|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم88/9/1: حاشيه نشينان كرمان در دام زمين خواران
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5072
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 2717 1/9/88 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
      


حاشيه نشينان كرمان در دام زمين خواران
مسوولان در حال چاره انديشي هستند

نويسنده: حكمت قاسم خاني،

كرمان خبرنگار جام جم: معضل حاشيه نشيني و افزايش تعداد شهرك هايي كه از ساخت و سازهاي غيرمجاز تشكيل مي شوند باعث گسترش ناموزون شهر كرمان شده است. در شهرك هايي همچون رضوان، الله آباد، امام حسن عسكري و سيدي هزاران نفر از مردم خانه هاي خود را بر روي زمين هاي دولتي خريداري شده از زمين خواران بنا كرده اند كه باعث ايجاد مشكلاتي براي آنها و دستگاه هاي اجرايي شده است.
    احداث خانه هاي غيرمقاوم بدون مجوز، بروز ناهنجاري هاي اجتماعي، گرايش افاغنه غيرمجاز به سمت زندگي در اين شهرك ها، استفاده غيرقانوني از خدمات عمومي آب، برق و گاز، سندسازي و فروش اراضي دولتي توسط زمين خواران، ايجاد تنش و درگيري ميان ماموران اجرايي و مردم بر سر جمع آوري مصالح ساختماني و جلوگيري از تخريب ساخت و سازهاي غيرمجاز و توقع غيرمنطقي ساكنان اين شهرك ها براي در اختيار قرار دادن خدمات شهري رايگان به آنها كرمان را به حاشيه كشانده است. به همين منظور ستاد حاشيه نشيني با حضور مسوولان نهادها و سازمان هاي اجرايي و امنيتي تشكيل شده تا براي مقابله با اين معضل تدابيري انديشيده شود. فرماندار كرمان با اشاره به تشكيل اين ستاد گفت: طرح بررسي كارشناسانه وضعيت حاشيه شهر كرمان در دستور كار ستاد حاشيه نشيني قرار گرفته تا با بررسي مالكيت زمين و داشتن پروانه ساخت خانه هاي حاشيه شهر براي برخورد با تخلفات صورت گرفته تصميمات لازم اتخاذ شود. علي انجم شعاع با تاكيد بر برخورد جدي با ساخت و سازهاي غيرمجاز افزود: اين روند برخورد تا تخريب كامل واحدهاي غيرمجاز و آزادسازي كامل زمين هاي تصرف شده دولتي ادامه مي يابد. وي خواهان توجه جدي سازمان ها به اجرايي شدن مصوبات ستاد حاشيه نشيني شد و افزود: دستگاه هاي امنيتي نيروي انتظامي و اداره اطلاعات ضمن تاكيد بر ضرورت برخورد قاطع با حاشيه نشيني، خواهان پيشگيري همزمان با مقابله شده اند.
    
    برخورد قاطع با زمين خواران
    وي با تاكيد بر لزوم برخورد قاطع با فروشندگان زمين هاي دولتي به مردم خواهان دستگيري افراد سرشناس در زمين خواري شد. دادستان عمومي و انقلاب كرمان نيز از عزم جدي دستگاه قضايي براي شناسايي و برخورد با زمين خواران خبر داد و گفت: دستگاه قضايي براي اين افراد مجازات سنگيني را در نظر گرفته و در راه برگشت اراضي ملي تصرف شده به بيت المال با هيچ كس تعارف ندارد.
    موحدافزود : طي چند سال گذشته حدود 2000 هكتار از اراضي ملي تصرف شده توسط زمين خواران در كرمان به بيت المال باز گردانده شده است.
    
    خانه هاي غيرمقاوم
    احداث خانه هاي شهرك هاي حاشيه نشين به روش هاي غيراصولي و مقاوم نبودن آنها در برابر وقوع حوادث پيش بيني نشده همچون زلزله باعث شده جان و مال هزاران نفر از مردمي كه در اين شهرك ها زندگي مي كنند در معرض خطر قرار گيرد. تهديدي كه شهردار كرمان با تاكيد بر آن به جام جم گفت احداث اين خانه ها باعث شده در صورت وقوع زلزله در شهر كرمان بيشترين خسارات به خانه هاي حاشيه شهر وارد و اين مناطق به قتلگاه مردم تبديل شود. ابوالقاسم سيف اللهي يكي از طرح هاي اصولي جلوگيري از گسترش حاشيه نشيني را ايجاد كمربند سبز در اطراف شهر كرمان عنوان كرد و افزود: براي اجراي اين طرح بايد اراضي پشت شهرك ها به شهرداري واگذار شود تا با ايجاد فضاي سبز از گسترش بي رويه شهر جلوگيري كند.
    
    استفاده غيرمجاز از خدمات عمومي
    طي يك سال گذشته دادن خدمات عمومي همچون آبّ، برق و گاز به شهرك هاي حاشيه نشين كه هيچ گونه مجوز ساختي از شهرداري دريافت نكرده اند باعث جبهه گيري هاي متفاوتي بين مسوولان و دستگاه هاي اجرايي و خدمات شهري شده است. عده اي دادن اين خدمات را نقض قانون شهرداري و عده ديگر شروعي براي ساماندهي شهرك هاي حاشيه نشين عنوان مي كنند. اما آنچه در اين ميان مشهود است انشعاب هاي غيرمجازي است كه به طرق مختلف از آب و برق گرفته شده و هيچ گونه اقدام جدي توسط ادارات مربوطه براي جمع آوري آنها در شهرك هاي حاشيه نشين صورت نمي گيرد. استاندار كرمان در مورد دادن خدمات شهري به شهرك هاي حاشيه نشين گفت: ما سعي داريم وضعيت اين شهرك ها را با دادن خدمات عمومي ساماندهي كنيم تا آنها مجبور شوند براي استفاده قانوني از اين خدمات براي خانه هاي خود پروانه ساخت بگيرند. حبيب الله دهمرده با اشاره به اين كه دولت با دادن اين خدمات درصدد گسترش شهرك هاي حاشيه نشين نيست افزود: مديريت استان قاطعانه با گسترش حاشيه نشيني و زمين خواري برخورد مي كند و در اين زمينه از هيچ اقدامي فروگذار نيست. محمد جواد كامياب معاون عمراني استاندار كرمان نيز با اشاره به اين كه نمي توان مشكلاتي را كه شهرك هاي حاشيه نشين براي كرمان به وجود آورده اند ناديده گرفت و صورت مساله را پاك كرد گفت: ما بايد دادن خدمات عمومي را به ساكنان اين شهرك ها قانوني مي كرديم چون آنها بدون پرداخت هيچ گونه وجهي به صورت غيرمجاز از آب و برق استفاده مي كردند.
    
    اقدامات بي نتيجه
    اگر چه تخريب ساخت و سازهاي غيرمجاز و جمع آوري ابزارآلات ساختماني در شهرك هاي حاشيه نشين توسط مركز اجراييات شهرداري كرمان در حال انجام است ولي پراكندگي شهرك ها، احداث دوباره ساخت و سازهاي غيرمجاز تخريب شده كه شبانه صورت مي گيرد و ادامه روند فروش زمين ها توسط زمين خواران باعث بي نتيجه بودن برخورد با حاشيه نشيني شده است. مدير مركز اجراييات شهرداري كرمان با اشاره به اقدامات اين مركز در برخورد با ساخت و سازهاي غيرمجاز گفت: طبق ماده 100 قانون شهرداري ها هرگونه ساخت و ساز فاقد استحكام و رعايت اصول فني و مهندسي كه بدون مجوز شهرداري صورت گيرد غيرقانوني بوده و شهرداري موظف است نسبت به جمع آوري ابزارآلات و مصالح ساختماني اقدام كند. جواد اسماعيل زاده با اشاره به اسكان بيش از 50 هزار نفر در شهرك هاي غيرمجاز حاشيه كرمان افزود: بسياري از اين افراد از شهرها و روستاهاي كوچك براي يافتن كار به كرمان هجوم آورده اند و به دليل نداشتن مسكن از طرف زمين خواران اغفال شده و با خريد و تصرف اراضي دولتي اقدام به ساخت خانه كرده اند
    
    حاشيه نشينان كرمان در دام زمين خواران / مسوولان در حال چاره انديشي هستند حكمت قاسم خاني،
    


 روزنامه جام جم، شماره 2717 به تاريخ 1/9/88، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 854 بار
    آثار ديگري از "حكمت قاسم خاني،"

  سفر به قلب «آفريقاي ايران» / جام جم از نقاط محروم جنوب كرمان گزارش مي دهد
حكمت قاسم خاني،، جام جم 12/9/88
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه يافته
متن مطالب شماره 4 (پياپي 74)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است