|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم88/4/22: چند وجهي علي كريمي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2607 22/4/88 > صفحه 13 (ورزش) > متن
 
      


چند وجهي علي كريمي
پايان جادوگر در تيم ملي فوتبال

نويسنده: سارا احمديان


    پرده اول: كودكي، شروع آشنايي علي كريمي با دنياي توپ گرد بود. پس از آن مدرسه، كوچه و زمين هاي خاكي تا اين كه جوان هجده نوزده ساله آن دوران كه ساكن كرج بود، تكنيك فوق العاده اش را به فوتبال سالني برد و پس از آن بين فوتبال و فوتسال، فوتبال را ادامه داد و هنرنمايي اش با توپ تا جايي اوج گرفت كه خيلي زود لقب جادوگر را مقابل نام خود ديد.
    علي كريمي را مربي اي به نام رحماني كه آن روزها هدايت تيم فوتسال فتح تهران را به عهده داشت رسما به فوتسال معرفي كرد. كريمي خيلي زود به يك سالني باز قهار تبديل شده و نامش برسر زبان ها افتاد، اما هنوز چندان شناخته شده نبود تا اين كه يكي از دوستان نزديك علي پروين، كريمي را به سرمربي وقت پرسپوليس معرفي كرد.
    
    پرده دوم
    
    داستان پيوستن كريمي به پرسپوليس را از زبان ناصر ابراهيمي، مربي آن زمان سرخپوشان بخوانيد: يكي از دوستان علي آقا كه در كرج زندگي مي كرد علي كريمي را از همان بازي هاي محلي مي شناخت. وقتي به فتح رفت بازي اش بيشتر به چشم آمد. به توصيه همين دوست نزديك علي آقا بازي علي را ديدم و با همان يك جلسه فهميدم آينده درخشاني دارد. هماهنگ كرديم تا علي كريمي يك هفته با پرسپوليس تمرين كند. همين يك هفته كافي بود تا علي آقا او را تاييد كند. علي كريمي به پرسپوليس پيوست، اما همان اول كار چندان فرصت بازي پيدا نمي كرد تا اين كه پس از چندبار ذخيره به ميدان فرستادن با رفتن مهدوي كيا، دايي و باقري به آلمان فيكس شد و جاي خود را پيدا كرد. ما جوانان زيادي را به اين فوتبال شناسانديم. علي آقا هم با يك نظر به قولي مي فهميد بازيكن چند مرده حلاج است. تا كريمي را ديد گفت آينده درخشاني دارد، اما نگذاريد مغرور شود. وقتي هم شرايطي پيش آمد كه كريمي فيكس شد و گل كرد و همه او را شناختند صدايش كرد و گفت راه طولاني است. بايد هدفت بزرگ باشد. فكر نكني حالاكه فيكس شدي خبري هست. در اين تيم بايد براي بزرگ شدن تلاش كني.
    
    پرده سوم
    
    علي كريمي خيلي زود به تيم ملي دعوت شد، اما محروميتي كه در تيم اميد نصيبش شد او را از فوتبال براي يك سال دور كرد؛ دوراني كه به اعتقاد كارشناسان اگر كريمي محروم نمي شد مسير ورزشي زندگي اش درخشان تر از اين مي شد. اردوي آن زمان تيم اميد در ويتنام و بازي ايران مقابل اين تيم با درگيري علي كريمي و داور همراه شد و او كه سير صعودي را طي مي كرد از 22 بهمن77 به مدت يك سال محروم شد، اما با اين كه حتي به بازي هاي مقدماتي المپيك سيدني در سال 2000 نرسيد پس از آن دوباره بجز يك دوره مصدوميت و اين اواخر محروميت غيررسمي در زمان مربيگري علي دايي، در تمام اردوهاي تيم ملي حضور داشت، اوج درخشش علي كريمي با پيراهن تيم ملي در جام ملت هاي آسيا در سال 2004 در چين بود. كريمي با 5 گل آقاي گل مسابقه ها شد و در همان سال عنوان بازيكن سال آسيا را به خود اختصاص داد تا همه او را با لقب جادوگر آسيا در فوتبال بشناسند.
    
    پرده چهارم
    
    دوران حضور علي كريمي در تيم ملي را مي توان به 2 فصل تقسيم كرد، روزهايي كه به اصطلاح فوتبالي ها كريمي روي فرم بود، اغلب چهره تك ستاره و ناجي تيم ايران را بازي مي كرد و روزهايي كه به هر دليلي اين شرايط را نداشت، گاهي فرصت هايي مسلم از دست مي رفت. نمونه از فصل اول كه درخشش بي چون و چراي شماره 8 ما بود در خاطر فوتبال دوستان بسيار است. ديدارهايي كه اغلب علي كريمي در پايان مسابقه عنوان بهترين بازيكن ميدان را به خود اختصاص داده بود، اما از روزهاي ناموفق او اول بازي ايران و ايرلند در مقدماتي جام جهاني 2002 از ذهن مي گذرد. خراب كردن 2 موقعيت صددرصد گل در شرايط تك به تك كه هنوز هم عده اي مي گويند اگر يكي از آنها گل مي شد شايد ايران مسافر جام جهاني آن سال مي شد. در مجموع كريمي و شرايط بازي اش به گونه اي بود كه اگر مي گرفت و گل مي كرد برگ برنده نصيب ايران مي شد و اگر نه اين موقعيت نصيب حريف مي شد.
    
    پرده پنجم
    
    اما خصوصيات اخلاقي؛ علي كريمي اخلاق خاص و منحصر به خودش را داشت. خيلي ها در توصيف اين خلق و خو از واژه غرور استفاده مي كنند و خيلي هاي ديگر آن را به درونگرايي بيش از اندازه اين بازيكن نسبت مي دهند.
    
    علي خيلي از تمرين هاي سخت خوشش نمي آمد. اين را همه مربياني كه با او كار كرده اند تاييد مي كنند. اگر بيشتر از اين تلاش مي كرد با استعداد ذاتي اش حتي به يك پديده ايراني در اروپا بدل مي شدعلي پروين در محفلي خصوصي در مورد علي كريمي همان زمان كه شاگرد خودش بود گفته بود: علي بچه توداريه، اين طوري نيست كه مي گن مغروره، اخلاقشه، خودش را نمي گيره، خب هركس يه اخلاقي داره ديگه.
    
    اما ناصر ابراهيمي مي گويد: دقيقا همين بود، البته اين اواخر مي گفتند اعتراض هايي هم مي كند، اما من درباره زمان خودمان حرف مي زنم. از او هرچه ديديم غرور نبود. علي بازيكن رك و راستي است. حرفش با دلش يكي است. سرش به كار خودش گرم است. يك مقدار زياد از حد درون خودش است، به همين خاطر بعضي ها مي گفتند مغرور است، اما اخلاقش براي مربي آزاردهنده نيست. برعكس يك تكيه گاه براي هر تيم است.
    
    پرده ششم
    
    اعتراض، واژه اي كه در دوران زندگي ورزشي علي كريمي بارها او را زير سوال برده است. با اين كه خيلي اهل مصاحبه و جار و جنجال نيست و حتي در بيشتر موارد مدير برنامه هايش جور او را در اين مواقع مي كشد، اما گاهي زود برآشفته مي شود و عكس العمل هاي آني برايش دردسرساز شده است. دوستان نزديكش از اين واكنش ها به عنوان عصبانيت ياد مي كنند. جواد كاظميان در جايي درباره واكنش علي كريمي پس از تعويض در ديدار ايران و پرتغال در جام جهاني 2006 آلمان گفته بود: «روي نيمكت نشسته بودم.
    
    وقتي برانكو علي را تعويض كرد يك لحظه فقط تغيير را در چهره اش ديدم. او عصباني بود، شايد از عملكرد خودش، شايد از نتيجه يا تعويض. هرچه بود عصباني شده بود و آن لگد به ساك كادر پزشكي حاصل همان عصبانيت بود» و از اين اتفاقات چند بار ديگر هم رخ داد، اما در يك مورد كه اغلب حق را به علي كريمي دادند اعتراض و انتقاد او به فدراسيون فوتبال درخصوص نحوه آماده سازي و تدارك تيم ملي براي مسابقه هاي مقدماتي جام جهاني 2010 آفريقا بود. علي كريمي از عدم برگزاري بازي هاي تداركاتي مناسب انتقاد كرد و با لحن خاص خودش به فدراسيون ايراد گرفت.
    
    اين اعتراض كم كم دامنه گسترده تري پيدا كرد و فدراسيون فوتبال و علي دايي كه در آن مقطع فقط يكديگر را تاييد مي كردند، علي كريمي را به بهانه هاي مختلفي از جمله جوانگرايي با محروميتي غيررسمي مواجه كردند. علي كريمي فروردين ماه گذشته دچار مصدوميتي كوتاه مدت شد، پس از آن هرچند 2 بازي در دوره مربيگري دايي در كارنامه دارد، اما به علت دور بودن از شرايط مسابقه و آمادگي نداشتن تا زمان حضور افشين قطبي از تيم ملي دور بود.
    
    پرده هفتم
    
    حتما اين جمله را از زبان خيلي ها كه اهل فوتبال هستند شنيده و خوانده ايد اگر هر كس ديگري جاي علي كريمي بود بيشتر از اين ها پيشرفت مي كرد. بسياري بر اين باورند كه علي كريمي قدر خود و توانايي هايش را آن طور كه بايد و شايد ندانست. وقتي مي خواست از پرسپوليس به الاهلي برود خيلي ها گفتند اشتباه مي كند بايد به يك ليگ معتبر اروپايي برود، اما براي كريمي كه وابستگي خانوادگي زيادي داشت راحتي خود و خانواده اش مهم تر بود. او راحتي اش را به پيشرفت ترجيح داد؛ كاري كه ممكن است خيلي هاي ديگر انجام ندهند، اما در وصف اين ويژگي علي كريمي يكي از مربيانش مي گويد: علي خيلي از تمرين هاي سخت خوشش نمي آيد. اين را همه مربياني كه با او كار كرده اند تاييد مي كنند، مثلااز تمرين شوت به دروازه اصلالذت نمي برد و ضربه كاشته را ترجيح مي دهد. تمرين هاي منظم با فشار كم كه مناسب باشد مي پسندد. اگر او تن به تمرين مي داد و بيشتر از اين تلاش مي كرد با استعداد ذاتي اش حتي در همان بايرن مونيخ به يك پديده ايراني در اروپا بدل مي شد.
    
    در مجموع علي كريمي بازيكني است كه زود اشباع مي شود. دقت كنيد در هر گلزني، زياد خوشحال نمي شود در حدي كه بهترين باشد راضي است. بي انگيزه نيست، اما هميشه مثل روزاولي كه فوتبال را شروع كرد به فوتبال و هيجان و پيشرفت در آن نمي انديشد.
    
    پرده هشتم
    
    پرسپوليس، الاهلي، بايرن مونيخ، يك سال در ليگ قطر و بازگشت به پرسپوليس كارنامه باشگاهي علي كريمي است. بازي در امارات براي آنها كه با فقر بازيكن بومي مواجه اند براي علي كريمي هميشه با درخشش همراه بود. او بيشتر سرنوشت تيمش را رقم مي زد، اما بايرن مونيخ دنياي ديگري بود. سال اول حضور در آلمان براي علي كريمي همراه با موفقيت بود كه اوج آن درخشش در ليگ قهرمانان اروپا و گلزني مقابل راپيدوين اتريش در اين مسابقه ها بود.
    
    اما سال دوم آن مصدوميت به سراغش آمد و فصلي متفاوت با فصل اول حضورش را رقم زد، اما در شرايطي كه همه معتقد بودند به جام جهاني نمي رسد كريمي آسيب ديگري را پشت سر گذاشت و به جام جهاني هم رسيد، هر چند برخلاف انتظار در اين مسابقه ها فروغ چنداني نداشت و با انتقادهاي زيادي روبه رو شد.
    
    پرده نهم
    
    نمايش هاي فوق العاده او در هنرنمايي با توپ در محوطه جريمه، در دفاع فشرده حريف و مقابل دروازه جزو جدانشدني نام علي كريمي است. او لقب جادوگر را يدك مي كشد؛ لقبي كه حتي در آسيا شناخته شده است، اما زيباترين تعبير را از مطلب يك مجله كه حياتش دوام نياورد به خاطر دارم. ايران قرار بود در پليآف مقدماتي جام جهاني 2002 مقابل ايرلند به ميدان برود، چيزي نمانده بود كه تيم ملي ما به جام جهاني برسد و اين مطلب با انتخاب تيتر «ايران، پشت در بهشت و متعاقب آن قلب يك فرشته در ساق هاي علي كريمي» او را ناجي ايران در آن ديدار برشمرده بود كه اتفاقا كريمي يكي از آن روزهاي بدش را با از دست دادن 2 موقعيت تك به تك رقم زد.
    
    پرده آخر
    
    و خداحافظي از تيم ملي. اعلام خداحافظي علي كريمي از تيم ملي پس از حذف از مسابقه هاي مقدماتي جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي در شرايطي صورت گرفت كه او تازه دهه سوم زندگي اش را به پايان رسانده است. علي كريمي با آن خاطرات تلخي كه از جام جهاني 2006 آلمان داشت و هرگز نتوانست در حد و اندازه هاي نامش باشد بدش نمي آمد كه دوران فوتبال ملي خود را با حضور موفق در جام جهاني 2010 آفريقا به پايان ببرد. او هرگز اين علاقه مندي قلبي را در زمان دعوت نشدن به تيم ملي هنگام حضور علي دايي ابراز نمي كرد، اما انگيزه بالادر 3ديدار پاياني مقابل امارات، كره شمالي و جنوبي مويد آن بود. در هر صورت اين امكان مهيا نشد و حذف از اين مسابقه ها در حقيقت به معناي برآورده نشدن آرزوي علي كريمي در تيم ملي بود.
    
    كريمي: تصميم خداحافظي از تيم ملي را از قبل گرفته بودم. مهم ترين دليل هم اين است كه بايد جا را به جوان ترها بدهيماما بسياري از كارشناسان بر اين باورند كه علي كريمي در مورد خداحافظي اش از تيم ملي، آني و عجولانه تصميم گرفته است، چرا كه مي تواند حداقل در جام ملت هاي آتي آسيا مهره باتجربه و قابل اتكايي براي تيم ملي باشد، اما گروهي هم معتقدند بايد در اوج خداحافظي كرد و تصميم علي كريمي پسنديده و بجا بوده است.
    
    خودش چه مي گويد؟
    
    علي كريمي در مجموع بازيكن كم حرفي است. به زحمت توضيح مي دهد. در مورد خداحافظي اش هم به گفتن اين چند جمله اكتفا مي كند و مي گويد: اين تصميم را از قبل گرفته بودم كه اگر به جام جهاني برويم، پس از اين مسابقه ها و اگر حذف شويم در پايان كار خداحافظي كنم. مهم ترين دليل هم اين است كه فكر مي كنم بايد جا را به جوانترها داد.
    
    كارشناسان چه مي گويند؟
    
    محمود ياوري در اين مورد به «جام جم» مي گويد: هر 10 سال يكبار يك نخبه در هر رشته ورزشي ظهور مي كند، مثل رضازاده، سوريان، حدادي و امثال اينها. علي كريمي هم نخبه دوران خودش است. به نظر من عواملي باعث شد كه اين بازيكن نتواند به اندازه استعدادش رشد كند و به حقش برسد.
    
    وي ادامه داد: محروميت در اوج جواني، انتقال به الاهلي و خوب استفاده نكردن از كريمي در پرسپوليس و تيم ملي از مهم ترين عوامل بود، اما مجموع دوران فوتبالي كريمي از او بازيكن مفيد و تكرار نشدني ساخته است.
    
    به نظر من علي كريمي تنها متعلق به خودش نيست و نبايد يكطرفه تصميم بگيرد. او حداقل تا 3 سال ديگر مي تواند براي تيم ملي بخصوص در جام ملت ها مفيد باشد و اصلانبايد به فكر خداحافظي باشد.
    
    كربكندي مخالف اين نظر است. وي اعتقاد دارد اين رفتن بموقع است، وي در گفتگو با جام جم تصريح كرد: بعضي از بازيكنان مي گذارند وقتي به افت رسيدند خداحافظي مي كنند، به نظر من در اوج رفتن دلچسب تر است و مردم آن بازيكن را با خاطره خوب به ذهن مي سپارند. علي كريمي اشتباه امثال دايي و عابدزاده را تكرار نكرد، ضمن اين كه به نظر من انگيزه علي كريمي در تيم ملي كم شده و وقت خداحافظي اش فرا رسيده بود.
    
    اما ناصر ابراهيمي مي گويد: هر آغازي يك پاياني دارد، اين درست است، اما فراموش نكنيم كه برخي مسائل در فوتبال ما اين پايان را زودتر از حد معمول رقم مي زند، در فوتبال برنامه هايي است كه بازيكن را از شوق مي اندازد و دلسرد مي كند، اين اتفاق در مورد كريمي افتاده و به نظر من انگيزه را در او كشتند، توجه كنيد كه الان 3سال است در فوتبال پديده اي ظهور نكرده، پس ما بايد قدر اين ستاره ها را بدانيم و آرامش را برايشان فراهم كنيم. اگر هم كسي مي خواهد خداحافظي كند برايش برنامه اي آبرومند تدارك ببينيم. ما متاسفانه مي گوييم فقط پهلوان زنده را عشق است، واقعا همين است، چون هر كس كنار مي رود، براحتي تمام تلاشش فراموش مي شود.
    
    وي ادامه مي دهد، به نظر من كريمي براي جام جهاني بعدي شايد مفيد نباشد، اما تا 3 سال ديگر مي تواند تيم ملي را همراهي كند، در ضمن نبايد فراموش كنيم كه خيلي طول مي كشد تا يك بازيكني پيدا شود كه بتواند جانشين شايسته اي براي علي كريمي باشد، اين مهره ها را نبايد براحتي از دست داد.
    
    پايان علي كريمي در تيم ملي
    
    111 بازي ملي و 36 گل زده كارنامه علي كريمي در تيم ملي بود. خيلي از بچه هاي امروز با روياي جادوي توپ در زمين هاي خاكي مقابل دروازه هاي كوچك هنرنمايي مي كنند. به راستي قلب آن فرشته در ساق چه كسي مي تپد؟
    
    چند وجهي علي كريمي / پايان جادوگر در تيم ملي فوتبال سارا احمديان
    


 روزنامه جام جم، شماره 2607 به تاريخ 22/4/88، صفحه 13 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 313 بار
    آثار ديگري از "سارا احمديان"

  مربياني كه قرباني ليگ برتر مي شوند / در تغيير زودهنگام مربيان ليگ برتر، دلايل پنهان زيادي وجود دارد كه بررسي آن مي تواند جلوي خيلي از رفت و آمدهاي كارشناسي نشده را بگيرد
سارا احمديان، جام جم 23/6/92
مشاهده متن    
  سيدجلال حسيني، مدافع پرسپوليس در آستانه شهرآورد پايتخت:راه استقلال را سد مي كنيم
سارا احمديان، جام جم 14/6/92
مشاهده متن    
  ميزباني جام ملت ها؛ سرگرمي يا تيري در تاريكي / براي ميزباني جام ملت ها ابتدا بايد بدانيم از لحاظ برنامه ريزي، مديريت، زيرساخت و امكانات كجاي فوتبال قاره كهن ايستاده ايم
سارا احمديان، جام جم 7/6/92
مشاهده متن    
  بايد دوباره بازيكن ثابت تيم ملي شوم / گفت و گو با حسين ماهيني، مدافع راست سرخپوشان
سارا احمديان، جام جم 3/6/92
مشاهده متن    
  نسخه اي براي حل بحران سكوها / بسياري از خانواده ها، ورزشگاه را از نظر اخلاقي، محيط مناسبي براي حضور فرزندانشان نمي دانند
سارا احمديان، جام جم 26/5/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فكه
متن مطالب شماره 189، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است