|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت88/4/22: نگاهي بر فعاليتهاي منافقانه سازمان مجاهدين خلق و گروهك فرقان
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9439
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6750 22/4/88 > صفحه 17 (تاريخ) > متن
 
      


خط ترور 
نگاهي بر فعاليتهاي منافقانه سازمان مجاهدين خلق و گروهك فرقان


نويسنده: سيد عماد رضوي

منافقين: سازمان منافقين پس از پيروزي انقلاب اسلامي استراتژي دو گانه اي در قبال رويكردهاي نظام تازه تاسيس جمهوري اسلامي اتخاذ كرد. از يك سو سعي كرد با مشاركت فعال در عرصه سياسي جايگاه ويژه اي را در بين رقبا براي خود دست و پا كند و از سوي ديگر به تجهيز و سازماندهي نيروها و افزايش توانايي هاي نظامي و تبليغاتي خود پرداخت. اين سازمان يك نيروي شبه نظامي به نام ميليشيا سازماندهي كرد با آموزش و گسترش آنها نيروي نظامي خود را تقويت نمود و با اسلحه هاي مختلفي كه از غارت پادگان ها بعد از انقلاب به دست آورده بود آنها را تجهيز كرد. خانه هاي امن و تيمي را براي شرايط ويژه تدارك ديد و تلاش كرد با طرح شعارهاي راديكال و تند علاوه بر جذب نيروهاي جديد در مقابل نيروهاي شوراي انقلاب و دولت موقت موضع بگيرد. بي اعتنايي و يا كم توجهي به مسائل مذهبي باعث شده بود تا افراد بي بند و بار و لاابالي با شعارها و عكس هاي جوان پسند جذب سازمان منافقين (مجاهدين خلق) شوند.
     هواداري و ائتلاف با بني صدر يكي ديگر از رويكردهاي سياسي فعال سازمان منافقين بود. اوج اين حمايت ها در مراسم 14 اسفند 58 در سالگرد دكتر مصدق در دانشگاه تهران اتفاق افتاد كه نيروهاي شبه نظامي سازمان اقدام به برخورد با مخالفان رئيس جمهور كه شعار مرگ به ليبرال مي دادند، كردند و ادعا نمودند كه در جيب آنها كارت وابستگي به حزب جمهوري اسلامي را به دست آورده اند.
     امروز 28 خرداد 60 است. سازمان منافقين طي اطلاعيه اي سياسي نظامي رسما وارد فاز مبارزه مسلحانه با نظام و مردم مي شود. امام خميني (ره) فرداي آن روز در موضع گيري شديد اللحن رويكرد منافقانه سازمان مجاهدين را براي مردم افشا مي كنند و مي فرمايند: امروز منافقين و جبهه ملي و حزب دموكرات و تمامي ضد انقلابيون دست در دست يكديگر گذاشته اند تا شما و انقلاب پاك ملت را نابود كنند. ايشان در پايان خواستار مقابله همه مردم با توطئه گران مي شوند.
    با اعلام عدم كفايت بني صدر و عزل وي از مقام رئيس جمهوري، خط ترور نيروهاي خط امام در دستور كار سازمان قرار مي گيرد.
     هفتم تيرماه صداي انفجار مهيبي از ساختمان حزب جمهوري اسلامي به گوش مي رسد. اين انفجار توسط يكي از اعضاي نفوذي منافقين به نام كلاهي صورت مي گيرد. در اين ضايعه دردناك آيت الله بهشتي به همراه 72 تن از نيروهاي برجسته انقلاب شهيد مي شوند.
     در روزهاي بعد ترور پاسداران، مردم حزب اللهي و طرفدار امام(ره) در كوچه و خيابان شهرهاي مختلف تشديد مي شود.
    آيت الله خامنه اي، امام جمعه تهران، در روز 1360/3/5 خطاب به رهبران سازمان مجاهدين فرمودند”من مي گويم كه خودتان را در تاريخ رسوا كرديد حرفهاي قبلي خود را تخطئه نموديد...شما اي مجاهدين خلق مقابله خود را با دولت و حكومت اسلامي به حساب مقابله با ارتجاع مي گذاريد. ارتجاع با منطق اسلام يا منطق كمو نيسم؟” به دنبال اين سخنراني در روز شنبه ششم تير ماه 1360به هنگام سخنراني آيت الله خامنه اي در مسجد ابوذر تهران، عمليات تروريستي سازمان مجاهدين بر عليه رهبران مردمي انقلاب با انفجار بمب شروع مي شود. اما گويا تقدير خداوند بر اين قرار گرفته است تا “آيت الله خامنه اي” به عنوان جانباز انقلاب از اين سوء قصدجان سالم به در ببرد و به عنوان ذخيره اي براي رهبري انقلاب اسلامي ملت ايران در سالهاي بعد از شر دشمنان كوردل محفوظ بماند.
     در اين روزها آيت الله صدوقي، امام جمعه يزد، آيت الله اشرفي اصفهاني امام جمعه كرمانشاه، آيت الله قدوسي، آيت الله دستغيب و تعداد زيادي از نيروهاي انقلابي و مردم بي گناه توسط اعضاي سازمان ترور و به شهادت مي رسند. اكثر قاتلين جوانان كم سن و سالي هستند كه بين 17 تا 22 سال سن دارند. آنها تحت تاثير تبليغات سازمان دست به اين ترورهاي خشونت آميز مي زدند. در هشتم شهريور 1360 دفتر نخست وزيري منفجر مي شود و رئيس جمهور رجايي و نخست وزير جديد باهنر كه هنوز پيش از يك ماه از قبول مسئوليت آنها نگذشته است، به شهادت مي رسند. اين انفجار توسط يكي از عناصر نفوذي سازمان به نام كشميري صورت مي گيرد.داغ ياران نزديك امام(ره) براي مردم سنگين است. امام خميني طي پيامي از مردم مي خواهد كه هرگونه اطلاعي را در مورد خانه هاي تيمي به مقامات برسانند.
    امروز 18 بهمن؛ خبر فوري: موسي خياباني در منطقه ارمني نشين به دام افتاد.
     با كمك مردم، نيروهاي امنيتي و دولت موفق مي شوند در 18 بهمن 60، مقر فرماندهي اصل سازمان را در منطقه ارمني نشين تهران كه در آن موسي خياباني (فرد شماره 2 سازمان) و همسرش اشرف ربيعي همسر رجوي و مقدم (فرمانده نظام سازمان) پنهان شده بودند، شناسايي و محاصره كنند و بعد از سه ساعت درگيري خانه را به تصرف خود درآوردند كه در اين درگيري افراد مذكور كشته مي شوند. چند روز بعد خانه هاي تيمي ديگر نيز كشف مي شوند و در نهايت تا اواخر بهار سال 61 كليه خانه هاي تيمي سازمان با كمك مردم كشف و شناسايي مي شوند و منافقين مجبور به انتقال بقاياي نيروهاي خود به كردستان و از آنجا به عراق مي شوند و موج ترورها كاهش مي يابد.
    گروهك فرقان
    هنوز چند ماه از پيروزي انقلاب نگذشته است كه سرلشكر محمد ولي قرني در سوم ارديبهشت ماه 58 توسط دو مرد ناشناس در حياط منزل خود هدف گلوله قرار مي گيرد و شهيد مي شود. فداكاري ها و رشادت هاي سرلشكر قرني در كردستان خاري در چشم ضد انقلاب است. چند روز بعد در يازدهم ارديبهشت استاد مرتضي مطهري از رهبران فكري و سياسي انقلاب در راه بازگشت از جلسه شوراي انقلاب فرهنگي هدف گلوله افراد ناشناس قرار مي گيرد و به شهادت مي رسد امام خميني (ره ) در سوگ اين فقيه متفكر گريستند و آن را ضايعه اي بزرگ عنوان نمودند.
    در چهارم خرداد ماه نيز دو تروريست با مراجعه به منزل حجت الاسلام هاشمي رفسنجاني با اين عنوان كه قصد ملاقات با وي را دارند وارد منزل او شدند و قصد جان ايشان را مي كنند كه البته با رشادت همسر آقاي هاشمي گلوله هاي شليك شده آسيب جدي به ايشان وارد نمي كند. ترورها در روزهاي بعد ادامه مي يابد و تني چند از نيروهاي برجسته انقلاب هب شهادت مي رسند. در 16 آذر ماه مهاجمين پس از سوء قصد به جان آيت الله موسوي اردبيلي توسط يك بمب كنترل شونده دستگير مي شوند و اعتراف مي كنند كه گروه فرقان اين اقدام را انجام داده است.
    مجموعه اين ترورها را كه گروهي به نام فرقان به عهده مي گيرد. اين گروه در اواسط دهه 50 توسط طلبه جواني به نام گودرزي كه در اوج فعاليت هايش 20 ساله بود شكل گرفت و حدود 50 تا 60 عضو داشت. ايدئولوژي اين گروه به شدت متاثر از سازمان مجاهدين خلق بود. فرقان كناره گيري روحانيت را از قدرت ضروري مي دانست و وجود روحانيت را مغاير با همه موازين توحيدي و مفاهيم قرآني عنوان مي كرد.
    بعد ازماه ها نگراني، در اوايل آبان ماه، مخفيگاه بزرگ گروه فرقان در كرج شناسايي شد و مقادير زيادي سلاح و مواد منفجره و اعلاميه از آن ضبط شد و چند تن از اعضاي اين گروه دستگير شدند.
    در 22 دي ماه 1358بالاخره محل رهبر گروه فرقان و جمعي ديگر از اعضاي اين گروه شناسايي مي شود و طي 48 ساعت درگيري مسلحانه همه آنها دستگير مي شوند.
    
    
    خط ترور: نگاهي بر فعاليتهاي منافقانه سازمان مجاهدين خلق و گروهك فرقان سيد عماد رضوي
    


 روزنامه رسالت، شماره 6750 به تاريخ 22/4/88، صفحه 17 (تاريخ)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1166 بار
    آثار ديگري از "سيد عماد رضوي"

  استقبال حجاج با طعم احتياط / لزوم اعمال مراقبتهاي ويژه در آستانه بازگشت حجاج به كشور
سيد عماد رضوي، رسالت 21/9/88
مشاهده متن    
  برگزاري قريب الوقوع دادگاه متهمان كهريزك / بررسي اقدامات كميته هاي ويژه مجلس جهت پيگيري حوادث مربوط به انتخابات
سيد عماد رضوي، رسالت 17/9/88
مشاهده متن    
  اشك تمساح و گاز اشك آور / تاثير رواني حضور يگان ويژه در خيابانهاي تهران
سيد عماد رضوي، رسالت 20/8/88
مشاهده متن    
  منطق13 آبان
سيد عماد رضوي، رسالت 9/8/88
مشاهده متن    
  اسلام سياسي،اسلام هراسي و ارتباطات ميان فرهنگي / تحليل بر قبض و بسط پديده اسلام هراسي
سيد عماد رضوي، رسالت 16/7/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پيشرفت هاي نوين در علوم رفتاري
متن مطالب شماره 27، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است