|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/3/16: بررسي ضرورت برنامه ريزي اوقات فراغت دانش آموزان - 1
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21914
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19378 16/3/88 > صفحه 12 (دانشگاه) > متن
 
 


بررسي ضرورت برنامه ريزي اوقات فراغت دانش آموزان - 1
جاي خالي برنامه هاي هد فمند


سپیده، دختر 12 ساله ای که با خوشحالی کلید را داخل قفل در می چرخاند و سرمست از آغاز فصل تعطیلات و پایان امتحانات خردادماه وارد منزل می شود، آن قدر در رویای پرشور و شوق خود غرق شده است که با کفش قدم بر سرامیکهای خوش رنگی که تازه مادر آنها را تی کشیده و برق انداخته می گذاردش و در چشم بر هم زدنی شادی کنان کاغذهای سفید و جزوه های امتحانی را به آسمان پرتاب می کند، اما به ناگاه با ابروان گره شدا مادر روبرو می شود که با غرولند به این حرکات او اعتراض دارد...
    اما پس از چند هفته که از پایان امتحانات می گذرد، پشت سر نهادن اوقات فراغت آن هم در بی هدفی او را کلافه کرده، تا نیمه های شب پای بازیهای تکراری و خشن رایانه ای، برنامه های تلویزیونی و صبح ها تا دیروقت خوابیدن و بهم خوردن تنظیم خواب و خوراک او را در سردرگمی و بی هدفی قرار داده است.
    پایان امتحانات مدارس، شروع فصل تابستان و فصل اوقات فراغت دانش آموزان آغاز داستانی تکراری است. خردادماه همواره با بحث اوقات فراغت میلیونها دانش آموز شروع می شود و اینکه برای سه ماه تعطیلی این دانش آموزان چه کنیم و چه برنامه ای داشته باشیم، کارشناسان علوم تربیتی بر این باورند اگر از اوقات فراغت تابستانی به خوبی استفاده شود، می تواند به دورانی اثرگذار در زندگی حال و حتی آینده کودکان و نوجوانان تبدیل گردد. اوقات فراغت؛ بخش جدایی ناپذیر زندگی نوجوانان و جوانان امروزی است که چگونگی نحوه گذران آن، هم ممکن است باعث سلامت رشد و کمال شود و هم موجب کندی انحراف و انحطاط آدمی گردد. به خصوص در دوره نوجوانی که اوقات فراغت اهمیت زیادی دارد، زیرا نوجوان از یک سو مایل به برقراری ارتباط با دیگران بویژه همسالان خود است، از یکنواختی گریزان است و در کارها و امور زندگی تنوع می خواهد و از سوی دیگر، هنوز به پختگی کامل نرسیده است.
    به بیان دیگر می توان گفت که اگر نوجوان برای گذراندن اوقات فراغت درست راهنمایی نشود، ممکن است به انجام اموری گرایش پیدا کند که آثار نامطلوبی بر او داشته باشد، که در این میان نقش والدین و مسئولان آموزش و پرورش بخصوص مربیان تربیتی پررنگ تر از دیگران ظاهر می شود و آنها باید برای کمک به این قشر پویا و آینده ساز جامعه اهتمام ورزند. ساختار جمعیتی نشان می دهد که کشور ما از جوان ترین کشورهای دنیا است. این موضوع گذشته از مزایا و معایب آن، لزوم برنامه ریزی های دقیق و کارشناسانه را برای نسل جوان جامعه خاطرنشان می کند.
    دغدغه خانواده ها
    اوقات فراغت با هدف گذراندن وقت برای فعالیت خاص و با هدف بهره وری از زمان صورت می گیرد و زمینه ساز تربیت غیررسمی نوجوانان است.
    تحقیقات نشان می دهد که میان انواع تربیت، تربیت غیررسمی و زمینه های اجتماعی- فرهنگی بیش از محیط و عوامل در تغییر رفتار موثر است. بنابراین اگر تربیت غیررسمی در زمینه هایی صورت گیرد که مورد علاقه و رغبت افراد باشد و با ظرفیتهای روانشناختی و زمینه های اجتماعی- فرهنگی آنان هماهنگی داشته باشد، تاثیرات مثبت بیشتری بر رشد آنان خواهد گذاشت: فعالیتهای غیررسمی و مورد علاقه نوجوانان که معمولاآزادانه انتخاب می شود، تاثیر غیرقابل انکاری در جوانب مختلف رشد آنان به جای می گذارد.
    خانم زهرا اعتظادی 47 ساله و خانه دار است. او که امتحانات پسر 11 ساله اش تا چند روز دیگر به پایان می رسد و دل مشغولی پر کردن اوقات فراغت فرزندش را دارد می گوید: «مسئولان آموزش و پرورش باید باتوجه به روحیه بچه ها، به گونه ای برای تابستان آنها برنامه ریزی کنند که آنها با انگیزه و رغبت در کلاسها شرکت کنند و از حضور در کلاس احساس خستگی نکنند.»
    وی می گوید: «برنامه ریزان و طراحان مسائل تربیتی و آموزشی باید در گزینش و انتخاب معلمان کلاسهای تابستانی دقت و توجه بیشتری داشته باشند تا ضمن اینکه ما با اطمینان بیشتر بچه هایمان را روانه کلاس ها کنیم، خود آنها هم از مدرسه فراری نباشند. تفریحات سالم و سازنده اردوهای دسته جمعی، کلاس های آمادگی تحصیلی، آموزشی و ورزشی مثل فوتبال و شنا نیز می تواند سه ماه تابستان مفید و سالمی را برای بچه ها به دنبال داشته باشد.»
    خانم طوبی شریعت نژاد هم که دو فرزند چهارم ابتدایی و اول دبیرستان دارد، از تشکیل نشدن کلاس های تابستانی و مدرسه فرزندانش احساس نارضایتی می کند و می گوید: «متاسفانه در مدرسه فرزندانم هیچ کلاس تابستانی تشکیل نمی شود و درب مدرسه بعد از امتحانات بسته می شود و نزدیک مهر هنگام ثبت نام مجدداً مدرسه ها فعالیت خود را آغاز می کنند. اگر مسئولان آموزش و پرورش در تابستان کلاس های هنری، آموزشی، ورزشی و کاردستی بگذارند نه والدین دغدغه پرکردن وقت بیکاری فرزندانشان را در تابستان دارند و نه بچه ها مجبورند تمام روز خود را با دیدن کارتون های تکراری تلویزیون و بازی های رایانه ای بگذرانند.»
    اوقات طلایی فراغت دانش آموزان
    امتحانات دانش آموزان در مقاطع ابتدایی تمام شده و دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان هم تا چند روز دیگر نتیجه یک سال تلاش خود را خواهند دید. پرکردن بهینه اوقات فراغت نوجوانان و جوانان ازجمله مسائل مهم این قشر آینده ساز و ارزشمند است.
    احمد عزیزی کارشناس مدیریت و برنامه ریزی آموزشی و درسی با اشاره به اینکه اوقات فراغت به معنی آسایش و آسودگی از کار و شغل است، و به زمان هایی اطلاق می شود که فرد آن را طبق تمایل شخصی برای خود تنظیم می کند، درمورد ارزش و کارکرد اوقات فراغت می گوید: «اوقات فراغت مخصوص دانش آموزان و محدود به سه ماه تابستان نیست، بلکه اوقات فراغت و برنامه ریزی درمورد آن برای هر فردی نسبت به استعداد، سلیقه، نیاز، سن، جنس و امکانات مالی متفاوت است. به طور مثال برای یک نوجوان شاید اوقات فراغت سه ماه تابستان، برای دانشجو تعطیلات بین دو ترم تحصیلی، برای یک خانم خانه دار ساعاتی از یک روز و برای یک کارمند روز آخر هفته باشد، ولی این ایام فراغت چه کوتاه مدت و چه بلندمدت، نیازمند برنامه ریزی مناسب است تا فرد بتواند در سایه آن ضمن رفع خستگی و کسب آرامش و لذت، استعدادهای خود را شکوفا کند و درنهایت برای خود و جامعه مفیدتر باشد و از این طریق خود را در مسیر تکامل و تعالی قرار دهد.»
    وی بین اوقات فراغت و بیکاری تفاوت قائل می شود و تصریح می کند: «در اوقات بیکاری اصولاً فرد برنامه ریزی و کاری برای انجام دادن ندارد ولی در اوقات فراغت می تواند کارهای بسیاری با برنامه ریزی و هدف معین انجام دهد که به آرامش، آسایش و تعالی برسد.»
    عزیزی با ذکر حدیثی از پیامبر اکرم«ص» که می فرمایند: «دو نعمت است که بسیاری از مردم با آن آزموده می شوند، فراغت و تندرستی» به آثار غفلت از اوقات فراغت اشاره می کند و ادامه می دهد: «برنامه ریزی نادرست و غفلت از نحوه گذران اوقات فراغت می تواند زمینه ساز بسیاری از بزهکاری ها و پیامدهای ناگوار اجتماعی باشد و باتوجه به اینکه نوجوانان به درستی نمی دانند چگونه از اوقات فراغت خود بهره جویند، وظیفه آموزش و پرورش، والدین و دستگاه های ذیربط در این مورد سنگین تر است.»
    نقش مربیان تربیتی
    بدون شک توجه به اوقات فراغت دانش آموزان و برنامه ریزی برای این سرمایه های گران سنگ ملی کشور، یکی از دغدغه های مهم خانواده ها، متولیان و دست اندرکاران آموزش و پرورش است که البته آموزش و پرورش در این جریان اولین متولی است و نقش اساسی را ایفا می کند ولی چند سالی است که کانون هایی مثل کانون فرهنگی- هنری شهرداری، فرهنگسراها و یا سازمان ملی جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پایگاه های بسیج نیز نقش زیادی در برنامه ریزی برای پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان دارند.
    سید حشمت الله جاسمی اجاق با سابقه 21 سال کار در آموزش و پرورش و مربی پرورشی بحث اوقات فراغت را یکی از مسائل مهم و حائزاهمیت برای جوانان و دانش آموزان مخصوصا در مناطقی که اماکن گردشگری و تفریحی وجود ندارد ذکر می کند و می گوید: «آموزش و پرورش، و سازمان های مربوطه، پایگاه های مساجد و بسیج، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر ادارات باید با توجه به توانمندی های موجود در منطقه برنامه ریزی کنند تا بتوانند انگیزه های لازم برای حضور دانش آموزان در کلاس ها را به وجود آورند و از طرف دیگر محیطی امن برای بچه ها فراهم کنند تا والدین با اطمینان خاطر فرزندان خود را برای شرکت در کلاس ها بر مبنای علایق و سلیقه ها، ترغیب و تشویق نمایند.
    وی در ادامه به نقش محوری و موثرمربیان پرورشی در ایجاد انگیزه برای حضور بچه ها در کلاس های تابستانی می پردازد و می گوید: «باید برای اوقات فراغت دانش آموزان به گونه ای برنامه ریزی کنیم که صرفا هدف بالابردن آمار و ارقام و حضور فیزیکی بچه ها در کلاس ها که خالی از تربیت است نباشد، هر چه کلاس های مفیدتری از نظر محتوا و برنامه های آموزشی، ورزشی، هنری و اعتقادی داشته باشیم، انگیزه و تمایل بیشتری بین خانواده ها و حتی خود بچه ها برای حضور در کلاس ها ایجاد می شود و برای رسیدن به این هدف مساجد و پایگاه های بسیج مناسب ترین فضا برای حضور بچه ها است و آموزش و پرورش نیز بر همین مبنا می تواند برنامه ریزی کند و کیفیت کار را بالاببرد و در خانواده ها ایجاد انگیزه نماید.»
    اوقات فراغت، برای تمام فصول
    اوقات فراغت مخصوص ایام تابستان نیست، موضوعی که به غلط بین والدین و خانواده ها رایج و دغدغه آنها شده است که چه برنامه هایی برای پر کردن این ایام و یک سرگرمی مقطعی داشته باشند.
    «دکتر طیبه صفایی» نماینده مردم تهران و نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت وگو با سرویس گزارش روز کیهان، با تاکید بر این نکته که ما باید بحث اوقات فراغت را نظام مندتر ببینیم و یک برنامه مدون و دقیقی برای آن در تمام اوقات سال داشته باشیم خاطرنشان می کند: «برنامه درسی فعلی آموزش و پرورش نمی تواند نیاز کامل دانش آموزان را تحت پوشش قرار دهد. با توجه به تحولات جهانی و پیچیده تر شدن نیاز افراد و مخصوصاً دانش آموزان در عصر ارتباطات و اطلاعات، آنها نیازمند اطلاعات جدیدتر و غیر درسی تر هستند و در همین راستا برنامه ریزان آموزشی باید در برنامه های آموزشی و درسی به غنی سازی اوقات فراغت توجه ویژه ای داشته باشند.»
    وی با تاکید بر این نکته که برنامه های درسی رسمی و غیر رسمی باید مکمل هم باشند تصریح می کند: اگر به این مسئله توجه نشود شکاف عمیقی بین برنامه های آموزش وپرورش و برنامه های مستتر و پنهانی که جاذب هم هستند، ایجاد می شود.
    دکتر صفایی در ادامه می گوید: «دانش آموزان ما در طول زندگی در تعاملاتی که در محیط مدرسه یا غیرمدرسه دارند، همواره تجاربی را کسب می کنند و این تعاملات بیرونی و این نوع آموزشهای غیررسمی، شخصیت آنها را مشخص می کند و متاسفانه شیوه فعلی درسی چندان جاذبه لازم را ندارد، و بیشتر در جهت پر کردن ذهن دانش آموزان بدون سنجش نیازهای اولیه آنهاست و لذا رغبت زیادی را برای آنها ایجاد نمی کند، و نمی تواند لذت بخشی لازم را ایجاد کند، بنابراین اوقات فراغت، اوقاتی است که در طول سال تحصیلی و مخصوصاً تابستان باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد و در این مورد ما نیازمند همکاری جمعی سایر دستگاهها هستیم. وی به سابقه ای که در سالهای قبل در بحث اوقات فراغت دانش آموزان در برخی از استانهای کشور به صورت تیمی داشته اشاره می کند و می گوید: «نمایندگان سازمان ملی جوانان، کانونهای پرورش فکری آموزش وپرورش، نماینده سازمان تربیت بدنی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید اوقات فراغت را سیستمی ببینند، چرا که لازمه غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نتیجه یک تصمیم گیری دقیق و مشارکت جمعی است، و نباید این بار تنها بر دوش آموزش وپرورش آن هم با آن بار سنگینی که همه ساله با خودش حمل می کند، باشد.
    وی با اشاره به اینکه همه دستگاههای دولتی و غیردولتی باید سهم و نقش موثر خود را در بحث غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان مشخص کنند بر متناسب سازی برنامه ها با نیازهای روز جامعه تاکید و خاطرنشان می کند: مهمترین مسئله در این مقوله خواست و نیاز اصلی دانش آموزان است که باید از اعمال هرگونه برنامه های کلیشه ای که مشابه دوران تدریس و برنامه های آموزشی است، پرهیز کنیم.
    نماینده مردم تهران بر همکاری انجمن اولیا و مربیان، جامعه محلی، استانی و ملی در غنی سازی اوقات فراغت تاکید می کند و می گوید: دولت نهم در راستای عدالت محوری و رویکرد عدالت مدارانه حرکت کرده و ما باید این نگاه را در اوقات فراغت لحاظ کنیم. متاسفانه برخی از برنامه ها و کلاسهای خصوصی بسیار هزینه بر هستند و مخصوص افرادی با درآمدهای بالااست و به دلیل وضعیت اقتصادی خانواده ها مخصوصاً دهکهای پایین جامعه، نیازمند توجه ویژه هستند و ما باید امتیاز، برنامه و سهم ویژه ای را برای این اقشار کم درآمد جامعه درنظر بگیریم و در این راستا سازمانها و دستگاههای مربوطه باید دست به دست هم دهند تا برنامه های هدفمندتری را برای دانش آموزان ایجاد کنند.
    وی در ادامه می گوید: «البته نقش بسیج را نباید در این مورد مهم کم رنگ دید، چراکه بسیج در تمام عرصه های کشور نقش حساس خود را به خوبی ایفا کرده است و در بحث غنی سازی اوقات فراغت هم می تواند با تنوع بیشتر و تغییر در برنامه ها، روش و محتوا برنامه های جذاب تری را برای دانش آموزان تدارک ببیند و کمیسیون آموزش و تحقیقات هم به منظور پشتیبانی از برنامه های آموزش وپرورش موانع پیش روی را از سر راه برمی دارد.»
    
    بررسي ضرورت برنامه ريزي اوقات فراغت دانش آموزان - 1 / جاي خالي برنامه هاي هد فمند
    


 روزنامه كيهان، شماره 19378 به تاريخ 16/3/88، صفحه 12 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2693 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانپزشكي و علوم رفتاري ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 31)، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است