|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد88/6/25: آین رند، معجونی از آزادی و خودخواهی
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4548
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 1898 25/6/88 > صفحه 29 (انديشه اقتصاد) > متن
 
 


آین رند، معجونی از آزادی و خودخواهی


مترجم: مترجم: بتول جعفري

آین رند با نام کامل آلیسا زینوفیِونا روزنبام در دوم فوریه سال 1905 به دنیا آمد و در 6 مارس 1982 چشم از جهان فروبست. وی رمان نویس، فیلسوف، نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس دورگه روسی- آمریکایی بود. رمان های پرفروش آین رند و نقش او در ایجاد و پیشبرد سیستم فلسفی آبجکتیویسم بیشترین نقش را در به شهرت رسیدن وی داشته اند.
     رند که در روسیه متولد و فارغ التحصیل شد، در سال 1926 به ایالات متحده مهاجرت کرد. وی در هالیوود به عنوان نمایشنامه نویس مشغول به کار شد و در سال 1936-1935 یکی از نمایشنامه های وی در برادوی روی صحنه رفت. او در سال 1943 با انتشار کتاب «سرچشمه» (The Fountainhead) به شهرت رسید. مشهورترین اثر وی رمان فلسفی Atlas Shrugged است که در سال 1957 به چاپ رسید.
    دیدگاه های سیاسی رند، هم در داستان های وی بازتاب یافته و هم در کارهای تئوریکش. وی بر حقوق فردی(که حق مالکیت را هم در بر می گیرد) و سرمایه داری لسه فر، که دولت هایی که قانون اساسی محدودشان کرده به اجرا در می آورند، تاکید می کرد. رند مخالف سرسخت هر نوع آیین اشتراکی و دولت گرایی از جمله فاشیسم، کمونیسم و دولت رفاه بود. وی خودمحوری اخلاقی (ethical egoism) را مطرح و به لحاظ فلسفی انواع احساسات و عملکرد مبتنی بر «نوع دوستی» را محکوم می کرد. او عقل را تنها ابزار کسب دانش و مهم ترین جنبه فلسفه اش تلقی می کرد و می گفت: «من در اصل طرفدار سرمایه داری نیستم، بلکه طرفدار خودمحوری و خودخواهی هستم و دوباره در واقع طرفدار خودمحوری نیستم، بلکه طرفدار عقل هستم. اگر کسی برتری عقل را بپذیرد و در عمل طبق آن در دام تناقض نیفتد، خودمحوری و سرمایه داری نیز منتجات ضروری آن هستند».
    
    فلسفه
    رند دیدگاه های خود را شامل یک سیستم فلسفی تمام و کمال می دانست و آن را «آبجکتیویسم» می نامید. از نظر وی جوهر آبجکتیویسم «مفهوم انسان به عنوان موجودی حماسی است؛ موجودی که هدف اخلاقی زندگی اش شادی شخص خودش، شرافتمندانه ترین کارش، کامیابی پرحاصل و تنها مطلقش عقل است».
    وی ایمان را مخالف عقل می دانست و با هرگونه رازگرایی یا ماوراء الطبیعه گرایی مخالف بود و از رئالیسم فلسفی استقبال می کرد. او همچنین از خودمحوری عقلانی (پیگیری عاقلانه منافع شخصی) به عنوان تنها اصل اخلاقی مناسب برای خط دهی به انسان هواداری می کرد. رند در سال 1962 گفت فرد «باید به خاطر خودش وجود داشته باشد و نباید خودش را برای دیگران یا دیگران را برای خودش فدا کند». در سال 1976، رند نوشت که مهم ترین نقش وی در پیشبرد فلسفه «تئوری مفاهیم [اش] اخلاقیات [اش] و کشف این امر است که در سیاست، امر پلید – نقض حقوق افراد- اعمال قدرت (initiation of force) را در خود دارد».
    رند معتقد بود که تنها سیستم اجتماعی اخلاقی، سرمایه داری لسه فر(آزادانه) است. دیدگاه های سیاسی وی به شدت فردگرایانه و بنابراین ضدکمونیستی بود. البته رند از بسیاری از سیاستمداران لیبرال و محافظه کار زمانه خود از جمله بسیاری از ضد کمونیست های مطرح نیز بیزار بود. با این که رند، لیبرتارینیسم (نوعی گرایش آزادی خواه) و جنبش لیبرتارین را رد می کرد، جیم پاول، معتقد است که وی در کنار رز ویلدر، لِین و ایزابل پترسون یکی از سه زن مهم مطرح در لیبرتارینیسم مدرن آمریکایی است. از سوی دیگر بسیاری از منتقدان معتقدند که دیدگاه های سیاسی رند « مشکل دار و غیرسیستماتیک است».
    رند تصدیق کرد که از ارسطو تاثیر پذیرفته و از فردریش نیچه نیز الهام گرفته با این حال بعدها نیچه را رد می کرد، زیرا معتقد بود که فلسفه او ضد عقل است. رند می گفت که در کل تاریخ فلسفه تنها سه فیلسوف را قبول دارد: ارسطو، آکویناس و آین رند (او این سه فیلسوف را سه «A » می نامید). از بین فیلسوفان، وی ایمانوئل کانت را به شدت تحقیر می کرد و از او با عنوان «هیولا» و «شرورترین مرد در تاریخ» یاد می کرد. رند به شدت با این دیدگاه که عقل نمی تواند حقیقت را «همانطور که هست» بشناسد، مخالف بود (و چنین دیدگاهی را به کانت نسبت می داد).
    رند فلسفه خود در مورد «مسائل بنیادی» را «دقیقا عکس» دیدگاه های کانت می دانست. اما فیلسوفانی چون جورج والش و فرد سدون معتقدند که رند فلسفه کانت را اشتباه تفسیر کرده است. مثلاوالش معتقد است که این دو فیلسوف در بسیاری از موارد هم عقیده اند و رند در بسیاری موارد در مورد تفاوت هایش با کانت اغراق کرده است. والش می گوید که از نظر بسیاری از منتقدان، نوشته های رند در مورد کانت «ناشی از کم دانشی او نسبت به کانت است و ارزش بحث کردن ندارد».
    رند شناسان مانند دن ییل و داگلاس راسموسن سبک وی را «ادیبانه، مبالغه آمیز و احساسی» توصیف کرده اند، اما بر اهمیت و اصالت تفکر او تاکید کرده اند. فیلسوفانی چون جک ویلر نیز می گویند که با وجود «مبالغه و خشم مداوم رند» اخلاقیات وی «مهم ترین دستاورد او است که مطالعه آن از مطالعه هر تفکر معاصر دیگری پربارتر است».
    
    نقد آثار رند
    منتقدان بسیاری رمان های رند را زمانی که برای اولین بار به چاپ رسیدند، به طولانی و ملودراماتیک بودن متهم می کردند، اما با این حال رمان های وی جزو پرفروش ها بوده اند.
    رند اولین بار برای نمایشنامه «شب شانزدهم ژانویه» مورد توجه قرار گرفت. نظر منتقدان بسیار متنوع بود، اما حتی نقدهای مثبت هم رند را راضی نمی کرد زیرا تهیه کنندگان تغییرات بسیار مهمی در نسخه اولیه رند به وجود آورده بودند. خود رند از اولین رمانش یعنی We the Living به عنوان رمانی که چندان مورد توجه قرار نگرفت یاد می کند، اما مایکل برلینر می گوید که «این کتاب شناخته شده ترین اثر رند است» به طوری که بیش از 125 نقد در بیش از 200 نشریه در مورد آن منتشر شد. بسیاری از این نقدها نسبت به نقدهایی که راجع به آخرین اثر وی صورت می گرفت، مثبت تر بودند.
    داستان Anthem که در سال 1938 به چاپ رسید هم به دلیل اینکه اولین بار در انگلستان به چاپ رسید و هم به این خاطر که بارها تجدید چاپ شد، مورد توجه منتقدان قرار گرفت.
    «سرچشمه» اولین کتاب پرفروش رند کمتر از کتاب We the Living او مورد توجه قرار گرفت و انتقاداتی که به این کتاب وارد شد یکدست نبودند. در یکی از نقدهای مثبتی که از این کتاب صورت گرفت و در نیویورک تایمز به چاپ رسید رند به شدت تحسین شد. منتقد تایمز، رند را «نویسنده ای با قدرت قابل ملاحظه» خواند که «هشیارانه، زیبا و طعنه آمیز می نویسد» و «اثر او سرودی است در ستایش فرد... نمی توان این شاهکار را خواند و به مفاهیم پایه ای زمانه مان نیندیشید». نقدهای مثبت دیگری هم صورت گرفت، اما رند به بسیاری از این نقدها به خاطر این که یا پیام او را دریافت نکرده اند یا در نشریه های بی اهمیت به چاپ رسیدند، توجهی نمی کرد. برخی از نقدهای منفی متوجه طولانی بودن رمان بود مثلادر نقدی، کتاب رند «نهنگ کتاب ها» خوانده شد یا در نقدی دیگر آمد «هر کسی که این کتاب را بخرد باید او را راجع به سهمیه بندی کاغذ، توجیه کرد». در یک نقد منفی دیگر شخصیت های کتاب «غیرقابل فهم و سبک» رند «به نحو توهین آمیزی بی روح» توصیف شده است.
    رمان Atlas Shrugged که در سال 1975 به چاپ رسید، بسیار مورد توجه قرار گرفت، اما بسیاری از نقدهایی که در مورد این کتاب نوشته شد، منفی بود. در National Review، ویتاکر چامبرز نویسنده محافظه کار، این کتاب را «کم عمق» و «به شدت احمقانه» توصیف کرد و گفت که «تنها در صورتی می توان به این نوشته ها رمان اطلاق کرد که تعریف رمان عوض شود و تنزل کند». وی لحن کتاب را شبیه «جیغی مداوم» توصیف می کند و رند را به حمایت از سیستم بی خدای شوروی متهم کرده و ادعا می کند «تقریبا در هر صفحه از این کتاب، صدایی از ضرورتی دردناک به گوش می رسد که دستور می دهد: به سوی اتاق گاز!». نقدهای مثبتی نیز صورت گرفت، اما همانطور که میمی رایزل گلدستاین بعد ها گفت منتقدان کلا«با هم در نوشتن هوشمندانه ترین نقد برای نواختن رند رقابت می کردند»؛ این نقدها کتاب را «مجیزی نفرت انگیز» و «کابوس وار» می نامیدند. در این نقدها ادعا می شد که کتاب «برای خالی کردن نفرت» نوشته شده و از «لاف زنی و روده درازی» پر است.
    در طول زندگی رند آثار وی کمتر مورد توجه دانشگاهیان قرار گرفت. در سال 1971 که اولین کتاب آکادمیک در مورد فلسفه رند به چاپ رسید، نویسنده ادعا کرد که نوشتن در مورد رند «کاری خطرناک» است که باعث می شود نویسنده به «گناه مشارکت» در جدی گرفتن رند متهم شود. برخی از مقالاتی که در مورد ایده های رند نوشته شده قبل از مرگ وی و در نشریات آکادمیک به خصوص نشریهThe Personalist. منتشر شد. بررسی های آکادمیک پیرامون آثار رند به عنوان یک شخصیت برجسته ادبی در تمام طول زندگی اش محدود بود. میمی رایزل گلدستاین رند شناس معروف زمانی که در سال 1973 در مورد رند تحقیق می کرد نمی توانست هیچ مقاله آکادمیکی در مورد رمان های رند پیدا کند و در ادامه دهه هفتاد نیز تنها سه مقاله آکادمیک در مورد وی به چاپ رسید.
    
    میراث رند
    کتاب های رند همچنان پرفروش و پرخواننده است. طبق گزارش موسسه آین رند تا سال 2007، 25میلیون کپی از آثار وی به فروش رسیده اند و سالانه 800000 نسخه نیز به فروش می رسد. به علاوه افراد زیادی در زمینه های متنوعی تحت تاثیر وی قرار دارند. فلاسفه ای مثل جان هاسپرز، جرج اچ اسمیت، آلن گاتهلف، رابرت میهیو و تارا اسمیت، اقتصاددانانی چون جرج رایزمن و موری روتبارد، روانشناسانی چون ادوین لاک، تاریخ دانانی چون رابرت هِسِن و سیاسی نویس هایی چون چارلز موری از افرادی هستند که تحت تاثیر افکار رند قرار دارند. ران پاول و باب بار نمایندگان کنگره ایالات متحده و کلارنس توماس قاضی دادگاه عالی ایالات متحده نیز گفته اند که تحت تاثیر آرای وی هستند. رونالد ریگان، رییس جمهور سابق ایالات متحده نیز در نامه ای خصوصی در دهه 60 خود را به عنوان یکی از ستایشگران رند توصیف کرده بود.
    
    علایق و تاثیرات
    نیک گیلسپی، سردبیر مجله Reason به این نکته اشاره کرده که « رند از یک ابدیت عذاب آور برخوردار است؛ ابدیتی که وی هم پیشگام آن است و هم اصل آن» و این که با «رند در فرهنگ عامه با سردی و با نگاهی که کتاب های وی را دارای خوی غیرانسانی می شمرند، برخورد می شود».
    در تعدادی از انیمیشن های کمدی موقعیت، به رند یا آثار وی اشاره شده است. مثلادر یک اپیزود Futurama آثار رند در مجرای فاضلاب پیدا می شود یا در اپیزودی در South Park از کتاب Atlas Shrugged به عنوان «یک تکه آشغال» نام برده می شود. در اپیزودهای زیادی از سیمپسون ها نیز به رند اشاره شده است. خارج از دنیای انیمیشن نیز در بسیاری از نمایش ها به آثار او ارجاع داده شده است. در فرهنگ لغات فلسفی نیز که اثری طعنه آمیز از دنیل دِنِت و آسجورن استگلیچ پترسون است، واژه رند به صورت مقابل تعریف شده است: «سخنرانی دراز و شدیداللحن که عدم توافق فلسفی را با یک حمله شخصی جواب می دهد و یا مدرکی از فساد اخلاقی غیرقابل بیان».
    در سال 1991 در مطالعه ای که کتابخانه کنگره و باشگاه کتاب ماه در مورد تاثیرگذارترین کتاب ترتیب دادند، بعد ازانجیل، Atlas Shrugged رند دومین انتخاب پاسخ دهندگان بود. در سال 1998 و 1999 نیز در مطالعه که Modern Library صورت داده بود، چهار کتاب از رند در فهرست صد رمان برتر وجود داشت (Atlas Shrugged در صدر این فهرست بود) و کتاب فضایل خودخواهی نیز بین 100 کتاب غیرداستانی قرار گرفت. کتاب هایی که دیگران راجع به رند و فلسفه اش نوشته اند نیز در لیست برترین کتاب های غیرداستانی وجود داشت. طبق مطالعه ای دیگر 8درصد آمریکاییان بزرگسال کتاب Atlas Shrugged را خوانده اند. با وجود این که اثرگذاری رند در ایالات متحده از هر جای دیگری بیشتر بوده است، اما در دیگر نقاط جهان نیز آثار او مورد توجه بوده است. کتاب های او در سطح بین المللی پرفروش شده اند و همچنان هم فروش زیادی دارند. جالب آنکه فروش Atlas Shrugged در جریان بحران اقتصادی ناشی از خشک شدن بازار اعتبار به شدت افزایش یافت. برخی از افراد شباهتی بین اوضاع توصیف شده در رمان و اوضاع فعلی مشاهده می کنند.
    نویسندگان، هنرمندان و مفسران زیادی خود را متاثر از رند می دانند. راش لیمباگ، شخصیت رادیویی، تا به حال بارها در برنامه خود به آثار رند ارجاع داده است. پن جیلت شعبده باز و کمدین معروف نیز خود را تحت تاثیر وی می داند. استیو دیتکو، یکی از خالقان شخصیت مرد عنکبوتی، تا به حال کتاب های کمیک زیادی نوشته که شخصیت اصلی آن بر باورهای آبجکتیویست رند بنا شده اند.
    تا به حال دو فیلم راجع به زندگی رند ساخته شده است. یک فیلم مستند که در سال 1997 با نام «آین رند: حسی از زندگی» ساخته شد . «اشتیاقات آین رند» نیز فیلم مستقلی از زندگی اوست که در سال 1999 ساخته شد.
    
    موسسات
    در سال 1985 لئونارد پیکوف موسسه آین رند را بنیان نهاد. این موسسه به منظور«شناساندن رمان های رند به نسل جوان، حمایت از مطالعات آکادمیک در مورد آثار وی، تحقیق و بسط دادن اصول عقلی، پیگیری عقلانی منافع شخصی، حقوق فردی و سرمایه داری لسه فر، برای مخاطبان» ایجاد شد. The Atlas Society نیز در سال 1990 برای انجام مطالعات آبجکتیویستی ایجاد شد. موسسه AFOS نیز در سال 2000 برای ترویج مطالعه آکادمیک آثار رند بنیان نهاده شده است.
    
    جایگاه آثار رند در محیط های آکادمیک
    از زمان مرگ رند در سال 1982 علاقه به آثار وی به مرور زمان بیشتر شده و ایده های وی بیشتر شناخته شده اند. با وجودی که دانشگاه های کمی رند یا آبجکتیویسم را یک تخصص فلسفی ارزشمند یا یک حوزه تحقیق به شمار می آورند، برخی از دانشگاه های آمریکا کرسی هایی برای بررسی دیدگاه های وی اختصاص داده اند. کریس ماتیو سیابارا، یکی از رند شناسان، می گوید: «من می دانم که برخی به رند می خندند» اما یپش بینی کرده که در جوامع آکادمیک علاقه به رند روز به روز بیشتر می شود.
    برخی از فیلسوفان آکادمیک به خاطر آنچه که فقدان دقت و فهم محدود رند از مسائل فلسفی نامیده اند، به وی حمله کرده اند. دفاع موکد وی از سرمایه داری- که بر اعتقاد به خودخواهی به عنوان یک فضیلت متکی است- باعث شده که رند بین کسانی که جزو جریان اصلی فکری به شمار نمی آیند، شخصیت منفوری باشد. بسیاری از طرفداران و معتقدان به فلسفه قاره ای به خاطر تعلق خاطر وی به پیگیری منافع شخصی بر او خرده گرفته و در نتیجه کارهای او را نادیده می گیرند. برخی فیلسوفان آکادمیک کتاب Atlas Shrugged را «نارس، موعظه آمیز و غیراصیل» می دانند و فلسفه وی را به حاشیه رانده اند.
    کریس سیابارا انگیزه های برخی از منتقدان رند را به خاطر آنچه که خود دشمنی غیر عادی می نامد، زیر سوال می برد. سیابارا می گوید: «چپ ها به خاطر مواضع ضد کمونیستی رند و دفاع وی از سرمایه داری با او مخالفند و راست ها به خاطر آتئیسم و لیبرتارینیسم مدنی او با وی مشکل دارند».
    اساتید ادبیات انگلیسی و آمریکایی نیز آثار او را نادیده می گیرند. با این حال توجه به آثار او از دهه نود به شدت افزایش یافته است. در مدخلی که در سال 2001 برای فرهنگ ادبی نوشته شد، جان لوییس عنوان کرد که «رند چالش برانگیزترین اثر ادبی نسل خود را نوشته است».
    
    آین رند، معجونی از آزادی و خودخواهی / مترجم: مترجم: بتول جعفري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 1898 به تاريخ 25/6/88، صفحه 29 (انديشه اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1528 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي طب پيشگيري
شماره 1 (پياپي 93)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است