|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد88/2/29: اينجا روزي رودخانه بود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1955 29/2/88 > صفحه 8 (محيط زيست) > متن
 
      


اينجا روزي رودخانه بود
نگاهي به انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود

نويسنده: مريم نظري


    مردم روستاي دهله ابراهيم در لرستان، تابستان گذشته حتي قطره يي آب براي نوشيدن نداشتند. تانكرها مي آمدند تا آنها ظروف شان را از آب پر كنند. در حالي كه كمتر از يك ماه از بهره برداري طولاني ترين تونل انتقال آب خاورميانه مي گذرد، جوان ترها ماه هاست كه از روستا رفته اند. به گفته اهالي بيشترشان به تهران مهاجرت كرده اند زيرا زمين كه خشك مي شود ديگر كشاورزي ممكن نيست. آنها كه براي آينده شان آرزوهاي بزرگ در سر داشتند، زودتر روستا را ترك كردند. مسن ترها ماندند و بي آبي. باغ ها خشك شدند و زمين كبره بست. دهله ابراهيم ديگر آباد نبود زيرا آبادي با آب همراه مي شود و اين روستا آب نداشت. روستاهاي اطراف نيز آب نداشتند. همه روستاهاي دامنه شرقي اشترانكوه در استان لرستان با بي آبي مواجه شده اند.
    سوم ارديبهشت ماه امسال با برگزاري مراسمي آب رودخانه هاي اليگودرز به طور رسمي به سد كوچري در نزديكي گلپايگان انتقال پيدا كرد. اجراي اين طرح كه عمليات احداث آن از بهمن ماه سال 1382 آغاز شد و سالانه 181 ميليون متر مكعب آب از سرشاخه هاي دز را به سد كوچري و تصفيه خانه يي دو دهك انتقال مي دهد، تاكنون هزينه يي سه ميليارد و هفت ميليون توماني داشته و پيش بيني شده است تا پايان امسال به طور كامل پايان پذيرد.
    استاندار قم در مراسم بازديد از عمليات اجرايي بخش سوم اين طرح پيش بيني كرده بود بايد امسال اعتبار بيشتري به آن اختصاص يابد. اعتبار سال گذشته براي اين طرح 54 ميليارد تومان بوده كه 50 ميليارد تومان آن صرف سد كوچري و مابقي صرف ايجاد خط انتقال آب از سد شده است. محمد ناظمي اردكاني در اين بازديد گفته بود: تاكنون 66 ميليون يورو از صندوق ذخيره ارزي به اجراي اين طرح اختصاص داده شده است. چندي پيش نيز با تخصيص 15 ميليارد تومان دومين دستگاه حفاري تونل هاي آبرساني از سد سرشاخه هاي دز به قم آغاز به كار كرد. بنا بر اعلام سايت هاي رسمي خبري كشور اين دستگاه حفاري قادر است در هر ثانيه 23 متر مكعب از زمين را حفاري كند. دستگاه حفاري ديگر نيز از سوي ديگر اين تونل مورد استفاده قرار دارد و در حال حفر زمين است.
    
    به اليگودرز حقابه يي اختصاص نيافته است
    
    در مراسم آغازين بهره برداري اين پروژه مسوولان لرستاني حضور نيافتند. خبرگزاري فارس گزارش داده بود پيش از آن نيز در آبان ماه سال گذشته حجت الله رحماني و رضا رحيمي نسب نمايندگان اليگودرز و خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي به ناديده گرفتن حق مردم لرستان در اين پروژه انتقاد كردند و هر يك در نطقي به شرح خواسته هاي مردم منطقه پرداختند.
    
    چشمه روستاي عسگران كه پيشتر، 400 هكتار زمين آبي و باغ داشت از زمان آغاز عمليات اجرايي خشك شده و برخي از منابع آب شرب روستايي و چند رشته قنات با قدمت چندين ساله كه در مسير پروژه قرار گرفته اند به ويژه منابع آب شرب روستاي دهله ابراهيم به طور كامل خشكيده اند. بيش از 60 حلقه چاه خشك شده و 171 حلقه از چاه هاي منطقه نيز در آستانه خشكيدن قرار دارند، اما تاكنون حقابه يي براي اين روستاها در نظر گرفته نشده است. نماينده خرم آباد نيز گفت: وزير نيرو هنگام ورود به لرستان بر محروميت مردم اشك ريخت اما در پروژه انتقال آب اين مساله را ناديده گرفت. به گفته اين نماينده مجلس ايجاد تونل هاي آب در اليگودرز موجب تغييرات زيست محيطي شده و در منطقه عسگران و اليگودرز چشمه ها در حال خشك شدن هستند و مردم مجبورند از اين مناطق كوچ كنند زيرا مسوولان، منابع زيست محيطي را ناديده گرفته و براي مردم چاره يي نينديشيدند.
    
    در اين پروژه، با حفر تونل و بندهاي انحرافي، آب چهار رودخانه دره لكو، دره دزدان، دره دايي و انوج به سوي سد كوچري هدايت شده و از آنجا به قمرود مي ريزد. اين چهار رودخانه در دامنه هاي شرقي اشترانكوه در استان لرستان كه داراي حيات وحش متنوع و گونه هاي غني گياهي است، جريان دارند. هدف از اجراي اين طرح، انتقال آب براي تامين آب شرب و مصارف صنعتي در شهرهاي خوانسار، خمين، گلپايگان، محلات، نيمور، سلفچگان، ساوه و قم و جبران كمبود آب شهرهاي مركزي كه رشد جمعيت دارند، بوده است.
    
    گذشته از بررسي فوايد اقتصادي اين پروژه، انتقال آب از سرشاخه هاي دز، تخريب فراوان زيست محيطي را در دامنه هاي شرقي اشترانكوه به دنبال داشت كه جابه جايي خاك در جريان حفر تونل ها، خشكيدن چاه ها و قنوات، از ميان رفتن زيستگاه حيات وحش و نابودي بسياري از گونه هاي گياهي در منطقه از آن جمله اند.
    
    معاون محيط طبيعي اداره كل حفاظت محيط زيست استان لرستان، تخريب اراضي مرتعي، تخريب زيستگاه ها، مهاجرت حيات وحش، تغيير در هيدروگرافي و كاهش سطح آب هاي زيرزميني در منطقه اليگودرز را از نتايج اجراي اين طرح مي داند. او به 1330گونه گياهي در منطقه 120هكتاري كه اين طرح در آن اجرا شده، اشاره مي كند و مي گويد: خسارات برآورد شده در سال1383، چهار ميليارد تومان بوده است.
    
    متوليان اين طرح از آغاز مجوزهاي زيست محيطي را اخذ نكرده و مطالعات ارزيابي زيست محيطي اين پروژه، پنج سال پس از آغاز عمليات احداث آن در آبان ماه سال گذشته انجام شده و نتيجه آن آشكار شدن نواقصي است كه ضعف در روش هاي ارزيابي، عدم تهيه نقشه هاي دقيق مسير، ارائه ندادن برنامه جامع مديريت ساخت و ساز و مديريت بهره برداري از آن جمله اند.
    
    مهندس بابايي پيگيري هاي اداره كل حفاظت محيط زيست لرستان را بي نتيجه مي خواند و مي گويد: از مجري پروژه براي حفاري پنج قطعه تونل به طول 7/55 كيلومتر و قطر متوسط سه متر شكايت كرده ايم. راي دادگاه با توجه به تخلفات صورت گرفته پرداخت جريمه 400 ميليون توماني از سوي مجري طرح بود، اما مطابق قانون، جرائم زيست محيطي تنها براي واحدهاي توليدي قابل وصول هستند. او مي گويد: يكي از مشكلات سازمان حفاظت محيط زيست اين است كه در برابر عمل انجام شده قرار مي گيرد زيرا مطالعات ارزيابي زيست محيطي پروژه ها پس از آغاز عمليات اجرايي آنها آغاز مي شود.
    اين در حالي است كه بر اساس آيين نامه اجرايي بند (ج) ماده 104 قانون برنامه سوم توسعه، واحدهايي كه فعاليت آنها سبب تخريب محيط زيست مي شود موظفند پس از اخطار سازمان و تعيين مهلت، اقدامات لازم را در جهت رفع يا كاهش تخريب انجام داده و اگر واحدي در مهلت مقرر از اين امر خودداري كند، بايد جريمه مربوط به خسارات وارده به محيط زيست را مطابق آيين نامه پرداخت كند. بر اساس اين آيين نامه جابه جا كردن خاك، تخريب اراضي، قطع درختان، كندن بوته ها و مرگ و مير جانوران وحشي مشمول جريمه است و در صورت خودداري متخلف از پرداخت جريمه، مبلغ مورد نظر با ضريب دو، نسبت به سال قبل محاسبه خواهد شد.
    
    مردم لرستان به نام پروژه معترضند
    با آغاز عمليات حفر تونل ها در سال هاي گذشته، بخش وسيعي از دامنه هاي شرقي اشترانكوه با مشكلات زيست محيطي حاصل از بي آبي روبه رو شده و تغييراتي در اكوسيستم منطقه پديدار شده است كه حتي با چشم هم قابل مشاهده است، اما تمامي اشاره هاي رسمي به جبران خسارت هاي وارده تنها در دو زمينه كشاورزي و نام پروژه بوده است. در خبرها اعلام شد براي جبران خسارات اين منطقه پنج ميليارد تومان به كشاورزان اختصاص يافت. نماينده مردم خرم آباد در نطقي از عملكرد وزير نيرو در اين پروژه انتقاد كرده و خواسته بود در نامگذاري اين پروژه، نام خطه لرستان زنده نگه داشته شود. رضا رحيمي نسب تمامي اخبار منتشره در مطبوعات را به صورت «وارونه» اعلام كرد. مطبوعات استان لرستان نيز استفاده هموطنان از آب سرشاخه هاي دز براي شرب را بي اشكال دانستند اما استفاده از آن را براي كشاورزي و صنعت محكوم كردند و خواستار انتقال اين درخواست مردم از سوي استانداري استان لرستان به مقامات بلندپايه كشور شدند. فرماندار اليگودرز نيز در تشريح خسارات وارده از كمبود آب آشاميدني، خشك شدن چاه ها و قنوات منطقه و خساراتي كه تردد ماشين هاي سنگين به زيرساخت هاي جاده يي اين شهرستان وارد كرده اند، نام برد. وبلاگ نويسان لر به قرار نگرفتن نام لرستان در كنار «انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود» اعتراض كرده و تغيير نام اين طرح را از مسوولان درخواست كردند.
    محسن تيزهوش كارشناس ارشد محيط زيست كه خود نيز لرستاني است و بر اين منطقه از نزديك شناخت دارد، مي گويد: بدون شك تاثيرات انتقال آب از لرستان در طولاني مدت آسيب هاي فراواني را به اقليم و زندگي مردم لرستان وارد خواهد ساخت: آسيب هايي كه در حال حاضر خود را نشان نمي دهند و با گذشت چند سال ضربه شديدي بر پيكر محيط زيست منطقه اليگودرز در استان لرستان تحميل خواهد كرد. اين كارشناس محيط زيست معتقد است: حال كه بيشتر چاه هاي آب در اليگودرز در حال خشك شدن هستند اقليم اين منطقه دچار تغيير و تحولي قهقرايي خواهد شد. اين پروژه اكوسيستم منطقه و زندگي مردم را با مشكلات فراواني همچون در خطر افتادن سلامتي مردم، از بين رفتن پوشش گياهي و در خطر افتادن موجودات زنده روبه رو خواهد كرد و خسارت وارده در سال هاي آينده غيرقابل جبران خواهد بود.
    روستاهاي اين منطقه بدون آب به زودي به روستاهايي خالي از سكنه مبدل خواهند شد و اهالي اين روستاها با مهاجرت به شهرها، حاشيه نشيني را تشديد مي كنند. كارشناسان بر اين عقيده اند هيچ كس مانند مردمي كه در نزديكي زيستگاه هاي حيات وحش اقامت دارند نمي توانند در حمايت از اين جانوران موثر باشند. گونه هاي غني و متنوع جانوري و گياهي دامنه هاي شرقي اشترانكوه امروز در معرض خطر جدي قرار دارند.
    
    اينجا روزي رودخانه بود / نگاهي به انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قمرود مريم نظري
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1955 به تاريخ 29/2/88، صفحه 8 (محيط زيست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1488 بار
    آثار ديگري از "مريم نظري"

  خانه اي كه هنوز بوي انتظار مي دهد / گزارش «ايران» از ديدار با مادر شهيد مفقود الجسد، غلامحسين قزويني
مريم نظري، ايران 30/10/94
مشاهده متن    
  نيما دهقان، كارگردان نمايش «جان گز» در گفت وگو با «ايران»:شهدا قهرمان هايي از جنس خود ما هستند
مريم نظري، ايران 5/10/94
مشاهده متن    
  تختي روي تشك بوم / گالري شيرين، آثار 114 هنرمند درباره جهان پهلوان تختي را به نمايش گذاشته است
مريم نظري، جام جم 21/10/93
مشاهده متن    
  شيوه اي نو در نگارگري جريان يافته است / مجيد صادق زاده؛ هنرمند نگارگر از وضع اين روزهاي اين هنر ملي ايران زمين مي گويد
مريم نظري، جام جم 7/10/93
مشاهده متن    
  80 سال هنر در پلكي تماشا / علاقه مندان تا يك ماه ديگر فرصت دارند تا با حضور در موزه هنرهاي معاصر «نوسنت گرايي در هنر معاصر ايران» را تماشا كنند
مريم نظري، جام جم 29/9/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است