|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت88/9/12: در گفتگو با مينو اصلاني مسئول بسيج جامعه زنان مطرح شد : تحول در بسيج جامعه زنان
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9436
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 6867 12/9/88 > صفحه 26 (بانو) > متن
 
 


در گفتگو با مينو اصلاني مسئول بسيج جامعه زنان مطرح شد : تحول در بسيج جامعه زناندر ابتد بفرماييد چرا تغيير نام بسيج خواهران به بسيج جامعه زنان اتفاق افتاد و اين اقدام چه تحولاتي رابه وجود آورده است؟
    با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني براينكه بسيج دهها ميليوني بايد تشكيل بشود و به تعبيري همه مردم ايران عزيز كه دلشان براي پيشرفت، توسعه و تعالي كشور و رسيدن به آرمانهاي نظام مقدس جمهوري اسلامي مي تپد ، بسيجي هستند . لذا براي اينكه بتوانيم اين پيام و رهنمود مقام معظم رهبري را به مرحله عمل برسانيم، نيازمند آن بوديم كه فعاليت هايمان را فراتر از تشكيلات سازماني ببريم . چون ما در حال حاضر بيش از پنج ميليون و250 هزار نفر از خانم ها ، دختران و نوجوانان عزيز ايران را در تشكيلات بسيج داريم كه اينها سازماندهي شده و آموزش ديده اند و درگروههاي مختلف فرهنگي ، علمي و اجتماعي در حال فعاليتند . لذا نام سازماني را تغيير داديم تا علاوه براينكه افراد سازمان يافته را در برمي گيرد ، دامنه فعاليت را نيز گسترده تر كند . كلمه زنان را انتخا ب كرديم تا فراگيري را محقق كند.
    منظور از جامعه زنان ، همه اقشار در همه گروههاي سني است؟
    بله ،همه گروههاي سني از12 سال به بالا. البته تشكيل بسيج نونهالان هم طي يك سال گذشته برنامه ريزي شده است و منظور از آن نگاه تربيتي به كودكان است . البته اين مطلب را از فرمايش حضرت امام (ره) گرفتيم كه در سال42 فرمودند: ياوران من در گهواره ها هستند به اين ترتيب ياوران آينده انقلاب، نوزادان و نونهالاني هستند كه امروز ، كودكان تلفي مي شوند و در آينده، آينده سازان نظام مقدس جمهوري اسلامي هستند. ما كار تربيتي را درحوزه نونهالان شروع كرده ايم . كار بسيار وسيعي است و در آن تقسيم بندي سني لحاظ شده است . ان شاءالله ( ... در برنامه پنجم توسعه به طور كامل همه نونهالان ايران اسلامي را تحت پوشش اين طرح قرار مي دهيم.
    درحال حاضر در بسيج چند فرمانده و مدير هدايت امور را برعهده دارند؟
    در حال حاضر400 هزار مدير زن داريم كه اداره پنج ميليون و دويست و پنجاه هزار نفر را دربيش از يازده هزار پايگاه مقاومت برعهده دارند . اينها از جواناني هستند كه به صورت خود جوش و با بروز استعدادها و خلاقيتهاي مديريتي خودشان توانستند يك پايگاه و حوزه مقاومت و انجمن بسيج دانشجويي را اداره كنند و اين مسئله ، نماد افتخاري براي نظام مقدس، ماست كه توانسته زمينه اي فراهم كند تا بيش از400 هزار مدير زن بتواند با اعمال مديريت به خوبي پايگاههاي بسيج را در سراسر كشور اداره نمايند.
    به نظر خود شما مهمترين اقدام بسيج جامعه زنان از آغاز سال جاري تاكنون چه بوده است؟
    از نظر من ، تشكيل شوراهاي گفتمان در سراسر كشور مهمترين اقدام بسيج جامعه زنان بوده است زيرا از اقداماتي است كه در جهت تقويت و گسترش بسيج بين نخبگان و خانمهاي انديشمند و فرهيخته مي باشد. شوراي گفتمان در هراستان متشكل از خانمهاي فرهيخته و انديشمند هر استان است.
    بسيج جامعه زنان قرار است با استفاده از ديدگاهها و نظرات جامعه نخبگان آن داراي تحول گسترده تري بشود.
    تشكيل شوراهاي گفتمان مهمترين بحثي بود كه ما امسال به نتيجه رسانديم و اميدواريم بتوانيم از ديدگاهها و زنان انديشمندان كشور براي پيشبرد اهداف و وظايف بسيج خواهران استفاده كنيم.
    امسال فعاليتي را در جهت معرفي فعاليتهاي بسيج داشتيم. در سه نمايشگاه ( ديجيتال ، مطبوعات و خبرگزاريها و نمايشگاه زوج هاي خوشبخت ايراني) شركت كرديموتوانستيمتوانمندي هاي بسيج جامعه زنان را معرفي كنيم. استقبال بسيار خوبي هم از آن صورت گرفت و باعث شد، در جهت پيشبرد اهداف بسيج دهها ميليوني گام هاي خوبي برداريم .
    اشاره فرموديد كه بسيج جامع زنان در نمايشگاههاي ديجيتال و مطبوعات و خبرگزاريها شركت كرده آيا بسيج جامعه زنان تاليفاتي هم داشته است؟
    بله امسال اولين و جامع ترين نرم افزار چند رساله اي زن و دفاع مقدس را رونماايي كرديم . اين نرم افزاراز قابليتهاي بسياري براي محققين و پژوهشگران برخوردار است و آنها مي توانند با بخشي از تاريخ انقلاب اسلامي در حوزه زنان آشنا بشوند . اين نرم افزار به دو زبان فارسي و انگليسي تهيه شده است و شامل: معرفي هزاران نفر از زنان شهيده ايران اسلامي، آشنايي با كتابهايي كه تاكنون در زمينه زن و دفاع مقدس نوشته شده بيش از هشت هزار مقاله در خصوص زن و دفاع مقدس ، گالري عكس ، فيلم و دهها عنوان برنامه است كه در هفته بسيج در سطح پايگاهها و حوزه هاي سراسر كشور توزيع شده است. و در سطح پژوهشگاه ها و كتابخانه هاي سراسر كشور هم توزيع شده تا همه عزيزان و علاقه مندان براي مطالعه تاريخ دفاع مقدس در حوزه زنان از آن استفاده كنند.
    آيا مردم مي توانند اين نرم افزار را خريداري كنند؟
    هنوز براي فروش آن اقدامي نكرده ايم.23 هزار عدد از اين نرم افزار را در سطح پايگاه هاي بسيج و مراكز علمي و دانشگاهي توزيع كرديم. در اين نرم افزار سوژه هاي بسيار مناسبي براي هنرمندان و فيلمنامه نويسان وجوددارد تمام عرصه هاي مختلف حضور زنان در اين نرم افزار مستند سازي شده است. دو فيلم توليدي دارد كه قابل استفاده در قطارها و اتوبوس هاي بين شهري است و مخاطبين را با حضور زنان در دفاع مقدس آشنا مي كند. اين نرم افزار داراي بخش تاريخ شفاهي جنگ است و از زبان كساني كه حضور داشتند. خاطرات بسيار بيشتري در آن مطرح شده است كه براي نسل امروز راهگشا و قابل استفاده خواهد بود. همچنين ما چهار جلد كتاب در نشر مباني ديني در حوزه حجاب و عفاف داشتيم. يكي از آنها اربعين حجاب است و اولين كتابي است كه در آن چهل حديث در زمينه حجاب جمع آوري و شرح و تبيين شده است.
    امسال در زمينه آموزش بسيج جامعه زنان چه فعاليت هايي داشتيد؟
    امسال دوره هاي تريبت مربي زيادي را در سطح كشور داشتيم شبكه مربيان را تشكيل داديم كه شامل مربيان در حوزه هاي فكري، ترويج فرهنگ حجاب و عفاف، قرآن و هاديان سياسي بودند و براي حضور در مدارس، دانشگاه ها، پايگاه هاي شهري و روستاها آموزش ديدند.
    در عرصه سازندگي كشور آيا بسيج جامعه زنان اقداماتي انجام داده است؟
    از كارهاي مهمي كه تابستان امسال انجام شد، حضور چشمگير دختران دانش آموز و دانشجو در طرح هاي سازندگي بود كه به طور وسيع در پاكسازي و زيباسازي مدارس نقش ايفاكردند و همچنين در اردوهاي جهادي تيم هايي از دختران بسيج دانشجويي و ساير دانشجويان را براي آموزش هاي فرهنگي، قرآني، تقويت بنيه علمي دختران روستاها و مناطق محروم داشتيم. همچنين تيم هاي پزشكي متشكل از خانم ها را به مناطق محروم را اعزام كرديم.
    چون رويكرد جديد بسيج، خدمت رساني و توسعه علمي است لذا قرار است در حوزه سازندگي و خدمت به مردم بيش از اين فعال بشويم كه كليد آن در هفته بسيج خورد.
    بسيج هر سال اهداف و شعارهايي را مطرح مي كند تلاش مي كند كه آن را محقق سازد، امسال بسيج جامعه زنان به چه مي انديشد و تحقق آن چگونه خواهد بود؟
    رويكرد امسال بسيج، خدمت رساني و توسعه علمي است دوره هاي مختلفي را در راستاي “برقراري امنيت”، “جهاد”، “دفاع” و “شهادت” بر عهده داشت. امروز عرصه خدمت و سازندگي فراهم شده است و اميدواريم در اين راستا برنامه هايي داشته باشيم. شعار هفته بسيج امسال، سي سال حضور آگاهانه بود.
    بسيج جامعه زنان در كدامين عرصه ها مي تواند حضور فعال تري پيدا كند و الان در كدامين عرصه ها حضور فعال تري دارد؟
    يكي از راهبردهاي اساسي ما، تربيت و تحكيم و تعالي نهاد خانواده است.
    در اين زمينه ده ها پروژه تحقيقاتي تعريف كرده ايم. يكي از پروژه هاي مهم ما، الگوسازي از خانواده دفاع مقدس براي خانواده امروز است كه يك الگوي دست يافتني و قابل بررسي و بسيار نزديك به زنان ما است، الان اين پروژه در اواسط راه است و اگر به نتيجه برسد اعلام خواهيم كرد چون معتقديم كه مهمترين رسالت بسيج جامعه زنان، تلاش در جهت تبيين جايگاه خانواده است و اينكه بتوانيم بحث خانواده را در سياست هاي كلان كشور بگنجانيم. البته خدا را شكر در دوران اصولگرايي، در دولت نهم و دهم توجه به جايگاه و كيان خانواده جزء دستور كار بود ولي براي اينكه بتوانيم به رفع مشكلات كمك كنيم. در سياستگذاري هاي برنامه پنجم توسعه كه سياست هاي فرهنگي آن با تائيد مقام معظم رهبري ابلاغ شد، براي خانواده جايگاه بسيار رفيعي در نظر گرفته شده كه بايد عملياتي شود و ما براي عملياتي شدن سياست هاي خانواده در برنامه پنجم توسعه تلاش مي كنيم تا ايران اسلامي در آينده در زمينه تقويت خانواده بتواند سرآمد باشد و آمار طلاق پايين بيايد و مشكلات خانواده ها حل بشود. معتقديم كه در تحولات موجود بايد با خانواده مثل يك موجود زنده و هشيار رفتار بشود و در اين عرصه نبايد خانواده را تنها گذاشت بلكه بايد خانواده را كمك كرد و در جهت توانمندسازي خانواده قدم برداشت و در دگرگوني هاي اقتصادي، اجتماعي و تكنولوژيكي كه به وجود آمده به خانواده كمك كنيم و ضمن تقويت اين نهاد در جهت تعالي آن هم گام هايي را برداريم. طرحي تحت عنوان بهشت كوچك داريم كه كتابهائي را توليد مي كنيم و براي پايگاه ها ارسال مي كنيم و آنها به صورت گروهي و همراه با مربي اين كتاب ها را مطالعه مي كنند و به بحث مي گذارند و در مسابقه اي كه در اين زمينه است شركت مي كنند. همايش هاي تبيين جايگاه خانواده در دستور كار ماست بيش از800 حوزه مقاومت همايش هاي خانواده را در سراسر كشور خواهند داشت.
    اگر مسئول بسيج جامعه زنان نبوديد چه شغلي داشتيد؟
    من هميشه آرزو داشتم يك خدمتگزار بسيجي در پايگاه مقاومت باشم.
    مسئول بسيج جامعه زنان ايران چه دغدغه هايي دارد؟
    ما چون در گهواره انقلاب رشد كرده ايم دغدغه امان هميشه، دغدغه انقلاب و رسيدن به آرمان هاست و اينكه ايران اسلامي بتواند الگوي بسيار مناسبي براي جامعه بشريت باشد.
    در گفتگو با مينو اصلاني مسئول بسيج جامعه زنان مطرح شد : تحول در بسيج جامعه زنان
    


 روزنامه رسالت، شماره 6867 به تاريخ 12/9/88، صفحه 26 (بانو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 455 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و فنون بسته بندي
متن مطالب شماره 35، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است