|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/4/30: تنوع در ويترين رشته هاي علوم تجربي بالاست گول «رشته هاي دهن پر كن» را نخوريد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22217
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19415 30/4/88 > صفحه 12 (دانشگاه) > متن
 
 


تنوع در ويترين رشته هاي علوم تجربي بالاست گول «رشته هاي دهن پر كن» را نخوريد


نويسنده: مينا حقي مقدم

عادي ترين راه پيدا كردن حل مساله، رفتن سراغ آسونترين راه . مثلاموقع انتخاب رشته ،خيلي ها مي روند سراغ رشته هاي «تاپ» و به اصطلاح« دهن پركن »تا هم از جرگه ي ديگر داوطلب ها جا نمانند و لقب دكتر و مهندس و ديگر القاب موجود را درو كنند، هم بعد ازفارغ التحصيلي لااقل لقبي براي يدك كشيدن همراه داشته باشند و ميان فاميل و اقوام پز و عشوه و فخر از خودشان ساطع كنند.
    اما هميشه آسان ترين و عادي ترين راه ،بهترين راه براي آدم ها نيست.گاهي «دز» سختي و كنكاش و تلاش فعاليتي وقتي بالاباشد، باعث رشد و ترقي آدم ها مي شود ، باعث رشد فكري، كه در نهايت مي تواند مثل يك بمب هسته اي تاثير گذار و محرك باشد . رشته هاي ناشناخته هم همين طورند يا رشته هايي كه لقبي پشت بندشان نيست . دست آخر مي بيني فلاني با اون همه ادعا و بالانشيني حرف و حديثي، حالاعقب تر از توئه كه بدون هيچ ادعا و سر و صدا طلبي رفتي و رشته اي رو انتخاب كردي كه دوست داشتي و با كنكاشي كه كردي موقعيت طلايي منحصر به فرد زندگي تو بود.
    داوطلب گرامي فوق الذكر ! زمان انتخاب رشته نزديك ،بايد بگردي ماهي طلايي زندگي ات رو پيدا كني . آستين هات رو بالازدي ؟
    
    كارداني تكنولوژي پزشكي هسته اي
    با توجه به ابعاد گسترده علم پزشكي ، علم پزشكي هسته اي در امر تشخيص و درمان بيماريها ارزش والايي را كسب كرده است و به دليل اهميتي كه استفاده از اشعه يونيزان و راديو داروها در امر تشخيص و درمان و تحقيق بيماريها دارد ، نياز به تربيت افرادي كه آشنا به كاربرد اين علم و استفاده از آن در علم پزشكي باشند ، از اهميت خاصي برخوردار است .
    
    گياه پزشكي
    اين رشته تشخيص و شناسايي آفات و عوامل بيماري گياهان زراعي، باغي، زينتي، جنگلي، مرتعي و فرآورده هاي گياهي و همچنين شناخت علايم و چگونگي اثر آفات و عوامل بيماريهاي انگلي و غيرانگلي بر گياهان و آشنايي كامل با اصول و روشهاي مبارزه، مورد بحث قرار مي گيرد.
    
    گفتار درماني
    اختلال در زبان باعث اختلال در رفتار نيز مي گردد كه از جمله مي توان به از دست دادن توجه، تمركز حافظه، كاهش قوه ابتكار و قضاوت كلي و از دست دادن توانايي تصميم گيري اشاره نمود.اين رشته از
    شاخه هاي علوم توانبخشي است كه به مطالعه و درمان تمامي جنبه هاي نقائص و اختلالات گفتاري و زباني اعم از عضوي و غير عضوي مي پردازد،توانمندي در گفتار و داشتن صبر و حوصله از عوامل موفقيت در اين رشته است.
    
    هوشبري
    هدف از اين رشته تربيت افرادي است كه به عنوان دستيار يك متخصص بيهوشي در طول دوره اين رشته كه حداقل 2 سال است و دروس اين رشته به صورت نظري عملي و كارآموزي در بيمارستان ها عرضه مي شود در بخش هوشبري اتاق عمل مشغول كار شوند ،در حال حاضر امكان ادامه تحصيل طي ضوابطي در دوره كارشناسي ناپيوسته پرستاري فراهم است.
    
    شنوايي شناسي
    از رشته هاي نوپاست.اين رشته براي شناسايي و پيشگيري از اختلالات شنوائي از نوتواني، درمان با تمرينات ورزشي و بازتواني حس تعادلي استفاده مي كنند. اين كارشناسان در حيطه كار تخصصي خود در دعاوي قضايي نيز به ارائه نظريات فني مي پردازند.اين رشته در حال حاضر در ايران دوره دكتري ندارد و فارغ التحصيلان مي توانند در صورت پذيرفته شدن در آزمون ورودي دوره كارشناسي ارشد را در
    رشته هاي شنوائي شناسي، زبان شناسي و كودكان استثنائي ادامه تحصيل دهند.برخوردهاي عاطفي و داشتن صبر و حوصله براي موفقيت در اين رشته لازم و ضروري است.
    
    راديولوژي
    رشته راديولوژي يا همان پرتو شناسي علم توضيح و تفسير يافته هاي راديوگرافيك در ارتباط با علائم و نشانه هاي كلينيكي بيمار است.
    در حال حاضر اين رشته در كنكور سراسري ابتدا در مقطع كارداني عرضه
    مي شود و سپس مي توان از سطح ليسانس تا دكتري ادامه تحصيل داد. جزء شرائط اوليه انتخاب اين رشته ، آمادگي كافي جسمي و روحي و موفقيت در دروس فيزيك، فيزيولوژي، آناتومي مي باشد.
    
    علوم آزمايشگاهي
    وظيفه اصلي اين رشته شناخت علل ايجاد بيماريهاي مختلف و عوامل ايجاد كننده آنها است. ابزاري كه در تشخيص و درمان بيماري هاي مختلف بكار مي رود، تحت عنوان پاراكلينيك مي باشد كه
    مي توان به رشته هايي از قبيل راديولوژي، رشته هاي توانبخشي و پرستاري اشاره كرد.
    در حال حاضر اين رشته در دو مقطع كارداني و كارشناسي ناپيوسته در اغلب دانشگاههاي علوم پزشكي كشور دانشجو مي پذيرد.
    
    فوريت هاي پزشكي
    در اين رشته ك كارشناسان مي توانند در ارائه خدمات امداد و كمك هاي اوليه به بيماران و مصدومان حوادث مختلف تا رسيدن به مراكز درماني كمك كنند. اين رشته فقط داوطلب مرد مي پذيرد. طول دوره اين رشته 2 سال است و از شرائط اختصاص اين رشته داشتن سلامت كامل و استانداردهاي فيزيكي مي باشد.
    
    تكنولوژي پرتو درماني
    با توجه به ابعاد گسترش علم پزشكي ، علم راديوتراپي در درمان بيماران سرطاني ارزش والايي را كسب نموده است. دوره كارداني پرتو درماني جهت تربيت نيروي انساني مورد نياز بخشهاي پرتو درماني در سطح كاردان ، تهيه شده است .
    فارغ التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در مراكز پرتو درماني ( راديوتراپي )سراسر كشور بعنوان تكنسين راديوتراپي زير نظر متخصصان اين رشته كليه خدمات لازم را انجام دهند.
    
    پرورش طيور
    مجموعه علوم دامي از جنبه موضوعي شامل عناوين تخصصي ،تغذيه دام ، اصلاح نژاد ، فيزيولوژي ، اقتصاد دامپروري ، فرآورده هاي دامي و ... و از جنبه كاربردي نيز پرورش گاو و گاوميش ، پرورش زنبور عسل ،... را شامل مي شود. دوره آموزشي اين رشته به مدت 4 سال و در سطح كارشناسي است.
    
    جنگلداري
    اين رشته به منظور تامين نيروهاي كارآمد براي حفاظت ، احيا و بهره برداري مستمر و اداره صحيح جنگلها، ايجاد شده است.
    جنگلداري عبارت از مجموعه علوم و فنون درجهت شناخت جوامع مختلف جنگلي و آگاهي از كيفيت و كميت آنها ، پرورش توده هاي جنگلي ، بهره برداري مستمر از توليدات جنگل ، روشها ي مختلف قطع و استحصال و حمل درختان افكنده و حفاظت ، احيا و توسعه مناطق جنگلي بعنوان توليد كننده ماده اوليه (چوب ) و تعديل و تنظيم كننده شرايط آب و هوا و خاك.
    
    دكتري پيوسته بيوتكنولوژي
    رشته بيوتكنولوژي يك رشته كاربردي و ميان رشته اي مهندسي علوم است كه قلمرو آن حداقل 33 حوزه تخصصي علوم را در برمي گيرد. اين رشته در كشور ما از سال 1378 در دانشكده علوم دانشگاه تهران در مقطع دكتراي پيوسته ارائه مي شود.نقش
    فارغ التحصيلان اين رشته در جهت فعاليت هاي آموزشي، پژوهشي و خدماتي در زمينه هاي مختلف اين رشته از قبيل توليد مواد اوليه داروئي، توليد مواد بيولوژيك، كنترل بيولوژيك داروها، بدست آوردن مواد اوليه بيـولـوژيك جديد از سلـول هاي حيـواني، قـارچ ها، باكتـري ها و ساير ميكروارگانيسم ها مي باشد.
    
    زيست شناسي سلولي مولكولي
    اين رشته داراي 5 گرايش ميكروبيولوژي ، علوم سلولي و مولكولي ، ژنتيك ، بيوشيمي و بيوفيزيك است . در گرايش هاي مختلف زيست شناسي سلولي و مولكولي بايد علاقه مند بود و صبر و پشتكار داشت تا بتوان طعم شيرين موفقيت را چشيد. همچنين دانشجو بايد حافظه خوبي داشته و در دروس شيمي ، رياضي و فيزيك قوي باشد و در نهايت لازم است كه به كارهاي آزمايشگاهي علاقه مند باشد. براي مثال يكي از كارهايي كه به طور معمول در آزمايشگاه علوم سلولي و مولكولي انجام مي گيرد، استخراج RNA از يك بافت است كه حداقل زمان لازم براي اين كار 5 ساعت مي باشد
    سرويس دانشگاه برنا
    
    تنوع در ويترين رشته هاي علوم تجربي بالاست گول «رشته هاي دهن پر كن» را نخوريد مينا حقي مقدم
    


 روزنامه كيهان، شماره 19415 به تاريخ 30/4/88، صفحه 12 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2671 بارآثار ديگري از "مينا حقي مقدم"

  مالكيت درياي خزر در ابهام در آستانه نخستين اجلاس وزيران كشورهاي حاشيه اين دريا مطرح است
مينا حقي مقدم، ايران 28/9/85
مشاهده متن    
  در راستاي حفظ محيط زيست قانون ناكام شد يا به كام؟
مينا حقي مقدم، ايران 21/9/85
مشاهده متن    
  مديريت شهري به چه قيمت
مينا حقي مقدم، ايران 23/8/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه وقف ميراث جاويدان
متن مطالب شماره 104، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است