|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان88/6/18: وزير بازرگاني يا آقاي ارتباطات ! زندگينامه جمعي از رجال پهلوي35
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 19458 18/6/88 > صفحه 8 (پاورقي) > متن
 
 


وزير بازرگاني يا آقاي ارتباطات ! زندگينامه جمعي از رجال پهلوي35
همكاري انستيتو آهن و فولاد آمريكا با IDRO


رايزن اقتصادي، بروين و خانم شرمرهرن توضيح دادند كه طرف آمريكايي در كميسيون مشترك ايران و آمريكا عقيده دارد كه نشانه هاي زيادي دال بر فعاليت هاي افزايش يافتا بخش خصوصي در ايران وجود دارند. در اين اواخر، تعدادي از شركت هاي تجاري در آمريكا، علاقا خود را براي اعزام گروههايي جهت بررسي امكانات افزايش همكاريهاي بخش خصوصي با ايرانيان، ابراز نموده اند. مهم ترين اين شركت هاي تجاري، انستيتوي فولاد و آهن آمريكا بود كه تعداد بسياري متخصص و كارشناس فني در زمينه هاي آهن و فولاد در اختيار دارد. تصور مي شد كه يك تيم چهار يا پنج نفره بتوانند زمينه هايي در بخش آهن و فولاد ايران و آمريكا بيابند كه تكنولوژي آمريكا شايد بتواند نقش مفيدي در آنجا ايفا نمايد. در پاسخ به دكتر تسليمي، مامور سفارت گفت كه انستيتو يك موسسا خصوصي است، نه يك سازمان دولتي ايالات متحده، ولي دكتر تسليمي مي تواند مطمئن باشد كه اين موسسه از پشتوانا دولت ايالات متحده در انجام بررسي هاي فني در ايران برخوردار خواهد بود.
    دكتر تسليمي اظهار داشت كه در اصول ؛ او موافق همكاري با انستيتوي آهن و فولاد است. به هر حال، از آنجا كه پيشنهاد فعاليت هاي يك كميسيون مشترك بوده است، لذا موافقت انصاري وزير امور اقتصادي و دارايي، بايد اخذ گردد. پس از آن، انصاري بايستي تاييديه سازمان برنامه و بودجه را بگيرد تا محل بودجا مخارج كاري تيم را تامين نمايد. متعاقب آن در مذاكرات، او اشاره نمود كه سازمان گسترش و نوسازي صنايع تاكنون شش قرارداد مهندسي مشترك با كارخانجات آلمان و اطريش با هدف شناسايي امكانات ساخت و توليد در ايران بسته است. آخرين آنها قرارداد IDRO/ Voest Alpine (از اطريش) (IVA)، به صورت 15% و 94% است كه خدمات گسترده متنوع مهندسي هم براي بخشي عمومي و هم بخش خصوص كارخانجات ايران ارائه خواهد نمود. دكتر تسليمي پيشنهاد نمود كه يك قرارداد مشترك مشابه مي تواند براي بررسي انستيتوي آهن و فولاد آمريكا در ايران منعقد شود.
    دكتر تسليمي به برخي موارد مهم اشاره كرد كه جهت ممانعت از «پيچيده و بغرنج شدن» كار انستيتو در ايران، از طريق وارد كردن شركت ملي صنايع فولاد ايران در حوزه كار انستيتو، لازم است. به وضوح وي نمي خواهد كه در صورت به جريان افتادن و پيشرفت پيشنهاد، شركت ملي صنايع فولاد ايران با IDRO برخورد داشته باشد. موافقت شد كه سفارت نامه اي به وزير، انصاري بنويسد و پيشنهاد را توضيح دهد و موافقت وي را با فعاليت هاي كميسيون مشترك ايران و آمريكا درخواست نمايد.
    اروپاي شرقي سعي در رشوه دادن به مقامات IDRO دارد
    وقتي صحبت به زمينه هاي ديگر كشيده شد، دكتر تسليمي با زرنگي گفت كه برخي از كشورهاي اروپاي شرقي (كه نام آنها را ذكر نكرد) اخيراً سعي كرده اند به مقامات IDRO رشوه بدهند. او گفت بعضي از زيردستان وي در اين مورد با وي صحبت كرده اند و به طور كامل از اين كه توسط اروپايي ها (نامبرده نشد) پيشنهاد رشوه شده است، ناراضي بودند.
    قطع بودجه سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران
    آقاي تسليمي گفت كه سال گذشته حدود 800 ميليون ريال در بودجه وي براي نصب تسهيلات ابريشم بافي در شمال ايران منظور شده است. وقتي وي از سازمان برنامه و بودجه اين پول را درخواست كرده بود، به وي گفته شد كه مبلغ آن به 400 ميليون ريال تقليل يافته است. پس از آن، كاهش هاي مكرر در بودجه اين طرح بخصوص انجام شد و اكنون به وي گفته شده است كه حداقل براي امسال نبايد انتظار بيش از 20 ميليون ريال را داشته باشد. در كل، بودجه IDRO 81% كاهش يافته است كه آقاي تسليمي به وضوح وضعيت امور را بسيار نااميدكننده مي ديد.
    
    تسليمي، منوچهر - 4 9 فوريه 1967 - 20/11/45 خيلي محرمانه
    1- اطلاعات بيوگرافي موجود در انتصابات جديد وزرا بشرح زير است:
    الف - منوچهر تسليمي، وزير بازرگاني، در 23 ژوئيه 1923 در تهران متولد شد. فوق ليسانس مهندسي مكانيك از دانشكده فني دانشگاه تهران در سال 6491؛ تحصيل در انستيتو تكنولوژي در سال 1946، بدون اخذ مدرك؛ فوق ليسانس در تاريخ فلسفه علوم در 1952 از دانشگاه لندن؛ دكترا در تاريخ و فلسفه علوم در 1945 از لندن. خدمت خود را به عنوان مشاور مدير آموزش در برنامه اصل چهار (ترومن - م) در رشت آغاز نمود، سپس مشاغل مختلف اداري آموزشي و دانشگاهي را به عهده داشت. او معاون وزير در امور تحصيلات حرفه اي (هنرستاني) در وزارت آموزش و پرورش، مشاور وزير در امور اقتصادي و سپس معاون وزير اطلاعات، قبل از انتصاب به رياست دانشگاه تبريز در اواخر دهه 1960، شد. در ژوئن 1972، او مديرعامل (رئيس) سازمان گسترش و نوسازي صنايع گرديد.
    تسليمي به آرامي صحبت مي كند، از شوخي و مزاح بدش مي آيد و مورد احترام بسياري از ايرانيان مي باشد. او رابط مهم و مفيد سفارت بخصوص در مورد فعاليت هاي كميسيون مشترك ايران و آمريكا بوده است. تسليمي طي دوران كوتاهي كه به عنوان مشاور در موسسا استانداردهاي صنعتي در وزارت دارايي، همكار نزديك هوشنگ انصاري بود، در بين معاونين وي، به عنوان مديري لايق شناخته شد. در 1949 و در زمان دانشجويي براي مدت كوتاهي به حزب توده (كمونيست) پيوست. او سالهاي متمادي توسط دولت ايران كاملاً تاييد شده است. انتظار مي رود كه در سمت وزير، او كاري درجه يك ارائه نمايد. تنها مورد احتياط در اين جريان، كمبود تجربا عملي در كارهاي تجاري و بازرگاني است. وزير سابق، مهدوي ، كه در مبارزه با گرانفروشي و كنترل قيمت ها كه توسط اين وزارتخانه به جريان افتاد، علاقه شخصي و قابل دركي دارد، به طور خصوصي به سفير گفت كه احتمالاً تسليمي نخواهد توانست همان نفوذ و كنترل را در اين زمينه به كار برد، زيرا او فاقد تجربه در امور بازرگاني است. تسليمي يك مسلمان شيعه است و با يك زن انگليسي ازدواج نموده است. آنها سه پسر 16 و 14 و 9 ساله دارند.
    
    تسليمي، منوچهر - 5 منوچهر تسليمي، وزير بازرگاني خيلي محرمانه
    منوچهر تسليمي، وزير بازرگاني در زمان دانشجوئيش عضو حزب توده (كمونيست) بوده، ولي در سالهاي قبل به طور كامل توسط دولت ايران تاييد گرديده است. از آن زمان، او راه صعودي را از نردبان بوروكراسي پيموده است. در سالهاي اخير، او به عنوان رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع و رياست دانشگاه تبريز خدمت مي نمود. انتصاب وي در شغل وزارت بازرگاني در فوريه 6791 اعلام شد. او يك رابط مهم و مفيد براي سفارت در طي سالهاي متمادي، بخصوص در مورد فعاليت هاي كميسيون مشترك ايالات متحده - ايران بوده است. تسليمي طرفدار امريكا است و همواره نسبت به سفارت هوادار و كمك كننده بوده است. به عنوان وزير بازرگاني او اغلب مسافرت مي كند، بخصوص به اروپاي شرقي، تا ايران را در گردهمايي هاي مختلف اقتصادي معرفي نمايد.
    تسليمي داراي ليسانس و فوق ليسانس در مهندسي مكانيك و دكترا در ]متالوژي52[ است، او در دانشگاه تهران، انستيتو تكنولوژي كيس (Case) در كليولند و دانشگاه لندن تحصيل نموده است. انگليسي وي عالي و فرانسه اش متوسط است. او با يك زن انگليسي ازدواج نموده و داراي سه پسر است. جوانترين آنها (10 ساله) است كه او مايل است در مدرسه آمريكايي تهران يا مدرسه جامعه (آمريكائيهاي تهران) نام نويسي نمايد.
    مي 1977 - ارديبهشت 1356
    
    وزير بازرگاني يا آقاي ارتباطات ! زندگينامه جمعي از رجال پهلوي35 / همكاري انستيتو آهن و فولاد آمريكا با IDRO
    


 روزنامه كيهان، شماره 19458 به تاريخ 18/6/88، صفحه 8 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 318 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1203)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است