|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد88/7/6: بزرگ ترين داد و ستد تاريخ بورس ايران انجام شد : بنياد تعاون سپاه بيش از 50 درصد مخابرات را خريد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4367
چهار شنبه 25 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2063 6/7/88 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


بزرگ ترين داد و ستد تاريخ بورس ايران انجام شد : بنياد تعاون سپاه بيش از 50 درصد مخابرات را خريد
    گروه اقتصادي: قطعات پازل فروش بلوك 50 درصدي سهام مخابرات سرانجام روز گذشته در جاي خود قرار داده شد تا در نهايت كنسرسيوم توسعه اعتماد مبين بيش از 22 ميليارد و 936 ميليون سهم مخابرات را به قيمت هر سهم 3409 ريال تصاحب كند و فروشندگان و رقباي خريدار سرمست از معامله بزرگ خبر از فروش نيم ساعته هشت ميليارد دلار سهام دولتي دهند و مديرعامل مخابرات از خارج شدن اين شركت از شمول و تكاليف دولتي پيروزمندانه خبر دهد و كارگزاران بي سر و صدا 115ميليون تومان كارمزد معامله را ميان خود تقسيم كنند و البته اخبار سراسري اعلام پيروزي ديگري در عرصه خصوصي كردن شركت هاي دولتي كند تا شايد از همان ساعت 14 كه اخبار خوانده شد همه گذشته پرسر و صداي مخابرات و حواشي روز معامله را به فراموشي بسپارند و به آينده روشن مخابرات بينديشند.در ميان موج اعلام رسمي موفقيت ها اما فعالان و كارشناسان بازار سرمايه نگاه ديگري دارند. ابهام در ماهيت خريداران و اتفاقات عجيب و غريب در روز معامله علاوه بر ماه ها تعويق و تعويض زمان و معامله و خريداران شبه دولتي از جمله دلايلي است كه فعالان بورس تهران را نسبت به اين رويداد تاريخي ناخشنود ساخت تا از همان ساعات اوليه آغاز به كار بورس در روز گذشته چهره درهم كشند كه معامله يي صوري در جريان است. در آغاز معاملات بازار، سرمايه گذاري توسعه صنعتي اقدام به فروش سنگين سهام خود در مخابرات كرد اما در سوي ديگر مفيد و تدبيرگران، خريداران پر و پاقرصي بودند كه اين اقدامات بازار را در ابهام فرو بردند. پس از اين به يكباره اعلام شد شركت پيشگامان كوير يزد به عنوان يكي از خريداران تاييد صلاحيت شده از معامله انصراف داده و همزمان رد صلاحيت هم شده است. بر اساس اعلام مديرعامل شركت بورس، سازمان خصوصي سازي تنها تاييديه حضور دو گروه كنسرسيوم توسعه اعتماد مبين و سرمايه گذاري مهر اقتصاد ايرانيان وابسته به موسسه مالي- اعتباري مهر (بسيجيان) را ارسال كرده و خبري از پيشگامان نبود. پس از اعلام اين خبر بهت و نگراني در ميان سهامداران مخابرات سرايت كرد. صف خريد اين شركت واگذار شد و قيمت آن تا 190 تومان سقوط كرد. در پي اين جو بازار متشنج شد و حرف و حديث ها پيرامون دلايل كنار رفتن يزدي ها از معامله شدت گرفت. بلافاصله معاون سازمان خصوصي سازي در نشست خبري در جمع خبرنگاران در خصوص انصراف يا ردصلاحيت شركت پيشگامان يزد توضيح داد: بر اساس مصوبه هيات واگذاري مقرر شد سازمان خصوصي سازي اهليت مالي و فني خريداران را قبل از عرضه بلوكي مخابرات تعيين كند.
    
    به اين ترتيب اهليت مالي و فني خريداران از جمله شركت پيشگامان كوير يزد و توسعه اعتماد مبين تاييد و به بورس اعلام شد ولي چون شركت مخابرات شركت حساسي است لذا مقرر شد اهليت امنيتي خريداران نيز تاييد شود كه به دليل اينكه تا 18 شهريور اين امر انجام نشد معامله 18 شهريور به تاخير افتاد.
    
    عقدايي در ادامه گفت: در اين فاصله كنسرسيوم مهر اقتصاد ايرانيان نيز وارد معامله شد كه بايد اهليت فني مالي و امنيتي اين كنسرسيوم به همراه اهليت امنيتي دو كنسرسيوم ديگر مشخص مي شد كه روز پنجشنبه در كميته ارزيابي اهليت خريداران بررسي شد و روز شنبه به سازمان بورس اعلام شد اهليت امنيتي شركت پيشگامان كوير يزد تاييد نشده است.
    
    وي در خصوص تاخير در بررسي اهليت خريداران گفت: سازمان خصوصي سازي يك ماه به خريداران مهلت داد تا مدارك خود را ارسال كنند ولي شركت ها يك روز مانده به اين زمان مدارك خود را ارسال كردند و اگر خريداران مدارك خود را زودتر ارسال مي كردند ما هم فرصت كافي داشتيم آنها را بررسي كنيم ولي متاسفانه خريداران اين كار را انجام ندادند.
    
    تكذيب فشارها
    وي در پاسخ به اينكه شركت مهر اقتصاد ايرانيان به شوراي عالي امنيت ملي نامه يي ارسال كرده است، گفت: طبق قانون تجارت شركت مهر اقتصاد ايرانيان يك شركت خصوصي است و اجازه خريداري اين سهم را بر اساس قانون دارد و عجيب است كه گفته مي شود اين شركت به شوراي عالي امنيت ملي فشار وارد كرده است.
    
    پيشگامان يزد:اخراج شديم
    در واكنش به گفته هايي در خصوص كنار رفتن پيشگامان يزد سايت آينده خبر داد: كمتر از چند ساعت مانده به برگزاري اين رقابت تاريخي در بورس، تماس هايي با هدف كناره گيري شركت تعاوني پيشگامان كوير يزد از خريد اين سهام با مديران ارشد اين مجموعه انجام شده است كه با مخالفت قاطع آنها مواجه شده تا سرانجام بعدازظهر ديروز (شنبه)، ارسال فكسي از سازمان خصوصي سازي مبني بر اينكه پيشگامان كوير يزد، اهليت را به دلايل امنيتي ندارد، ماجراي تماس هاي مشكوك را پايان مي دهد. در اين حال مصطفي سجادي سخنگوي پيشگامان كوير يزد اظهار داشت: اينكه نهادهاي قانوني به شركتي مجوز ورود به عرصه معامله تاريخي بورس را بدهند يا نه،در اختيار نهادهاي قانوني است اما چرا اين موضوع در همان ابتدا به ما اعلام نشد؟ مديرعامل اين شركت نيز گفت: چند ساعت مانده به آغاز عرضه بلوك 50 درصد به اضافه يك سهم شركت مخابرات، اين شركت از حضور در اين رقابت از سوي سازمان خصوصي سازي منع شد.
    
    محمدرضا رضايي نژاد با تكذيب موارد مطرح شده مبني بر انصراف شركت تعاوني پيشگامان كوير يزد از حضور در رقابت خصوصي سازي شركت مخابرات ايران گفت: روز شنبه چهار مهرماه ساعت 39/15 نامه يي از سوي سازمان خصوصي سازي مبني بر عدم تاييد اهليت اين شركت تعاوني براي حضور در مزايده خصوصي سازي مخابرات دريافت كرديم. اين در حالي است كه پيش از اين اهليت و صلاحيت شركت تعاوني پيشگامان به تاييد مراجع ذي ربط رسيده و مقامات سازمان خصوصي سازي و شركت مخابرات ايران بر صلاحيت و اهليت اين شركت براي حضور در مزايده خريد مخابرات ايران تاكيد كرده بودند. وي با بيان اين مطلب كه اين شركت تعاوني هيچ نظري در مورد مرجع ابلاغ نظر به سازمان خصوصي سازي در مورد صلاحيت شركت در مزايده ندارد، گفت: در اين مورد شركت تعاوني پيشگامان كوير يزد سازمان خصوصي سازي را به عنوان سازمان متخلف قلمداد مي كند.
    
    شايعات در تالار
    اين گفته ها در حالي ادامه مي يافت كه شايعاتي در تالار بورس مبني بر پيشنهاد خريداران به پيشگامان كوير يزد مبني بر حضور كوير يزد در بخش فني مخابرات و دادن امتيازهاي ويژه به كوير در صورت خروج از معامله براي ثبات در قيمت پايه بلوك مخابرات و افزايش نيافتن قيمت قوت گرفت. فعالان بازار در اين رابطه معتقد بودند: هر يك ريال افزايش قيمت در صورت رقابت دو ميليارد و 300 ميليون ريال تفاوت قيمتي ايجاد مي كند و رقابت شايد چند هفته طول مي كشيد بنابراين منطقي تر اين بود كه سناريويي طراحي شود و با ورود سراسيمه مهر اقتصاد ايرانيان تنها چند روز قبل از انجام معامله خريداري براي اعتماد مبين ظهور كند و با گرفتن رضايت پيشگامان معامله با كمترين افزايش قيمت به سرانجام رسد. در حقيقت يك شخص حقيقي يا حقوقي در يك مزايده يا حراج با هدف تصاحب طرف ديگر در كمترين قيمت ممكن به شرطي كه منافع مشترك طرفين در اين معامله توسط برنده حفظ شود وارد معامله شود.
    
    سپاه و ستاد اجرايي كاميابان ديروز
    سر و صداي فعالان خرد بازار اما به گوشي نرسيد تا در نهايت توسعه سهام بلوكي مخابرات به قيمت 340 تومان و 9 ريال يعني تنها 9 ريال بالاتر از قيمت پايه از سوي كنسرسيوم اعتماد مبين خريداري شود. كنسرسيومي كه تركيبي از شركت هاي سرمايه گذاري «توسعه اعتماد» و «شهريار مهستان» به همراه شركت «گسترش الكترونيك مبين ايران» را با خود دارد. سه شركتي كه گفته مي شود دو شركت از آنها از زيرمجموعه هاي بنياد تعاون سپاه و شركت سوم نيز متعلق به ستاد اجرايي فرمان امام (ره) است.
    
    بر اساس اطلاعاتي كه در سايت «روزنامه رسمي» منتشر شده، شركت هاي سرمايه گذاري توسعه اعتماد و شهريار مهستان متعلق به بنياد تعاون سپاه و شركت گسترش الكترونيك مبين ايران نيز مربوط به ستاد اجرايي فرمان امام (ره) است.
    
    
    بزرگ ترين داد و ستد تاريخ بورس ايران انجام شد : بنياد تعاون سپاه بيش از 50 درصد مخابرات را خريد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2063 به تاريخ 6/7/88، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1148 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زيست فناوري گياهان زراعي
متن مطالب شماره 25، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است