|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران88/1/25: سياستهاي اثر بخش براي اصلاح الگوي مصرف
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6785
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 4184 25/1/88 > صفحه 7 (ايران اقتصادي) > متن
 
      


ديدگاه 
سياستهاي اثر بخش براي اصلاح الگوي مصرف


نويسنده: محمود دودانگه

الگوي مصرف تحت تاثير عوامل مختلف فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، تكنولوژيكي، تجاري و حتي قوانين و مقررات شكل مي گيرد. از اين رو، بسته به شرايط و تحولات به وجود آمده در هر يك از اين عوامل، الگوي مصرف نيز تغيير مي كند. به عنوان مثال اگر فرهنگ صرفه جويي و قناعت جاي خود را به فرهنگ چشم و هم چشمي و اسراف بدهد، الگوي مصرف و به تبع آن الگوي توليد و تجارت كشور تحت تاثير قرار خواهد گرفت. به همين ترتيب، رشد و توسعه اقتصادي مي تواند با افزايش درآمد و ثروت در جامعه و ايجاد تقاضا براي كالاهاي جديد، الگوي مصرف را تغيير دهد. پيشرفت هاي تكنولوژيك نظير معرفي رايانه خانگي و تلفن همراه نيز همين تاثير را خواهند داشت.طبعاً هنگامي كه صحبت از اصلاح الگوي مصرف مي شود منظور ما جلوگيري از تغييرات طبيعي در الگوي مصرف نيست، بلكه هدف آن است كه از مصرف بي رويه و غيرصحيح كالاها، خدمات، نهاده ها و عوامل توليد جلوگيري كنيم.در نظام هاي سوسياليستي و مبتني بر برنامه ريزي متمركز، الگوي توليد و مصرف از طريق سهميه بندي كالاها و نهاده ها و همچنين اهداف توليدي تحقق پيدا مي كند كه قطعاً مورد نظر ما نيست زيرا قيمت ها و تخصيص بهينه منابع را به طور جدي مختل مي كند. در نظام سرمايه داري، ترجيحات مصرف كنندگان و قيمت هاي نسبي الگوي مصرف را مشخص مي كند و الگوي توليد نيز توسط تكنولوژي و هزينه نسبي عوامل توليد تعيين مي شود.در اين نظام، تغيير الگوي مصرف نه به صورت مستقيم و دستوري بلكه از طريق غيرمستقيم و با استفاده از سياست هاي اقتصادي، تجاري، زيست محيطي و.‎/‎/ هدايت مي شود.در برخورد با مقوله اصلاح الگوي مصرف روش هاي مختلفي وجود دارد. يك روش در سطح كلان و روش ديگر در سطح خرد. در روش اول، به عوض پرداختن به تك تك كالاها و خدمات و تعيين الگوي مناسب توليد، توزيع و مصرف آنها، تلاش مي شود تا عوامل اصلي و فراگير تعيين الگوها شناسايي شده و با اصلاح انحرافات موجود در آنها، نسبت به اصلاح الگوهاي مزبور اقدام شود. لكن در روش دوم تلاش مي شود الگوهاي توليد، توزيع و مصرف هر كالابه طور مجزا بررسي و اصلاح شود. طبعاً به دليل تنوع و گستردگي كالاها و خدمات، پرداختن به تك تك آنها غيرممكن است. بنابراين بايد روش دوم را كه در آن مهمترين كالاهايي را كه بيشترين انحراف از الگوي بهينه دارند را برگزيد. حتي با اين وجود نيز دامنه بازارها چندان محدود نخواهد بود زيراكه بايد اين فرايند را در طول زنجيره تامين دنبال كرد. به عنوان مثال، درخصوص اصلاح الگوي مصرف گندم(نان)، اين امر از نهاده ها (بذر، كود و سم) شروع و تا داشت و برداشت گندم، حمل و ذخيره سازي، توليد آرد و پخت و مصرف نان ادامه مي يابد.بنابراين به نظر مي رسد اتخاذ يكسري سياست هاي كلي و فراگير در زمينه اصلاح الگوي مصرف، اثربخشي بيشتري در مقايسه با برخورد موردي با موضوع داشته باشد. در اين رابطه به نظر مي رسد سياست هاي كلان ذيل بيشترين و سريع ترين تاثير را در اصلاح الگوي مصرف داشته باشند.
    ۱-واقعي شدن قيمت ها : يكي از دلايل عمده اسراف، مصرف بي رويه و بي توجهي به ضايعات و واقعي نبودن قيمت ها است. به عنوان نمونه، قيمت حامل هاي انرژي در مصرف بلكه در الگوي توليد نيز ايجاد اخلال كرده و مانع از تقاضا براي خودروهاي كم مصرف و توليد آنها شده است. طبعاً، تثبيت مصنوعي قيمت به حوزه كالاختم نمي شود بلكه مي توان آن را به دستمزد، نرخ ارز و نرخ بهره نيز تعميم داد كه به نوبه خود الگوي توليد، تجارت و سرمايه گذاري و مصرف را تحت تاثير قرار مي دهند.
    ۲- استاندارد و كيفيت: حتي در صورتي كه آزادسازي قيمت ها و حذف يارانه ها، مطلوب يا امكان پذير نباشد، دولت مي تواند با اجباري ساختن يكسري از استانداردها و مقررات زيست محيطي، الگوي توليد و به تبع آن الگوي مصرف را تحت تاثير قرار دهد. به عنوان نمونه، اجباري كردن استانداردهاي مصرف سوخت يا گازهاي حاصل از مصرف سوخت خودروهاي توليد داخل و وارداتي، عايق كاري در ساختمان ها، تبديل تدريجي توليد و واردات لامپ هاي رشته اي به لامپ هاي كم مصرف و ممنوعيت نهايي توليد و واردات آنها و اعمال استانداردهاي مصرف انرژي در لوازم برقي از جمله اين اقدامات است.۳-بازيافت: يكي از زمينه هاي اصلاح الگوي مصرف كه كمتر مورد توجه مي باشد مسئله بازيافت است كه مي تواند سهم مهمي در مصرف آب و حامل هاي انرژي داشته باشد. اين امر در كشورهاي پيشرفته در سطح وسيعي انجام مي شود اما علي رغم توجيه اقتصادي، در كشور ما مورد توجه جدي قرار نگرفته است.
    ۴- آزادسازي تجاري از اين جنبه كه توليدات داخلي را در معرض رقابت جدي قرار داد و به مصرف كننده اختيار انتخاب بهتري مي دهد مي تواند در راستاي اصلاح الگوي مصرف انرژي مورد توجه قرار گيرد. اين امر چه در زمينه واردات و چه در زمينه توليد كالاهاي صادراتي مصداق دارد. گرچه بايد مراقب بود تا كشور ما مامن كالاها و صنايع انرژي بر و آلوده كننده محيط زيست نشود.بديهي است در كنار عوامل فوق پرداختن به مقولات اطلاع رساني، فرهنگ صحيح مصرف، توسعه حمل و نقل عمومي و تنظيم ساعات كار اصناف و واحدهاي توليدي از ديگر اقدامات قابل توجه در اين زمينه خواهند بود.
    
    ديدگاه: سياستهاي اثر بخش براي اصلاح الگوي مصرف محمود دودانگه
    


 روزنامه ايران، شماره 4184 به تاريخ 25/1/88، صفحه 7 (ايران اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 384 بار
    آثار ديگري از "محمود دودانگه"

  ضرورت ارتقاي ساختار مديريت صادرات غيرنفتي
محمود دودانگه *، شرق 21/8/96
مشاهده متن    
  شرق آسيا به جاي امارات
محمود دودانگه، اعتماد 30/11/90
مشاهده متن    
  رقابتي شدن بازار و قاچاق
محمود دودانگه، شرق 21/8/90
مشاهده متن    
  پيشنهادهايي براي توسعه فضاي رقابتي
محمود دودانگه*، شرق 17/4/89
مشاهده متن    
  نهضت كاهش هزينه ها در فرآيند رقابت جهاني
محمود دودانگه *، دنياي اقتصاد 28/9/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اصول بهداشت رواني
متن مطالب شماره 84، فروردين و ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است