|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان87/12/28: عدالت اقتصادي نياز عمده کشور آسيب
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21681
پنج شنبه پنجم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19325 28/12/87 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
 


عدالت اقتصادي نياز عمده کشور آسيب
شناسي اقتصادي انقلاب اسلامي از ديدگاه مقام معظم رهبري - قسمت پاياني

نويسنده: مهدي; حي;دري; کبي;ري;

«در واقع باید گفت که عدالت اقتصادی نیاز عمده امروز کشور است. مردم از تبعیض رنج می برند. مسئولین اگر می خواهند آنها را که نیاز حقیقی مردم است اعمال کنند باید به عدالت بیندیشند. اگر فکر و انگیزه عدالت در دلها زنده باشد، آنگاه فرصت کار و توفیق برای باز کردن گره ها یکی، یکی به وجود خواهد آمد. بیکاری و مشکلات گوناگونی که در زمینه های مختلف وجود دارد حل می شود و رشد علم در دستگاه های علمی و در دانشگاه ها ممکن خواهد شد. حضرت آیه الله خامنه ای در این زمینه می فرمایند: «امروز مردم دنیا تشنه عدالت اند این پیام به گوش مردم دنیا هم می رسد. امروز شما در اوضاع دنیا نگاه کنید آن همه پیشرفت علم و با این همه تحقیقات علمی که دانشمندان و علما در مسائل کون و حیات انجام داده اند و یا این همه اکتشافات و اختراعات و ترقی درعلم که محیرالعقول است، در ناحیه اخلاق افتخار قدرتهای برتر امروز دنیا به زورگویی، تجاوز، ظلم و بی اعتنایی به آرای انسانهاست. حتی امروز وقاحت به قدری در میان این قدرتمندان زیاد است که اعتراف هم می کنند و می گویند افکار عمومی مردم دنیا مانع حمله ما به عراق نیست. این یک حرکت صددرصد حیوانی است، کسی که در عمل و حرکت خود اخلاق، عدالت، فضیلت و حقوق مردم را در نظر نمی گیرد، حیوان است وگرنه روح انسانی این معیارها و ارزشها را رعایت می کند و زندگی انسانی قائم به این ارزشهاست. عالم و آسمان و زمین قائم به عدالت است.»(71)
    «بالعدل قامت السموات والارض» «آن وقت عدالت را این طور زیر پا بگذارند. البته قدرتمندان در بلندگوها می گویند و فریاد می زنند و تن صدای آنها فضای دنیا را پر می کند. اما حقایق عالم از بین نمی رود. حقیقت عالم این است که ظلم نمی تواند استقرار پیدا کند و پایدار بماند و پایدار نخواهد ماند. ملتها، انسانها، اراده ها، خواستها و قدرتها معنویت و فضیلت کار خود را خواهد کرد. امیدوارم خداوند متعال روزی را به بشریت نشان دهد، که رشحه ای از عدالت علوی و معنا و مفهوم حقیقی غدیر در دنیای اسلام و در همه بشریت پرتوافکن باشد و مردم را بهرمند کند.»(81)
    ایشان استقرار عدالت را تلاش عمده دولتمردان و مورد دشمنی دشمنان می داند و می فرمایند: «هدف دولت اسلامی رفع فقر و تبعیض و فساد در جامعه اسلامی و در همه مناطق این کشور است. همه تلاش دولتمردان در طول این سالها همین بوده است. دشمنان انقلاب اسلامی با همین موضوع دشمنی می ورزند. دشمنان انقلاب اسلامی نمی خواهند استقرار عدالت که بزرگترین هدف نظام اسلامی است، تحقق یابد. پرچم عدالت به وسیله اسلام برافراشته شده است. اما دشمنان نمی خواهند بگذارند که واقعیت عدالت در جامعه مستقل و نظام جمهوری اسلامی ما پدید آید.
    ایجاد عدالت به معنای آن است که بتواند از ثروتهای طبیعی و استعدادهای انسانی خود استفاده کند و بهره های این پیشرفت و ترقی را میان همه مردم تقسیم کند. ایجاد عدالت اقتصادی بدون تلاش برای پیشرفت و ترقی برای کشور امکان پذیر نیست.»(91)
    
    
    5- تکاثر و تجمل گرایی
    کسب ثروت در اسلام نه تنها مذموم نیست بلکه ممدوح نیز است، منتهی مشروط به اینکه از راه صحیح بدست آمده باشد؛ کسانی که یک شبه میلیونر و میلیاردر می شوند می توان گفت که از راه شرعی بدست آورده اند؟ این امکان ندارد. یکی از موارد سخن حضرت علی(ع) کوه های ثروت به وجود نمی آید، مگر این در کنارش دره های فقر نیز بوجود می آید، ثروت های بادآورده است.
    از نظر مقام معظم رهبری تکاثر و ثروت اندوزی اقلیت موجب فقیرشدن اکثریت جامعه می شود. ایشان دراین زمینه می فرمایند:
    «اگر کسی از راه صحیح می تواند ثروت جمع کند هیچ کس اعتراضی ندارد منتها این که کسانی با سرعت به ثروتهای کذایی می رسند، اصلااز راه صحیح و جزء با تقلب و روشهای ممنوع و حرام امکان ندارد. آن وقت درمقابل منابع کشور محدود است لازمه انباشته شدن ثروت حرام در یک جا گود افتادن و خالی شده کیسه عده دیگر است در کنار او همین که امیرالمؤمنین فرمود «مارایت نعمه موفوره الافی جانبها حق مضیع، این کاملادرست است اما اصلاتمام تلاشمان این است که این موضوع نباشد تکیه ما بر روی مبارزه با مفاسد اقتصادی مبارزه با قاچاق برای همین است. روی این خیلی کار تبلیغاتی نشده و نمی خواستیم هم بشود. بنده در یکی دو سال اخیر تلاش مفصلی را برای وادارکردن دستگاههای چه قضایی و چه مجریه به مبارزه قاچاق شروع کرده ام قاچاق چیز عجیبی است و همین مفاسد ازش درمی آید.»02
    تجمل گرایی و اشراف گرایی برای همه ناپسند است اما برای مسئولین و کسانی که جایگاه و پایگاهی در نزد مردم دارند ناپسندتر است، زیرا دارای دو اثر تخریبی در جامعه خواهدداشت. زیرا مردم به مسئولین خود اقتدا می کنند، و از آنها یاد می گیرند و از طرف دیگر باعث رواج فرهنگ تجمل گرایی می شود و اشرافی گرایی فرهنگ سازی می شود. این خطرناک است.
    در وضع زندگی خود از پدیده تجملات و اشرافی گری بترسید. اشرافیگری خودش یک پدیده است. ربطی به زندگی مرفه ندارد. بعضی ها زندگی مرفه ندارند، اما وضع زندگیشان آلوده به پدیده های اشرافیگری است. مردم به من و شما نگاه می کنند. اگر در زندگی و برخورد و نوع مصرف و نوع منش و سلوک مان اشرافی مآبانه عمل کردیم، بعضیها تشویق می شوند. من این خاطره را به دوستان خود در مسئولیتهای بالاگفته ام. زمان ریاست جمهوری نوع آرایش اتاقی که من در آن با مسئولین و کسانی که می آمدند دیدار می کردم. ساده بود صندلی هم که من روی آن می نشستم ساده بود. یک روز که من ملتفت نبودم صندلی گذاشتند و من هم روی آن نشستم بعد که فیلم آن دیدار از تلویزیون پخش شد من دیدم که آن صندلی پز اشرافی دارد. از طرف مردم تلفنهایی به صدا درآمد که آقا شما چرا؟ دیدم این حساسیت بسیار مبارکی است لذا ما را متنبه کرد. دراین قضیه ما دیدیم که بعضی ها نگاهشان انتقادی است. لذا بعضیها هم نگاه یادگیری دارند و نتیجه می گیرند که باید این طور زندگی کرد. آن انتقاد مبارک است. اما این یادگیری خطرناک است. اگر مسئولی در یک شهر، در یک بخش، در مرکز دور از مرکز، طوری زندگی کند که آفت تجملات و تشریفات در زندگی او محسوس باشد موجب می شود که دیگران هم از او یاد بگیرند و کسانی که توانایی دارند آنها هم به این سمت حرکت کنند، هم از او یاد بگیرند و کسانی که توانایی دارند آنها هم به این سمت حرکت کنند. آنگاه جامعه در یک مسابقه قرار می گیرد، کمااینکه دربعضی از بخشها متاسفانه اینطوری شده است این شان و مسئولیتی که من و شما داریم یک تیغ دولبه است. می تواند به زیان ما و مردم تمام شود. ایشان در جای دیگر در این زمینه می فرمایند: «از جمله چیزهایی که روند حرکت به سمت عدالت را در جامعه کند می کند نمود اشرافیگری درمسئولان است. از این اجتناب کنید اشرافیگری دوعیب دارد؛ عیب دومش از عیب اولش بزرگتر است. عیب اول اشرافیگری اسراف است. اشرافیگری حلال را می گوییم. یعنی آن چیزی که پولش از راه حلال به دست آمده است. اما عیب دومش بدتر است آن است که فرهنگ سازی می کند یعنی چیزی برای مسابقه دادن همه درست می کند. البته دراین زمینه مسئولان درجه یک خیلی نقش دارند تلویزیون خیلی نقش دارد. من و شما نقش داریم. به نشر من زرق و برق در زندگی شما، وقتی که به بیرون منعکس شود، آن اشکال دوم را دارد فرهنگ سازی می شود و یک عده ای نوکیسه و تازه به دوران رسیده را به تجمل بازی تشویق می کند. بعد هم می بینید روسای نظام هستند. همه به آن طرف حرکت می کنند آنگاه از همه تندتر هم می روند چون شما بالاخره ملاحظاتی دارید که خیلی از آنها ندارند. البته من در این زمینه قبلاسفارشهایی به عزیزان کرده ام. در همین چندماه قبل دو گزارش جداگانه از بوشهر و اصفهان به من رسید که به معنای حقیقی کلمه خواب را از چشم من ربود هردو هم مربوط به دستگاههای دولتی بود. گزارش اصفهان مربوط به محل سد است. مظهر فاصله و دره وضع زندگی قشرهای فقیر و قشرهای دولتی درآن چه خانه ها و ویلایی ها ساخته اند. البته بخش خصوصی هم هست. اما دولت هم در آن جا از این کارها کرده است. کنارشان مردم زندگی عادی ندارند. از آنجا عبور کند و به آن طرف برود در یکی از جزایر بوشهر هم این اتفاق افتاده و مربوط به یک بخش دولتی است. اینها اصلاقابل قبول نیست.» (12)
    
    
    51- همان، ص 611 بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاههای زنجان 22/7/82
    61- راهبردهای ولایت، جلد 7 ص 511 بیانات در دیدار با اعضای هیات دولت 6/5/82
    17-12- بیانات در دیدار با مسئولان کارگزاران نظام و مردم
    


 روزنامه كيهان، شماره 19325 به تاريخ 28/12/87، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 305 بارآثار ديگري از "مهدي; حي;دري; کبي;ري;"

  عوامل ايجاد شکاف طبقاتي / آسيب شناسي انقلاب اسلامي از ديدگاه استاد مرتضي مطهري - بخش پاياني
مهدي; حي;دري; کبي;ري;، كيهان 9/2/88
مشاهده متن    
  فقر اقتصادي يک آفت / آسيب شناسي اقتصادي انقلاب اسلامي از ديدگاه استاد شهيد مرتضي مطهري -1
مهدي; حي;دري; کبي;ري;، كيهان 2/2/88
مشاهده متن    
  پرهيز از مدل هاي توسعه وارداتي / آسيب شناسي اقتصادي انقلاب اسلامي از ديدگاه مقام معظم رهبري-1
مهدي; حي;دري; کبي;ري;، كيهان 30/11/87
مشاهده متن    
  توسعه اقتصادي بدون وابستگي / آسيب شناسي اقتصادي انقلاب اسلامي از ديدگاه امام خميني (ره)
مهدي; حي;دري; کبي;ري;، كيهان 16/11/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي بوم شناسي شهري
متن مطالب شماره 15، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است