|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد88/5/21: روس ها كلاه بتوني بر سر دوستان مي گذارند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4344
سه شنبه 27 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2024 21/5/88 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


روس ها كلاه بتوني بر سر دوستان مي گذارند


نويسنده: فرزانه روستايي

از ظواهر امر بر مي آيد كه روسيه را به عنوان متحدي استراتژيك در روابط خارجي و در ديگر امور حساس به عنوان محرم گرمابه و گلستان برگزيده ايم و در بسياري از مناسبات خود را جمع و ضرب در مسكو مي كنيم. با اين حال اگر پنجره يي را از مسكو به سوي تهران بگشاييم احتمالاً درمي يابيم وزن ما و ساير كشورهابراي روس ها در بيشتر موارد نقش هاي تاريخ مصرف دار و گذرا است. نقد نگاه روس ها به ايران فقط از منظر بازي 30 ساله اين كشور بر سر تكميل نيروگاه اتمي بوشهر نيست زيرا در اين مورد خودمان اراده كرده ايم تا بازي را ادامه دهيم. يا حتي از اين زاويه هم نيست كه روس ها ممكن است در آينده به خاطر ايران روابط خود را با امريكا يا اروپا مكدر كنند و معامله چند صد ميليارد دلاري با جهان غرب و امريكا و اروپا را فداي معاملات چند ميليارد دلاري با ما كنند.
    
    
    شايد نگاه نقادانه ما به روس ها بايد از اين زاويه باشد كه روس ها در معادلات منطقه يي خود حتي به اندازه همسايه يي دور نيز براي مراوده با كشور مهمي همچون ايران نقش قائل نيستند. سند ادعاي فوق اجلاس چهارجانبه كشورهاي پاكستان، افغانستان، تاجيكستان و روسيه است كه 10 روز پيش در دوشنبه برگزار شد و هيچ كس حتي روس هاي متحد تهران متوجه غيبت ايران در اين اجلاس نشد. اجلاس با شركت روساي جمهور كشورها برگزار شد اما تهران براي شركت در اين اجلاس دعوت نشد. حتي اگر از نقش و وزن امنيتي ايران در معادلات افغانستان بگذريم، نقش پاكستان و تاجيكستان را نيز در اجلاس ناديده بگيريم، روس ها حداقل بر اين نكته اشراف دارند كه اجراي نقش هاي جديد منطقه يي بدون حضور ايران اگر بسيار دشوار نباشد بي ترديد با پذيرش هزينه هاي اقتصادي، امنيتي بالاتري امكان پذير است. مهم نيست رئيس جمهور ايران چه كسي باشد، زشت يا حتي زيبا، مهم اين است كه هويت و وزن منطقه يي ايران انكارناپذير است. از سويي صاحب نظراني كه اجلاس هاي مشابه با شركت همسايگان بلافصل ايران را پيگيري مي كنند بر اين نكته تاكيد دارند كه پاكستاني ها، افغان ها و تاجيك ها ممكن است در سازماندهي مناسبات منطقه يي از تجربه كافي برخوردار نباشند اما روس ها چطور. وزراي خارجه ايران حتي در شرايطي كه وزير آن در حال جابه جايي باشد نمي توانند نسبت به اين نكته حساس نباشند كه چگونه رفقاي متحد روس ما متوجه جاي خالي ايراني ها در اجلاس چهارجانبه دوشنبه نشدند. شايد اسلام آباد فقط در پي روياي ديرينه و راهيابي به آسياي ميانه باشد، شايد افغان ها بدون مجوز امريكايي ها در هيچ اجلاس منطقه يي حضور نيابند و تاجيك هاي فارسي زبان از وحشت سرايت افراط گرايان افغاني به تاجيكستان نگرانند، اما روس ها تجربه چند صد ساله در اداره وزارت خارجه و چيدن مناسبات منطقه يي در اطراف مرزهاي خود را دارا هستند. فقط مي توان گفت رابطه ما با روسيه رابطه يي يكطرفه است. اگر بخواهيم اين معضل سياست خارجي را به زباني ساده بيان كنيم بايد تصريح كنيم روس ها رابطه با ايران را ذره ذره در مناسبات منطقه يي و بين المللي خود به مصرف مي رسانند. وزيران و وزارت خارجه ايران نيز راهكاري براي مقابله با اين امر ندارند.
    
    1- در مورد اعمال حاكميت تاريخي ايران و اتحاد شوروي سابق بر درياي خزر دو كشور متناسب با توان و ظرفيت خود از درياي خزر به صورت مشاع بهره برداري مي كردند.
    
    با سقوط اتحاد شوروي و تقسيم سواحل اين كشور بين چهار كشور روسيه، قزاقستان، تركمنستان و جمهوري آذربايجان، روس ها به جاي تقسيم سهم خود بين چهار كشور جديد عملاً به ترتيبي عمل كردند كه بخشي از سهم ايران را نيز به كشورهاي جديد اختصاص دادند. روس ها حتي پا را از اين فراتر گذاشته و در سال 1998 طبق توافقي حدود 50 درصد منابع نفتي درياي خزر را بدون اطلاع ايران بين خود و قزاقستان تقسيم كردند و مابقي را به ايران و تركمنستان و جمهوري آذربايجان واگذاردند. اينكه روس ها به جاي تقسيم سهم سابق خود از درياي خزر با سه كشور تركمنستان، جمهوري آذربايجان و قزاقستان، به نحوي عمل كردند كه عملاً بخش هايي از سهم ايران نيز به اين كشورها واگذار شد به نظر مي رسد حادثه يي تاريخي است كه نبايد از يادآوري پي درپي آن غافل شويم.
    
    2- علاوه بر اين، در شرايطي كه مسكو را به عنوان يك متحد استراتژيك گزينش كرده ايم روس ها در دو مورد از سه قطعنامه يي كه در شوراي امنيت صادر شد عليه ما راي دادند و از حق وتو خود براي تحكيم روابط با تهران استفاده نكردند.
    
    3- روس ها امكان آن را داشتند تا در اجلاس چند ماه گذشته شانگهاي براي ارتقاي نقش ايران در اجلاس از سطح ناظر به عضو رسمي تلاش كنند اما ارتقاي نقش ايران را به نفع خود ارزيابي نكردند.
    
    4- شايد از همه مهم تر، تعلل برنامه ريزي شده روس ها در تكميل نيروگاه اتمي بوشهر باشد كه بي ترديد خسارتي تاريخي را به ايراني ها وارد كرده است. اگر طرف ايراني براي تكميل و راه اندازي نيروگاه بوشهر با هر طرف ديگري غير از روس ها وارد معامله سياسي و اقتصادي و امنيتي مي شد و هر امتيازي را واگذار مي كرد هزينه آن كمتر از آن بود كه هنوز براي تكميل و آغاز به كار نيروگاهي در تقلاباشيم كه سطح تكنولوژي آن حداقل دو دهه عقب تر از هر نيروگاه ديگر در حال تكميل در سراسر جهان است. البته اگر اين نيروگاه روزي تكميل و راه اندازي شود. مجموع عوامل فوق حاكي از آن است كه به دليل بحران هاي داخلي و بيش از آن، انزواي بين المللي كه درگير آن هستيم داوطلبانه از نقش هاي تعريف شده و تعارف شده از مسكو استقبال مي كنيم. اما من معتقد هستم روس ها از همه ديگر بازيگران نظام بين الملل دوگانه تر بازي مي كنند و براي هر تعهد خارجي خود تاريخ مصرف قائلند. اجازه بدهيد تصريح كنم كه روس ها بر سر همه متحدان خود در صورت لزوم كلاه مي گذارند، اما تجربه نشان داده بر سر ما كلاه بتوني مي گذارند.
    
    
    
    روس ها كلاه بتوني بر سر دوستان مي گذارند فرزانه روستايي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2024 به تاريخ 21/5/88، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 342 بار
    آثار ديگري از "فرزانه روستايي"

  ويكي ليكس و آستانه محرمانه بودن
فرزانه روستايي، شرق 13/9/89
مشاهده متن    
  انتخابات مصر
فرزانه روستايي، شرق 10/9/89
مشاهده متن    
  آژير خطر ميدان كاج
فرزانه روستايي، شرق 1/9/89
مشاهده متن    
  ژنرال ها و بانوي مقاومت برمه
فرزانه روستايي، شرق 24/8/89
مشاهده متن    
  صلح نوبل از نگاه چيني ها
فرزانه روستايي، شرق 21/7/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات ترجمه قرآن و حديث
متن مطالب شماره 10 (پياپي 502)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است