|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم88/2/17: بيشتر، بسكتبال بهتر
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2553 17/2/88 > صفحه 13 (ورزش) > متن
 
      


بيشتر، بسكتبال بهتر
ليگ برتر، ضعف ها و قوت ها

نويسنده: محمد رضاپور


    دوشنبه هفته پيش ليگ برتر بسكتبال باشگاه هاي ايران با قهرماني تيم مهرام تهران به پايان رسيد. در اين ليگ 13 تيم، بازي هاي مرحله اول را به صورت رفت و برگشت برگزار كردند. سپس مرحله پلي آف با 8 تيم به انجام رسيد و تيم هاي مهرام، ذوب آهن، صبامهر و پتروشيمي بندر امام به نيمه نهايي راه يافتند. در بازي هاي نزديك و غير قابل پيش بيني اين دور، مهرام و ذوب آهن به فينال رسيدند. در پايان ليگ برتر رده بندي نهايي به اين ترتيب است:
    1- مهرام 2- ذوب آهن 3- صبامهر 4- پتروشيمي بندرامام 5- تراكتورسازي سنندج 6- بيم بابل 7- لوله a.s شيراز 8-شهرداري گرگان 9- دانشگاه آزاد 10- لنگرود 11- شهركرد 12- آرارات 13- خراسان رضوي (اين رده بندي با ترك بازي ها توسط شهرداري و لنگرود در مرحله پلي آف و تا تصميم نهايي فدراسيون قابل تغيير است.)
    درباره ليگ برتر بسكتبال، نكته و نظرهاي زيادي وجود دارد. به هر حال نقاط ضعف و قوت در اين ليگ وجود داشته است كه بايد در جاي خود بررسي شود. در اين شماره به بررسي تيم ها مي پردازيم و نگاهي به چگونگي بازي ها مي اندازيم.
    
    مهرام ؛ ازفرود تا اوج
    
    قهرماني مهرام آنقدرها ساده نبود. اين تيم در بازي هاي رفت در جاي پنجم ايستاد و باخت هاي غيرمنتظره اي در كارنامه اش ثبت شد. آنها از اواخر دور برگشت با بازگشت صمد نيكخواه بهرامي و هماهنگي بازيكنان خارجي توانستند بر مشكلات آغاز فصل غلبه كنند. مهرام پيش از پلي آف ليگ برتر به امان رفت و جام غرب آسيا را مال خود كرد تا بازي هاي پاياني ليگ را با روحيه بالاتر دنبال كند. قدرت مهرام با نوسانات گاه و بي گاه تيم، در بازي با پتروشيمي بندرامام و ذوب آهن به نمايش گذاشته شد و سرانجام مدافع قهرماني دوباره بر بام بسكتبال ايران ايستاد. مصطفي هاشمي، سرمربي مهرام بويژه در مراحل آخر از نيمكت نشينان تيمش به خوبي بهره برد و در اين ميان مهراد آتشي، بازيكن جوان او سهم زيادي در بازي هاي حساس به عهده داشته است. مهرام با قهرماني در غرب آسيا و ليگ برتر در تدارك قهرماني بسكتبال باشگاه هاي آسياست. اين تيم علاوه بر مجموعه اي كه در اختيار دارد سامان ويسي و حامد آفاق را هم به عنوان بازيكن كمكي در اختيار گرفته است. آيدين كبير، مهدي كامراني، حامد سهراب نژاد، هومن رضايي و بازيكنان خارجي، تيم كاملي ساخته اند تا مهرام يك جام ديگر را نصيب خود و بسكتبال ايران كند.
    
    ذوب آهن؛ جريان سازي مثبت
    
    تيم بسكتبال ذوب آهن اصفهان نايب قهرمان ليگ شد، اما جريان مثبتي كه اين تيم در بسكتبال ايران ايجاد كرد بالاتر از كسب مقام دوم است. ذوب آهن ريخت و پاش هاي مالي بسياري از تيم ها را نداشته است و جوانان اصفهاني به اعتماد مديريت و مربيان، جواب مثبت دادند. آرن داوودي، علي باهران، اوشين ساهاكيان و محمدرضا اكبري چهره هاي شاخص فرزاد كوهيان بودند كه تا پايان تمامي بازي ها براي پيروزي تيم شان مي جنگيدند. ذوب آهن بازيكنان خوب خارجي هم در اختيار گرفته بود و در طول فصل درصدد تغيير متوالي اين بازيكنان برنيامد. آنها پس از سال ها تيم اصفهاني را به فينال رساندند تا به اين ترتيب يك تيم شهرستاني براي فصل آتي در رقابت هاي غرب آسيا شركت كند. با جوانان بسكتبال اصفهان، تيم ذوب آهن همچنان مي تواند يكي از مدعيان درجه يك قهرماني در دوره هاي بعد باشد.
    
    صبامهر؛ خداحافظ تهران
    
    صباباتري پس از قهرماني هاي متعدد در ليگ بسكتبال ايران و دو قهرماني پي در پي در آسيا به طور ناگهاني از بسكتبال كناركشيد تا تيم مهران شاهين طبع روي دستش بماند. صبامهر نام جديد يك شركت سرمايه گذاري بود كه با تلاش اميد وطني بازيكن سابق بسكتبال، مجموعه تيم را تحت پوشش برد و ابتداي امسال تيم از تهران به قزوين منتقل شد. صبامهر براي اين فصل دغدغه هاي زيادي براي مسايل مالي و استخدام بازيكن خارجي داشت و تا پايان ليگ نتوانست بر مشكلات غلبه كند، اگر چه سن تيم هم بالابود و آنها برابر نيروي جوان ذوب آهن در نيمه نهايي متوقف شدند. نتيجه نگرفتن در غرب آسيا علاوه بر مصدوميت بازيكناني از اين تيم و نداشتن بازيكنان خارجي همتراز، از ديگر مشكلات صبامهر در ليگ خبر داد.
    
    پتروشيمي بندرامام؛ شوك فينال
    
    پس از اين كه پتروشيمي بندرامام نتوانست به فينال صعود كند دچار شوك شد و 2 بازي رده بندي هم باخت تا چهارم شود. آنها ليگ برتر بسكتبال را متفاوت شروع كردند. بازيكنان خوب خارجي، سرمايه گذاري روي چند بازيكن شاخص داخلي و استخدام مربي خارجي، نتايج خوبي را در مراحل رفت و برگشت متوجه اين تيم كرده بود؛ قهرماني دور رفت و صدرنشيني در بيشتر هفته هاي ليگ. اما در نيمه نهايي و 2 بازي خانگي با مهرام، دنيا سر تيم جنوبي خراب شد. جوادداوري، بازي هاي قشنگي براي پتروشيمي انجام داد، اما تلاش هاي او به همراه داورپناه، نظافت، هنگام پور، اسماعيلي و... نتيجه اي جز يك پله صعود نسبت به ليگ سال قبل در پي نداشت.
    
    تراكتورسازي، ثبات بسكتبال كردستان
    
    2 مربي خارجي و در بازي هاي پاياني كماليان تيم تراكتورسازي سنندج را در مكان پنجم ليگ برتر بسكتبال قرار دادند. آنها از ليگ يك آمدند و با 2 تيم پايين تر رقابت نزديكي داشتند، اما انگيزه بيشتر تيم كردستاني اين تيم را بالاتر قرار داد. كردستان يكي از قطب هاي بسكتبال ايران است كه بازيكنان بسياري در ديگر تيم ها جاي داده است. اين استان با توانمندي هاي بسكتبال خود اگر روند رو به ثبات داشته باشد دوباره به سال هاي اوج باز مي گردد. در اين استان هم شاهد استعدادهاي هميشه جوشان بسكتبال هستيم كه در صورت توجه بيشتر در بسكتبال ايران مطرح مي شوند. كاوان قطبي، سامان نيلي و ... از آن دسته اند.
    
    بيم، در جستجوي خوشبختي
    
    مازندران از استان هاي بسكتبال خيزماست، اما بيم در 2 فصل پي درپي نتوانسته است انتظارات علاقه مندان اين استان را برآورده كند. حاشيه هاي بيم زياد است. آنها بازيكنان خوبي مثل تاجيك يا زندي را در اختيار داشتند و بازيكنان خارجي شان هم جزو بهترين هاي چند فصل اخير ليگ بوده اند، اما در بيم كمترين كارايي را نشان دادند. تغيير سرمربي صرب و جايگزيني صادق زاده هم راه به جايي نبرد. بيم با سرمايه گذاري خوبي كه دارد مي تواند با مديريت و برنامه ريزي منسجم تر تمام انتظاري كه از بسكتبال مازندران مي رود را براحتي برآورده كند.
    
    لوله a. s شيراز، هفتمي رضايت بخش
    
    تمام هدف لولهa. s شيراز راهيابي به جمع 8تيم بود كه اين مهم در فصل اول حضور تيم در ليگ برتر بسكتبال اتفاق افتاد. تيم شيرازي كش و قوس هاي فراواني را به دليل نداشتن نيمكت همتراز دنبال كرد و وقتي كامران جمشيدوند به دليل مصدوميت نتوانست بازي كند، مشكل ديگر تيم بر ملاشد.
    قهرماني مهرام آنقدرها ساده نبود. اين تيم در بازي هاي رفت در جاي پنجم ايستاد و باخت هاي غير منتظره اي در كارنامه اش ثبت شدلوله a. s از بخش خصوصي بر خلاف چند تيم ديگر در ليگ تداوم بهتري داشت. آنها با حمايت بيشتر مي توانند براي سال هاي بعد، بسكتبال فارس را با جواناني مثل مهدي شيرجنگ و محمد حسن زاده كه از اين استان به تيم جوانان ايران رفته، مطرح كنند. علي دورقي، بازيكن خوزستاني تيم هم بازي هاي خوبي براي اسدالله كبير انجام داد.
    
    شهرداري، تهديد بسكتبال گرگان
    
    بسكتبال گرگان تهديد مي شود. اين شهر سال ها صادركننده بازيكن بود، اما در اين فصل بازيكناني را از ديگر نقاط كشور در اختيار گرفت و به نظر مي رسد سازندگي در يكي از قطب هاي بسكتبال كشور جاي خود را به مصرف گرايي داده است. ايزدپناه كه خود از بسكتبال گرگان به بالاترين سطح بسكتبال ايران و آسيا رسيده در طول فصل مشكلات زيادي را پشت سر گذاشت. مسائل مالي براي اين تيم در ادوار گذشته و حال باقي است و كار به جايي رسيد كه شهرداري گرگان بازي هاي پاياني را رها كرد. اين شهر، بازيكنان بومي و جوان دارد كه در صورت بهتر ديده شدن، حتي با نتايج ضعيف تر طي يكي دو فصل آينده ليگ مي توانند بسكتبال گرگان را در جايگاه واقعي خود قراردهند.
    
    دانشگاه آزاد، در حسرت امتيازات سوخته
    
    همان باخت هاي نزديك در چند بازي دور رفت كافي بود تا اين تيم فرصت جبران نداشته باشد و در حسرت امتيازاتي كه از دست داد بازي هاي پلي آف را فراموش كند. دانشگاه آزاد در آغاز ليگ مردد بود كه بيايد يا نه اما در پايان به اين نتيجه رسيد اين گونه آمدن فايده اي ندارد و بايد براي ثبات و كسب نتيجه مطلوب برنامه ريزي مناسب داشت. پس از مهرام آنها تنها تيم تهراني هستند و اگر بخواهند از بسكتبال جدا شوند، بسكتبال در پايتخت دچار مشكل مي شود.
    
    لنگرود، بي پول اما پر توان
    
    سعيد بلبل آبادي، تيم را به جام برتر برد، اما مسعود قاسمي سعي كرد با نماينده گيلان سقوط نكند. اين تيم بازيكن بومي نداشت، اما آرمن خان بابايي، بهمن اميني و بازيكنان خارجي در بازي هاي آخر سنگ تمام گذاشتند تا به رغم مشكلات مالي، تيم لنگرود به بقا در ليگ برتر فكر كند. اين تيم از حمايت مردمي برخوردار است، اما اين حمايت تمام مشكلات دو دهه بسكتبال گيلان را كه از كار افتاده بود، جبران نمي كند.
    
    شهركرد، آغاز خوب و پاياني بد
    
    شهركردي ها در بسكتبال ايران همواره غيرمنتظره بودند. در اين فصل ابتدا به گونه اي بازي كردند كه همگان از آنها به عنوان پديده ليگ برتر نام بردند؛ اما رفته رفته اثرگذاري آنها از بين رفت تا جايي كه اگر فدراسيون بسكتبال در اساسنامه بازي هاي خود پافشاري نشان دهد بايد با بازي هاي برتر خداحافظي كنند. نقطه قوت بسكتبال شهركرد استفاده از جواني به نام محمد جمشيدي است. اين بازيكن خوش قامت آينده خوبي در بسكتبال دارد. نقطه منفي تيم هم مثل بسياري از تيم ها نداشتن اسپانسر است.
    
    آرارات، محروميت ها و محدوديت ها
    
    ارامنه بسكتبال ايران با عباس آقا كوچكي تيم خوبي داشتند، اما اين تيم در جريان مسابقه ها به محروميت و محدوديت هايي ناشي از اقليت بودن تيم رسيد و همين مساله آرارات را پايين تر فرستاد. آنها محدوديت استفاده از بازيكن غيرارمني دارند و برخي حاشيه ها در پايان فصل كه منجر به از دست دادن بازيكنان خارجي شد مشكلات بسكتبال ارامنه را بيشتر كرد. امكانات ارامنه در بسكتبال ايران مناسب است. مي ماند طرز فكر و تلقي ها كه بايد مطابق ظرفيت هاي بسكتبال ارامنه باشد.
    
    خراسان رضوي، فقط حيف!
    
    مهدي پوراصفهاني، تورج امدادي، خليل آقايي يا كمي دورتر حسن خزاعي و در اين سال ها حامد آفاق و جوان با آتيه اي مثل فربد فرمان همه از خطه خراسان در حد ملي براي بسكتبال ايران افتخار آفريدند، اما حيف امسال نماينده خراسان حتي يك برد هم نداشت! اين تيم پس از آن كه نتوانست به دليل مشكلات مالي تعدادي از جوانان خراساني را جذب كند، تحليل رفت و تلاش هاي مربيان و بازيكنان و هيات بسكتبال خراسان رضوي نتيجه اي براي حفظ اعتبار بسكتبال خراسان در بر نداشت. در شرايط فعلي سقوط خراسان به ليگ يك قطعي است.
    
    بيشتر، بسكتبال بهتر / ليگ برتر، ضعف ها و قوت ها محمد رضاپور
    


 روزنامه جام جم، شماره 2553 به تاريخ 17/2/88، صفحه 13 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 442 بار
    آثار ديگري از "محمد رضاپور"

  مصداقي كردن «درست» ها با پاك كردن عادت هاي غلط
محمد رضاپور، جام جم 25/10/96
مشاهده متن    
  تعيين تكليف مهرام در دانشگاه / ليگ برتر بسكتبال در پلي آف پيگيري شد
محمد رضاپور، جام جم 18/10/96
مشاهده متن    
  خبره ورزش با خبره بازي هاي المپيك 2 مفهوم جداگانه دارد: انتقادهاي هاشمي طبا به انتخابات كميته ملي المپيك
محمد رضاپور، جام جم 16/10/96
مشاهده متن    
  حرف برف هست و برف نيست / شرايط پيست ها براي ميزباني اسكي قهرماني آسيا مناسب نيست
محمد رضاپور، جام جم 12/10/96
مشاهده متن    
  مربيان جوان؛ چرا مي آيند، چرا مي روند؟
محمد رضاپور، جام جم 10/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نساجي و پوشاك
متن مطالب شماره 296 (پياپي 412)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است