|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه آفتاب يزد88/3/20: سيد عباس موسوي:عده اي مي خواهند انتقام سياسي از كروبي بگيرند
magiran.com  > روزنامه آفتاب يزد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2931
سه شنبه هجدهم خردادماه 1389


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2816
magiran.com > روزنامه آفتاب يزد > شماره 2649 20/3/88 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


سيد عباس موسوي:عده اي مي خواهند انتقام سياسي از كروبي بگيرنددر دوره دوم كه كروبي نايب رئيس مجلس بود سيدعباس موسوي نمايندگي مردم درود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي را به عهده داشت. او علاوه بر ارتباطات سياسي، داراي ارتباط عاطفي و خانوادگي با مهدي كروبي است كه خود او سابقه اين آشنايي را بيش از 45 سال ذكر مي كند. در انتخابات نهم رياست جمهوري، خبرنگار آفتاب يزد به سراغ سيدعباس موسوي رفت تا سخنان او در خصوص كروبي را بشنود. او در آن گفتگو به فراز و نشيب هاي فراوان در زندگي سياسي كروبي اشاره كرد و بر اين موضوع تاكيد نمود كه »گرد و غبارهاي سياسي، ويژگي هاي كروبي را مخفي نگه داشته است.« اما اين بار، موسوي انگيزه بيشتري براي گفتگو با خبرنگار ما داشت. توضيحات او در خصوص اين انگيزه ها خواندني است.
    
     آقاي موسوي! بسياري از سياسيون از ارتباطات شما با شخصيت هاي مختلف كشور از جمله آقاي هاشمي رفسنجاني، آقاي ناطق نوري، آقاي كروبي، آقاي خاتمي و ساير چهره هاي سرشناس كشور آشنا هستند. اما شما هم در دوره گذشته كه آقاي هاشمي رفسنجاني كانديدا بودند و هم در دوره فعلي كه كانديداي موردنظر آقاي خاتمي در عرصه انتخابات حضور دارد شما به صورت موثر اما بي سر و صدا براي آقاي كروبي فعاليت مي كنيد. علت اين مسئله چيست؟
    
    اجازه بدهيد قبل از پاسخگويي به اين مسئله به يك نكته ظاهرا فرعي اما تاسف انگيز اشاره كنم. چند روز قبل ديدم برخي سايت هاي خبري و جرايد مدعي ارزشگرايي كه ظاهرا نمي توانند نقطه ضعفي از آقاي كروبي بيابند به دروغ هاي بچه گانه اي كه حتي براي كودكان هم جذابيتي ندارد روي آورده اند. متاسفانه آنها با جعل يك دروغ نسبت به شيرزني مومن كه سال هاست از اين دنيا رحلت كرده، تلاش كرده اند آقاي كروبي را تمسخر نمايند.
    
    آنها كه در اين سال ها مرتبا از قول افراد ناشناس در گوشه و كنار جهان، به تعريف و تمجيد از دولت نهم پرداخته اند اين بار از قول يك ناشناس گفته اند: »مرحوم مادر آقاي كروبي در هنگام تولد او گفته است مهدي من دنيا را خواهد گرفت.« البته ترديدي وجود ندارد كه نام آقاي كروبي الان در گوشه و كنار دنيا شناخته شده است. اما جعل اين خبر از قول بانويي پرهيزگار كه تمام عمر خود را در كنار مرحوم آيت اله كروبي به مبارزه با ظلم و ستم پرداخته است نشانه مستاصل شدن بعضي افراد است و همين مسئله مرا وادار كرد تا با تشريح برخي ابعاد زندگي خاندان كروبي به بعضي افراد، پاسخ دهم.
    
     آفتاب يزد: شما دقيقا از چه زماني با آقاي كروبي و خانواده ايشان آشنا شديد.
    
    موسوي: كلاس سوم ابتدايي بودم كه با مرحوم پدرم براي نماز به مسجد سركمر اليگودرز رفتم.
    
    در آن زمان ديدم كه هنگام نماز، مسجد بسيار شلوغ است اما به محض آنكه مرحوم آيت اله شيخ احمد كروبي - پدر حجت الاسلام والمسلمين مهدي كروبي- به منبر رفت، عده زيادي به سرعت از مسجد خارج شدند. از پدرم علت را پرسيدم بعد متوجه شدم علت آن است كه مرحوم كروبي، از ابتداي منبر، حمله و اعتراض به شاه و سياست هاي او را شروع مي كند و عده زيادي از مردم كه به شدت به ايشان علاقه داشته و پشت سر ايشان نماز مي خواندند در عين حال از ترس حمله ساواك، بلافاصله بعد از اتمام نماز و قبل از شروع سخنراني مرحوم كروبي، مسجد را ترك مي كردند.
    
    يك شب سرهنگ ظهوري كه رئيس ساواك بود به مسجد آمد. مرحوم آيت اله كروبي او را صدا كرد و يكي از اعلاميه هاي امام را از جيب خود درآورد و به او داد. سپس گفت: اين شاه... ادعا مي كند اصلاحات اراضي انجام داده و به كشاورزان زمين داده است. اما خود من زمين هايم را سال ها قبل بين افراد مستحق تقسيم كرده ام.
    
     آفتاب يزد: بسياري از روحانيون، در سال هاي قبل از انقلاب به مبارزه مشغول بودند اما به نظر مي رسد شما به مرحوم آقاي كروبي و فرزند ايشان - آقاي مهدي كروبي - علاقه خاصي داريد. آيا مي توانيد راز اين علاقه را بيان كنيد؟
    
     موسوي: درست تشخيص داديد.
    
    البته من مانند يك فرزند در خانه آقا - مرحوم شيخ احمد كروبي - و همسرشان كه به او بي بي مي گفتيم رفت و آمد داشتم اما مطمئن هستم اگر شما هم از نزديك شهامت، نوع دوستي و زهد آقا را ملاحظه مي كرديد شيفته ايشان مي شديد.
    
     آفتاب يزد: براي ما نمونه هايي را بگوييد.
    
     موسوي: در زماني كه ايشان در تبعيد يا زندان نبودند، منزل ايشان پناهگاه و منزل اميد همه افراد بود. شايد باور نكنيد اما درب منزل ايشان در هيچ ساعتي از شبانه روز بسته نبود. فقط پشت درب يك سنگ مي گذاشتند هر كس مي خواست وارد شود درب را هُل مي داد و پس از ورود، خودش همان سنگ را دوباره پشت درب مي گذاشت. يك بار من به منزل ايشان رفتم ديدم هيچ فرشي در خانه نيست. از بي بي پرسيدم چرا زمين لخت است گفت عروس و داماد جواني براي خواندن خطبه عقد آمده بودند آقا پس از خواندن خطبه عقد، فرش زير پاي خود را به عنوان هديه به آنها داده بودند. يك بار هم در زمستان ديديم آقا تنها با عبا و يك پيراهن به خانه آمده، معلوم شد در راه يك فقير را ديده كه پوشش مناسبي نداشته است و لباس هاي خود را به او داده است.
    
    خود من هم براي عقد خدمت ايشان رفتم -در آستانه انقلاب -به من گفت آيا پول همراه داري؟ خيلي تعجب كردم گفتم بله، 400 تومان (چهار هزار ريال) پول همراه من است. گفت همين الان مي روي روبروي سينما- اليگودرز آن موقع يك سينما داشت - كوچه فلان درب سوم، در مي زني يك سيد آنجاست اين 400 تومان را به او مي دهي و تا پول را به دست او كه به آن احتياج دارد نرسانده اي به خانه نمي روي.
    
    بسياري از افراد متمول منطقه، وجوهات و هدايايي - بيشتر در قالب بار گندم و حبوبات از توليدات خود - براي ايشان مي فرستادند. ايشان بدون آنكه حتي يك دانه يا يك ريال براي خود برداشت كند توسط افراد امين يا مستقيم به دست خودش، آن را بلافاصله بين نيازمندان تقسيم مي كرد كه عين همين اخلاق را در سي سال پس از انقلاب - وحتي قبل از آن- در حاج آقا مهدي كروبي هم ملاحظه كرده ام.
    
    در مورد ويژگي هاي مرحوم آقاي كروبي - كه حاج آقا مهدي كروبي هم بسياري از اين خصلت ها را دارند- نكات فراواني دارم كه بگويم اما براي جلوگيري از طولاني شدن بحث، تنها يك نكته را مي گويم؛ مرحوم آقاي كروبي كه به شدت بر عليه شاه و عوامل او به ويژه ساواك بود هيچ گاه از هدايت و بازگشت هيچ كس احساس نااميدي نمي كرد. به طوري كه بعضي دوستان نقل مي كردند يك بار ايشان در هنگام تبعيد در دماوند با رئيس ساواك اين شهر و خانواده او مواجه مي شوند. ايشان با مهرباني خاص و با كلامي شيرين به نصيحت فرزند رئيس ساواك پرداخته بود كه »مبادا راه پدرت را ادامه بدهي« اين نشان مي دهد كه بزرگان ديني ما از هدايت هيچ كس نااميد نبودند و هيچ كس را فاسد غيرقابل اصلاح نمي دانستند.
    
     آفتاب يزد: آيا كساني كه اين روزها بحث هايي در مورد شهرام جزايري مطرح مي كنند تا چهره آقاي كروبي را تخريب كنند، آيا از اين خصلت ايشان اطلاع ندارند؟
    
     موسوي: اين افراد دو دسته هستند. بعضي از آنها تا سه چهار سال قبل حضور و نقش ا~فريني قابل توجهي در عرصه سياسي كشور نداشته اند و لذا طبيعي است كه نه امام را به خوبي بشناسند و نه ياران امام و ويژگي هاي آنان را. اما بعضي افراد هم با علم و اطلاع، فقط براي انتقام گيري يا رقابت هاي سياسي مسائلي مي گويند كه هيچ پايگاه شرعي ندارد.
    
    آفتاب يزد: شما در گفتگوي قبلي، آشنايي خود با نام امام (ره) را متاثر از ارتباط با خاندان كروبي دانسته ايد. آيا در اين مورد توضيحي مي دهيد.
    
     موسوي: كلاس دوم ابتدايي بودم كه با پدرم به ديدن پدربزرگم كه از سرشناسان منطقه و مردي پرابهت بود رفتم. ديدم مرحوم حاج نعمت اله خان- پدر بزرگ من- به شدت گريه مي كند. پرسيدم چرا گريه مي كند؟ پدرم گفت براي اينكه مرجع ايشان- مرحوم آيت اله العظمي بروجردي- فوت كرده است. گفتم پس چرا شما - پدرم- به اندازه او بي تابي نمي كنيد؟ گفت چون مرجع من حاج آقا روح اله است كه اهل همين خمين است. (خمين فاصله زيادي با اليگودرز ندارد.) اين مسئله در گوشه ذهن من بود ا ما هيچ گاه نتوانستم از پدرم اين مسئله را سوال كنم. بعد از شهادت پدرم در جبهه ها (در سال 62) از حاج آقا مهدي كروبي سوال كردم عامل آشنايي مرحوم پدرم با امام و تقليد از ايشان آن هم بسيار زودتر از آغاز مبارزات علني امام، چه بود؟ آقاي كروبي به من گفتند عامل اين مسئله، ارتباط پدر تو با مرحوم آيت اله شيخ احمد كروبي و ارادت ايشان به امام بوده است. در مورد ويژگي هاي مرحوم آقاي كروبي نكات ديگري هم هست. اما تنها به يك نكته اشاره مي كنم. ماه رمضان سال 1363 در بنياد بودم كه بي بي - مادر آقاي كروبي- زنگ زد. پرسيد آقا مهدي (حاج آقا كروبي) از مجلس آمده است؟ گفتم نه. گفت آقا مطابق معمول قبل از نماز ظهر، خوابيد حالاهرچه ايشان را صدا مي زنيم بيدار نمي شود.
    
    به محض اينكه حاج آقا به بنياد آمدند با ايشان به منزل پدرشان - كه به خاطر بيماري به تهران منتقل شده بودند- رفتيم. ديديم ايشان به رحمت ايزدي پيوسته است.
    
    از آقاي كروبي اجازه خواستم براي تشييع جنازه اعلام عمومي كنيم ايشان اجازه ندادند گفتند ماه رمضان است مردم اذيت مي شوند. با عده اي از دوستان و بستگان براي دفن رفتيم اما وقتي خبر اعلام شد، سيل پيام ها و مراجعات براي تسليت سرازير شد كه يكي از زيباترين پيام ها متعلق به حضرت آيت اله خامنه اي بود كه من فقط يك جمله از آن را نقل مي كنم » خبر درگذشت پدر گرامي و بزرگوارتان يك بار ديگر مرا به ياد چهره منور آن پارسا مردي انداخت كه در صحنه هاي مختلف، مبارزه، تلاش، حركت و مجاهدتش را از نزديك ديده و همواره به ايمان پرشور و صادقانه اش به چشم شيفتگي نگريسته ام.«
    
     آفتاب يزد: در پايان اگر نكته خاصي داريد بيان كنيد.
    
     موسوي: من فقط مي خواهم به همه كساني كه دل شان براي كشور مي سوزد بگويم اجازه ندهند به بهانه مناظرات و مباحثات انتخاباتي، شخصيت هايي كه تمام عمر خود را در راه اعتلاي اسلام و براي دفاع از آزادي هاي ملت ايران صرف كرده اند مورد هتك قرار گيرند. همچنين اميدوارم مردم با نگاه به سوابق كانديداها به ويژه آقاي كروبي و برنامه هايي كه ايشان براي تغيير ارائه داده اند به انتخابي نيكو و اثرگذار براي آينده دست بزنند.
    
    
    سيد عباس موسوي:عده اي مي خواهند انتقام سياسي از كروبي بگيرند
    


 روزنامه آفتاب يزد، شماره 2649 به تاريخ 20/3/88، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 675 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانشناسي و روانپزشكي شناخت
متن مطالب شماره 6 (پياپي 506)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است