|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد88/2/28: كارنامه يي با نمره خاكستري
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1954 28/2/88 > صفحه 8 (گزارش اجتماعي) > متن
 
      


كارنامه يي با نمره خاكستري
در هفته ميراث فرهنگي، كتاب قانون ابوعلي سينا دزديده شد

نويسنده: مونا قاسميان


    رئيس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي، رئيس مركز مطالعات جهاني شدن، جانشين رئيس جمهور در شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور، عضو شوراي نظارت بر صدا و سيما، عضو شوراي فرهنگي دولت، نماينده رئيس جمهور در شوراي نظارت بر سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، عضو كميسيون هاي اقتصاد و فرهنگي دولت، رياست كميته عالي در مورد طرح خط لوله گاز ايران- پاكستان- هند، همگي شغل يك نفر است: در دولتي كه شعار آن ايجاد اشتغال براي همه و ممنوعيت تعدد شغل براي يك نفر است. اما سخن ما در اينجا اين نيست كه بخواهيم بگوييم چرا دولت برخلاف حرف خود عمل مي كند، يا چگونه يك نفر مي تواند در يك زمان به تنهايي مدير چنين شغل هاي وقت گير و پرمسووليتي باشد.
    امروز روز جهاني موزه و ميراث فرهنگي است: روزي كه به علت اهميت در حفظ ميراث گذشته در كشورهاي دنيا به اين نام در تقويم هاي سراسر دنيا نهادينه شد. اما وضعيت ميراث ما در اين روز چگونه است.
    زماني كه اسفنديار رحيم مشايي به رياست يكي از مهم ترين سازمان هاي كشور برگزيده شد، سابقه معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران و مديرت سازمان فرهنگي، هنري شهرداري بيشتر از سوابق اجرايي ديگر او مانند عضو ارشد اطلاعات سپاه پاسداران يا مسوول ستاد بحران كشور به مديريت جديدش در سازمان ميراث فرهنگي كشور شبيه بود. شباهتي كه با اجراي شيوه مديريتي و اعمال نگاهش در اين سازمان آن را دچار تغييرات فاحشي كرد.
    مشايي هم مانند بسياري از مديران اين كشور تيم خود را برگزيد. اما او دو تفاوت عمده در اين باره با ديگران داشت: اول اينكه در اوايل آغاز كار دولت نهم سخن از ماندگاري مديران و كارشناسان گذشته اين سازمان داد و ادعا كرد به جز در برخي از موارد، تغيير مديريتي در اين سازمان ديده نخواهد شد. اما اين تغيير افراد نه تنها در سطح مديران كه حتي به كارشناسان منتقد رسيد.
    ديگر اينكه او و تيم همراهش حتي به اين عزل و نصب ها رضايت ندادند و مديران و بدنه كارشناسي سازمان را ممنوع المصاحبه كردند تا اطلاعاتي حساب شده و قابل كنترل از طريق روابط عمومي سازمان به بيرون انتقال پيدا كند:روشي كه نه تنها جواب نداد بلكه باعث مهجور شدن بيشتر اين سازمان از وجود كارشناسان خبره شد.
    در پرونده مديريت سازمان نقاط اوج فراواني وجود دارد كه آبگيري سد سيوند را مي توان مهم ترين آن دانست. مديري كه بارها گفته بود، توانستيم جلوي آبگيري را بگيريم. اما در حالي كه مديران تحت امرش بارها با آبگيري سيوند مخالفت كرده بودند، در نهايت همگي رضايت دادند و به يكباره همه حرف ها تغيير كرد.
    اما مديريت مشايي بر باارزش ترين يادگارهاي كهن اين سرزمين تنها به آبگيري سد سيوند ختم نمي شود. اگر اخبار رسانه ها را در اين باره پيگيري كنيم، متوجه خواهيم شد. خبرهايي كه فقط يك دهم آن توسط علاقه مندان به ميراث اين كشور فهميده و عمومي مي شود. اگر نگاهي به وضعيت موزه هاي كشور، محوطه هاي تاريخي و آثار ديگر تحت مديريت اين سازمان داشته باشيم، به راحتي متوجه مي شويم چيزي كه ارزشي براي اين مديران ندارد، حفظ همين ميراث است كه مي توان بر اين مدعا به سرقت نسخه رونوشت از كتاب «قانون» ابوعلي سينا در همين هفته اشاره كرد. سرقتي كه نه تنها توسط مسوولان اعلام نشد، بلكه رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان همدان در پاسخ به خبرنگاري كه درباره صحت اين سوال پرسيده بود، گفت: «پرسيدن اين سوال حسن نظر نيست چرا كه اگر يك پرسش براي مجموعه يي زيان داشته باشد، نبايد آن را مطرح كرد.» اما نكته جالب ديگر در سخنان اين مدير اين بود كه اين سرقت را طبيعي دانسته بود و گفت: در زمان سرقت دو نفر از نيروهاي يگان حفاظت در موزه حضور داشته اند. اما متوجه موضوع نشده اند و در نخستين گام همين دو نفر بايد پاسخگو باشند كه چرا اين اتفاق رخ داده است. البته مدير استان همدان خبر جالب ديگري هم داد كه تا سال گذشته آرامگاه بوعلي سينا حتي به سيستم برق اضطراري نيز مجهز نبوده، بنابراين وقوع اين سرقت هيچ تعجبي ندارد.البته براي خبرنگاران و علاقه مندان اين حوزه شنيدن هرروزه اين خبرها اتفاق جديدي نيست. خبرهايي كه به نظر مي آيد براي مديران اين سازمان بسيار طبيعي و عادي است و ترجيح هم مي دهند هيچ كس از هيچ كدام از اين اتفاق ها خبردار نشود. شايد براي اينكه مي خواهند با عمومي نشدن اين اتفاقات جلوي عادي شدن آن را بگيرند.
    اما در نهايت تمامي اين اتفاقات به اسم يك نفر در اين سازمان ثبت مي شود: نه محافظاني كه با تاخير در پرداخت حقوق خود با علاقه در شرايط نامساعد كار مي كنند و نه حتي مديري كه از گم شدن و تخريب آثار باستاني ايران نه تنها اظهار تاسف نمي كند، بلكه آن را طبيعي هم مي داند.
    همه اتفاقات چه خوب و چه بد تحت مديريت مشايي اتفاق مي افتد: مديري كه شايد قبل از قبول سمت هاي شغلي متعددش نظارت بهتري بر سازمان تحت مديريتش داشت. اما با اضافه شدن عناوين اين شغل ها مسووليت مشايي هم در بين اطرافيانش به نوعي تقسيم شد. كه مي توان به قائم مقام و سخنگوي سازمان كه همان مدير روابط عمومي سازمان هم هست، اشاره كرد.
    عده يي از كارشناسان معتقدند بهتر بود شخصي كه گرايشات فرهنگي بيشتري نسبت به گرايشات سياسي دارد، رئيس سازمان ميراث فرهنگي كشور مي شد تا به دور از جنجال هاي سياسي بتواند به وظيفه اصلي خود عمل كند.
    اما مشايي هر بار با ارائه سخناني در مقابل منتقداني قرار گرفت كه حمله آنها به مشايي به نوعي متوجه سازمان تحت مديريت او نيز شد. كه مي توان اوج آنها را پس از قبول رياست مركز ملي مطالعات جهاني شدن دانست. كه هر بار با اظهارنظري برخلاف باور رايج جامعه باعث برانگيختن واكنش هاي متفاوتي شد. اگر به كشورهاي اروپايي كه تاريخي كمتر از تاريخ ايران دارند، سفري داشته باشيد، مي بينيد چگونه از يك كلبه چوبي بدون هيچ ويژگي خاصي مراقبت مي كنند و آن را در معرض ديد عموم قرار مي دهند: كلبه يي كه سابقه يي كمتر از 300 يا 400 سال دارد. اما براي آنها نشان از تاريخ و هويت شان است.
    اما در ايران بناهاي ارزشمند ايراني در جاي جاي اين كشور به راحتي در فراموشي و نبود رسيدگي لازم تخريب مي شوند. در اين گونه مواقع مسوولان مربوطه نبود بودجه را عامل اصلي اين موضوع مي دانند. بودجه يي كه با وجود رابطه خوب رئيس سازمان و رئيس جمهور در دوران خوبي قرار دارد و هر سال توانسته رقم قابل توجهي را به خود اختصاص دهد. بودجه هايي كه معلوم نيست در كجا هزينه مي شوند كه موزه ابوعلي سينا از داشتن برق كشي ساده محروم مي ماند. اين نمونه يي است از شرايط مديريتي بر ميراث كهن ايران.
    مشايي باور دارد كه با رونق گردشگري مي توان تصوير دنيا را درباره ايران تغيير داد. تصويري كه با وجود برگزاري اين همايش هاي متعدد و صرف هزينه هاي زيادي تاكنون خروجي موثري نداشته است. نگاهي به آمار ورودي و خروجي گردشگران در ايران مي تواند شاهدي بر اين ادعا باشد.
    امروز را مردم جهان بار ديگر به خاطر مي آورند كه بايد از ميراث گذشتگان كشورشان به خوبي مراقب كنند. چون آن ميراث هويت كنوني و آينده فرزندان شان را تشكيل مي دهد. اما فرزندان آينده ايران ديگر راه شاهي را نخواهند ديد. ديگر كتيبه خارك را نخواهند ديد. چرا كه ميراث فرهنگي ما اكنون جايش را به سد سيوند و مترو در زير چهار باغ اصفهان داده است. ميراث فرهنگي ما مانند سر سرباز هخامنشي اكنون در حراجي هاي بزرگ در انگليس و فرانسه به حراج گذاشته و در سكوت و نگاه مديريتي مسوولان فعلي به كشورهاي ديگر فروخته مي شود.
    اين شيوه مديريتي رئيس اين سازمان بر مجموعه تحت مديريتش است. شايد مشايي در سمت هاي ديگرش موفق تر باشد و اما مشايي سرباز خوبي براي اين سازمان نبود.
    
    كارنامه يي با نمره خاكستري / در هفته ميراث فرهنگي، كتاب قانون ابوعلي سينا دزديده شد مونا قاسميان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1954 به تاريخ 28/2/88، صفحه 8 (گزارش اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1674 بار
    آثار ديگري از "مونا قاسميان"

  وقتي جهانگردي جاي ايرانگردي را مي گيرد / قيمت بالاي تورهاي داخلي، مسافران نوروزي را به سوي تورهاي خارجي سوق مي دهد
مونا قاسميان، ايران 16/12/94
مشاهده متن    
  توريسم و تروريسم / امنيت به بزرگترين چالش اين روزهاي صنعت گردشگري تبديل شده است
مونا قاسميان، ايران 25/11/94
مشاهده متن    
  شمار گردشگران جهان به 2/1 ميليارد نفر رسيد / در سال 2015 ميلادي و با رشد 4 درصدي
مونا قاسميان، ايران 11/11/94
مشاهده متن    
  گردشگري چگونه ثروتمندم كرد؟ / نگاهي به تازه ترين كتاب سازمان جهاني گردشگري
مونا قاسميان، ايران 4/11/94
مشاهده متن    
  برخلاف انتظار / گردشگران خارجي از تجربه سفر به ايران مي گويند
مونا قاسميان، ايران 29/9/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات علوم دارويي ايران
شماره 1 (پياپي 66)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است