان بر ارتفاع آن افزوده خواهد شد. يك دستگاه تقويت كننده در خسروآباد و دستگاه ديگري در يكي از بنادر خليج فارس نصب كنيد تا ساكنين دو طرف خليج(فارس) بتوانند از برنامه هاي تلويزيون اهواز استفاده ببرند و دستگاه هاي مشابهي نيز در شمال نصب نماييد كه مردم شمال بتوانند از تلويزيون تهران مستفيذ گردند.نخست وزير به عرض رساندند اوامر ملوكانه اجرا خواهد شد. ضمنا تلويزيون از نظر تبليغاتي نقش مهمي ايفا مي كند و بهتر است در دست دولت باشد.
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1759 به تاريخ 26/12/87، صفحه 24 (تاريخ اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 233 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات فقه و حقوق اسلامي
متن مطالب شماره 19، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است