|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم88/2/5: آرام و بي حاشيه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5361
چهار شنبه 28 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2542 5/2/88 > صفحه 7 (گفتگو) > متن
 
      


آرام و بي حاشيه
با محمدرضا خلعتبري، ملي پوش تاثيرگذار ذوب آهن اصفهان:

نويسنده: سارا احمديان


    عاشق آرامش است و از حاشيه هاي فوتبال فراري. اين را رمز موفقيت در فوتبال مي داند و مي گويد: اگر بخواهي در فوتبال به جايي برسي، بايد در محيطي سالم و آرام آهسته و پيوسته حركت كني و حالاخوشحالم ذوب آهن همان تيمي است كه آرامش را براي ما فراهم كرده است.
    محمدرضا خلعتبري آنقدر از تيمش رضايت دارد كه با اطمينان مي گويد تا وقتي در فوتبال ايران بازي كند هيچ تيمي را به ذوب آهن ترجيح نمي دهد.
    هافبك مهاجم 26 ساله ذوب آهن كه علاوه بر 10 بار گلزني براي تيمش (تا پايان هفته سي و سوم) سازنده گل هاي بسياري بوده است، وقتي صحبت از قهرمان ليگ هشتم مي شود ترجيح مي دهد منطقي باشد، چون معتقد است در بازي فوتبال لحظه ها رقم زننده اتفاقات غيرقابل پيش بيني هستند.
    او مي گويد: بايد صبر كرد اما ذوب آهن لياقت و توانايي كسب عنوان قهرماني را دارد و رقابت پاياپايش با استقلال اتفاق نبوده است.خلعتبري اهل رامسر است.
    
    فوتبال را از شموشك نوشهر آغاز كرده و پس از گذراندن 2 سال خدمت سربازي در ابومسلم، حالا3 فصل پياپي است كه از بازيكنان خوب و كم فراز و نشيب ذوب آهن به شمار مي رود. گفتگوي «جام جم» با اين بازيكن پيش روي شماست.وقتي ذوب آهن 6 امتياز از استقلال عقب مانده بود، كمتر كسي فكر مي كرد سرنوشت قهرماني به دست ذوب آهن بيفتد، حالاتيم شما با يك امتياز هم مي تواند قهرمان شود. فكرش را مي كرديد؟
    اگر بگويم نه، دروغ گفته ام. اول فصل با اعتماد به نفسي كه مربيان و كادر فني برايمان ايجاد كردند براي كسب سهميه ليگ قهرمانان آسيا كار را شروع كرديم، مي دانستيم رقابت سخت است و كار آساني نداريم اما توان و شايستگي ا ش را داشتيم، حتي در نيم فصل هم مي توانستيم قهرمان شويم. نگاهي به عملكرد ذوب آهن در طول اين هفته ها نشان مي دهد روند روبه رشدي داشتيم و هميشه در ميان تيم هاي بالاي جدول جا گرفتيم.
    
    با اين وضعيت از كسب عنوان قهرماني مطمئن هستيد؟
    قلبا مطمئن هستم قهرمان مي شويم، چون انگيزه و توان بچه ها را مي بينم اما در فوتبال بايد منطقي بود. الان همه چيز در دست ماست و سرنوشت قهرمان را مي توانيم خودمان تعيين كنيم، اما فوتبال قابل پيش بيني نيست. فصل پيش در ليگ اسپانيا با اين كه بارسلونا تا هفته هاي آخر جلو بود رئال قهرمان شد. هنوز هيچ چيز مشخص نيست، ما به هدفي كه داشتيم يعني كسب سهميه ليگ قهرمانان آسيا دست پيدا كرديم، تا همين جا يعني موفقيت اما آن را با قهرماني بايد كامل كنيم.
    
    با نزديك شدن به هفته پاياني حرف و حديث هايي پيش آمده كه فوتبال ما را آلوده مي كند. مثلااين كه ذوب آهن در هفته پاياني با يك تيم صنعتي و هم خانواده به نام فولاد بازي مي كند، درباره اين مسائل چه حرفي داري؟
    تصورم اين است كه اين بحث ها براي فوتبال نه تنها سودي ندارد، بلكه ضرر دارد. چون به هيچ عنوان به اين شايعات بي اساس اعتقاد ندارم. چطور مي شود تيمي مثل فولاد با آن طرفداران خونگرمش شرافت خود را زير پا بگذارد، اصلامگر به آن تيم چه مي رسد و چه نفعي برايش خواهد داشت؟ بايد به فوتبال سالم فكر كنيم. وقتي ما هدف خود را قهرماني گذاشتيم، يعني بايد تمام بازي ها را ببريم. هفته آخر هم يكي از همان هاست. اگر ذوب آهن قهرمان شود، براساس لياقت و شايستگي يك گروه كامل از مديرعامل و مربي گرفته تا جمعي از بهترين بازيكنان كه دور هم جمع شده اند، به هدفش رسيده است و نبايد با اين حرف ها تلاش ما كمرنگ جلوه داده شود.
    
    چند فصلي است كه استقلال و پرسپوليس قطب هاي بلامنازع فوتبال براي كسب عنوان قهرماني نيستند، تيم هاي شهرستاني متحول شده اند، بخصوص در چند سال اخير نمايندگان اصفهاني يك پاي ثابت قهرماني بوده اند، مهم ترين دليل اين موفقيت ها چيست، ضعف پرسپوليس و استقلال يا تقويت تيم هاي شهرستاني؟
    البته به نظر من استقلال و پرسپوليس هميشه شرايط راحت تري براي كسب عنوان قهرماني دارند، چون از 34 مسابقه بيشتر از 20 مسابقه خود را در تهران و در ورزشگاه آزادي ميزبان هستند، اما رمز موفقيت تيم هاي شهرستاني مثل ذوب آهن نبودن حاشيه است. تيم ما اصلاحاشيه نداشته و هيچ مشكلي تمركز بازيكنان را برهم نريخته است، حفظ كردن چنين تيمي در صدر جدول در فوتبالي كه اين همه حرف و حديث دارد كار ساده اي نيست و به همين دليل است كه مي گويم تيم ما استحقاق قهرماني را دارد و در واقع حقش است كه قهرمان شود.
    
    ذوب آهن از نظر مقبوليت عمومي و تعداد هوادار هم تفاوتي نسبت به فصل گذشته داشته است؟
    بله، صددرصد به هر حال مردم هم عملكرد تيم را مي بينند، در اصفهان كه وضعيت واقعا فرق كرده است. حتما تيم ما لياقت داشته است كه مردم 58درصد راي مثبت به قهرماني اش مي دهند. آن هم وقتي يك طرف ديگر قضيه استقلال است، استقلال تيم پرطرفداري است و اين موضوع اتفاق نيست، حتما براساس شناخت مردم از فوتبال بوده است. البته خيلي ها اين راي را به حساب شركت پرسپوليسي ها در اين مسابقه گذاشتند، اما اگر اين طور هم باشد، براي ذوب آهن موفقيت است كه طرفداران فوتبال به قهرماني اش راي دادند. در همين بازي با ملوان ما 10 هزار تماشاگر داشتيم كه واقعا تيم را تشويق مي كردند، اينها سرمايه هاي فوتبال هستند و مطمئن باشيد با قهرماني تيم ما بر تعدادشان هم افزوده خواهد شد.
    
    ذوب آهن چه قهرمان شود و چه نه، فصل آينده نماينده ايران در ليگ قهرمان آسياست. براي اين كه تجربه تلخ تيم هاي ديگر براي تيم شما تكرار نشود چه بايد كرد؟ ذوب آهن پتانسيل موفقيت در آسيا را دارد؟
    فصل جديد، فصل پرفشاري براي ذوب آهن است، حتما برنامه هاي خاصي داريم. همراه با تقويت تيم، معتقدم ما مي توانيم در آسيا هم موفق شويم چون ابزار آن را داريم.
    وقتي كربكندي از ذوب آهن رفت، تعدادي از بازيكنان خوب آن زمان مثل رجب زاده،استرا تولات و چند تاي ديگر هم جدا شدند، اما ذوب آهن دوباره خودش را پيدا كرد و پس از چند جابه جايي مثل استخدام جورجويچ و ذوالفقارنسب به ابراهيم زاده به عنوان بازيكن اعتماد كرد.
    
    نقش منصور ابراهيم زاده را در موفقيت تيم چطور مي بيني؟
    نمي خواهم تعريف كنم، در حقيقت تعريف نيست واقعيت است، در توضيح موفقيت ذوب آهن بايد اول از مديريت آقاي آذري شروع كرد، شما ببينيد در فوتبالي كه همه تيم ها به نوعي مشكل دارند ما هيچ مشكلي نداشتيم. همه چيز سرجاي خودش بود، تمام حقوق ها و پيش پرداخت ها بموقع پرداخت شد. كادر فني مورد حمايت كامل بود به نظر من منصور ابراهيم زاده يكي از3 مربي برتر ايران است كه از نظر تاكتيكي خيلي قوي است، ما فيلم تمام بازي ها را به معناي واقعي آناليز مي كرديم، نقطه قوت و ضعف هر حريف را بررسي مي كرديم و براساس آن براي هر مسابقه برنامه خاصي داشتيم.
    
    درخصوص بازيكنان چطور ، در بررسي عملكرد خودت با وجود 10 گل زده و پاس هاي گل پر تعداد كدام عوامل را موثر مي داني؟
    در تيم، بازيكنان هماهنگي خوبي با هم دارند و اين يكي از رموز موفقيت است. از حق نبايد بگذريم كه عيسي اندو، دروازه بان ما بهترين دوران فوتبالي اش را در اين فصل پشت سرگذاشت.
    در خط دفاع كم اشتباه ترين و بهترين ها را داشتيم. خيري، محمد منصوري، فرشيد طالبي كاسترو و حدادي فر هم كه مكمل هم بودند و من هم به نوبه خودم سعي داشتم يا بازيسازي كنم يا در مواقعي كه اجازه نفوذ داشتم به گل برسم. باور كنيد با اين همه تلاش و اين پتانسيل، بي انصافي است كه اگر ذوب آهن قهرمان شود و عده اي بگويند تيم ما حق ديگري را خورده است يا چون طرفدار كمتري دارد نبايد قهرمان شود. دوران اين تفكرات تمام شده است.
    
    چند فصل است كه قهرمان ليگ برتر در هفته پاياني مشخص مي شود، ديگر نمي توان مثل گذشته از چند هفته مانده به پايان مسابقات تكليف قهرماني را روشن كرد، اين اتفاق را تا چه حد مرتبط با پيشرفت تيم ها مي داني؟
    خيلي زياد، قبلافوتبال ما در پرسپوليس و استقلال و نهايتا يكي، دو تيم ديگر از تهران خلاصه مي شد اما حالاوضعيت فرق كرده است، تيم هاي شهرستاني هم خيلي خوب هزينه مي كنند و بهتر از آن رقابت مي كنند به همين خاطر شاهد هستيم كه بازي تيم هاي بزرگ فوتبال ما تحت تاثير بازي تيم هايي كه پيش از اين شايد حرفي براي گفتن نداشتند قرار مي گيرد و نتايج غيرقابل انتظاري رقم مي خورد.
    
    در بررسي پيشرفت تيم هاي شهرستاني گاهي گفته مي شود كه ضعف پرسپوليس و استقلال و فاصله گرفتن آنها از علم روز باعث به چشم آمدن عملكرد تيم هاي ديگر مي شود با اين نظر موافق هستي؟
    پيشرفت در فوتبال را مشروط به بازي در يك تيم آرام و بي حاشيه مي دانم به همين سبب هم در ذوب آهن راحت هستم و تا زماني كه در ايران بازي كنم هيچ تيمي را به ذوب آهن ترجيح نمي دهمنه، اين بي انصافي است كه عملكرد خوب هر تيمي را به اين صورت زير سوال ببرند، اتفاقا پرسپوليس و استقلال با هزينه هاي زياد و در اختيار داشتن بازيكناني كه هر كدام مي توانند براي يك تيم ستاره و ناجي باشند هيچ كم و كسري ندارند، من فكر مي كنم مي توانيم طور ديگري هم ببينيم، قوت تيم هاي ديگر سبب مي شود تا اين تيم ها يا فرقي ندارد هر تيم ديگري كه دور از انتظار كار مي كند ضعيف به نظر برسند.
    
    وضعيت اصفهان و فوتبال اين شهر كه كاملامتفاوت بوده است، اغلب يك پاي قهرماني در سال هاي اخير يك تيم اصفهاني بوده است، سال قبل سپاهان، امسال ذوب آهن؟
    فوتبال در اصفهان واقعا اصولي پيگيري مي شود يعني اگر هزينه اي هم مي شود براي به نتيجه رسيدن است، معمولادر تيم ما پولي هدر نمي رود و پشيماني به بار نمي آيد، وقتي همه چيز براساس نظم باشد نتيجه هم چشمگير مي شود، هيچ تيمي بدون تلاش و زحمت به جايي نمي رسد و نمايندگان فوتبال اصفهان از مدير گرفته تا كوچك ترين جزء سعي مي كنند بهترين و بيشترين كاري كه لازم است را انجام دهند، حتي اگر دقت كنيد تيم هاي اصفهان در فوتبال پايه هم موفق هستند.
    
    ذوب آهن در مورد بازيكنان خارجي هم نسبت به ساير تيم ها موفق بود، كاسترو و عيسي اندوي فوق العاده بودند؟
    درست است، تيم ما واقعا از عملكرد خوب اين دو بازيكن بهره برد، طوري با ساير بازيكنان هماهنگ هستند كه انگار در فوتبال خودمان رشد كردند.
    
    دوست داري بازي در تيمي پرطرفدار را هم تجربه كني يا دوري از حاشيه را ترجيح مي دهي؟
    هرگز حاشيه و جنجال را دوست ندارم، پيشرفت در فوتبال را مشروط به بازي در يك تيم آرام و بي حاشيه مي دانم، به همين سبب هم در ذوب آهن راحت هستم و تا زماني كه در ايران بازي كنم هيچ تيمي را به ذوب آهن ترجيح نمي دهم.
    
    حتي اگر پيشنهاد وسوسه انگيزي از استقلال يا پرسپوليس داشته باشي؟
    بله، در هر صورت ذوب آهن را ترجيح مي دهم و اميدوارم اين علاقه دو طرفه باشد و بتوانم بازيكن مفيدي براي اين تيم باشم.
    
    به لژيونر شدن در فوتبال فكر مي كني؟
    بله، در حال حاضر هم يكي، دو پيشنهاد دارم كه پس از اتمام فصل مذاكره مي كنم. فوتبال خليجفارس را با وجود اين كه فضاي خوبي براي پيشرفت نميدانم اما به طور كلي نفي نمي كنم اما فوتبال در اروپا را ترجيح مي دهم و اگر پيشنهاد خوبي داشته باشم به آن فكر مي كنم.
    از تيم ملي و شكست به عربستان هم صحبت كنيم، نتيجه اي كه كار تيم ما را تا حدي براي صعود به جام جهاني سخت كرد.
    بد شانسي گريبانگير تيم ملي شد، موقعيت هاي ما هر چه مي زديم به گل تبديل نمي شد، حالاهم نبايد نااميد باشيم. بازي هاي سختي در پيش است، اما مي توانيم حتي به عنوان تيم اول يا دوم صعود كنيم به نظر من صعود ما به جام جهاني حتي در صورت سوم شدن حتمي است.
    با استفاده از بازيكنان خارجي در ليگ برتر موافق هستي، بعضي عقيده دارند اين بازيكنان بيشتر سرمايه تيم ها را هدر مي دهند و جاي استعدادها و جوانان خودمان را مي گيرند.
    راستش اين است كه در فوتبال ما خيلي اين اتفاق افتاده است، نمونه همين نقل و انتقالات بي فايده را زياد داشتيم اما به نظر من هيچ اشكالي ندارد اگر يك بازيكن توانمند با ارزش هاي فني به فوتبال ما بيايد و چيزي به تيمي اضافه كند و علاوه بر آن جنبه آموزش هم داشته باشد، انتخاب بازيكنان بايد با كارشناسي باشد.
    
    در فهرست علي دايي هميشه خلعتبري جايي داشت. چقدر اميدواري كه در فهرست مربي جديد هم جايي داشته باشي؟
    اين سليقه و نظر سرمربي است و من سعي مي كنم بهترين بازي ها را به نمايش بگذارم. به نظر من شايسته ترين ها هميشه به تيم ملي دعوت مي شوند و اميدوارم اگر براي اين تيم مفيد هستم دعوت شوم.
    
    انتقادي كه همواره به تيم علي دايي وارد بود اين بود كه تماشاگرپسند بازي نمي كند، از نظر هافبك، مهاجمي مثل محمدرضا خلعتبري كه بيشتر ميل هجومي دارد اين انتقاد تا چه حد به اين تيم وارد بود؟
    قطعا نظر و سليقه مربي مهم است و قابل احترام، يعني بازيكنان براساس نظر مربي در هر مسابقه وظايف خود را انجام مي دهند، درست كه مردم و تماشاگران تيمي كه هجومي كار مي كند و ميل به حمله دارد را بيشتر مي پسندند اما در بعضي مواقع نتيجه اهميت بيشتري پيدا مي كند، در تيم ملي گاهي ناچار بوديم احتياط كنيم يا از گل زده محافظت كنيم به همين دليل آن طور به نظر مي رسيد كه تيم ملي تماشاگرپسند بازي نمي كند، اما در بازي هاي حساس مثل مقدماتي جام جهاني كه هر لحظه غفلت ممكن است، جبران ناپذير باشد گاهي چاره اي جز تغيير شيوه بازي نيست.
    
    در فوتبال ايران از بين هم پستي هايت، بازي كدام بازيكن را قبول داري؟
    به نظر من مسعود شجاعي در اين پست از نظر تكنيكي فوق العاده نشان داده و موفقيت هاي قابل توجه اي داشته است.
    
    آرزويي كه در فوتبال به دنبالش هستي؟
    دوست دارم در ليگ اسپانيا بازي كنم.
    
    حرف پاياني؟
    اميدوارم ذوب آهن نتيجه تلاش هفته هاي مستمر در ليگ را با قهرماني به پايان برساند تا مردم اصفهان و تمام كساني كه فوتبال ما را ديدند و از آن لذت بردند، شاد شوند.
    
    آرام و بي حاشيه / با محمدرضا خلعتبري، ملي پوش تاثيرگذار ذوب آهن اصفهان: سارا احمديان
    


 روزنامه جام جم، شماره 2542 به تاريخ 5/2/88، صفحه 7 (گفتگو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1033 بار
    آثار ديگري از "سارا احمديان"

  مربياني كه قرباني ليگ برتر مي شوند / در تغيير زودهنگام مربيان ليگ برتر، دلايل پنهان زيادي وجود دارد كه بررسي آن مي تواند جلوي خيلي از رفت و آمدهاي كارشناسي نشده را بگيرد
سارا احمديان، جام جم 23/6/92
مشاهده متن    
  سيدجلال حسيني، مدافع پرسپوليس در آستانه شهرآورد پايتخت:راه استقلال را سد مي كنيم
سارا احمديان، جام جم 14/6/92
مشاهده متن    
  ميزباني جام ملت ها؛ سرگرمي يا تيري در تاريكي / براي ميزباني جام ملت ها ابتدا بايد بدانيم از لحاظ برنامه ريزي، مديريت، زيرساخت و امكانات كجاي فوتبال قاره كهن ايستاده ايم
سارا احمديان، جام جم 7/6/92
مشاهده متن    
  بايد دوباره بازيكن ثابت تيم ملي شوم / گفت و گو با حسين ماهيني، مدافع راست سرخپوشان
سارا احمديان، جام جم 3/6/92
مشاهده متن    
  نسخه اي براي حل بحران سكوها / بسياري از خانواده ها، ورزشگاه را از نظر اخلاقي، محيط مناسبي براي حضور فرزندانشان نمي دانند
سارا احمديان، جام جم 26/5/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
مجله جراحي هاي كم تهاجمي
شماره 3-4 (پياپي 704)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است