|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/6/14: سيگار برگ! زندگينامه جمعي از رجال پهلوي05
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19454 14/6/88 > صفحه 8 (پاورقي) > متن
 
 


سيگار برگ! زندگينامه جمعي از رجال پهلوي05خيلي محرمانه

در اكتبر 1968 يكي از رهبران زنان ايران، فرخ رو پارسا به وزارت آموزش و پرورش منصوب گرديد. او قبلا از مي 1965 به عنوان معاون وزير در وزارت آموزش و پرورش خدمت نموده بود. اولين زن خارج از خانوادا سلطنتي است كه تا اين سطح بالادر دولت رسيده است. انتصاب اولين زن در كابينه، منعكس كنندا ترقي وضعيت زنان در ايران و توجه روزافزون كشور به سيستم آموزشي است. وزير جديد در مدارس دخترانه تهران 20 سال تدريس نموده و در گردهمائيهاي متعدد بين المللي در موارد آموزشي و وضعيت زنان شركت نموده است. به عنوان رياست كميتا آموزشي شوراي عالي جمعيت زنان، او در بالابردن آموزش زنان فعال و عميقا در مبارزه فرهنگي ملي درگير بوده است. وي باهوش، سخت كوش و جاه طلب، و با دامنه گسترده اي از تماس ها (از جمله، خواهر دوقلوي شاه، شاهزاده اشرف) مي باشد. او به مدت زيادي عضو شوراي عالي جمعيت زنان و يك عضو موسس حزب حاكم ايران نوين بوده است. در دسامبر 1966، او مجددا در كميته اجرايي حزب انتخاب گرديد. در سپتامبر 1963 به نمايندگي مجلس انتخاب شد، ولي از كرسي خود استعفا داد تا پست خود را در وزارت آموزش و پرورش تقبل نمايد.

فرخ رو پارسا در سال 1922 در قم ، جايي كه مادرش يكي از رهبران مبارزه براي حق راي زنان، به علت نوشتن مقاله اي در مورد حقوق زنان تبعيد شده بود، متولد شد. فرخ رو در تهران تحصيل كرد و از دانشگاه تهران با مدارج پيشرفته در رشته هاي بهداشت كودكان و ادبيات فارغ التحصيل شد. با وجود اين كه درجه دكترا (MD) دارد، ولي هيچ گاه طبابت نكرده، زيرا ترجيح داده است، تدريس نمايد.

او از سال 1958 تا 1963 مدير دبيرستان دخترانه رضاشاه كبير بوده است. در حدود سال 1960 او همچنين مدير دروس و رئيس دفتر دانشگاه ملي جديد بود. پارسا به عنوان رئيس جمعيت زنان آموزگار فدراسيون جمعيت زنان خدمت كرده است. او در سمينارهايي در مورد حقوق زنان در اتحاد جماهير شوروي (1963) ، يونان (1958) ، آلمان غربي و ايتاليا شركت نموده است. در سال 1960 در پي دعوت آموزشي اداره اطلاعات آمريكا (USIS) او از ايالات متحده بازديد كرد و در سال 1964 او با يك گروه زنان از انگلستان ديدار نمود. او در نوامبر 1965 هيئت اعزامي ايران را به كنفرانس يونسكو (ECAFE) در بانكوك سرپرستي نمود، و به عنوان نايب رئيس كميسيون كيفيت و محتواي آموزشي در كنفرانس انتخاب شد. در 1966 او، نخست وزير اميرعباس هويدا را در يك بازديد از روماني همراهي نمود.

پارسا همسر سرلشگر احمد شيرين سخن است، ولي او با يك ژست زنانه نام خانوادگي خود را حفظ نموده است. شوهرش رئيس سازمان تدارك وزارت جنگ است. آنها داراي يك پسر، حميد (متولد 1949) و سه دختر ناهيد (متولد 1950) ، مهشيد (متولد 1954) و نويد (متولد 1958) هستند. وزير علاوه بر زبان مادري فارسي به فرانسه و انگليسي صحبت مي كند.

دسامبر 1968 - آذر 1347

پارسا، فرخ رو - 2

خانم فرخ رو پارسا، وزير آموزش و پرورش

خيلي محرمانه

خانم فرخ رو پارسا، تنها و اولين زن منصوب به سمت وزارت در ايران در سال 1198 متولد و تمام دوران تحصيلات خود را در ايران گذرانيد. او در رشته طب تحصيل كرد و در بهداشت كودكان از دانشگاه تهران دكترا دريافت نمود. پس از پيوستن به وزارت آموزش و پرورش به عنوان معلم، مدير يك مدرسه شد، و بعد از آن مدير دبيرستان رضاشاه كبير، كه يكي از دبيرستانهاي بزرگ دخترانه تهران بود، گرديد. در سال 1916، از طريق بورس معلمين برنامه فولبرايت به آمريكا رفت و بنا به گفتا بسياري تجربا چندان خوبي را به همراه نداشت. وي كه از زمان تاسيس حزب ايران نوين در آن فعال بود، در كميته هاي عاليه آن نيز كار كرد. در زمان آخرين وزير، وي معاون وزير در امور پارلماني گرديد. سپس در سال 1968 او به سمت وزارت منصوب گشت و اولين وزير از طبقات پايين اجتماع بود. در تصدي دشوارترين وزارتخانه با انبوهي از پرسنل كم درآمد و كم صلاحيت كه حدود 02% بودجه ملي را مصرف مي كند، خانم پارسا بسيار قوي اراده و شايد مستبد است و مردد است كه اختيارات را به چه كسي تفويض نمايد.

با اين وصف، او صادقانه ميل دارد سطح آموزش و پرورش را در كشور بالابرد. يكي از نشانه هاي اميدواركننده اتكاي شديد وي به يكي از معاونين خود كه تحصيلكردا آمريكاست و امور تحقيق و برنامه ريزي را برعهده گرفته است و تنها شخص منصوب وي در سطح معاونت است، مي باشد. رابط دست چين وي با سفارت از دوستان بسيار صميمي او و يكي از زنان آموزش ديده AID (برنامه مساعدتهاي آمريكا) و طرفدار آمريكاست. علاوه بر انجام وظايف حرفه اي، دكتر پارسا در چند سازمان مختلف زنان ايران نيز فعال است كه مهمترين آنها جامعه ايراني زنان دانشگاهي مي باشد. دكتر پارسا، كه انگليسي صحبت مي كند، با يك تيمسار بازنشسته ارتش ازدواج كرده است و چهار فرزند دارد.

مي 1972 - ارديبهشت 51

پايدار، مصطفي - 1

مصطفي پايدار وزير مشاور در امور اجرايي

خيلي محرمانه

عنوان خطاب: آقاي وزير

در 16 نوامبر 1978، مصطفي پايدار همان سمت معاون نخست وزير در امور اجرايي را در كابينه ازهاري به دست آورد كه در دولت قبل نيز آن را به عهده داشت. در ورود به كابينه، پايدار اظهار داشت كه او جهت منافع مردم كار خواهد نمود، تاكيد نمود كه وزير مشاور در امور اجرايي پس از اين به جاي سخنگوي دولت كار نخواهد كرد. اين اظهارات نشانگر آن است كه پايدار سعي دارد خود را كاملا از منوچهر آزمون بلندپرواز، نفر قبل از خود كه در اوايل نوامبر دستگير شد، جدا سازد.

اطلاعات در مورد تحصيلات و مشاغل اوليه پايدار در حال حاضر در دست نيست. وي ظاهرا تمام مدت خدمت خود را در وزارت دادگستري گذرانده است. او در سال 19541دادستان عمومي آبادان، 4دادستان عمومي آبادان بود. پايدار مديركل بازجويي در سال 1973 تا 1975 و معاون وزير در امور امنيتي و آموزشي در 77-1975 بوده است. او از سال 1977 تا زمان ورود به كابينه، داديار استان مركزي بوده است.

پايدار حدود 05 سال سن دارد.

92 نوامبر 8791-8/9/75

پرتو، منوچهر - 1

منوچهر پرتو وزير دادگستري

خيلي محرمانه

منوچهر پرتو در يك ترميم كابينه در 24 نوامبر 1968 به جاي جواد صدر، وزير دادگستري شد. پرتو يك كارمند علاقمند و سخت كوش، و داراي تجربه كافي براي انجام وظايف محوله است، ولي او با وظيفه سنگين هدايت يكي از عقب افتاده ترين وزارتخانه هاي ايران روبرو مي باشد.

منوچهر پرتو در سال 1924 متولد شد. وي پسر يك سرهنگ بازنشسته ارتش است (اكنون فوت كرده است). پرتو مدرسه ابتدايي و متوسطه را در تهران گذراند. بلافاصله پس از پايان دانشكده حقوق تهران وارد وزارت دادگستري شد. در مدت خدمت طولاني خود در وزارتخانه او در استانها و تهران خدمت نمود. او در مشاغل بازجويي، بازپرس كل دولتي، معاون در دفتر نخست وزير، داديار، رئيس اداره رسيدگي به شكايات كارمندان دولت، داديار دادگاه كارمندان و دستيار قاضي دادگاه عالي، خدمت كرده است. از ماه مي 1966 تا انتصاب در شغل جديد او معاون وزير در امور پارلماني بوده است.

پرتو ازدواج نموده، ولي از همسر خود جدا شده است و داراي يك برادر و دو خواهر است. در سال 6591 او به ايالات متحده آمد تا براي يك سال سيستم قضايي آمريكا را مطالعه نمايد. در سال 3691 او در يك سمينار حقوقي در استراليا، نمايندگي ايران را به عهده داشت. سيگار برگ Dutch - Masters مي كشد. او علاوه بر زبان مادري فارسي، فرانسه را به رواني و كمي انگليسي صحبت مي كند.

اكتبر 9691 - مهر 84

پاورقي

پارسا، فرخ رو

سيگار برگ! زندگينامه جمعي از رجال پهلوي05


 روزنامه كيهان، شماره 19454 به تاريخ 14/6/88، صفحه 8 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش ديني
متن مطالب شماره 37، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است