|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/6/10: بختيار آقا خان و جبهه ملي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19451 10/6/88 > صفحه 8 (پاورقي) > متن
 
 


بختيار آقا خان و جبهه مليبختيار، آقاخان - 1
    خيلي محرمانه
    وزيركار: آقاخان بختيار
    تاريخ و محل تولد: 1911، اصفهان
    تحصيلات: تحصيلات ابتدايي در اصفهان
    تحصيلات متوسطه در تهران
    كالج آمريكايي در تهران
    علوم اقتصادي و بانكداري در دانشگاه لندن
    سوابق شغلي: 1946 مدير شركت حمل و نقل تجاري (TRATICO).
    49 - 1947 نماينده مجلس دورا پانزدهم از شهركرد.
    ژوئيه 1951 به رياست بانك كشاورزي منصوب شد.
    اوت 1952 استعفا از بانك كشاورزي.
    پاييز 1952 ترك ايران به مقصد انگلستان.
    بهار 1953 بازگشت به ايران.
    اكتبر 1953 آوريل 1957 توسط دولت به رئيس و مديرعامل هيئت مديرا بانك رهني ايران منصوب شد.
    آوريل 1957 وزير كار، كابينه اقبال.
    زبان: فارسي، انگليسي (عالي).
    اطلاعات شخصي: خانواده و دوستان: بختيار پسر غلامحسين خان بختيار (سردار محتشم) است كه دوبار در زمان قاجاريه وزير جنگ بوده است و قوياً با انگلستان مخالف است. او خان بختياري است كه چهار همسر، ده پسر و تعدادي دختر (اطلاعي در دست نيست) دارد. يكي از برادران آقاخان يعني مجيد ، يكي از دوستان خانوادا سلطنتي است. برادر ديگر وي، جمشيد منشي ملكه است. سومي، حميد ، كه در انگلستان تحصيل كرده است، زماني فرماندار چهارمحال بود و در حال حاضر نماينده اهواز در مجلس نوزدهم است. حميد همبازي مهدي باتمانقليچ، برادر تيمسار باتمانقليچ، در تاتر سلطنتي است و همچنين در سازمان ROOTES در تهران و شركت ايران - غرب دست دارد. برادر چهارم، يحيي خاص ن همچنين در انگلستان تحصيل كرده و دوست آمريكائيان است و اوقات خود را در دهات متعلق به خود مي گذارند و اظهار مي دارد كه آنجا خواهد ماند تا وضعيت آنها را بهبود بخشد. برادر پنجم، سعيد، نيز در دهات بختياري باقي مانده است. يكي از دوستان و پسر عموهاي اين خانواده، علي اصغر خان بختياري است. آقاخان نيز پسر عموي ثانوي ملكه است.
    شخصيت و وضعيت ظاهري: آقاخان، قد بلند، باريك، خوشرو و با موهاي كمرنگ و چشمان آبي است، كه به عنوان فردي جنتلمن در سطح بالابا قابليت قابل توجه توصيف شده است. او آرام صحبت مي كند و رفتار انگليسي دارد. آقاخان بيماري چشم دارد و چندين بار براي معالجه به سوئيس رفته است. او ورزشكار است و به خوبي تنيس بازي مي كند. معمولاً همبازي تنيس وي شاه، عموي ملكه، خانم باقر پيرنيا، همسر معاون وزير دارايي و قهرمان سابق تنيس خانم هاي ايران، هستند.
    
    
    ملاحظات:
    بختيار با وجودي كه عضو مجلس پانزدهم بوده است، به علت بيماري از شركت در مجلس شانزدهم خودداري نمود. به هر حال، براي مجلس هفدهم فعاليت نمود، ولي موفق نشد.
    دليل آن ممكن است عدم محبوبيت وي نزد جبها ملي باشد. او در كل طرفدار غرب و بالاخص طرفدار انگلستان مي باشد. براساس يك گزارش موثق، كمي پس از انتصاب وي به وزارت كار، او كارمندان وزارتخانه را جمع كرده و اظهار داشته است به علت اينكه درگير مديريت عاملي بانك رهني است، در روز فقط دو يا سه ساعت در وزارتخانه خواهد بود و كارها را به معاونين وزير واگذار نموده است.
    پايان بخش خيلي محرمانه منبع: كاركنان سفارت
    بختيار، آقاخان - 2
    آقاخان بختيار
    
    
    خيلي محرمانه
    بختيار، وزير كار، داراي دو فرزند است، دختر وي كه 21 سال دارد اخيراً از انگلستان بازگشته است. او تحصيلات متوسطه را در يك دبيرستان كوچك در جنوب انگلستان گذراند و در لندن تحصيلات كالج را به پايان رساند. پسر وي كه 25 سال دارد اخيراً براي ادامه تحصيل به انگلستان اعزام شده است. همسر بختيار با قدي حدود 5 فوت و 8 اينچ و موهاي مشكي، تقريباً چاق است. او (همسر بختيار) ادعا مي كند دوستان آمريكايي بسياري دارد از جمله كي براكن كه در كوچ ايل شركت نموده است و باب پارك كه در حال حاضر در لندن است. او همچنين مي گويد عموزاده اي در ايالات متحده دارد و هر چند تاكنون به آمريكا نرفته است، به زودي مي خواهد به آنجا برود. او نسبت به شوهرش كه كاملاً به انگليسي مسلط است، كمتر انگليسي مي داند. اخيراً مامور گزارش نويسي در مورد مسائل كار و كارگري در سفارت سعي كرد بختيار را در دفترش در بانك رهني ملاقات نمايد. حدود 20 دقيقه وي را معطل كردند و سپس در يك زمان از قبل تعيين شده به سردي با وي ملاقات شد. از سوي ديگر همكار وي در سفارت انگليس، بختيار را دو تا سه بار در هفته ملاقات مي كند و اظهار مي دارد كه با وي خيلي دوست است. در مذاكراتش با مسئولين اين سفارت، مامور گزارش نويسي در مورد امور كار و كارگري در سفارت انگليس، READ، اين ذهنيت را ايجاد كرده است كه بختيار بالاخص طرفدار آمريكا نيست. يك شب وقتي مقام گزارش كننده به شوخي به افول بختيار، عموزادا آقاخان، گفت او (زن) فكر نمي كند آقاخان آمريكائيان را دوست داشته باشد، افول كه اخيراً از ايالات متحده بازگشته و يك شهروند آمريكايي است، متعجب شد. چندين هفته بعد، در كلوپ تهران - افول بختيار به مقام گزارش كننده نزديك شد و گفت: او اظهارات وي (زن) را در مورد آقاخان به خاطر مي آورد و بلافاصله پس از ديدن عموزادا خود به او گفته است اكنون كه او يك شهروند امريكايي است حتماً او ديگر علاقه اي به ديدن پسر عمومي خود ندارد. بنا به اظهار افول، آقاخان پاسخ داد كه هميشه از ديدن عموزادا خود خوشحال مي شود، هر چند اكنون او يك شهروند آمريكايي شده است. افول آنگاه به مسئول گزارش كننده گفته است كه آقاخان در آن شب در كلوپ تهران حضور دارد. كمي بعد از آن آقاخان، هر چند بوضوح مريض به نظر مي رسيد، و همسرش حدود 20 دقيقه با مسئول گزارش كننده ملاقات نمودند. به نظر مي رسد هما اين ماجرا براي اثبات اين بوده كه مسئول گزارش كننده مطمئن شود كه او واقعاً آمريكائيان را دوست دارد.
    آقاخان بختيار، وزير كار - آقاخان بختيار فرزند سردار محتشم در سال 1921 در اصفهان متولد شد. او در اصفهان مدرسه ابتدايي را گذراند و در كالج اصفهان و سپس در كالج تهران تحصيلات خود را به پايان رساند. در سال 1309 به لندن رفت تا در كمبريج علوم اقتصاد را تحصيل نمايد. در 1315 به تهران مراجعت نمود. ابتدا او در بانك ملي و سپس د ربانك رهني مشغول شد. در بانك رهني ابتدا وي بازرس بود و سپس به رياست ادارا اعتبارات درآمد و در مجلس پانزدهم به عنوان نماينده شهركرد انتخاب شد. در مدت دولت دكتر مصدق، او مدير بانك كشاورزي شد و به علت حادثه اي كه براي چشمانش رخ داد، استعفا كرد و مدير بانك رهني شد و به مدت سه سال در اين سمت ماند، و در كابينه فعلي به عنوان وزير كار منصوب گرديد.
    
    بختيار آقا خان و جبهه ملي
    


 روزنامه كيهان، شماره 19451 به تاريخ 10/6/88، صفحه 8 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 643 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزيده دنياي سراميك
متن مطالب شماره 35، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است