|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد88/3/6: انتقاد شماري از استادان دانشگاه شريف از دولت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 1962 6/3/88 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


انتقاد شماري از استادان دانشگاه شريف از دولت


نويسنده: علي رنجي پور

گروه اجتماعي، دانشجوياني كه فضاي دانشگاه را در سال هاي 84-83 به بعد تجربه كرده اند، آزمون سراسري ارشد سال 84 را خوب به خاطر دارند: آنجا كه در كارنامه اين آزمون، مقابل نام برخي دانشجويان از يك تا چند ستاره درج شده بود. دانشجويان ستاره دار كه عموماً از اعضاي فعال انجمن هاي اسلامي و شوراها و تشكل هاي صنفي بودند، به سازمان سنجش فراخوانده شدند تا به صورت مشروط اجازه تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد به آنان داده شود يا به صلاحديد هيات گزينش، شايسته تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه هاي ايران شناخته نشده و از تحصيلات تكميلي جا بمانند. از آن روزها قريب به چهار سال گذشته است و اكنون در آستانه انتخابات دولت نهم، بحث ستاره دار شدن دانشجويان بار ديگر جدي شده است. منتقدان دولت نهم ستاره دار شدن دانشجويان را به همراه برخي اقدامات ديگر نظير بازنشستگي سليقه يي استادان دانشگاه و احضارها و صدور احكام گسترده قضايي و انتظامي، به عنوان يكي از مشكلات اساسي دانشگاه ها در دولت نهم عنوان مي كنند. در اين شرايط از يك سو منتقدان دولت نهم را به برخوردهاي بازدارنده متهم مي كنند، كما اينكه غلامرضا ظريفيان معاون وزير علوم دوره اصلاحات اخيراً در گفت وگويي با پايگاه خبري اصلاح طلبان با انتقاد شديد از ستاره دار شدن برخي فعالان دانشجويي گفت: «دانشگاه عرصه يادگيري اجتماعي دانشجويان است. نبايد به اين فعاليت ها به ديد تهديد نگاه كرد، بلكه اگر دانشجويان خاموش باشند اين خود تهديدي جدي است.» از سوي ديگر اما مسوولان وزارت علوم موضعي متفاوت اختيار مي كنند: يا منكر همه چيز مي شوند، يا انتقادات را از سر جهل و بي اطلاعي تعبير مي كنند. همان طور كه وزير علوم در جمع خبرنگاران كانديداهاي رياست جمهوري و طرفداران آنها را متهم به اين كرد كه معني ستاره دار شدن دانشجويان را نمي دانند. وزير علوم پريروز در جمع خبرنگاران با بيان اينكه كانديداها معني دانشجوي ستاره دار را نمي دانند، تمام نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري را به مناظره دعوت كرد و مدعي شد: «دانشجويان در زمان همين كانديداها ستاره دار شدند هرچند ستاره دار شدن فرآيند مثبتي است.» در حالي كه محمد مهدي زاهدي فرآيند ستاره دار شدن دانشجويان را مثبت عنوان مي كرد، با اطمينان كامل ادامه داد: «يقين دارم برخي كانديداها و حاميان آنها حتي معني دانشجوي ستاره دار را نمي دانند بنابراين آنها را به مناظره دعوت مي كنم. در چند سال گذشته كشور در بخش علمي آنچنان جهش داشته است كه هيچ كدام از نامزدها يا حاميان آنها جرات نكرده و نمي توانند ادعا كنند كشور در اين زمينه پيشرفت نداشته است.»
    او تصريح كرد: «برخي افراد هميشه به مسائل حاشيه يي پرداخته اند و اعلام مي كنند اگر راي بياورند هيچ دانشجويي ستاره دار نخواهد شد در صورتي كه دانشجويان در زمان خود آنها و بين سال هاي 76 تا 83 ستاره دار شدند.» زاهدي ادامه داد: «البته ستاره دار شدن دانشجويان امري مثبت است چرا كه با هدف مثبتي اين امر اتفاق افتاد.» وزير علوم دولت نهم افزود: «بين سال هاي 76 تا 83 در زمان صدور كارنامه به داوطلبان كنكور، يك يا دو ستاره در كارنامه آزمون آنها درج مي شد كه يك ستاره به معني ناقص بودن مدارك بود و دو ستاره به معني اين بود كه دانشجوي مذكور در دوره ليسانس به مشكل برخورده است و مراقب باشد در دوره ارشد نيز دچار مشكل نشود.» اين سخنان مقدمه يي بود تا زاهدي بار ديگر فضاي موجود را در حالي كه در معرض نقد جدي دانشجويان و دانشگاهيان قرار گرفته، فضايي باز توصيف كند و بگويد: «فضاي بازي در دانشگاه ها ايجاد شده است. وزارت علوم با سياست بازي در دانشگاه ها مخالفت مي كند چرا كه معتقديم نبايد دانشگاه ها به پايگاه احزاب سياسي تبديل شوند اما دانشگاه ها بايد سياسي باشند.» اين ادعا البته در شرايطي مطرح مي شد كه فضاي دانشگاهي دولت نهم، اين روزها با صراحت بيشتري از سوي دانشجويان و دانشگاهيان نقد مي شود. صبح ديروز به جز چند خبرگزاري نزديك به دولت، اغلب منابع خبري از انتشار بيانيه تند و انتقادي 125 عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف خبر دادند و دست به انتشار متن آن زدند. تنها در بخشي از اين بيانيه كه انتقادات جدي به دولت نهم داشت، آمده بود: «سوء مديريت گرچه در داخل كشور، در پشت ريخت وپاش هاي مسرفانه و هدر دادن منابع ملي و ارائه آمارهاي نادرست و جنجال هاي تبليغاتي پنهان مي شود اما زماني برملامي شود كه دور از هياهو به وضع كشور، از جمله مقام ايران در روابط بين الملل، يا جايگاه اقتصادي آن در عرصه جهاني، يا حتي رقابت هاي ورزشي - به عنوان مشتي از خروار - نظر بيفكنيم. بديهي است چنين مديريتي نه مي خواهد و نه مي تواند پاسخگوي عملكرد خود باشد. با اين اوصاف شايد به ما حق بدهيد كه وارد طرح و نقد ادعاهايي نظير «آمادگي براي مديريت جهان» نشويم. تنزل گفتمان اجتماعي صرفاً به داد و ستدهاي پولي به رغم ادعاهاي ارزشمدارانه، تكيه بر شعارهاي عوام پسند نظير مبارزه با مافيا و مظلوم نمايي با وجود در اختيار داشتن تمام ابزار قدرت، تحقير مردم و سعي در تطميع آنان به نام عدالت طلبي از خزانه ملي، شكستن حرمت بزرگان و انديشمندان، باعث به ابتذال كشيده شدن مفاهيم شريفي نظير عدالت و ارزش و مبارزه با فساد شده و آسيب هاي جدي به اخلاق عمومي وارد ساخته است... با توكل به خداوند متعال، ميهن اسلامي مان را به اين طريق، از گزند ادامه روند فعلي و آسيب هاي آينده مصون داريم.
    125 نفر از استادان دانشگاه صنعتي شريف با صدور بيانيه يي از سياست هاي دولت نهم و سوءمديريت كشور به ويژه در مورد مسائل اقتصادي انتقاد كردند. در اين بيانيه آمده است: توسعه همه جانبه و رشد معنوي و مادي كشور نيازمند توجه به همه ابعاد فرهنگي، سياسي و اقتصادي آن است. همچنين رسيدن به اين اهداف كلان ملي تنها بر بستري از «عقلانيت» امكان پذير است: عقلانيتي كه در ساحت فرهنگي به صورت اخلاق مداري و ترويج مدارا و آزادانديشي و آزادي بيان، در ساحت سياسي به شكل زمينه سازي مشاركت جدي مردم و رعايت حقوق شهروندي است و چون مردم ايران استحقاق برخورداري از يك زندگي شايسته انساني را دارند، نيل به چنين مقصودي مستلزم تفكر است.در ادامه اين بيانيه به عدم ثبات در مديريت كشور اشاره و تصريح شده است: آنچه هم اكنون شاهد آنيم خارج كردن تدريجي متخصصان باتجربه از دايره تصميم گيري، عدم ثبات مديريتي، گسترش واردات كالاهاي مصرفي به بهاي ضربه به توليدات داخلي، به ركود كشاندن اقتصاد براي جبران اسراف كاري ها و بي برنامگي هاي گذشته، عدم بهبود شاخص هاي رشد و بيكاري و تورم با وجود درآمدهاي كلان نفتي، پسرفت شاخص هاي خط فقر و نابرابري هاي اقتصادي و گريختن از حسابرسي و قوانين مصوب است. پيداست كه اين امور كشور را از مسير توسعه پايدار و درون زا دور مي سازد. مديريت اجرايي ناكارآمد و بي برنامه، ناخدايي را مي ماند كه در عرصه پرتلاطم داخلي و خارجي، به جاي سكانداري به پاروزني در جهات متعارض پرداخته و طبعاً از حركت در راستاي مقصد بازمانده است. سوءمديريت گرچه در داخل كشور در پشت ريخت وپاش هاي مسرفانه و هدر دادن منابع ملي و ارائه آمارهاي نادرست و جنجال هاي تبليغاتي پنهان مي شود اما زماني برملامي شود كه دور از هياهو به وضع كشور از جمله مقام ايران در روابط بين الملل يا جايگاه اقتصادي آن در عرصه جهاني، يا حتي رقابت هاي ورزشي - به عنوان مشتي از خروار - نظر بيفكنيم.بديهي است چنين مديريتي نه مي خواهد و نه مي تواند پاسخگوي عملكرد خود باشد. با اين اوصاف شايد به ما حق بدهيد كه وارد طرح و نقد ادعاهايي نظير «آمادگي براي مديريت جهان» نشويم. در پايان اين بيانيه آمده است: ما از همه مردم وظيفه شناس ايران مي خواهيم در انتخابات پيش رو آراي خود را با آگاهي به نفع فرزندان پاك، صديق و تواناي خود به صندوق ها بريزند: فرزنداني كه در زمانه بحران از خويش برون آمده اند و گوشه امن خود را رها كرده اند تا در راستاي ترميم شكاف اعتماد بين دولت و ملت كاري بكنند و دين خويش را به مردمي كه از درون آن باليده اند، ادا كنند و عموم مردم را در بهره مندي از توان مادي و معنوي نهفته در دل اين سرزمين كهن ياري رسانند.
    
    انتقاد شماري از استادان دانشگاه شريف از دولت علي رنجي پور
    


 روزنامه اعتماد، شماره 1962 به تاريخ 6/3/88، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 620 بارآثار ديگري از "علي رنجي پور"

  زنده سازي يك شهر با يك موزه / نگاهي به موزه گوگنهايم در اسپانيا
علي رنجي پور*، ايران 18/5/94
مشاهده متن    
  قدرت مطلق خيابان / شهر داستان «بلوار نيفسكي» نيكلاي گوگول
علي رنجي پور، اعتماد 16/11/93
مشاهده متن    
  هنوز هم سرپا ايستاده اند / معروف ترين پل هاي ايران
علي رنجي پور، شرق 10/9/89
مشاهده متن    
  وقتي ستاره ها در زمين سوسو مي زنند / نورپردازي شهري به مثابه يك هنر
علي رنجي پور، شرق 1/9/89
مشاهده متن    
  از سبزه ميدان تا سر پل تجريش / تجربه هاي ايراني در طراحي و ساخت ميدان
علي رنجي پور، شرق 26/7/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اقتصاد و بيمه
متن مطالب شماره 97، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است