|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم87/12/27: همدان؛ نخستين تختگاه فرهنگ و تمدن ايرانيان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5411
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2522 27/12/87 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


همدان؛ نخستين تختگاه فرهنگ و تمدن ايرانيان


نويسنده: علي مظاهري


    گروه شهرستان ها- نخستين و كهن ترين پايتخت تمدن و فرهنگ ايران زمين در دامنه هاي يكي از زيباترين كوهستان هاي ايران يعني الوندكوه شكل گرفت و شكوفا شد.
    هنگمتان/ همدان به خاطر ويژگي هاي اقليمي و فرهنگي اش در آغاز «شهر دژ»ي پهناور با 7 قلعه تودرتو بود كه هر قلعه، رنگ يكي از افلاك آسماني را داشت.
    ديوارهاي آخرين قلعه يعني شاه نشين با طلازينت شده بود، اكنون اگر به هگمتانه معاصر =( همدان) مسافرت كنيد، نشانه هاي فراواني، شما را به ژرفاي تاريخ و تمدن ايران زمين پيوند مي زند. هر كدام از آثار باستاني اين ديار چونان راهي روشن به اعماق ذهن و خاطره جمعي ايرانيان پاك نهاد و يكتاپرست است. در كتيبه هاي گنج نامه آنچه كه بيش از هر چيزي ياد و خاطره داريوش كبير و خشايارشاه را بزرگ مي دارد، پاسداشت و نكوداشت نام و ياد خداوند يكتا و دادار پاك است.
    3500 سال از هجرت آريايي ها مي گذرد. آنان كه به نخستين حكومت فراگير با مركزيت همدان در فلات پهناور ايران زمين شكل بخشيدند، در 650 پيش از ميلاد مسيح، در اوج قدرت و چيرگي بر ابر قدرت آن روزگاران يعني دولت آشور از غرب بر آسياي صغير (تركيه) و از مشرق بر آسياي مركزي حكم مي راندند.
    معبد آناهيتاي كنگاور به قول بزرگان و پژوهندگان در عظمت، چيزي از تخت جمشيد كم ندارد، ضمن آن كه روايت بسياري از يافته هاي باستان شناسي در اين منطقه سر به افسانه ها مي زند. همچنان كه خود قلعه هگمتانه كه به معناي محل گرد آمدن سپاهيان است، الهام بخش بسياري از قصه ها مخصوصا در هزار و يك شب بوده است، بويژه كه نخستين شكل ها از خط و نگارش و سكه هاي اوليه و مظاهر و نشانه هاي ديني، فرهنگي و معماري ويژه ايران با كاوش تپه هايي در گودين كنگاور، نوشيجان ملاير و اطراف نهاوند... به دست آمده اند.
    از دوره هخامنشيان علاوه بر سنگ نوشته هاي ميخي گنجنامه همدان تعداد قابل توجهي اشياي زرين و سيمين و نيز بقاياي كاخ هاي سنگي به يادگار مانده است كه علاقه مندان مي توانند از آنها در موزه ملي كشور و موزه تپه هگمتانه بازديد كنند از دوره هاي سلوكي و اشكاني، گورستان پارتي، و معبد آناهيتا بر جاي است.
    همدان، اولين پايتخت نخستين شاهنشاهي در ايران در 2700 تا 2550 سال پيش بوده است. اين شهر را نخستين شاه ماد بنيان نهاد. همدان پايتخت تابستاني شاهان هخامنشي، اشكاني و ساساني نيز بوده است. نام هگمتانه به مرور زمان در دوران ساسانيان به اهمتان، اهمدان و سپس به همدان دگرگون شده است.
    نكته جالب اينجاست كه مهم ترين نقطه تاريخي همدان يعني «امامزاده كوه» و منطقه شهري «مريانج» مغفول مانده است اين محل بسيار زيبا كه از سوي جهانگردان مشهور (ابن بطوطه و...) ستوده شده، مقبره ابودجانه انصاري و تعدادي از علويان و امامزاده محسن است. اكنون بر تپه باقي مانده از كاخ و قلعه تابستاني شاهنشاهان قديم ايران دو روستا ساخته شده و در هر فصل يا هر چند ماه يك بار كشف آثار عتيقه و... منطقه را به شور درمي آورد و بر اهميت كاوش در اين محل تاكيدي دوباره است مخصوصا كه در چشم انداز بسيار زيباي تپه انتهايي الوند كوه غربي يعني انتهاي دره امامزاده و حاشيه مريانج، رشته اي بسيار طولاني از آسياب هايي تاريخي قرار گرفته اند كه اين مجموعه چند ده عددي پشت سر هم بسيار زيبا و صد البته كهن، گوياي آن است كه از تمامي مراكز، روستا ها و اطراف اين اقليم وسيع، مردم فقط به آسياب قطارهاي مريانج براي تهيه آرد اتكا داشته اند؛ اما بي توجهي در احياي اين رشته از ساخت و سازهاي باستاني باعث شده كشاورزان و... با تصرف عدواني، بخش بسيار بزرگ و زيبايي از تاريخ كهن اين سرزمين را از بين ببرند.
    شير سنگي در شهر همدان از دوران ماد (و به قولي تازه: اشكاني) به يادگار مانده، گنبد علويان كمي آن سوتر از امامزاده عبدالله(س) واقع است دره زيباي مرادبيگ با شكوفه هاي گيلاس در بهار، بهشتي را فراروي چشم ها مي گشايد كه نمي توان از تحسين خالق و آفريدگارش چشم پوشيد.
    همدان از ضرابخانه هاي سكه در دوران ساساني بوده است و كشف بسيار زياد سكه در اين منطقه، خبر يا اتفاق نادري نيست.
    اعراب فتح نهاوند را بزرگ ترين فتح (فتح الفتوح) ناميدند زيرا دژ اين شهر بسيار استراتژيك و مستحكم از مراكز مهم ايالات اسپهبدنشين هفتگانه به شمار مي رفته است.
    غارهاي مشهور قلعه جوق (فامنين) ، عليصدر (كبودرآهنگ) و... علاوه بر تاريخ، زيبايي طبيعت بي نظير همدان را به خاطر مي آورند مخصوصا كه «بهشت غرب» يا تويسركان نيازي به شرح ندارد اين مركز تمدني آنقدر اهميت داشته كه خداوند به سوي مردمانش پيامبراني فرستاده كه اكنون حضرت حيقوق نبي در تويسركان آرميده است و مشاهده اتفاقي بدن سالم آن بزرگوار پس از اين همه سال بر ارادت همگاني به توحيد و نبوت افزوده است. در همدان نيز مسجد پيغمبر، دو تن از بزرگان رسالت را در آرامش خاك خويش گرفته است. بقعه استر و مردخاي كه توطئه كشتار يهوديان را در عصر هخامنشي خنثي كردند هنوز در ابتداي عباس آباد همدان از زيارتگاه هاي مهم است. برج قربان از عصر سلجوقي، مسجد ميرزاتقي از همان دوره و... تا كليساهاي ارامنه، همدان را به مركز همه اديان تبديل كرده است. مسجد جامع و بازار همدان و ملاير شما را به عهد صفوي مي برد آرامگاه هاي بوعلي و باباطاهر مجموعه هايي از صفاي عارفانه و فضايل انديشورزانه نثار گردشگران مجذوب مي سازند.بسياري از خصوصيات اقليمي، تاريخي و ... اين شهر را نتوانستيم برشماريم ميدان اصلي همدان را بايد ببينيد دايره اي كه با دايره هاي تودرتو و طرحي كم نظير و در ايران بي نظير، شما را به همه شهر سير مي دهد.
    همدان 1800 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و بادخيز است به همين خاطر از زمستان هاي مشهورش هنوز خاطره هاي شگفتي نقل مي شود اين كلانشهر، سيزدهمين شهر بزرگ كشورمان، ايران زمين است.
    


 روزنامه جام جم، شماره 2522 به تاريخ 27/12/87، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 289 بارآثار ديگري از "علي مظاهري"

  مخالفم: ايراني ها در بوكس بي استعداد نيستند
علي مظاهري*، اعتماد 25/10/96
مشاهده متن    
  مشكل اصلي فدراسيون بوكس بي برنامگي است
علي مظاهري *، اعتماد 24/5/96
مشاهده متن    
  ايران برنده اصلي انتخابات عراق بوده است
علي مظاهري، كيهان 2/3/89
مشاهده متن    
  مشكي پوشان
علي مظاهري، جام جم 7/10/88
مشاهده متن    
  آذر ماه آخر پاييز
علي مظاهري، جام جم 30/9/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرتو پژوه
شماره 2 (پياپي 1702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است