|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/6/16: رستم پيراسته در مخفيگاه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19456 16/6/88 > صفحه 8 (پاورقي) > متن
 
 


رستم پيراسته در مخفيگاه


نويسنده: مهرداد پهلبدوزير

پهلبد، مهرداد - 1
    مهرداد پهلبدوزير فرهنگ و هنر
    سرّي - غيرقابل رويت براي بيگانگان
    مهرداد پهلبد در 6 دسامبر 1946، اولين وزير فرهنگ و هنر شد. او از سال 1950 اداره هنرهاي زيبا در وزارت آموزش را اداره مي كرد. در سال 1961 اين اداره به دفتر نخست وزيري انتقال يافت و پهلبد عنوان معاون نخست وزير را گرفت. به عنوان شوهر خواهر مورد علاقا شاه، شاهزاده شمس، او از استقلال قابل ملاحظه اي برخوردار است. يكي از پروژه هاي مهم وي برقرار نمودن يك مركز سمعي بصري بوده است. او تصويب شاه را در مورد اين پروژه با مطرح كردن اين كه از آن به عنوان مركز روابط عمومي داخلي از سوي شاه استفاده مي شود، كسب نمود.
    اين امكان وجود دارد كه پهلبد از طريق همسرش در پاره اي موارد بر شاه نفوذ داشته باشد. به هر حال، به طور كلي، او سعي مي كند خود را از سياست ها و دسايس وزارت دربار كنار نگهدارد. پهلبد سالهاي زيادي را در كاليفرنيا گذرانده و شديداً طرفدار آمريكا و ضد روسيه است، با وجود اين ديدگاههاي سياسي خود را آشكار نكرده است. او متواضع، وفادار و همچنين با كفايت و لايق شناخته شده است.
    پهلبد حدود سال 1900 متولد شد. او فرزند يكي از خوانين ايل بختياري است كه زماني در ارتش با درجه سرهنگي خدمت نموده است. مهرداد در كاليفرنيا به دانشگاه رفته است، ولي مدرك آرشيتكت را از سوئيس اخذ نموده است. در سال 1946 با شاهزاده شمس كه برخلاف تمايل شاه از شوهر جدا شده بود، ازدواج نمود. اين ازدواج پهلبد را وادار نمود كه از ارتباطات قبيله اي خود، از جمله نام خانوادگيش ( مين باشيان)، جدا شود.
    او و همسرش به دفعات به اروپا و آمريكا سفر كرده اند پهلبد علاوه بر فارسي، به خوبي فرانسه، كمي ايتاليايي و به رواني انگليسي را با لهجه آمريكايي صحبت مي كند. او حداقل يك برادر، سرلشگر فتح الله مين باشيان، دارد.
    19 آوريل 1965 - 30/1/44
    پهلبد، مهرداد - 2
    مهرداد پهلبد وزير فرهنگ و هنر
    خيلي محرمانه
    مهرداد پهلبد از زمان انتصاب به پست وزارت در سال 1964، وزير فرهنگ و هنر بوده است. قبلاً نيز سرپرستي ادارا هنرهاي زيبا را در سال 1196 عهده دار بود. وي كه برادر تيمسار مين باشيان است، پس از ازدواج با شاهزاده شمس، كه همسر قبلي اش فريدون جم رئيس فرماندهي عالي ستاد بود و هم اكنون سفير ايران در اسپانيا است، نام پهلبد (هديه به خاندان پهلوي) را برگزيد. مشكل است كه وي تحسيني را برانگيزد. در عين اين كه مردي شرور نيست، و از جذابيت خاصي نيز برخوردار نمي باشد، ولي فردي كم سواد، احمق و چرند است. بدتر از همه اين كه وي خود را در ميان مشاورين رعب آوري محصور كرده است.
    گرچه گاهي گزارش مي شود كه وي در كنسرواتوار موزيك تهران و يك دانشگاه نامعلوم در كاليفرنيا و سوئيس تحصيل كرده است، سوابق تحصيل وي بسيار مبهم است، با وجود اين او به زبان فرانسه و انگليسي با لهجه آمريكايي صحبت مي كند. تاريخ تولد وي نيز مبهم است، گويا حدود 07 سال داشته باشد.
    وزارت فرهنگ و هنر از حمايت عناصر خلاق، جوان و فعال جامعه ايراني برخوردار نمي باشد، و همه آن را به چشم يك لطيفا غم انگيز مي نگرند. ليكن به خاطر روابط پهلبد در دربار، چاپلوسي ها، انتقامجويي هاي گهگاهش، هنوز هم ترس همگان را بر مي انگيزد. او قدرت زيادي دارد، به طور مثال سانسور تمام فيلم هاي وارداتي يا ساخته شده در ايران و كتب منتشره در كشور به دست او انجام مي شود. علاوه بر اين او كنترل حفاريهاي باستاني و نيز كنترل موزا اسف انگيز (ايران باستان) را برعهده دارد.
    مي 1972 - ارديبهشت 1351
    پيراسته، رستم - 1
    تاريخ: 9 ژانويه 1979 - 19/10/57
    خيلي محرمانه
    از: سفارت آمريكا، لندن 293
    به: وزارت امورخارجه، واشنگتن
    موضوع: وزير جديد امور اقتصادي
    1- يكي از مقامات بانك چيس مانهاتان به سفارتخانه تلفن نمود و از دكتر رستم پيراسته، كه گزارش شده وزير جديد امور اقتصادي و دارايي ايران است، بسيار تعريف نمود. براساس اظهارات منبع، پيراسته يكي از معاونين ارشد چيس مانهاتان در نيويورك و همچنين عضو ستاد ارشد برنامه ريزي آن بوده است. او مدارك تحصيلي بالايي از دانشگاههاي آمريكا دارد و چيس را ترك نمود تا رئيس بانك بين المللي ايران شود (53 درصد آن متعلق به چيس است). گزارش شده است كه پيراسته مرد بسيار با كفايتي است. منبع چيس در اينجا ذكر نموده كه اين واقعيت كه از او نام برده شده است، به خودي خود نشانگر توسعه و ترقي ايرانيان است.
    پيراسته، رستم - 2
    تاريخ: 9 مي 1979 - 21/2/58
    خيلي محرمانه
    از: سفارت آمريكا، تهران 5554
    به: وزارت امورخاجه واشنگتن دي. سي - فوري
    موضوع: دستگيري بانكداران ايراني
    1- (تمام متن محرمانه است).
    2- دكتر رستم پيراسته، رئيس سابق (و هنوز قانوني) بانك بين المللي ايران (همكار مشترك بانك چيس مانهاتان)، و وزير امور اقتصادي و دارايي زمان بختيار، در اول ماه مه دستگير شد و در مسجد فرح شمالي بازداشت است. او توانسته تلفن هاي زيادي بزند، از جمله تلفني به مقامي از بانك چيس مانهاتان زد كه وي هم به دفتر بانك در نيويورك هشدار داد. پيراسته از اداره محلي بانك تقاضا كرد كه در رابطه با اين موضوع ميانجي گري كند و با معاون مدير بانك مركزي ايران دكتر گرجستاني تماس بگيرد. پيراسته اظهار نگراني كرد كه دستگيري او انگيزه اي خواهد بود تا در آينده خرابكاران انقلابي در بانك بين المللي سروصدا راه بيندازند. كارمندان چيس مانهاتان از مكالمات قبلي كه باهم داشتيم به محدوديت هاي ما پي برده اند و تقاضاي دخالت نكرده اند، بلكه برعكس به دليل اينكه هر اظهارنظري در مورد اين قضيه از طرف سفارت مي تواند منجر به وخيم تر شدن اوضاع شود، از عدم مداخله ما قدرداني كردند.
    3- پيراسته از قرار معلوم بعد از مدتي مخفي بودن (تلگراف مرجع) به يك خياط و يك شكارچي سطح پايين تلفن زد و مخفي گاه خود را اطلاع داد و از آنها دعوت كرد كه به ديدن او بروند. آن خياط با گفتن اين كه از دفاع پيراسته سخت تحت تاثير قرار گرفته است و با افزودن اين كه «شما مرد بزرگي هستيد» تماس را قطع كرد. اين جريان يك هفته قبل از آن بود كه وي توسط ديگران دستگير شود.
    4- بانكداران متعددي گزارش داده اند كه مهدي سميعي (تلگراف مرجع)، مدير سابق بانك توسعه كشاورزي بعد از يك بازجويي مختصر آزاد شده است. گزارش شده است كه يكي از مقامات عالي بانك توسعه كشاورزي با خميني ملاقات كرده است. او كه پسر عموي سميعي بوده، قضيه سميعي را طرح كرده و گفته است كه او مرد خوبي است و از فساد مبري است و اين كه توسط همكارانش دعوت به كار شده است. مرتضي شيخ الاسلامي كه سابقاً عضو هيئت مديره بانك تعاون كشاورزي ايران بود، به عنوان مدير جديد باقي مي ماند.
    5- هيچ تغييري در ساير دستگيري هايي كه در تلگرام مرجع گفته شده است، وجود ندارد. گزارش مي شود كه علينقي فرمانفرمائيان در وضع بدي به سر مي برد و در انفرادي است.
    ناس
    
    رستم پيراسته در مخفيگاه مهرداد پهلبدوزير
    


 روزنامه كيهان، شماره 19456 به تاريخ 16/6/88، صفحه 8 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 655 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چيلان
متن مطالب شماره 82، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است