|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/3/31: هشيار باشيد كه پيروزي از ياد خدا غافلتان نكند
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19391 31/3/88 > صفحه 8 (پاورقي) > متن
 
 


هشيار باشيد كه پيروزي از ياد خدا غافلتان نكندحضرت امام خميني؛ فرمانده كل قواي انقلاب اسلامي، در پي اعلام خبر آزادي خرّمشهر، پيامي به شرح ذيل خطاب به نيروهاي مسلح و مردم ايران ارسال فرمود:ش
    بسم الله الرحمن الرحيم
    با تشكر از تلگرافاتي كه در فتح خرّمشهر به اينجانب شده است؛ سپاس بي حد بر خداوند قادر، كه كشور اسلامي و رزمندگان متعهد و فداكار آن را مورد عنايت و حمايت خويش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصيب ما فرمود. اين جانب با يقين به آن كه «ماالنّصر ا لّا م ن عندالله» از فرزندان اسلام و قواي سلحشور مسلّح؛ كه دست قدرت حق از آستين آنان بيرون آمد و كشور بقيه الله الاعظم(ارواحنا لمقدمه الفداء) را از چنگ گرگان آدمخوار كه آلت هايي در دست ابرقدرتان خصوصاً آمريكاي جهانخوارند، بيرون آورد، نداي «الله اكبر» را در خرّمشهر عزيز طنين انداز كرد، پرچم پرافتخار «لااله الاالله» را بر فراز آن شهر خرّم كه با دست پليد جنايتكاران غرب به خون كشيده شد و خونين شهر نام گرفت، تشكر مي كنم و آنان فوق تشكر امثال من هستند. آنان به يقين مورد تقدير ناجي بشريت و برپاكننده ي عدل الهي در سراسر گيتي - روحي لتراب مقدمه الفداء - مي باشند. آنان به آرم «ما رميت ا ذ رميت و لك ن الله رمي?» مفتخرند.
    مبارك باد و هزاران بار مبارك باد بر شما عزيزان و نور چشمان اسلام، اين فتح و نصر عظيم، كه با توفيق الهي و ضايعات كم و غنايم بي پايان و هزاران اسير گمراه و مقتولين و آسيب ديدگان بدبخت، كه با فريب و فشار صدّام تكريتي - اين ابر جنايتكار دهر - به تباهي كشيده شدند، سرفرازانه براي اسلام و ميهن عزيز، افتخار ابدي هديه آورديد. و مبارك باشد بر فرماندهان قدرتمند، كه فرماندهان چنين فداكاراني هستند كه ستاره ي درخشنده ي پيروزي هاي آنان بر تارك تاريخ، تا نفخ صور نورافشاني خواهد كرد. و مبارك باد بر ملّت عظيم الشان ايران، اين چنين فرزندان سلحشور جان بر كفي كه نام آنان و كشورشان را جاويدان كردند. و مبارك باد بر اسلام بزرگ، اين متابعاني كه در دو جبهه ي جنگ با دشمنان باطني و دشمن ظاهري، پيروزمندانه و سرافراز، امتحان خويش را دادند و براي اسلام سرفرازي آفريدند.
    و هان اي فرزندان قرآن كريم و نيروهاي ارتشي، سپاهي، بسيج، ژاندارمري، شهرباني و كميته ها و عشاير و نيروهاي مردمي داوطلب و ملّت عزيز، هشيار باشيد كه پيروزي هرچند عظيم و حيرت انگيز است، شما را از ياد خداوند كه نصر و فتح در دست اوست، غافل نكند و «غرور فتح» شما را به خود جلب نكند كه اين آفتي بزرگ و دامي خطرناك است كه با وسوسه ي شيطان به سراغ آدم مي آيد و براي اولاد آدم تباهي مي آورد. من با آن كه به همه ي شما اطمينان تعهد به اسلام دارم، از تذكري كه براي مومنان نفع دارد، بايد غفلت نكنم؛ چنانچه از نصيحت به حكومت هاي همجوار و منطقه دريغ ندارم و آنان مي دانند امروز با فتح خرّمشهر مظلوم، دولت و ملّت پيروزمند ما، از موضع قدرت سخن مي گويند و من به پيروي از آنان، به شما اطمينان مي دهم كه اگر از اطاعت بي چون و چراي آمريكا و بستگان آن دست برداريد و با ما به حكم اسلام و قرآن كريم رفتار كنيد، از ما جز خير و پشتيباني نخواهيد ديد و شما بدانيد آن قدر كه ابرقدرت ها از صدّام - اين نوكر چشم و گوش بسته - پشتيباني كردند، از شماها كه قدرت هاي كوچك و حكومت هاي ضعيف هستيد، پشتيباني نمي كنند و شما عاقبت اين جنايتكار و همقطار جنايتكارش شاه مخلوع را به عيان ديده ايد. قدرت هاي بزرگ، پيش از آنكه از شما استفاده نمايند، از شما طرفداري نمي كنند و شماها را براي منافع خويش به هلاكت مي كشند و من نصيحت برادرانه به شما مي كنم كه كاري نكنيد كه قرآن كريم براي برخورد با شما تكليف نمايد و ما به حكم خدا با شما رفتار كنيم. يقين بدانيد كه امثال حسني مبارك مصري و حسين اردني و ديگر هم جنايتكاران آنان براي شما نفعي ندارند و دين و دنياي شما را تباه مي كنند و اگر با نشست هاي خود بخواهيد طرح كمپ ديويد يا فهد را كه مرده اند، زنده كنيد - كه ما خطر بزرگ براي كشورهاي اسلامي؛ خصوصاً حرمين شريفين مي دانيم - اسلام به ما اجازه ي سكوت نمي دهد و اين جانب در پيشگاه مقدس خداوند، تكليف الهي خود را ادا نمودم.
    اكنون دست تضرع و دعا به سوي خالق يكتا بلند كرده و به قواي مسلّح اسلام و فداكاران قرآن كريم و ميهن عزيز ايران دعا مي كنم و سلامت و سعادت و پيروزي آنان را خواستار هستم.
    سلام و درود بي پايان بر فرماندهان قواي مسلّح و بر رزمندگان فداكار و بر ملّت دلير ايران عزيز و سرشار از شادي ها.
    والسلام علي عبادالله الصالحين
    روح الله الموسوي الخميني
    سوم خرداد 1361
    اكنون بايد ديد وضعيت در اردوي خصم متجاوز و شكست خورده از چه قرار بوده است. در ساعت ده و پنجاه و پنج دقيقه ي بامداد سه شنبه چهارم خرداد 1361، خبرگزاري هاي بين المللي، در گزارش هايي كه با عنوان « بسيار مهم» از بغداد به سراسر جهان مخابره كردند، براي نخستين بار ضمن استناد به بيانيه ي نظامي صادره از سوي حكام بغداد، اعلام داشتند كه عراق «تلويحاً» به شكست خود اعتراف كرده است. به نوشته ي وزير خارجه ي وقت جمهوري اسلامي ايران، خبرگزاري رسمي عراق -آي.ان.ا - طي يك اطلاعيه ي كوتاه، ضمن آن كه از خرّمشهر با عنوان «بندر خرّمشهر» نام برد، اعلام كرد:
    ... سخنگوي ارتش عراق اعلام كرده است كه نيروهاي عراقي بامداد روز سه شنبه (چهارم خرداد 1361) به طور كامل بندر خرّمشهر را ترك كرده و تا مرزهاي بين المللي عقب نشيني كرده اند. خبرگزاري عراق افزود كه عقب نشيني نيروهاي عراقي، از روز شنبه اول خرداد 1361 آغاز شده بود.(1)
    همين اطلاعيه ي تلكس بين المللي خبرگزاري عراق، عصر روز چهارم خرداد 1361 به صورت ديگري از سوي راديو صوت الجماهير بغداد به اطلاع افكار عمومي مردم عراق و كشورهاي عربي حاشيه جنوبي خليج فارس رسانده شد:
    ... يك سخنگوي ارتش عراق اعلام كرده است كه نيروهاي پيروزمند قادسيه ي صدّام، پس از آن كه تمامي حمله هاي قواي دشمن مجوس و نژادپرست فارس را در مناطق الخفاجيه ]سوسنگرد[ و الاحواز ]اهواز[ با اقتدار كامل دفع كردند... صبح روز 24/5/1982 در يك جابه جايي تحسين برانگيز، عقب نشيني تاكتيكي]![ خود را از جبهه ي محمّره ]خرّمشهر[ با موفقيت كامل انجام دادند.
    مجد و افتخار بر لشكريان پيروزمند صدّام حسين(2)
    اين دعاوي درست در شرايطي از راديوي دولتي بغداد پخش مي شد كه خبرگزاري آمريكايي «يونايتدپرس» در ساعت بيست و چهار و بيست و دو دقيقه ي همان روز، در گزارش ارسالي خود از بيروت، سربازان عراقي را در حال فرار توصيف كرد و نوشت:
    ... سربازان در حال فرار عراق، سرگرم گريختن از خرّمشهر و مناطق اشغالي هستند.(3)
    دكتر ولايتي در كتاب خود، با اشاره به تبليغات جنگي دستگاه رهبري حزب بعث مي نويسد:
    ... عراق به صراحت به شكست خود اعتراف نكرد و حتي مدعي بود كه گوشمالي لازم را به انقلاب اسلامي ايران داده است و در نتيجه، چون ضرورتي احساس نمي كرد كه نيروهايش بيشتر در خرّمشهر بمانند، آنها را بار ديگر، قدري به عقب كشيده است.(4)
    پس از پخش گزارش هاي مستند خبري و تصاوير تهيه شده از جبهه ي خرّمشهر توسط رسانه هاي ايراني و خارجي، كه در آنها شكست نيروهاي عراقي در قالب صفوف هزاران نفره ي اسرا و انبوه ادوات و تجهيزات منهدم شده يا به غنيمت درآمده ي دشمن، به گوياترين وجهي به نمايش درآمد، ديگر حتي شيوخ نفتي كشورهاي جنوب خليج فارس نيز كه همواره از صدّام حمايت مي كردند، اكنون به واهي بودن دعاوي حكام بغداد اذعان داشتند.
    اكنون حتي مردم عراق هم به ماهيت واقعي ماجرا وقوف يافته بودند و به خوبي مي دانستند كه صدّام به خاطر شكست در جبهه ي محمّره! جمع كثيري از زبده ترين فرماندهان خود، از جمله سرلشكر صلاح قاضي - فرمانده سپاه سوم ارتش عراق - را تيرباران كرده است، گرچه، ديگراني هم بودند كه كيفر ديدند.
    سند ذيل كه از درون سنگر عراقي ها در جبهه ي خرّمشهر به دست آمده، به خوبي نشان مي دهد كه عقب نشيني دشمن ازخرّمشهر، صرفاً يك حركت تاكتيكي نبود؛ بلكه اين هزيمت توسط نيروهاي ايراني به ماشين جنگي عراق تحميل گرديد. در اين سند مي خوانيم:
    از: سرفرماندهي كل نيروهاي مسلّح عراق
    «سرّي»
    به: فرماندهي سپاه يكم راز؛ امانت دوست:فرماندهي سپاه دوم شماره: ا/آ/4/131:فرماندهي سپاه سوم تاريخ: 24/5/1982 : (5)
    فرماندهي سپاه چهارم
    موضوع: اجراي حكم
    1 - حكم اعدام (تيرباران) مجرمان ذيل، در سحرگاه 24/5/1982 به اجرا درآمد:
    الف: سرتيپ ستاد جواد اسعد شيتنه فرمانده سابق لشكر سوم زرهي
    ب: سرهنگ دوم ستاد محسن عبدالله فرمانده تيپ 12 زرهي ابن وليد
    2 - (جرايم) سرتيپ ستاد جواد اسعد شيتنه
    الف: ترديد در انجام ماموريت ضدحمله توسط لشكر سوم زرهي و عدم اجراي فرامين روشن و صريحي كه به همين منظور صادر شده بود. اين در حالي است كه يك بار ديگر، هنگام عبور دشمن به سوي غرب كارون، اين لشكر، مكلف به انجام ضدحمله شده بود. قبل از هجوم دشمن در شب هاي بيست و نه به سي نيسان 1982(6) نيز، علي رغم فرامين صريح و روشني كه از همان شب تا حمله پيش بيني شده ي فعلي دشمن صادر گشته بود، از انجام ماموريت محول شده خودداري كرده بود.
    ب: عدم برخورد مناسب براي ايجاد ترس در ميان نيروهاي تحت امر كه در انجام ماموريت ها كوتاهي كرده اند. براساس اختيارات محول شده از سوي فرماندهي كل نيروهاي مسلح به فرمانده و براساس قانون، همچنان كه موكداً آمده است، اين افسر كه به رتبه ي فرماندهي در ارتش قهرمان مان رسيده است، مرتكب خيانت به رسالت فرماندهي و مسووليت ميهني در مورد مردمش و ارتش آن شده. اين مجازات، او را به سزايش رسانده و او مستحق چنين مجازات سنگيني است.
    3 - (جرايم) سرهنگ دوم ستاد محسن عبدالله
    حكم اعدام در مورد او به مرحله ي اجرا درآمد؛ به اتهام ترس و عدم اجراي دستورهاي روسايش؛ سلسله ي مراتب فرماندهي، هنگام رويارويي با نيروهاي دشمن پس از عبور دشمن به سوي غرب كارون.
    خواهشمند است به كليه ي تيپ ها اعلام و بخشنامه شود.
    دبير فرماندهي كل نيروهاي مسلح
    سرتيپ ستاد
    قدوري جابر محمود
    رونوشت به:
    : دفتر نظامي
    : ديوان وزارت دفاع
    : رياست ستاد ارتش
    : اداره ي كل اطلاعات ارتش
    علي اكبر ولايتي؛ وزير خارجه ي وقت جمهوري اسلامي ايران درباره ي دستاوردهاي عمليات الي بيت المقدس و ضربات وارد شده بر ماشين جنگي رژيم عراق مي نويسد:
    ... سرانجام در پي حملات دوم و سوم خرداد 1361 نيروهاي ايران، عراقي ها شكست را پذيرفته، با دادن تلفات و ضايعات بسيار زياد، خرّمشهر را به صاحب اصلي آن واگذار و فرار كردند. وسعت منطقه ي آزادشده در عمليات الي بيت المقدس، بيش از پنج هزار و چهارصد كيلومتر مربع بود.
    از جمله نتايج ديگر اين عمليات، انهدام كامل دو لشكر عراق، آسيب رساندن به شش لشكر به ميزان بيست تا شصت درصد، كشته و زخمي شدن بيش از شانزده هزار نفر، اسارت هفده هزار و چهارصد و نود و نه نفر، انهدام پانصد و پنجاه دستگاه تانك و نفربر و پانصد خودرو و ده ها عراده توپ و مقادير زيادي جنگ افزار و مهمات و سرنگوني پنجاه و سه فروند هواپيما و سه فروند هلي كوپتر عراقي بود.(7)
    فرمانده اسير عراقي، عبدالعزيز قادر السامرائي، در خصوص خسارات و ضايعات ارتش عراق در اين عمليات مي گويد:
    ... پس از آزادي خرّمشهر توسط نيروهاي ايراني، تحليل هاي زيادي انجام شد و فرماندهي كل نيروهاي مسلح عراق، تلخي ها و ذلت هاي بسياري را پذيرفت. من در جلسه اي كه براي دريافت مدال شجاعت تشكيل شده بود، به حضور رئيس جمهور عراق رسيدم. صحبت هاي سرّي صدام حسين، نشان دهنده ي عمق ذلت عراق بود. در اين جلسه، صدّام گفت: از اين به بعد ما نبايد دست به عمليات تهاجمي بزنيم و بايد تمرينات خودمان را حول برنامه هاي دفاعي تنظيم كنيم.
    البته اين كلمات فقط در همان محل عنوان شد و به بيرون درز نكرد؛ ولي رسانه هاي عراق و كشورهاي ديگر، كاملاً به اين موضوع پي بردند كه عراق با از دست دادن خرّمشهر، نااميد و ناتوان شده است و اين عمليات، كمر عراق را شكسته و توان هرگونه تحرك و مانوري را از او گرفته است.
    گزارش هاي سرّي اين عمليات و ميزان خسارت و تلفات آن را هنگامي كه در بيمارستان بستري بودم، مطالعه كردم و درد و بيماري ام مضاعف شد؛ تلفات و خسارات واردشده طبق گزارش محرمانه ي ارتش عراق چنين بود.
    1 - انهدام 80 درصد از لشكر سوم زرهي؛ متشكل از تيپ هاي 12، 6، 81 و 53 زرهي.
    2 - انهدام 80 درصد از لشكر يازدهم پياده؛ متشكل از تيپ هاي 13، 22، 44، 45، 48 و 49.
    3 - نابودي لشكر پنجم پياده مكانيزه؛ متشكل از تيپ هاي 26، 15، 20، 26 و 55 زرهي.
    4 - نابودي لشكر ششم زرهي؛ متشكل از تيپ هاي 16، 30 و تيپ 25 مكانيزه.
    5 - نابودي لشكر نهم زرهي؛ متشكل از تيپ هاي 35، 43 و تيپ 14 مكانيزه.
    6 - نابودي لشكر هفتم؛ متشكل از تيپ هاي 19، 32.
    7 - نابودي لشكر دهم زرهي؛ متشكل از تيپ 37 زرهي و تيپ 46 مكانيزه.
    8 - نابودي لشكر دوازدهم
    همچنين در گزارش فوق، اسامي تيپ هاي به اسارت درآمده، از اين قرار بود: تيپ هاي 9، 10، 20، 238، 501، 417، 65. تعداد كشته هاي عراق طبق اين گزارش، هفده هزار نفر بود. اين گزارش كه توسط سرهنگ ستاد« اسعد عبدالخالق السامرايي»هاي مختلف - آن را حذف كردند و گفته شد كه اين ارقام دقيق نيست!
    مسووليت تهيه ي گزارش اين بار به فرمانده لشكر پنجم مكانيزه؛ سرتيپ ستاد «ماهر عبدالرشيد تكريتي» واگذار شد. گزارش وي كه مبتني بر دروغ و قلب حقايق بود، مورد تشويق و تاييد فرماندهي كل - صدام - قرار گرفت. ماهر عبدالرشيد در گزارش خود نوشته بود: ... نبردهاي خرّمشهر اين واقعيت را به اثبات رساند كه ارتش عراق بسيار نيرومند و قوي است و توانايي انجام عمليات هجومي و حمله و عمليات عقب نشيني تاكتيكي را در هر زمان و هر موقعيت دارد.(8)
    رژيم صدّام، در روز شنبه هفتم خرداد 1361 براي فريب افكار عمومي و سرپوش گذاشتن بر شكست خود در عمليات الي بيت المقدس، اقدام به اعطاي «نشان لياقت»به تعدادي از فرماندهان سپاه سوّم منهدم شده ي خود كرد.
    فرمانده عراقي، سرهنگ ستادصبار فلاح در خاطرات خود از اين واقعه ي عجيب، اين گونه ياد كرده است:
    ... با همه ي تمهيداتي كه پيش بيني كرده بوديم، ايراني ها خيلي راحت آمدند و شهر را محاصره كردند. در اين هنگام مشاهده كردم ستون هايي از خودروها، در مدخل يكي از معابر تجمع كرده و متوقف شده بودند.
    سربازان لخت و برهنه كه تنها يك شورت به پا داشتند، آماده ي عبور از اروندرود بوده و تانك ها در يك رديف، همگي به گ ل نشسته بودند. نه راه پيش داشتند و نه راه پس؛ به همين دليل، خدمه ي تانك ها مجبور شده بودند آنها را به حال خود رها سازند.
    در آن لحظات آتش و خون، كه همه ي فرماندهان و همقطارانم كشته شده بودند، خود را تنها احساس كردم. در اين حال، براي نجات خود از آتش بي امان ايراني ها، دستگاه هاي بي سيم و باسيم خودم را از كار انداختم، درجه و لباس هايم را كندم و در حالي كه تنها يك شورت به تن داشتم، خود را به اروندرود انداختم. يكي از سربازان در كنار من، به گمان اين كه من يك سربازم و نه يك افسر، با خود مي گفت: ... خدا صدّام را لعنت كند، خدا افسرانش را لعنت كند كه ما را فريب دادند و پايمان را به جنگ كشاندند. او در حالي كه از شدت ناراحتي اين سخنان را بر زبان مي راند، با امواج خروشان اروند دست و پنجه نرم مي كرد. اروند در آن روز بسيار متلاطم بود و انفجار گلوله ها در اطراف آن، به تلاطم آب مي افزود و همه چيز را به هم زد. در آن حال فرياد كشيدم: ننگ و عار بر تو اي قهرمان قادسيه! ديگر سربازان همراه من هم فرياد كشيدند: مرگ بر ستمگر! اما ديري نپاييد كه همه ي آن افراد، خشم خود را فرو بردند و واقعيت موجود را كه همان «شكست توجيه شده» بود، پذيرفتند.
    پس از تلاش بسيار، خود را به ساحل غربي اروند رسانديم. از دور، پرچم هاي سبز رنگ ايراني ها را مي ديدم كه بر فراز خرّمشهر در اهتزاز بودند؛ اما در اين سو، تلويزيون و راديوي صدّام، زبان به تمجيد و ستايش از ارتش عراق گشوده بودند و اعلام مي كردند كه عراقي ها با سلحشوري تمام، درگير نبردي بزرگ هستند. با شنيدن اين جملات به خنده افتادم؛ چون خودم شاهد آن صحنه هاي فجيع بودم و مي ديدم كه نيروهاي ما، چگونه از پس عمليات و نبرد با ايراني ها برآمدند!
    پس از چند ساعت، همه چيز تمام شد و با تلخي، شكست را پذيرفتيم؛ در حالي كه زبان حال ما «درود بر نجات يافتگان» بود! من با آن فضاحت از جبهه فرار كردم؛ ولي در عين ناباوري، نام خودم را در فهرست «واجدين شرايط براي دريافت مدال شجاعت» يافتم.
    در مقر لشكر 11 پياده، منشي اتاق عمليات اين لشكر خطاب به من گفت: قربان، اسم شما در فهرست دريافت كنندگان جديد مدال شجاعت قرار گرفته است.
    با شنيدن اين خبر، بسيار شگفت زده شدم.(9)
    ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
    
    
    پانوشت ها :
    1- تاريخ سياسي جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي ايران، علي اكبر ولايتي، فصل سوم، ص 103 و 104.
    2- بولتن خبرگزاري جمهوري اسلامي، پنجم خرداد 1361.
    3- بولتن خبرگزاري جمهوري اسلامي، پنجم خرداد 1361.
    4- تاريخ سياسي جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي ايران، ص 104.
    5- سوم خرداد 1361.
    6- شب نه به ده ارديبهشت 1361.
    7- ر.ك. به: تاريخ سياسي جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي ايران، فصل سوم، ص 102.
    8- به نقل از: روزنامه ي كيهان، صفحه ي فرهنگ مقاومت، دهم خرداد 1378.
    9- برگرفته از كتاب: ماموريت در خرّمشهر، خاطرات سرهنگ ستاد صبار فلّاح، دفتر ادبيات و هنر مقاومت.
    
    هشيار باشيد كه پيروزي از ياد خدا غافلتان نكند
    


 روزنامه كيهان، شماره 19391 به تاريخ 31/3/88، صفحه 8 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 203 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روش شناسي علوم انساني
متن مطالب شماره 96، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است